Jump to content



Ξεκλειδωνοντας και κλοκαροντας εναν Phenom II X3 720


SlotKiller

Recommended Posts

ρε παιδια εγω οταν παιζω της μνημες της υπογραφης στα 1666 με 1,9 κανει shutdown καποιες φορες, το βαλα και 1333 και τα ιδια σημερα το βαζω 1000 το αφηνω και οταν γυρναω ηταν παλι κλειστο το PC και οταν το ανοιγω παλι μ πεταει ενα μνμα απο BIOS οπως και τις αλλες φορες δλδ πως εκανε reocover απο κακιες ρυθμησεις o/c ενω τα χω βαλει ολα στοκ και χ3

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Μπορεί ο IMC (Integrated Memory Controller) του επεξεργαστή σου να μην μπορεί να σηκώσει

τα 1.9v που βάζεις στις μνήμες σου. O imc των AM3 θέλουν γύρω στο 1.5-1.65v. Μπορείς

να τα αφήσεις όλα στο auto να δεις που παίζουν οι μνήμες.;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου πετάει μπλέ οθόνη και σκάει reboot όταν φορτώνουν τα windows7 x64 όταν ανοίγω 4ο πυρήνα. Δέν έχω πειράξει τάσεις κτλ, υπάρχει περίπτωση να δουλέψει άν ανεβάσω λίγο τάση ή τον ξεγράφω οριστικά τον 4ο?

Btw η μητρική είναι η asus M4A79 deluxe kai cpu 720be.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο IMC (Integrated Memory Controller) του επεξεργαστή σου να μην μπορεί να σηκώσει

τα 1.9v που βάζεις στις μνήμες σου. O imc των AM3 θέλουν γύρω στο 1.5-1.65v. Μπορείς

να τα αφήσεις όλα στο auto να δεις που παίζουν οι μνήμες.;)

αφου το κανει και αμα βαλω τις μνημες στα 1066 ας πουμε με 1.5v

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ξεθαβω το thread για να ποσταρω τις δικες μου εμπειριες. Τσιμπησα εναν Phenom II 720 BE με batch 0905 FPMW. Αρχικα με παιδεψε πολυ. Ενω ποσταρε κανονικα, οταν φορτωνε windows εσκαγε... Για να καταφερω να μπω windows του εδωσα 1.4v και εριξα τον πολλαπλασιαστη στο 10, δλδ στα 2ghz. Με αυτον τον τροπο, εμπαινε windows αλλα μολις φορτωνε τα παντα το μηχανημα freezαρε. Υποπτευτικα οτι φταιει το Cool n Quiet, καθως οταν εμπαινε σε idle γινοταν η δουλεια. Το εκλεισα λοιπον και ολα παιζαν μια χαρα. Για να σταθεροποιηθει στα 2.8 ηθελε 1.45v και ψιλοξενερωσα γιατι πιστευα οτι δεν θα ανεβαινει...

Ελα μου ομως που εκανα λαθος. Με 1.45v ανεβαινει μεχρι 3.6ghz stable. Το μονο ρευμα που εχω ψαξει ειναι το vcore, οποτε εχουμε δρομο ακομα μπροστα μας. Τις ρυθμισεις του ACC τις εχω αφησει στο auto, αλλα θελω να το ψαξω και αυτο. Το μονο προβλημα ειναι το CnQ, το οποιο αρνειται κατηγορηματικα να παιξει. Απ'οτι εχω καταλαβει, θελει ρευμα απο χαμηλα για να παιξει, αν και αυτο το ρευμα του φτανει για να ανεβει και ψηλα. Παντως εχω αρκετο ψαξιμο ακομα...

Να και ενα screenshot στα 3.6 με 1.45v και 4 cores μετα απο 3 ωρες prime

7204cores36.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ξερω οτι το thread αναφερεται στον Χ3 720 , αλλα δεν βλεπω thread για τον Athlon II X3

Ας ποσταρω εδω λοιπον!

Τσιμπησα εναν Χ3 435 CACYC απο πλαισιο στο φοινικα , και προς μεγαλη μου τυχη επεσα πανω σε 0939FPMW

Το αποτελεσμα~

Untitled-1.jpg

Stable με default συχνοτητα και ρευματα , και με C&Q να λειτουργει κανονικα

Μονο οι θερμοκρασιες δεν μου απεικονιζονται κατα τα γνωστα

Και ολα αυτα για 70 ευρω και λιγη τυχη με το μερος μου :flower:

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειχα διαβασει, παλιοτερα, δεν παιζει ρολο το batch No, αλλα στα 5 γραμματα CACYC, παιζει ρολο το μεσαιο ©. αν ειναι C, δειχνει πυρηνα DENEB ενω το D δειχνει πυρηνα Propus, που δεν εχει πιθανοτητα ξεκλειδωματος!!

Link to comment
Share on other sites

Περαν του C οπως πολυ σωστα ειπε ο φιλος παραπανω , δες και το παρακατω thread

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=345999

Πληθωρα εμπειριων ,

αν και το 0939 για το οποιο πληροφοριες εψαχνα καιρο στο νετ πριν αγορασω τον δικο μου εχει πολυ υψηλα ποσοστα επιτυχιας

Δεν εχεις παρα να δοκιμασεις / ρισκαρεις!

Παντως στα χρηματα του και 3πυρηνο να σου μεινει , παλι αποτελει πολυ καλο value / money

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελευταία φαίνεται ότι έχει ανέβει κατακόρυφα η επιτυχία του ξεκλειδώματος. Πήρα έναν PhenomII X2 550 ο οποίος άμεσα ξεκλείδωσε και τους 4 πυρήνες (ASUS Core Unlocker). Αυτή τη στιγμή τον έχω υπερχρονισμένο στα 3,58GHz (cpu bus 230). To C&Q παραμένει ανοικτό και δουλεύει απροβλημάτιστα. Προσπάθησα να τον πάω πάνω από 3,6 αλλά επειδή ήθελε παραπάνω ρεύμα (μάλλον) προτίμησα να μείνω στα nominal. Πάντως αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι μπορούμε να δούμε την σχετική ποιότητα του κάθε πυρήνα στο stability test του AMD Overdrive. Αν όλοι οι πυρήνες είναι εντάξει τότε θα πρέπει να έχουν και παρόμοια min/max values (ως προς την τάξη μεγέθους).

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φαίνεται ότι έχει ανέβει κατακόρυφα η επιτυχία του ξεκλειδώματος. Πήρα έναν PhenomII X2 550 ο οποίος άμεσα ξεκλείδωσε και τους 4 πυρήνες (ASUS Core Unlocker). Αυτή τη στιγμή τον έχω υπερχρονισμένο στα 3,58GHz (cpu bus 230). To C&Q παραμένει ανοικτό και δουλεύει απροβλημάτιστα. Προσπάθησα να τον πάω πάνω από 3,6 αλλά επειδή ήθελε παραπάνω ρεύμα (μάλλον) προτίμησα να μείνω στα nominal. Πάντως αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι μπορούμε να δούμε την σχετική ποιότητα του κάθε πυρήνα στο stability test του AMD Overdrive. Αν όλοι οι πυρήνες είναι εντάξει τότε θα πρέπει να έχουν και παρόμοια min/max values (ως προς την τάξη μεγέθους).

Με πόσο vcore είσαι ?

Link to comment
Share on other sites

1,42. Μέχρι περίπου τόσο είναι η προδιαγραφή της AMD για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Μόνο που από ένα &*&*^&**% ανεμιστηράκι έπαθε ζημιά η μητρική (κάηκε το slot του chassis fan και νομίζω πως έχει πάθει γενικά ζημιά με τα ρεύματα) και πάω για αντικατάσταση. Δεν πρόλαβα να το χαρώ το μηχάνημα γμτ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.