Jump to content



Ξεκλειδωνοντας και κλοκαροντας εναν Phenom II X3 720


SlotKiller

Recommended Posts

Καλημερες!

χθες μου ηρθε η gigabyte 790FXT και ενας 720.

Εβαλα κατ ευθειαν το bios F3B Που ξεκλειδωνει την cpu και μετα απο λιγο ημουν καπως ετσι:

1st_test_on_4cpus.jpg

εκανε πανω απο 3 ωρες prime και μετα αρχισα να κλοκαρω... Για αρχη με multi μονο.

Αυτη τη στιγμη προσπαθω να το σταθεροποιησω στα 3400, αλλα ειναι δυσκολο με την stock ψυξη που εχω.

Τη δευτερα μαλλον θα τσιμπισω μια καλη ψυχτρα και πιστευω οτι εκει θα ειναι σταθερος!

3400x410.jpg

Οποιεσδηποτε απορριες... μη δυστασετε! :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Ειναι αρκετες οι πιθαντητες!

Οταν ειδα οτι ειναι BPMW ξενερωσα γιατι το DPMW ειναι καλυτερη παρτιδα και ηξερα οτι η οκταμπιτ παρελαβε προσφατα παρτιδα. Οταν ειδα ομως οτι o αυξων αριθμος του cpu ειναι 0243 ανεκτησα τις ελπιδες μου!

Και απ οτι φαινεται ο κλειδωμενος πυρινας ειναι καλυτερος απο καποιον ξεκλειδωτο που χτυπαει στα 3400 σε ενα 5 λεπτο!

Παιδια αν καποιος θελει αναβαθμιση το συνηστω ανεπιφυλακτα. Οπως ειπατε ειναι πολυ καλο value-4-money! :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό για τα λεφτά του.

Και σε σύγκριση με τον Q9550 που λέγαμε με τον Junior βγαίνει αισθητά πιο κάτω, και ας έχει DDR3.

Για παιχνίδια ΜΟΝΟ (κατά 99% τουλάχιστον), πως συγκρίνεται με τον Q9550 ή με κάποιον 8400 πάντα όλοι υπερχρονισμένοι? Έχω διαβάσει τις τελευταίες μέρες reviews αλλά αν έχει κανείς εμπειρία από πρώτο χέρι.

Εσύ τι είχε πριν για επεξεργαστή?

Το combo σου με μια 4870 είναι πολύ καλό πιστεύω για να παίζει τα πάντα σε 24άρα ακόμα και Warhead.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό για τα λεφτά του.

Και σε σύγκριση με τον Q9550 που λέγαμε με τον Junior βγαίνει αισθητά πιο κάτω, και ας έχει DDR3.

Για παιχνίδια ΜΟΝΟ (κατά 99% τουλάχιστον), πως συγκρίνεται με τον Q9550 ή με κάποιον 8400 πάντα όλοι υπερχρονισμένοι? Έχω διαβάσει τις τελευταίες μέρες reviews αλλά αν έχει κανείς εμπειρία από πρώτο χέρι.

Εσύ τι είχε πριν για επεξεργαστή?

Το combo σου με μια 4870 είναι πολύ καλό πιστεύω για να παίζει τα πάντα σε 24άρα ακόμα και Warhead.

Αυτό το cpu με ενεργοποιημένο τον τέταρτο πυρήνα είναι σίγουρα καλύτερο από έναν Q9550!!!!

Που το στηρίζω αυτό?

Ο q9550 παίζει πάνω κάτω με τον phenom 940! Ειδικά αν παίξουν και οι δυο με ddr2 (όχι ο q9550 με ddr3) τότε οι διαφορές δεν διακρίνονται!!! Αλλού τραβάει καλύτερα ο ένας και αλλού ο άλλος!

Αλλά!

1) Ο X4 720BE έχει ht link στα 2000x2 και όχι στα 1800 που έχει ο 940! Είναι επίσης ανεβασμένη και η συχνότητα του northbridge!

2) Εχει την ίδια cache με τον 940!

3) Εχει και αυτός ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή!

4) Παίζει με ddr3 μνήμες!

---------------------------------------------------------

Αρα ο X3 720BE με την ενεργοποίηση του τέταρτου πυρήνα, μετατρέπεται σε έναν υποχρονισμένο στα 2,8ghz Χ4 945 (που δεν έχει εμφανιστεί ακόμα) αλλά κάλλιστα μπορεί να δουλέψει σαν αυτόν με αυξηση του multi! Αρα.......:clap::clap::clap:

Σκίστον φίλε, περιμένουμε να δούμε που θα τον φτάσεις! Σταθερό πάντα! Αν μπορεί να δουλέψει εκεί ψηλά που σου το εύχομαι και με τους τέσσερεις πυρήνες.......:happy2::happy2:

Αν φίλε μιλάς πως τα πάει σαν τριπύρηνος δες ένα mini review παρακάτω!

http://www.youtube.com/watch?v=MGorHS7BRMM

Link to comment
Share on other sites

καλα μη το δενετε κομπο οτι οποιον παρετε θα εχει καλο 4ο πυρινα!

εκτος αυτου θες και μητρικη με καλο bios.

Το συγκεκριμενο bios της giga βγηκε κυριως γι αυτο το λογο!

το λεει και στο changelog του! "update acc code for phenom ii 720" ;)

ειναι πολλοι που με το beta f4g που θεωρειτε καλυτερο για oc δεν εχουν 4ο πυρινα.

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα δυστυχως αυτο το bios....

Link to comment
Share on other sites

"M4A78T-E BIOS 0801

01. Fix the problem that the system may hang when ACC function is enabled"

Ηδη την φλασαρισα μιας και με το προηγουμενο το συστημα επανερχονταν μονο με

CMOS οταν ενεργοποιουνταν το ACC.

L8 θα δοκιμασω και εγω μηπως τον ανοιξω :pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

week / stepping / Α/Α ???

θελω ψυχτρααααα!!!

τον εχω στα 1,39 τωρα, ειναι σταθερος (3415) αλλα πιανει 71 σε OCCT και 77 σε Prime95! :mamba:

και εχω και εναν 12αρη στις 1900 που χτυπαει cpu-mosfets-μνημες!

ειναι για σφαλιαρες η στοκ ψυξη του... :TD:

Link to comment
Share on other sites

Kαλα πηγες για o/c με την μαμα ψυχτρα? :whip:

Πανε παρε μια scythe ,xigmatec να τελειωνεις η εκτος αν πεις

οτι θα πας για νερο με την μια.

Δεν ξερω τι βδομαδες stepping ειναι καθως οπως σε ειπα

δεν προκειται ανα ασχοληθω και αν κατσει και ανοιξει ο 4ος θα το παιδεψω

για το χαβαλε της υποθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτερα θα εχω μια Darknight http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1201441

οποτε απο το βραδυ της δευτερας τα νεοτερα!

Τα χθεσινα τεστς εδειξαν οτι:

- Το AOD δουλευει με τον επεξεργαστη, σε αντιθεση με καποιον στο xs που ελεγε οτι οταν τον ξεκλειδωσε δεν δουλευε το AOD.

- To ΝΒ παιζει στα 2400 με +0.1 ΝΒ vid, παραπανω δε δοκιμασα ακομα...

- Το cold boot προβλημα που εχει με το NB ισχυει, αλλα δεν ειναι μεγαλο προβλημα (μεχρι να διορθωθει) γιατι το bios postarei σε safe mode, μπαινεις στο bios, σωζεις ξανα τις ρυθμισεις (δεν τις εχει χασει) και μετα το restart που κανει bootαρει κανονικα! :clap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.