Jump to content



Ξεκλειδωνοντας και κλοκαροντας εναν Phenom II X3 720


SlotKiller

Recommended Posts

Θελει ACC, αρα θελει SB750 :(

Μπορεί να δουλέψει και σε μητρικές με 780G, αλλά όχι αυτές που κυκλοφορούν ευρέως στην ελληνική αγορά...

Έχει βγει αναβάθμισμένο southbridge SB710 που υποστηρίζει το advanced clock calibration...

πχ http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=A780GMH/128M&s=AM2%2b

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Οπως και να χει πριν παρετε τον 720 δειτε αν εχει ACC η μητρικη σας, καλο ειναι να κανετε και ενα google για να δειτε αν εχει δοκιμασει κανεις ξεκλειδωμα με την μητρικη σας!

Το flash του bios γινεται πολυ ευκολα μεσα απο τα windows με το προγραμμα @Bios που εχει στο cd αλλα και στον δικτυακο της τοπο η gigabyte

Posted via Mobile Device

Link to comment
Share on other sites

Για τις Asus εχει κυκλοφορισει στο xs modded bios που ξεκλειδωνει τους 720. Νομιζω εχει και μητρικη που θες http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=219183&highlight=asus+bios

τωρα απο αλλες εταιρεις δεν ειμαι σιγουρος, μια DS4 νομιζω οτι τον ξεκλειδωνει.

ψαξ το λιγο στο subforum της AMD στο xs

edit: Μολις διαβασα οτι τα bios που ξεκλειδωνουν τους X3, ξεκλειδωνουν την κρυφη cache στους 8χχ! :D

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι κατι εχει παρει το ματι μου και για την MSI που λες... οπωτε δες και εσυ λιγο στο xs...

Το αν θα ξεκλειδωσει, αυτη τη στιγμη εξαρτατε μονο απο το bios. Με το σωστο bios ολοι ξεκλειδωνουν, αλλα το ερωτημα ειναι... δουλευουν?

Πρεπει να βρεις σωστο επεξεργστη 4πυρινο για να δουλεψει. Δυστυχως υπαρχουν αρκετοι 720 που εχουν ελατοματικο πυρινα ή cache. Γι αυτο το λογο βγηκε η σειρα X3... προφανως το ποσοστο αποτυχιας ενος πυρινα στην παραγωγη ειναι μεγαλο... και απ το να τα πεταγαν τα chips, εβγαλαν αυτη τη σειρα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ειναι αρκετες οι πιθαντητες!

Οταν ειδα οτι ειναι BPMW ξενερωσα γιατι το DPMW ειναι καλυτερη παρτιδα και ηξερα οτι η οκταμπιτ παρελαβε προσφατα παρτιδα. Οταν ειδα ομως οτι o αυξων αριθμος του cpu ειναι 0243 ανεκτησα τις ελπιδες μου!

Και απ οτι φαινεται ο κλειδωμενος πυρινας ειναι καλυτερος απο καποιον ξεκλειδωτο που χτυπαει στα 3400 σε ενα 5 λεπτο!

Παιδια αν καποιος θελει αναβαθμιση το συνηστω ανεπιφυλακτα. Οπως ειπατε ειναι πολυ καλο value-4-money! :dance3:

Βρικα εναν 720 του 0904 στα multirama που μαλλον ειναι BRMW αλλα θα το τσεκαρω αυριο. Φιλε Slot Killer τι εμπειρια εχεις για το ποιοι 720 ξεκλειδωνουνε; Δηλ περα απο το 0904 τι αλλο στοιχειο ειναι καλα να εχει; Οσο για τη μητρικη ειμαι μεταξυ τριων :

GIGABYTE GA-MA790FXT-UD5P

ASUS M4A78T-E και

ASROCK M3A790GXH/128M η οποια δεν υπαρχει ακομη στην Ελλαδα αλλα μπορει να μου τη φερει φιλος απο το εξωτερικο την ερχομενη εβδομαδα (η οποια ειναι και η ποιο οικονομικη περιπου 110€ ).

Βλεπω ισως και την MSI 790GX-G65 . Ποια απο τις 3 (ή 4) μου προτεινετε;

Επισης διαβασα πως η Asrock επισημοπιησε πως οι μητρικες της 790 ξεκλειδωνουν τον 4 πυρηνα του 720 οπως επισης και αυξανουν το L3 cache apo 4MB se 6 MB ston 810. Γνωριζει κανεις αν ισχυει αυτο; Αρα ισως ειναι καλυτερα να παρει κανεις τον 810;

Οσο για μνημες εχω παραγγειλει ειδη τις :

4GB PATRIOT Extreme Performance DDR3 (PDC34G1600LLK) 7.7.7.20

Περιμενω τις αποψεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

παρε DPMW και δες στην τελευταια σειρα τα τελευταια 4 ψηφια.

Προσπαθησε ο αριθμος χχχχ να ειναι οσο πιο μικρος γινετε.. καλο ειναι κατω απο 300.

Πρωτα κοιτα να ειναι αυτος ο αριθμος μικρος και μετα δες το stepping.

Απο μητρικη δες και την MSI GD70.

Αναλογος που προσδοκεις να φτασεις...

Αν παρεις τον 720 που ειναι ξεκλειδωτος θα κανεις πολυ ευκολα oc και με φθινη μητρικη.

Αν παρεις τον 810 που θα πας με το ΗΤ, θες καλη μητρικη... η giga παει καλα εκει.

Ο 810 κλοκαρει λιγο καλυτερα συνηθως απ τον 720 αλλα ειναι πιο μπελαλιδικος

Link to comment
Share on other sites

παρε DPMW και δες στην τελευταια σειρα τα τελευταια 4 ψηφια.

Προσπαθησε ο αριθμος χχχχ να ειναι οσο πιο μικρος γινετε.. καλο ειναι κατω απο 300.

Πρωτα κοιτα να ειναι αυτος ο αριθμος μικρος και μετα δες το stepping.

Απο μητρικη δες και την MSI GD70.

Αναλογος που προσδοκεις να φτασεις...

Αν παρεις τον 720 που ειναι ξεκλειδωτος θα κανεις πολυ ευκολα oc και με φθινη μητρικη.

Αν παρεις τον 810 που θα πας με το ΗΤ, θες καλη μητρικη... η giga παει καλα εκει.

Ο 810 κλοκαρει λιγο καλυτερα συνηθως απ τον 720 αλλα ειναι πιο μπελαλιδικος

Γνωριζεις που μπορω να βρω εναν DPMW; Οσο γα τα τελευταια 4 ψηφια κατανοητο!

Δηλ απο μητρικη προτεινεις την MSI GD70; Ειναι νομιζω και η ποιο ακριβη. Την Asrock την αποριπτεις;

Παντως ειμαι μεταξυ giga και Asrock.

Τεινω περισσοτερο προς τον 720 γιατι ειναι ΒΕ (και αν τα καταφερω και γινει 4 πυρηνος νομιζω πως θα ειναι τοπ!) αλλα αμα πετυχω εναν BRMW τοτε να προσεξω τα τελευταια 4 ψηφια. ο δικος σου τετοιος ειναι; Καπου διαβασα πως το ποσοστο επιτυχιας ειναι γυρω στο 60% για τους 0904.

Οσο για το το L3 cache απο 4MB σε 6 MB στον 810 ποια η αποψη σου; Το εχει καταφερει καποιος γνωστος σου;

Βλεπω πως εχεις μεγαλη εμπειρια και θα εκτιμησω πολυ καθε αποψη σου..........

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε γνωριζω που θα βρεις DPMW, αλλα αν ψαξεις σε μαγαζια οπως πλαισιο και multirama που τους εχουν στα ραφια πιστευω οτι θα βρεις.

Αν θελεις πραγματικα τον 4ο πυρινα παρε τον 810, μην πας για τον 720 εχοντας στο μυαλο σου οτι θα εχεις και 4ο πυρινα.

Ολα τα bios πλεον εχουν φτιαξει το "bug" και δεν ξεκλειδωνουν τον 720. Πρεπει δηλαδη να μεινεις σε παλιο bios για να εχεις 4ο πυρινα... για μενα αυτο δεν αξιζει.

η 790fxt ειναι μια αριστη λυση για 810, τωρα αν θες κατι ποιο φθινο δε μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν εχω καθολου εμπειρια με τις μικροτερες μητρικες

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε γνωριζω που θα βρεις DPMW, αλλα αν ψαξεις σε μαγαζια οπως πλαισιο και multirama που τους εχουν στα ραφια πιστευω οτι θα βρεις.

Αν θελεις πραγματικα τον 4ο πυρινα παρε τον 810, μην πας για τον 720 εχοντας στο μυαλο σου οτι θα εχεις και 4ο πυρινα.

Ολα τα bios πλεον εχουν φτιαξει το "bug" και δεν ξεκλειδωνουν τον 720. Πρεπει δηλαδη να μεινεις σε παλιο bios για να εχεις 4ο πυρινα... για μενα αυτο δεν αξιζει.

η 790fxt ειναι μια αριστη λυση για 810, τωρα αν θες κατι ποιο φθινο δε μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν εχω καθολου εμπειρια με τις μικροτερες μητρικες

Τελικα πηρα εναν 720 του 0904 BPMW 0269 και την και την GIGABYTE GA-MA790FXT-UD5P . Οπως γνωριζω θελει τα bios F3B για να ξεκλειδωσει τον 4ο σωστα; Θα περιμενω την Τεταρτη και τις μνημες και βλεπουμε. Προτιμησα τον 720 οχι επειδη ισως γινει και 4 πυρηνος αλλα επειδη ειναι ΒΕ. Οχι πως ο 810 δεν ειναι αξιόλογος (μια χαρα ειναι και ξεκλοκαρει) αλλα ειμαι fan των ΒΕ. Και καποια στιγμη ισσως τον αλλαξω με εναν απο τους καινουριους που θα ερθουνε αρκετοι μεχρι τελος του ετους. Τελικα τον δικο σου το δουλευεις σταθερα με 4 πυρηνες; Και στα ποσα ΜΗΖ? Λεω να παρω και μια ψηκτρα την Scythe Mugen 2 αλλα δεν γνωριζω αν χωραει στην Gigabyte. Καποια αλλη προταση;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.