Jump to content



Πρόβλημα με αντικατάσταση χαλασμένου Seagate!!!


akilleas

Recommended Posts

Δε ξερω τι λετε για το eshop (ξερω τις αποψεις κτλ και δε το παιζω μετοχος του) αλλα φιλος εκανε rma ολους τους seagate που ειχε (και δεν ειχε 1-2...) και του επεστρεψαν το ποσο που ειχε πληρωσει(προ μηνων).Φυσικα μετα αγορασε WD.Αυτα για το eshop...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από 2 e-mail και 2-3 διαφορετικές τηλεφωνικές επικοινωνίες, θα μου αλλάξουν τον 'επισκευασμένο' σκληρό με καινούριο.

Όλα καλά. Όλα δίκαια.!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανείς από E-SHOP που άλλαξε προβληματικό Seagate Barrracuda 7200.11 με καινούριο;;; Όλο και κάποιος θα υπάρχει....

Εγω σε παλιοτερα threads ειχα δηλωσει για προβληματα με δισκους απο eshop..

Συγκεκριμενα 2 κομματια seagate 7200.11 500GB ...

Τους ειχα παρει μαζι (ευτηχος ΟΧΙ για raid ) και σε λιγοτερο απο μηνα ταπαιξαν..

Τους αλλαξα απο 2 φορες τον καθενα και ακομα προβλημα εχω με τους τριτους...(σιγα σιγα degrading μεχρι που δεν τους αναγνωριζει το συστημα)

Τους επισιμανα στο service οτι τα μοντελα αυτα εχουν βρεθει ελατωματικα αλλα με εγραψαν..

Τους ζητησα αλλη μαρκα και μου ειπαν οτι δεν γινεται...

Μαθημα??

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΚΟΜΑΤΙΑ ΠΡΟΤΕΥΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ESHOP....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μπορείς να τσεκάρεις την έκδοση του firmware που έχει ο "repaired" δίσκος και να την συγκρίνεις με την τελευταία που έχει εκδόσει η Seagate για τους 7200.11. Το πιο πιθανόν να είναι αυτή που διορθώνει τα προβλήματα και να ήταν απλά κομμάτι που έγινε reflash με το καινούργιο fw από την Seagate ώστε να μην παρουσιάσει το πρόβλημα που σου παρουσίασε ο παλιος. :)

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΚΟΜΑΤΙΑ ΠΡΟΤΕΥΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ESHOP....

Δεν έχει να κάνει. Υπήρξε αναγνωρισμένο πρόβλημα με το firmware στα μοντέλα 7200.11 σε όλες τις χωρητικότητες.

Απλά μετράει το ποια παρτίδα πήρε ο κάθε μεταπωλητής στην Ελλάδα.

Η έκδοση f/w που είχε ο επισκευασμένος όταν μου ήρθε ήτανε το παλιό/προβληματικό,

και βέβαια το άλλαξα επιτυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Κανείς από E-SHOP που άλλαξε προβληματικό Seagate Barrracuda 7200.11 με καινούριο;;; Όλο και κάποιος θα υπάρχει....

Και εγώ φίλε μου πριν λίγες μέρες ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα στο πισι του αδερφού μου. εκει που είχα πάρει 2 500αριδες και τους είχα κάνει οραιότατο raid ξαφνικά στο post screen δεν μου αναγνώριζε τον ένα. τον πήγα λοιπόν στο eshop της Γιαννιτσών και μου λένε θα το στείλουμε αθήνα και δεν ξέρουμε πόσο θα πάρει να επισκευαστεί κλπ.. ελπίζω να μην κλείσω 20 μέρες περιμένοντας.

πάντως για το ταμπελάκι και το original rma της εταιρίας εγώ θα ένιωθα μεγαλύτερη σιγουριά μιας και έχουν διορθώσει όλα τα προβλήματα του. όπως και να χει πάντως από το eshop δεν είναι να πέρνεις δίσκους και γενικά ευαίσθητα πράγματα για να μην χρειαστείς το rma τους.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φίλε μου πριν λίγες μέρες ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα στο πισι του αδερφού μου. εκει που είχα πάρει 2 500αριδες και τους είχα κάνει οραιότατο raid ξαφνικά στο post screen δεν μου αναγνώριζε τον ένα. τον πήγα λοιπόν στο eshop της Γιαννιτσών και μου λένε θα το στείλουμε αθήνα και δεν ξέρουμε πόσο θα πάρει να επισκευαστεί κλπ.. ελπίζω να μην κλείσω 20 μέρες περιμένοντας.

πάντως για το ταμπελάκι και το original rma της εταιρίας εγώ θα ένιωθα μεγαλύτερη σιγουριά μιας και έχουν διορθώσει όλα τα προβλήματα του. όπως και να χει πάντως από το eshop δεν είναι να πέρνεις δίσκους και γενικά ευαίσθητα πράγματα για να μην χρειαστείς το rma τους.

Kαλα ρε γαμοτι μου ποσους τετοιους 500αριδες εχουν στοκ οι πουστιδες???

Ακομα να παρουν χαμαμπαρι οτι ειναι προβληματικοι ??

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μην κλείσω 20 μέρες περιμένοντας.

Χλωμό το κόβω...

πάντως για το ταμπελάκι και το original rma της εταιρίας εγώ θα ένιωθα μεγαλύτερη σιγουριά μιας και έχουν διορθώσει όλα τα προβλήματα του.

Θα το γράψω για ακόμη μία φορά

Ο νέος/επισκευασμένος δίσκος που μου επιστρέψανε, ήρθε με το παλιό/προβληματικό firmware.

Πως θα μπορούσα εγώ να νιώθω σιγουριά;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά μου στείλανε χθες πάλι τον ίδιο επισκευασμένο σκληρό με την πράσινη ετικέτα...και έκανα αμέσως καταγγελία στο 1520.

Ξέρει κανείς πόσες μέρες κάνει να απαντήσει;;;

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουνε καινούριο προϊόν, μεταχειρισμένο δίσκο τους πήγες πίσω, υπάρχει περίπτωση να σου επιστρέψει η Seagate μεταχειρισμένο/επιδορθωμένο. Δηλαδή τι νομίζεις ότι κάνουνε έναν δίσκο όταν χαλάει ένας sector; Τον πετάνε στα σκουπίδια και φτιάχνουν άλλον;

What Will Seagate Do? If Seagate authorizes a product to be returned to Seagate or an authorized service provider, Seagate will replace the drive without charge with a functionally equivalent replacement product. Seagate may replace your product with a product that was previously used, repaired and tested to meet Seagate specifications.

Seagate.com

Και στα δικαστήρια να τους πας, τα λεφτά και τον χρόνο σου χάσεις. Τι διαφορετικό έχει ένας επιδιορθωμένος δίσκος που πέρασε έλεγχο από τους μηχανικούς της Seagate, από έναν ολοκαίνουριο DOA δίσκο που πέθανε στο πρώτο μπουτάρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Απλά ο καινούριος/επισκευασμένος που μου στείλανε κάνει υπερβολικά πολύ θόρυβο και καταφέρνει να κάνει και το πορτάκι του κουτιού να συντονίζει !!!

Δεν υποφέρεται με τίποτα...την πάτησα για τα καλά

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου seagate,που είχε ελαττωματικό firmware,έκανε πολύ θόρυβο κατά την εγγραφή,ανάγνωση κτλ. αλλά πίστευα οτι έτσι θα είναι μάλλον όλοι οι δίσκοι της εταιρίας,μέχρι που εξαφανίστηκε από λειτουργικό και bios:weep::wassat:.

Τον πήγα στο πλαίσιο για rma και πήρα WD.Μία φορά έκανα το λάθος και δεν την ξαναπατάω με αυτή την εταιρία.Μόνο WD από εδώ και πέρα.Τελείως αθόρυβη λειτουργία:yu:.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και ο δικός μου seagate,που είχε ελαττωματικό firmware,έκανε πολύ θόρυβο κατά την εγγραφή,ανάγνωση κτλ. αλλά πίστευα οτι έτσι θα είναι μάλλον όλοι οι δίσκοι της εταιρίας,μέχρι που εξαφανίστηκε από λειτουργικό και bios:weep::wassat:.

Τον πήγα στο πλαίσιο για rma και πήρα WD.Μία φορά έκανα το λάθος και δεν την ξαναπατάω με αυτή την εταιρία.Μόνο WD από εδώ και πέρα.Τελείως αθόρυβη λειτουργία:yu:.

αυτο με το θορυβο => ελατωματικο firmware ισχυει?

εχω ενα seagate εδω και 3 χρονια με το OS πανω , κανει θορυβο, αλλα δουλευει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

μπάαα δεν πιστεύω φίλε μου.

αφού είναι πιο παλιός ο δικός σου δίσκος,δεν ανήκει στις σειρές που είχαν πρόβλημα και νομίζω πως πρίν 3 χρόνια οι seagate δεν είχαν καν firmware.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.