Jump to content



Το "σταθερό" των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας!


αρης_τζ

Recommended Posts

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για τα παραπλανητικό τρόπο που χρησιμοποιεί

μια διαφήμιση κινητής τηλεφωνίας.

------------------------------------------------------------------------------

Πολύς λόγος και διαφημίσεις γίνονται τώρα τελευταία για το "σταθερό"

που μας προτείνουν οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και φυσικά μόνο για

τα πλεονεκτήματα όπως φθηνές χρεώσεις, δώρα κλπ..

Ο όρος "σταθερός" είναι παραπλανητικός γιατί δεν πρόκειται για

σταθερό τηλέφωνο αλλά για ασύρματη επικοινωνία μέσω του κινητού

τηλεφώνου ή ενός επιτραπέζιου κινητού με τη διαφορά ότι η χρέωση

είναι φτηνότερη.

Η υπηρεσία λειτουργεί ως εξής...Όταν με το κινητό τηλέφωνο μιλάμε

την ώρα που βρισκόμαστε μέσα στο σπίτι ή κοντά στη περιοχή που

καλύπτει η κεραία βάσης της κινητής τηλεφωνίας τότε αυτόματα η χρέωση

των κλήσεων που κάνουμε αλλάζει και γίνεται με αυτή της σταθερής

τηλεφωνίας του ΟΤΕ. Αυτό συμβαίνει γιατί το δίκτυο της κινητής τηλεφωνίας

γνωρίζει σε ποια περιοχή βρισκόμαστε όπως φάνηκε άλλωστε στις υποθέσεις

των τηλεφωνικών υποκλοπών.

Αντί για κινητό τηλέφωνο μπορεί να χρησιμοποιηθεί το κλασικό τηλέφωνο

του σπιτιού με την προϋπόθεση ότι αυτό συνδέεται με μια ειδική συσκευή

που προμηθεύει η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας. Αυτή η επιτραπέζια συσκευή

παράγει ακτινοβολία μετατρέποντας την κλήση σε κλήση κινητής τηλεφωνίας

αν και χρησιμοποιείται το σταθερό τήλεωνο. Όταν έρθει λογαριασμός στο

σπίτι διαπιστώνεται εύκολα τα τέλη κινητής τηλεφωνίας. Εναλλακτικά

υπάρχουν και ειδικά σταθερά τηλέφωνα τα οποία μοιάζουν με τα κλασικά

σταθερά τηλέφωνα αλλά στη ουσία είναι ασύρματα κινητά που δέχονται κάρτα SIM.

Πρόκειται για ομιλία στο κινητό με τις γνωστές επικίνδυνες συνέπειες της

ακτινοβολίας που όταν κάποιος έχεις χρεώσεις όπως του σταθερού τηλεφώνου

και δέχεται ακτινοβολία. Επίσης όταν βρίσκεται σε περιοχή με "δύσκολο

σήμα" η ακτινοβολία είναι πολύ μεγαλύτερη.

Προσοχή λοιπόν στις εντυπωσιακές αλλά παραπλανητικές διαφημίσεις!

---------------------------------------------------------------------------------

SAFE magazine Free Press http://www.safemagazine.gr

Το νέο περιοδικό για τα αποσιωπημένα νέα υγείας

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια παραπλάνηση είναι η παρακάτω :

Ένας ξάδερφος μου προτίμησε την λύση Vodafone Σταθερή, Κινητή και Ιnsternet μαζί.

Αφού έγιναν όλα κομπλέ και ενεργοποιήθηκαν τα πάντα παρατήρησε το εξής...

Όταν έπαιρνε τηλέφωνο σε κάποιον, δεν του εμφανιζόταν ο αριθμός του και έγραφε απόρρητη κλήση. Σε επικοινωνία του με την Vodafone του είπανε πως έτσι είναι το σύστημα και πως εάν θέλει μπορούν να του το αλλάξουν και να εμφανίζεται ο αριθμός του. Αλλά ο αριθμός που θα εμφανίζεται θα είναι αριθμός κινητού, με αποτέλεσμα εάν ο άλλος δει την αναπάντητη (σε περίπτωση που δεν απαντήσει) και καλέσει το νούμερο αυτό, να χρεώνετε κλήση κινητού και όχι σταθερού.

Απάτη μεγάλη! Εγώ θα έμενα μακρυά από κάτι τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι απατη ρε παιδια.... μεσα σε μια ωρα εχεις σταθερο στο σπιτι χωρις καλωδια με παγιο 6,5 ευρω το μηνα και 500 λεπτα δωρεαν προς σταθερα και υπεραστικα εντος Ελλαδος.

Εχω της Vodafone εδω και 5 μηνες ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και ειναι πολυ λογικο αυτο που κανουν με την αποκρυψη αριθμου για τον λογο που αναφερατε. (προστασια του συνομιλητη σας ειναι απο μεγαλες χρεωσεις)

Οσο για την ακτινοβολια ειναι ενα θεμα που παιρνει πολυ συζητηση και τουλαχιστον σε αυτη την υλοποιηση μπορεις να βαλεις την καρτα στο fct που σου δινει η καθε εταιρια και να εισαι μακρυα απο την συσκευη με ενα ασυρματο τηλ. (που και αυτο εχει ακτινοβολια).

Μπορεις να αλλαξεις οποτε θες την τοποθεσια χρεωσεις σου πηγαινοντας σε ενα καταστημα και δηλωνοντας καινουργια τοποθεσια κλησεων για οσο εσυ θες.... (καλοκαιρι στο εξοχικο το σταθερο μαζι)

Νομιζω οτι τα πλεονεκτηματα εναντι του καλωδιου ειναι παρα πολλα και οσο για το θεμα της ακτινοβολιας εγω την λυση την εχω βρει βαζοντας την καρτουλα σε ενα fct (στην ταρατσα) και με ενα spa3102 (pstn to voip gateway) περναω τη γραμμη σε εναν Asterisk και μετα παρτυ....:dance3:

Ριξτε μια ματια καλυτερα στα + και τα - και μετα να λετε τη γνωμη σας.... μην κατακρινουμε χωρις να εχουμε δοκιμασει.

(δεν ειμαι εμπορος και δεν δουλευω στη vodafone, απλα ειμαι ενας ευχαριστημενος πελατης :))

Link to comment
Share on other sites

Εγω πληρωνω 40 ευρω τον μηνα στην Forthnet και εχω τηλεφωνο χωρις παγια και με χαμηλες χρεωσεις,αλλα και 24Mbps και ξερω οτι αμα ειχα ΟΤΕ ηταν καπου στα 100 ευρω,τωρα τι απατες λες δεν ξερω,ποτε δεν ειχα προβλημα και μια χαρα εχω σωσει ενα σωρο λευτα :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω πληρωνω 40 ευρω τον μηνα στην Forthnet και εχω τηλεφωνο χωρις παγια και με χαμηλες χρεωσεις,αλλα και 24Mbps και ξερω οτι αμα ειχα ΟΤΕ ηταν καπου στα 100 ευρω,τωρα τι απατες λες δεν ξερω,ποτε δεν ειχα προβλημα και μια χαρα εχω σωσει ενα σωρο λευτα :p

ΟΤ Είναι 100 ευρώ, αλλά στο ίδιο διάστημα πληρώνουμε και εμέις 80 οπότε δέν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά. ΟΤ

Όσο για τις άλλες εταιρείες είναι πολύ καλή η κίνηση τους, γιατί θα πέσουν και οι τιμές απο τις άλλες εταιρείες, π.χ. Forthnet.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε από "Vodafone" τύπου σταθερά να καλέσεις 0800.... - 0801...., είναι μου είπαν "ασύμβατο" , αλλά για γραμμές υψηλής χρεωσης τύπου 090, 11880 κλπ ΔΕΝ είναι ασύμβατο.

Και εγώ δοκίμασα την Vodafone και το πήγα πίσω, το κινητό μου δούλευε μια χαρά στο σπίτι αλλά το "σταθερό" όχι, μου είπαν να το βάλω κοντά στο παράθυρο, για να λιάζεται.

Δεν μπορώ να καλέσω 0800,0801

Δεν μπορώ να βάλω fax

Δεν μπορώ να έχω 2η γραμμή ταυτόχρονα (βλ. ISDN)

Δεν λειτουργεί η "αναγνώριση"

Δεν πιάνει καλά πάντα

Κατά την γνώμη μου, ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε από "Vodafone" τύπου σταθερά να καλέσεις 0800.... - 0801...., είναι μου είπαν "ασύμβατο" , αλλά για γραμμές υψηλής χρεωσης τύπου 090, 11880 κλπ ΔΕΝ είναι ασύμβατο.

Και εγώ δοκίμασα την Vodafone και το πήγα πίσω, το κινητό μου δούλευε μια χαρά στο σπίτι αλλά το "σταθερό" όχι, μου είπαν να το βάλω κοντά στο παράθυρο, για να λιάζεται.

Δεν μπορώ να καλέσω 0800,0801

Δεν μπορώ να βάλω fax

Δεν μπορώ να έχω 2η γραμμή ταυτόχρονα (βλ. ISDN)

Δεν λειτουργεί η "αναγνώριση"

Δεν πιάνει καλά πάντα

Κατά την γνώμη μου, ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ

Ειδικα αυτο με το 800, 801 ειναι απο τα χειροτερα...Για να θελησεις να παρεις helpdesk na ta πουμε...:nono:

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για ομιλία στο κινητό με τις γνωστές επικίνδυνες συνέπειες της

ακτινοβολίας που όταν κάποιος έχεις χρεώσεις όπως του σταθερού τηλεφώνου

και δέχεται ακτινοβολία.

εις!

Οι εγκυροτερες ερευνες παγκοσμιως ως τωρα φερνουν αντικρουαμενα στοιχεια, στους αρθρογραφους του περιοδικου ομως οι συνεπειες ειναι γνωστες(!)

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε από "Vodafone" τύπου σταθερά να καλέσεις 0800.... - 0801...., είναι μου είπαν "ασύμβατο" , αλλά για γραμμές υψηλής χρεωσης τύπου 090, 11880 κλπ ΔΕΝ είναι ασύμβατο.

Και εγώ δοκίμασα την Vodafone και το πήγα πίσω, το κινητό μου δούλευε μια χαρά στο σπίτι αλλά το "σταθερό" όχι, μου είπαν να το βάλω κοντά στο παράθυρο, για να λιάζεται.

Δεν μπορώ να καλέσω 0800,0801

Δεν μπορώ να βάλω fax

Δεν μπορώ να έχω 2η γραμμή ταυτόχρονα (βλ. ISDN)

Δεν λειτουργεί η "αναγνώριση"

Δεν πιάνει καλά πάντα

Κατά την γνώμη μου, ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ

Δεν εχω καλεσει ποτε 800 και ουτε 090 :no: ειναι κατι που δεν θα το κανω ποτε.

Λαθος δεν ξερεις να βαλεις fax, για ολα υπαρχουν λυσεις.

Παιρνεις και 2η καρτα και εχεις και 1000 λεπτα δωρεαν στα λεφτα που ζηταει ο Ποτε μονο για παγιο.

Η αναγνωριση οταν σε παιρνουν λειτουργει μια χαρουλα.

Πριν κανεις συνδεση πρεπει να ξερεις αν εχεις καλο σημα στο σπιτι σου απο την εταιρια που θες να βαλεις, ειναι πανευκολο γιατι οτι ακριβως σημα εχεις στο κινιτο σου θα εχεις και στο σταθερο.

Κατα την γνωμη μου ο ΟΤΕ την εχει "δει" και δινει τιμες που δεν ειναι ανταξιες των υπηρεσιων που προσφερει...

Link to comment
Share on other sites

Οι εγκυροτερες ερευνες παγκοσμιως ως τωρα φερνουν αντικρουαμενα στοιχεια, στους αρθρογραφους του περιοδικου ομως οι συνεπειες ειναι γνωστες(!)

Κάνεις ακριβώς το ίδιο με τους αρθρογράφους που κατηγορείς, μόνο που διαλέγεις την άλλη πλευρά των αντικρουόμενων στοιχείων.

Όταν υπάρχει υπόνοια, απέχεις μέχρι να καταρριφθεί η να επιβεβαιωθεί.

Δεν γίνεσαι πειραματόζωο.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις ακριβώς το ίδιο με τους αρθρογράφους που κατηγορείς, μόνο που διαλέγεις την άλλη πλευρά των αντικρουόμενων στοιχείων.

Όταν υπάρχει υπόνοια, απέχεις μέχρι να καταρριφθεί η να επιβεβαιωθεί.

Δεν γίνεσαι πειραματόζωο.

Δεν επελεξε ουτε πλευρα, ουτε στοιχεια.

Και φυσικα ουτε βεβαιοτητα εξεφρασα σε αντιθετη με τους αρθρογραφους μεσω της ηχηρης διατυπωση τους

Οσο για τις πιθανοτητες του κινδυνου -και καθε κινδυνου γενικοτερα-,που δεν μπορω να αγνοησω, ειναι ορθοτερο να τις αντιμετωπιζουμε "συγκριτικα" απο το να κινδυνολογουμε απλως

Link to comment
Share on other sites

Δεν επελεξε ουτε πλευρα, ουτε στοιχεια.

Και φυσικα ουτε βεβαιοτητα εξεφρασα σε αντιθετη με τους αρθρογραφους μεσω της ηχηρης διατυπωση τους

Οσο για τις πιθανοτητες του κινδυνου -και καθε κινδυνου γενικοτερα-,που δεν μπορω να αγνοησω, ειναι ορθοτερο να τις αντιμετωπιζουμε "συγκριτικα" απο το να κινδυνολογουμε απλως

Μετά από 25 χρόνια θα έπρεπε να είχαν καταλήξει σε συμπέρασμα.

Για να παραμένουν συγκρουόμενα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, δεν χρειάζονται μαντικές ικανότητες για να αναγνωρίσεις συμφέροντα.

Link to comment
Share on other sites

όταν έρχεται ο καθηγητής μας (κ. Καραμπαρμπούνης, στο Φυσικό), και μας λέει σε ένα τυχαίο μάθημα, ότι από την έρευνα που έκαναν διάφορα τμήματα του ΕΚΠΑ, πάνω στις επιπτώσεις των σημάτων της κινητής τηλεφωνίας, ότι το να έχουμε ένα κινητό κοντά μας, δεν είναι καλό, για εμένα τα αποτελέσματα είναι ξεκάθαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι ακριβης, δεν ειναι αντικρουομενα τα συμπερασματα των ερευνων αλλα οι ερμηνειες τους. Δεν εχω διαβασει καποια σοβαρη ολοκληρωμενη ερευνα που να συνδεει ΕΥΘΕΩΣ ειτε επιστημονικα ειτε στατιστικα καποιας μορφης σοβαρη παθηση με την RF των κινητων. Υποθεσεις, υπονοιες και επιφυλαξεις πολλες,ανικανες ομως να δικαιλογησουν για την ακτινοβο-τρομο-λαγνια που μας εχει πιασει.

Αν στο ελαχιστο επαληθευτουν αυτα που οι προφητες υποστηριζουν τοτε θα μιλαμε για την μεγαλυτερη ιατρικη συγκαλυψη ever

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.