Jump to content



Recommended Posts

Τελευταία φορά είχα κάνει ένα thread καθώς ψηνώμουν για την αγορά μιας Sony a350.

Τελικά έμεινα και πειραματίστηκα για κάνα 5μηνο με την αναλογική που είχα (Olympus Dynax 500si)

Πήγα σήμερα και δοκίμασα τους φακούς της σε μια Sony και δεν ήταν ότι το καλύτερο.Κούμπωνε πάνω αλλα δεν ήταν εντελώς functional.

Οπώτε είδα και άλλα σώματα και κατέληξα στην D60.

Θέλω να με βοηθήσετε να βρώ ένα καλό πακέτο για να ξεκινήσω σαν Αρχάριος μέχρι 700-750euro.

Μετά απο λίγο ψάξιμο βρήκα αυτα:

Nikon D60-Kit 18-55

SIGMA 18-200mm

Sandisk Compact Flash Extreme 8GB

Lowepro Slingshot 200AW

Αυτα απο photoagora μου βγαίνουν περίπου 750Ε,αλλα δεν ξέρω άμα είναι υπερβολικά μεγάλη η κάρτα.

Και ακόμα πείτε μου άμα είναι καλύτερο να τα πάρω απο πουθενά αλλού :T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι too much όμως η D80 για αρχή?

Με την D60 όμως στα ίδια χρήματα θα έχω τον 18-55 μαζί με θήκη μεταφοράς και θα είμαι έτοιμος να ξεκινήσω ενώ με την άλλη θα έχω ένα σώμα και έναν φακό :nothing:

Εκτός και άμα με τον 18-200 μπορώ να κάνω ακριβώς ότι με τον 18-55 που έχω καταλάβει οτι είναι για καθημερινή χρήση

Link to comment
Share on other sites

επειδη στο site τους βλεπω οτι λεει για ενα χρονο εγγυηση, κανε μια ερωτηση γιατι αλλιως ειναι παραεισαγωγη και δεν θα εχει ελληνικο manual και ευρωπαικη εγγυηση. εκτος αμα εχουν λαθος στο site.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι too much όμως η D80 για αρχή?

Με την D60 όμως στα ίδια χρήματα θα έχω τον 18-55 μαζί με θήκη μεταφοράς και θα είμαι έτοιμος να ξεκινήσω ενώ με την άλλη θα έχω ένα σώμα και έναν φακό :nothing:

Εκτός και άμα με τον 18-200 μπορώ να κάνω ακριβώς ότι με τον 18-55 που έχω καταλάβει οτι είναι για καθημερινή χρήση

Με τον 18-200 που έχει και Image Stabilization τύπου VR, μπορείς να κάνεις ότι και με τον 18-55 και ακόμα περισσότερα. Είναι καλύτερη αγορά.

Τι κι αν είναι αρχή? Σε ένα χρόνο θες να δώσεις την D60 200€ για να δώσεις όσα παραπάνω χρειάζονται για να πάρεις την D80 ή την αντικαταστάτριά της? Δίνεις τώρα λίγα παραπάνω και την έχεις. Με την D60 θα περιοριστείς πολύ σε θέμα φακών, μη το κάνεις αυτό στον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

D80 λέω και εγώ.

Δεν υπάρχει θέμα too much γιατί δεν παίρνεις κάθε μέρα, και είναι απλά καλύτερη μηχανή. Για μένα έχει και καλύτερο handling (μεταξύ άλλων) και μετράει πολύ.

Τον 18-200 τον έχω τον Sigma όπως έχω ξαναγράψει, και αν θες να τον δεις πριν τον πάρεις και μένεις Αθήνα, δεν έχεις παρά να μου στείλεις ένα Pm.

Οι κάρτες είναι φθηνές, και για μένα στα όρια του «λογικού» δεν υπάρχει μεγάλη κάρτα, απλά χωράει πιο πολύ. Πιο μεγάλη θα την αδειάζεις πιο σπάνια σιγά το πράμα.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι too much γιατι d80 και σε συνδιασμο τον φακο που εχει καλυπτεις ολες τις αναγκες σου.

μετα θα θες να παρεις φακο και θα εχεις ηδη καλο σωμα.

αφου διαθετεις τετοιο ποσο , παρε την d80 και μη το συζητας.

και στη τελικη , τι ; θα παρεις μια πιο φθηνη και οταν αρχιζεις να μαθαινεις θα παρεις αλλη ; δε νομιζω :p

Link to comment
Share on other sites

Οπώτε αφού πάμε για έναν φακό θα πέσω στην μικρότερη slingshot,και ακόμα πώς δώρο κάρτα μνήμης,online θα κάνω την αγορά :snap:

Edit:

Δεν σας προλαβαίνω,lol.

Μένω Χανιά οπώτε η αγορά θα γίνει online(Καθώς εδώ είναι ψιλοκλέφτες)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ, αν ο φακός είναι ο ίδιος με το άλλο πακέτο που έβαλα, απλά η προσφορά σπέρνει!!! Πάρε τηλέφωνο και ρώτα. Θα έχεις και 2 χρόνια εγγύηση από την ελληνική αντιπροσωπεία ενώ ο Adoramas έχει 1 χρόνο δική τπυ εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.