Jump to content



ATI RADEON 4890


stylejohn

Recommended Posts

Just edit RivaTuner.cfg and add RV790 PCI DeviceID (9460h) to RV770 line of [GPU_1002] section. This way you'll force to see it as old good RV770, the chips have similar architecture so it will work. This trick has been used in many 4890 reviews including Guru3D's one.

rttest.jpg

θα κανω edit σε λιγο μολις δοκιμασω το voltagefactory

edit: δοκιμασα μεχρι 1.48v, ουτε 1ghz δεν κανει :pleasantry:

ή δε δουλευει καλα το vfactory ή κανει πολλη ζεστη για stock ψυκτρα

tsan αλλαζουμε?:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply
δεν χριαζονται delta αν ειναι να πανε 1000+ πανε μονο με τον ανεμηστιρα στο φουλ εμενα οι δικες μου πηγενουν 1000 με τα στοκ ρευματα 1,31:magic:
Αν έχεις τύχη.... ;)

Εγώ είμαι με stock plate και Musashi με τους 2 λεπτούς 10άρηδες στο full. ίσα ίσα που ακούγονται αν στήσεις αυτί και φυσικά default volts. πάνω από 950 έχω coil whine και δεν ξέρω αν έρχετε από κάρτα, μητρική ή psu.

Link to comment
Share on other sites

Ουυφφφ!:dirol:

Sapphire..Αέρας μέσα στο κουτί..~1,387v..βγάζει και Stabillity του GPUTool στα 1000/1000.:boxed:

Σφυριγματ-αρες ακούγονται ακομα και στα στοκ..

Aυριο σε νερακι..

03-3.jpg

Tsan εχεις ανεβασει καθολου το δευτερο slider για το ρευμα των μνημων (1,2v)?

Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν να φαίνονται και τα non-reference πάντως..

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1294717&HYKARTAGRAFIKONMONTELO=HD+4890&category=69977735&catalog=20

Αν πάρεις non-reference κατά 99% δεν θα έχεις και Slider/Monitoring για ρεύματα (τουλάχιστον αυτό είχε γίνει με τις 4870).:T:

Aλλιως οτι ποιο φτηνό..αφού οι reference είναι ίδιες κάρτες..:)..εκτός αν θέλεις τα συνοδευτικά (έμενα είχε και Vantage).

@Ms.ChSin7

Εχετε διαβασει πουθενα για Safe Voltage στις μνημες/gpu?Ειχα δει οτι οι GDDR5 ψοφουσανε άσχημα..αν τους έδινες..το διορθώσανε?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, το accelero μπαινει

1000835v.jpg

αλλα, τουλαχιστον με ενα ανεμηστηρι δεν...:( (το εχω παει πιο πολυ προς τα vrm, απ' οτι δειχνει η φωτογραφια)

4890accelerotestcoj9501.jpg

με κλειστο κουτι

(με scythe slipstream ~1300rpm)

σε idle εχει αρκετη διαφορα, αλλα τι να το κανεις

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ειναι αρκετα ζεστη!Που θα παει ομως με καλυτερα συστηματα ψυξης ολα θα γινουν.Λιγο υπομονη.

Ερωτηση: Το Memory Interface ειναι 256 bit,αυτο δεν την κοβει λιγο σε σχεση με μια nvidia 275 ?Δεδομενου οτι και οι 2 εταιρειες εχουν ακομα πρωιμους οδηγους?

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια έχει δοκιμάσει κανείς να περάσει Asus bios να μας πεί,να μην παλέυουμε τα volt με το rivatuner?

Διάβασα σε διάφορα forum που το πέρασαν αλλα δεν λειτουργούσε το voltage tweaker.:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Το Memory Interface ειναι 256 bit,αυτο δεν την κοβει λιγο σε σχεση με μια nvidia 275 ?Δεδομενου οτι και οι 2 εταιρειες εχουν ακομα πρωιμους οδηγους?

256bit gddr5 = 512bit gddr3 στα ιδια mhz:)

το nvidia εχει 448bits bus gddr3

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια έχει δοκιμάσει κανείς να περάσει Asus bios να μας πεί,να μην παλέυουμε τα volt με το rivatuner?

Διάβασα σε διάφορα forum που το πέρασαν αλλα δεν λειτουργούσε το voltage tweaker.:getlost:

Ποιος ο λόγος να περάσεις ASUS Bios?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.