Jump to content



ATI RADEON 4890


stylejohn

Recommended Posts

παιδες,ειπα να δοκιμασω και εγω το award fabrik αλλα οταν παταω find i2c bus μου τα βγαζει και τα 4 invalid.η καρτα μου ειναι η sapphire.η απλη που εχει βγει.τo riva tuner ειναι εκδοση 2,24 και drivers ati 9,5

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Γεια σε όλους, είμαι νέος εδώ μέσα με πολλά ερωτήματα. Καταρχήν έχω αγοράσει μια SAPPHIRE Radeon Toxic HD4890 - 1 GB DDR5 και θέλω να μου πουν όση γνωρίζουν για να βάλω άλλη μια σε CrossFire πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο με αυτό που έχω ιδεί; Μπορώ να βάλω μια SAPPHIRE RADEON VAPOR-X HD4890 1GB GDDR5 που έχει λίγο χαμηλότερους χρόνους στην cpu; Επειδή

έχω δυο οθόνες μια 22αρα 1680χ1050 και μια 19αρα 1440χ900 μπορώ να βάλω στην δεύτερη κάρτα την 19αρα; Επέλεξα την πρώτη ατι για τις επιδόσεις τις και την δεύτερη επειδή έχει έξοδο HDMI που χρειάζομαι για την TV στο σαλόνι μου χωρίς να στερηθώ τις επιδόσεις.

Έφτιαξα το παρακάτω Σύστημα δώρο στον εαυτό μου. Πάντα ήμουν στην Intel, είπα να δω και την άλλη μεριά. Πώς σας φαίνεται;

Full Tower COOLERMASTER RC-932-KKN1-GP HAF BLACK

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ: ETASIS ET850 GAMING POWER SUPPLY 850W

Mobo: GIGABYTE GA-MA790FXT-UD5P DDR-3 1666+

CPU: AMD PHENOM II X4 955 3.2GHZ QUAD-CORE BL Σε λίγο στα 4GHz

Cpu Cooler COOLERMASTER RR-UV8-XBU1-GP V8

3D: SAPPHIRE Radeon Toxic HD4890 - 1 GB DDR5 Cpu 960 MHz Mem 1050 MHz, 4,2 Gbps

HD: 2x WESTERN DIGITAL WD1500HLFS VELOCIRAPTOR SATA2 Raid 0

Extra HD: SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3500630AS 500GB SATA2

Extra HD: SEAGATE BARRACUDA 7200.11 ST3500320AS 500GB SATA2

MEM: CORSAIR XMS3 DHX DDR3 4GB (2X2GB) PC3-12 1600Mhz 7-7-7-20 1.9v

DVD/R SONY OPTIARC AD-7240S SATA BLACK

Saitek Cyborg Pro Gaming Keyboard

MICROSOFT SIDEWINDER MOUSE DSP

WIRELESS: TP-LING TL-WN422 HIGH POWER WIRELES USB ADAPTER

BLUETOOTH WIRELES: LING SYSTEM CLASS 1USB ADAPTER

1 UNIVERSAL SERIAL BUS JOYSTICK CONVERTER USB-GAME PORT

TFT FUJITSU SIEMENS XL3220W 22'' AMILO DISPLAY

TFT VIEWSONIC VA1916W 19"

Εδώ Foto

http://img156.imageshack.us/img156/8638/36562946.jpg

http://img43.imageshack.us/img43/7421/61067327.jpg

http://img159.imageshack.us/img159/5779/56095970.jpg

http://img159.imageshack.us/img159/8391/57774832.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!!!Το κουτι σπερνει!(εχουμε το ιδιο!)

Π λες,μπορεις να κανεις crossfire με καθε καρτα της σειρας 48χχ και φυσικα παντα ειναι προτιμοτερο να ειναι ακριβως το ιδιο τσιπ δλδ στη δικη σ περιπτωση αλλη μια 4890,ανεξαρτητου χρονισμων.

Απλως η γρηγοροτερη θα υποχρονιζεται στα ρολογια της πιο αργης.Αυτο ομως μονο σε crossfire.Αν λειτουργουν ξεχωριστα καθεμια κοιταει την παρτη της!:haha:

Εχω την εντυπωση,βασικα μολις το δοκιμασα στις δικιες μου,οτι σε crossfire δεν εχει σημα η 2η καρτα.Ειναι μονο για να συνεργαζεται με την 1η.

Αν χρειαζεσαι το hdmi τοτε μπορεις να βαλεις την καινουρια πανω(1η) και την τωρινη κατω ωστε να χρησιμοποιησεις το hdmi της καινουριας!Αυτα σκεφτομαι τωρα...περναει κ η ωρα...

Link to comment
Share on other sites

edit: wtf εδω ηταν και αλλο post μετα του πιτσιρικου:confused:

οντως χρειαζεται 2x12αρια, αλλα με τερμα τα στοκ φανακια μου δωσε αλλα 10mhz με στοκ ταση:woot:tard.gif (πριν εκανε artifacts και μετα lock)

97fbo77apbgjh2kc7fqw_thumb.jpg

0z7q3k83h8f2alpn0da2_thumb.jpg

εχω 2 scythe slipstream 120 αλλα πρεπει να αλλαξω τα ηλεκτρολογικα για να τα βαλω:o

Πριν σ ερθει η musashi η αν σ ρθε ηδη,ριξε μια ματια εδω να δεις οτι θελει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ a/c!!!

Μ αυτη τη ζεστη δεν παλευεται με τιποτε!!!

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=65996

Προς το τελος του thread...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!!!Το κουτι σπερνει!(εχουμε το ιδιο!)

Π λες,μπορεις να κανεις crossfire με καθε καρτα της σειρας 48χχ και φυσικα παντα ειναι προτιμοτερο να ειναι ακριβως το ιδιο τσιπ δλδ στη δικη σ περιπτωση αλλη μια 4890,ανεξαρτητου χρονισμων.

Απλως η γρηγοροτερη θα υποχρονιζεται στα ρολογια της πιο αργης.Αυτο ομως μονο σε crossfire.Αν λειτουργουν ξεχωριστα καθεμια κοιταει την παρτη της!:haha:

Εχω την εντυπωση,βασικα μολις το δοκιμασα στις δικιες μου,οτι σε crossfire δεν εχει σημα η 2η καρτα.Ειναι μονο για να συνεργαζεται με την 1η.

Αν χρειαζεσαι το hdmi τοτε μπορεις να βαλεις την καινουρια πανω(1η) και την τωρινη κατω ωστε να χρησιμοποιησεις το hdmi της καινουριας!Αυτα σκεφτομαι τωρα...περναει κ η ωρα...

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Επειδή δεν γνωρίζω πολλά τι με συν φέρει να κάνω; Θέλω τα γκάζια μου.. όταν λες να λειτουργούν ξεχωριστά καθεμιά κοιτάει την πάρτη της, τι όφελος θα έχω;

Link to comment
Share on other sites

Πριν σ ερθει η musashi η αν σ ρθε ηδη,ριξε μια ματια εδω να δεις οτι θελει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ a/c!!!

Μ αυτη τη ζεστη δεν παλευεται με τιποτε!!!

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=65996

Προς το τελος του thread...

ασε, αυτη τη στιγμη εχω 29c στο δωματιο, να δω τι θα κανω με το i7:pleasantry:

ac τον αλλο μηνα, παει ηδη το μηνιατικο:upside:

stilatos, ωραιο μηχανακι:triniti:

Link to comment
Share on other sites

ασε, αυτη τη στιγμη εχω 29c στο δωματιο, να δω τι θα κανω με το i7:pleasantry:

ac τον αλλο μηνα, παει ηδη το μηνιατικο:upside:

stilatos, ωραιο μηχανακι:triniti:

Ναι το ειδα το μηνιατικο!Ωραιο πραμα...Καλοψηστο!!:happy2:

Και γω ενα 30αρι το χω...Θα βαλω αυριο ac και θα σ πω τι πρεπει να περιμενεις!!;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Επειδή δεν γνωρίζω πολλά τι με συν φέρει να κάνω; Θέλω τα γκάζια μου.. όταν λες να λειτουργούν ξεχωριστά καθεμιά κοιτάει την πάρτη της, τι όφελος θα έχω;

Θα μπορεις να συνδεσεις πολλες οθονες.Αυτο μονο.

Σε crossfire Ομως παιζει μονο η 1η καρτα.Η 2η μονο βοηθαει.Εγω λεω παρε μια ιδιων χρονισμων με hdmi και βαλτες crossfire και η hdmi να ειναι πανω και η αλλη κατω,και ετσι θα εχεις και αποδοση και hdmi.Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

ασε, αυτη τη στιγμη εχω 29c στο δωματιο, να δω τι θα κανω με το i7:pleasantry:

ac τον αλλο μηνα, παει ηδη το μηνιατικο:upside:

stilatos, ωραιο μηχανακι:triniti:

thanks για το μηχανακι:p

Εγώ πήρα από τον Carrefour προσφορά ένα a/c 12αρι 149ε και είμαι οκ στον χώρο του pc. 22c στο δωμάτιο 25 με 28 στην cpu μου. Έχω ένα φίλο με i7 extreme οποίος ψήνει μπριζόλες και με a/c στο δωμάτιο του. Μιλάμε αν βάλεις το χέρι σου θα το κάψεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορεις να συνδεσεις πολλες οθονες.Αυτο μονο.

Σε crossfire Ομως παιζει μονο η 1η καρτα.Η 2η μονο βοηθαει.Εγω λεω παρε μια ιδιων χρονισμων με hdmi και βαλτες crossfire και η hdmi να ειναι πανω και η αλλη κατω,και ετσι θα εχεις και αποδοση και hdmi.Αυτα!

Οπότε για επιδόσεις προτείνεις μια ιδία ATI σωστά σε crossfire; Δεν πειράζει που έχω δυο διαφορετικές οθόνες; Κάτι άλλο τώρα, όταν παίζω ένα παιχνίδι το απεικονίζει η μια οθόνη, μπορώ να το μοιράσω και στις δυο;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα παράγγειλα μια MSI GeForce GTX 295 - M2D1792 1.8GB εχει το HDMI που χρειάζομαι και τις επιδόσεις. Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή. Η SAPPHIRERadeonToxicHD4890 θα μετακομίσει στο pc του αδερφού μου

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα το μηνιατικο!Ωραιο πραμα...Καλοψηστο!!:happy2:

Και γω ενα 30αρι το χω...Θα βαλω αυριο ac και θα σ πω τι πρεπει να περιμενεις!!;)

παραγγειλα και γω ενα hitachi, το περιμενω την τριτη:big_boss:

με το ποδηλατο στη δουλεια αυτο το μηνα:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα παράγγειλα μια MSI GeForce GTX 295 - M2D1792 1.8GB εχει το HDMI που χρειάζομαι και τις επιδόσεις. Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή. Η SAPPHIRERadeonToxicHD4890 θα μετακομίσει στο pc του αδερφού μου
Aμα εβαζες μια 4890 θα ειχες καλυτερες επιδοσεις στα παιχνιδια
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.