Jump to content



ATI RADEON 4890


stylejohn

Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply
Εχετε διαβασει πουθενα για Safe Voltage στις μνημες/gpu?Ειχα δει οτι οι GDDR5 ψοφουσανε άσχημα..αν τους έδινες..το διορθώσανε?
Δεν γνωρίζω τιποτα περι του θέματος. Όπου ανέβηκε η δική μου ανέβηκε με stock ρευματα, και για "χαβαλέ" όχι γιατί χρειάζομαι τα clocks. 1680χ1050 έχω.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τιποτα περι του θέματος. Όπου ανέβηκε η δική μου ανέβηκε με stock ρευματα, και για "χαβαλέ" όχι γιατί χρειάζομαι τα clocks. 1680χ1050 έχω.

Α οκ..

Eκανα ενα Clean Install Vista SP2 + 9.5.. και το Coil Whine μεσα στο Catalyst Center (στις ρυθμισεις του AA κτλ που εχει Preview) σταματησε.(το εκανε ακομα και εκει με το προηγουμενο setup)

Στα Stabillty Tests (Furmark και GPUTool) κανει ενα υποφερτο bzz αλλα καμια σχεση με τα σφυριγματα που εκανε πριν..WTF?

Λογικα ειναι θεμα 3D Profile που φορτωνει?

Διαβασα οτι ενεργοποιωντας το Vsync (και το δικομασα) παλι μειωνεται ο θορυβος.

Επισης πχ στο COD που τα FPS εχουν τοπ τα 91fps μολις δωσεις max_com_fps 250 σκαζει η καρτα ;)

Link to comment
Share on other sites

@N.I.K.K: Εκεί είσαι για κάθε μέρα;

Έχεις δώσει και παραπάνω ρεύμα από 1,44V;

Σε αυτά τα Mhz τερματίζει η κάρτα;

Ωραίος , πολύ καλά ρολόγια....:T:

Θα ήθελα πολύ να δω CF με 1000+ πυρήνα.....:D

Link to comment
Share on other sites

@N.I.K.K: Εκεί είσαι για κάθε μέρα;

οχι, δεν το εχω ψαξει για 24/7 ταση

Έχεις δώσει και παραπάνω ρεύμα από 1,44V;

οχι ακομα, θα δοκιμασω και παραπανω και θα ενημερωσω αν γινεται κατι

Σε αυτά τα Mhz τερματίζει η κάρτα;

ελπιζω πως οχι:hehe:

Ωραίος , πολύ καλά ρολόγια....:T:

Θα ήθελα πολύ να δω CF με 1000+ πυρήνα.....:D

thx man:T: δε βοηθησα και πολυ ε?:red:

θα κοιταξω να βαλω ενα αξιοπρεπες cooler επανω να δουμε τι κανει (αν και καλοκαιριατικα δεν περιμενω πολλα)

Link to comment
Share on other sites

H asus προσφερει voltage tweak μεσω software..... εξου και το bios.

Δεν κανει το BIOS τo Voltage tweak....

..αλλα 2 Chip-ακια Vοltera (ενα για μνήμες και ένα για GPU) που εχουν οι Reference Καρτες.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το GPUTοοl.

http://www.techpowerup.com/downloads/1383/GPUTool_Community_Technology_Preview_1.html

Link to comment
Share on other sites

Aftermarket cooler που θα βροθμε ρε παιδια?Δεν την παλευει αλλο η καρτα με αυτο το συστημα ψυξης.

Με default ρολογια 60c idle kai full load 80c

H Musashi δεν θα σου κατεβάσει και πολύ τις θερμοκρασίες. Όχι περισσότερο από την stock σε ++60% fan. Απλά ΔΕΝ θα σου παίρνει τα αυτιά. Σε VRMs & πυρήνα οποιαδήποτε θερμοκρασία κάτω από 85 είναι μιά χαρά.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιπον, με το stock cooler, δεν καταφερα τιποτα παραπανω απο τα 1050mhz (καταραμενο mother nature)

μολις παω πανω απο 1.46v τα φτυνει το vrm:crazy:

για παιχνιδια παιζει στα 980mhz 1.39v, για πιο πανω κανει πολλη φασαρια.

μες στη βδομαδα θα παραλαβω musashi να δουμε αν θα γινει τιποτις (το μονο που θα λειπει ειναι ενα ac:turn:)

Link to comment
Share on other sites

edit: wtf εδω ηταν και αλλο post μετα του πιτσιρικου:confused:

οντως χρειαζεται 2x12αρια, αλλα με τερμα τα στοκ φανακια μου δωσε αλλα 10mhz με στοκ ταση:woot:tard.gif (πριν εκανε artifacts και μετα lock)

97fbo77apbgjh2kc7fqw_thumb.jpg

0z7q3k83h8f2alpn0da2_thumb.jpg

εχω 2 scythe slipstream 120 αλλα πρεπει να αλλαξω τα ηλεκτρολογικα για να τα βαλω:o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.