Jump to content



Intel SSD Firmware Updates


kallileo

Recommended Posts

Intel® High Performance Solid-State Drives

Intel SSD Firmware Updates

The information here is intended for customers of the Intel® High Performance Solid-State Drive. It should be used to update the SSD firmware to the latest production firmware offered by Intel.

This firmware update has several continuous improvement optimizations intended to provide the best possible user experience with the Intel SSD.

This information applies to:

X18-M and X25-M Solid-State Drives

http://www.intel.com/support/ssdc/index_update.htm

Ολο και καποιον θα ενδιαφερει...

Link to comment
Share on other sites

Tο οποίο βελτιώνει αρκετά το πρόβλημα με το "fragmentation" που είχε αναφερθεί. Διαβάστε αυτό : http://pcper.com/article.php?aid=691&type=expert&pid=1 όπου έχουν γίνει μετρήσεις και τεστ με το παλιό και νέο firmware.

Link to comment
Share on other sites

παμε για firmware update το βραδακι!!! το αρθρο ειναι οντως πολυ ενδιαφερον και ειδικα εκει που λεει πως (ισως) με καινουργια firmware μπορει να αυξηθει το write speed σε επιπεδα κοντα σε ενα ιντελ Ε!:dance3:

υγ: θα ενημερωνα για διαφορες σε σχεση με το προηγουμενο firmware αλλα τον δισκο τον εχω μολις 10 μερες, δεν εχω τρεξει κανενα bench και δεν εχω παρατηρησει καποια πτωση σε επιδοσεις!

παντως το αρθρο νομιζω ειναι εγκυρο και αντικειμενικο οποτε καλο update σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοηται μου λεει κατι για κακο diskinit η οτι λειπει το command file και να πληκτρολογησω την πληρη διαδρομη του command...κατι τετοια...μηπως φταιει που πριν ειχα κανει clean all με το diskpart?:wall:

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...παραξενο! μπορεις παντα να δοκιμασεις κανοντας format τον δισκο κανονικα (οχι με diskpart, hdderase κτλ) :o εγω οταν τον πηρα εκανα ενα full format κατα την διαρκεια εγκαταστασης των windows xp! αν εχεις χρονο και ορεξη δοκιμασε το!

Link to comment
Share on other sites

άλλο το full format

και άλλο η αρχικοποίηση του δίσκου...

ναι εχεις δικαιο δεν ειδα αυτο:

ναι εννοηται μου λεει κατι για κακο diskinit

δοκιμασες με hdderase?

υγ: με τον χρονο εννοουσα την μετεπειτα επανεγκατασταση λειτουργικου/προγραμματων!

Link to comment
Share on other sites

Προφανως κατι κανεις λαθος..η ολη διαδικασια θελει 2-3 restarts αφου καθε φορα σε ρωταει αν διαβασες/κατανοησες και συμφωνεις με τους ορους & μπλα μπλα..

Την <αρχικοποιηση> σε ποιο λεξικο την βρηκατε..:p

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ρε μαν τι γινεται,

baddiskinit γραφει και δεν ξεκιναει το flash του δισκου,μετα πεταει μυνημα:enter the full command directory? δεν εχω καταλαβει τι παιζει ακομα..την ψαχνω...παντως οι δισκοι ειναι σε ide γιατι σε ραιντ πεφτει μπλε οθονη..μαλλον πρεπει να εχει γινει στραβη με ενα αλλο ραιντ που υπηρχε και εσπασε..οποτε θα κανω backup και θα κανω hdderase σε ολους τους δισκους και ξανα απο την αρχη....

Link to comment
Share on other sites

Προφανως κατι κανεις λαθος..η ολη διαδικασια θελει 2-3 restarts αφου καθε φορα σε ρωταει αν διαβασες/κατανοησες και συμφωνεις με τους ορους & μπλα μπλα..

Την <αρχικοποιηση> σε ποιο λεξικο την βρηκατε..:p

κανενα restart δεν θελει φιλε! το 'χω κανει και ξερω!

απλα εχει 2-3 βηματα οπου απαντας με y/n!!

Link to comment
Share on other sites

απλα εχει 2-3 βηματα οπου απαντας με y/n!!

Την 1η φορα ηταν σε AHCI και δεν τον εβλεπε..

την 2η , μετα απο τις καταφατικες απαντησεις λεει βγαλε το cd & κανε restart..οπου ξανα παλι τις ιδιες ερωτησεις

αλλα τωρα τον φλασαρε κανονικα..

Τουλαχιστον ετσι συνεβη σε μενα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.