Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Η ταση που θα ξεκινησει να γινεται το turbo throttling εξαρταται και απο τον επεξεργαστη.

Ο 1ος 920 που ειχα δοκιμασει , ξεκινουσε turbo throttling σε νερο απο τους +80C με 1.25vcore.

Ο 2ος 920 που εχω , κανει turbo throttling στους +85 περιπου ... με 1.33vcore και πανω .

Με αερα και 1.3vcore linx ειναι οριακα εφικτο(ή μαλλον μη εφικτο) απο οσα εχω δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ενεργοποιεις 21x multi στο bios , ενεργοποιουνται αυτοματως τα eist κλπ κλπ .

Ειναι τεχνασμα το μονιμο turbo (21x multi) . Δεν προβλεπεται κανονικα απο την intel να ειναι μονιμως ενεργοποιημενο .

Link to comment
Share on other sites

X58 φιλε και i9 στο μελλον.

Αξιζει ο 920... Και το χειροτερο κομματι να παρεις φτανει 3.8-4ghz για πλακα.

Μονο προσεξε να ειναι D0 που ειναι το τελευταιο και καλυτερο revision.

Aν ειναι D0 στο κουτι αλλα και επανω στη cpu γραφει S-spec: SLBEJ οτι αλλο π.χ. SLBCH δεν ειναι D0.

Στελιο το tdp override ειναι το cpu tm.

"Another important option is the "CPU VR Current Limit Override" or "CPU TM Function", which controls the behavior of the PCU controller embedded in the processor. By default, it reduces the frequency of the processor where the TDP or the maximum amperage is reached, limiting the very frequencies that you can achieve the overclock. To remove the obstacle, you must disable the function."

http://hubpages.com/hub/Overclock-the-Core-I7

OK. Thanx. :T:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά! Πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός i7 920 D0 και είπα να ποσταρω και εγώ το κατιτις..μου

μετά από μια ώρα prime95 (γιατι δεν ειχα παραπάνω χρόνο) είχα τα εξεις αποτελέσματα...με νερό

Πείτε καμια γνώμη..

post-11367-1416074120,1596_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια νουμερα για σταθερα.

Χωρις να μιλαω εκ προσωπικης πειρας, νομιζω μπορεις να προσπαθησεις και με λιγοτερο vcore αφου εισαι HT off.

Ναι σιγουρα...οπως ειπα αυτα χωρις ιδιαιτερο ψάξιμο

τωρα αρχιζω να ριχνω γενικα τα ρευματα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.