Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια αυτη τη στιγμη..γιατι δεν το εχω στημενο το συστημα και δεν θυμαμαι

παντως δεν νομιζω πανω απο 45-47 βαθμους idle

Μολις το στυσω παλι θα σου πω...!

Link to comment
Share on other sites

Sorry guys mia grigori newbie question (den boresa na diavasw oles tis selides) sorry an mou xefige kapou alla...

.....Pws borw na xerw an to CPU 920 einai DO or CO? To grafei kapou exw sto kouti me ta number pou leei o wacko_gr2004 sto 1st post?

Mipws prepei na ftiaxw to PC kai meta na dw sto cpu-z?

Thank you,

Andronikos

IXOR

Link to comment
Share on other sites

Sorry guys mia grigori newbie question (den boresa na diavasw oles tis selides) sorry an mou xefige kapou alla...

.....Pws borw na xerw an to CPU 920 einai DO or CO? To grafei kapou exw sto kouti me ta number pou leei o wacko_gr2004 sto 1st post?

Mipws prepei na ftiaxw to PC kai meta na dw sto cpu-z?

Thank you,

Andronikos

IXOR

1ον. Καλώς ήρθες:)

2ον. Γράφε με ελληνικά, είναι εξάλλου και πιο εύκολα αναγνώσιμα από όλους μας:)

3ov. Για αν καταλάβεις αν ένας 920 είναι DO, αρκεί να δεις στο άσπρο αυτοκόλλητάκι που έχει πάνω στο κουτί τον κωδικό S-sepc. Αν αυτός είναι SLBEJ τότε είναι D0, αν όχι δεν είναι.

Αν πάλι η συσκευασία δεν είναι box, τότε νομίζω ότι πάλι πάνω στο cpu αναγράφεται παρόμοιος κωδικός.

Link to comment
Share on other sites

Hello!

Boys (and girls αν υπάρχει καμμία εδω μέσα :)) θέλω τη γνώμη σας και τη βοήθεια σας.

i7 920 C0 σε Asus P6T deluxe (τελευταίο bios) με αέρα (Zalman 9700NT).

Είμαι σε 20x200 με 1,38V στο Vcore. Σε αυτή την τάση δεν έχω blue screens, κολλήματα κτλ όταν τρέχω οτιδήποτε (εννοείται έχω παίξει αρκετά με όλες τις τάσεις και έχω καταλήξει εδώ).

Το θέμα τώρα είναι το εξής:

Σε idle είμαι ~ 45-50C.

Σε wPrime πιάνω 75C max όση ώρα και να το τρέξω.

Όταν όμως τρέξω LinΧ στα 2 λεπτά ανεβαινω στους 100C!!!!!!!!!!!!!!:-O

Φτάνει κανονικά στους 100C όπου και κλείνω το LinX (δεν το αφήνω να πάει παραπάνω...). Ακόμα όμως και στους 100C ΔΕΝ πετάει blue screen!

Και ρωτώ:

1. Δεν πρόκειται ποτέ να χρησιμοποιήσω κάποιο πρόγραμμα που θα στρεσσάρει τόσο πολύ τον επεξεργαστή μου (δεν είμαι κολλημένος με benchs). Είμαι ασφαλής λοιπόν με αυτά τα νούμερα? Να μείνω εδώ?

2. Είναι λογικό να έχω τόσο μεγάλες θερμοκρασίες όταν τρέχω LinX ενώ να μην έχω παρατηρήσει με κανένα άλλο πρόγραμμα κάτι αντίστοιχο?

Thanks for your help!:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για την βοήθεια!!!!! :laughing:

Δεν το πίστευα αλλά πραγματικά είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει με τους i7!

Τελικά κατέληξα στα 3.8ghz με 19x200 (για να έχω και τις μνήμες στα 1600) με 1,31 Vcore και είμαι 30 λεπτά με LinX ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΟΣ με max θερμοκρασίες στους 80 βαθμούς!!! Απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!! Για 200mhz έριξα την τάση κατά 0,07V!

Α ρε C0 μας την έκανες πάλι.... προφανώς θέλει πολύ τάση για να ανέβει στα 4ghz. Για 200mhz δεν θα σκάσουμε όμως (καλά λες csaris)!

Thanks again!

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις και με πολυ λιγοτερο ρευμα να εισαι στα 3,9 με 21*185 και να ζορισεις λιγο τις μνημες σου.

Στο benchmark του everest τα πηγαν καλυτερα οι dominator σε (8*185) 1480ΜΗz 7-7-7--20 απο οτι (8*200) 1600ΜΗz 8-8-8-24. ;)

Link to comment
Share on other sites

Hello again!

Λοιπόν προσπάθησα να παίξω όπως προτείνει ο AriGold αλλά τζίφος...

Οι μνήμες μου (3x2Gb G.Skill 1600 9-9-9-24) αρνούνται πεισματικά να τρέξουν με 7-7-7-20 ακόμα και στα 1450Mhz (με τις τελευταίες ρυθμίσεις κολλάει ακόμα και μέσα στο bios). Αντιθέτως παίζουν μια χαρά με 8-8-8-21 ακόμα και στα 1600mhz (όπως και τελικά τις έχω).

Επομένως φοβάμαι πως αναγκαστικά (λόγω μνημών) τελικά καταλήγω στο 19x200.

BTW, ΗΤ και SpeedStep τα έχω έτσι και αλλιώς απενεργοποιημένα.

Αν κάποιος άλλος έχει και καμμιά άλλη ιδέα ας προτείνει να δοκιμάσουμε και τίποτε άλλο.

Thanks again!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να αρνιουνται λογω volt και αλλων ρυθμισεων.

Στα 1480ΜΗz 7-7-7-20 τις εχω με 1,66vram και 1,3v vtt.

Επισης 8x ram multi αλλα το uncore σε auto που δινει 20x και οχι 16 ή 17. ;)

Τα c1e και EIST γιατι disabled? Γιατι σε idle να παιζεις σε 3,8 συν οτι watts συνεπαγεται ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να αρνιουνται λογω volt και αλλων ρυθμισεων.

Στα 1480ΜΗz 7-7-7-20 τις εχω με 1,66vram και 1,3v vtt.

Επισης 8x ram multi αλλα το uncore σε auto που δινει 20x και οχι 16 ή 17. ;)

Τα c1e και EIST γιατι disabled? Γιατι σε idle να παιζεις σε 3,8 συν οτι watts συνεπαγεται ...

Με 7-7-7-20 μου κάνει διάφορα κόλπα... Καταρχήν αντί για 6Gb βλέπει 4088ΜΒ :toomuchne

Τώρα απο εκεί και πέρα δεν τολμάω να ανεβάσω πάνω απο 1,62v την τάση των μνημών καθώς και οι προδιαγραφές των μνημών είναι για 1,5-1,6V. Νομίζω ότι οι διαφορές σε απλές λειτουργίες θα είναι μηδαμινές και δεν αξίζει να τις πουσάρω τόσο. Βασικά αν μπορούσα να βάλω 22 πολλαπλασιαστή θα έπαιζα με 22x175 ώστε να ανεβάσω τη συχνότητα τους (όπου παρεπιπτόντως ψιλοανεβαίνουν έως 1700-1750Mhz αλλά με πιο χαλαρά timings.

Για το άλλο που λες... βασικά τα έχω απενεργοποιήσει όλα γιατί απλά θέλω να βλέπω μόνιμα 3800Mhz :p

Μου τη δίνει να βλέπω να παίζει συνέχεια η ταχύτητα... καθάρα και μόνο για αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, παρόλο που τα παιδιά έχουν δίκιο σε όλα, εγώ θα το άφηνα στα 4. Τέτοιες θερμοκρασίες (όπως κυρίως του linx) δεν πρόκειται ποτέ να δεις σε πραγματικές συνθήκες. Αν σε αγχώνει μείνε στα 3,8. Απλά έχουμε κακομάθει όλοι με τα D0 και θέλουμε 4,3 για κάθε μέρα. Χωρίς όμως τελικά να αξίζει απαραίτητα τον κόπο.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

βασικά τα έχω απενεργοποιήσει όλα γιατί απλά θέλω να βλέπω μόνιμα 3800Mhz :p

Μου τη δίνει να βλέπω να παίζει συνέχεια η ταχύτητα... καθάρα και μόνο για αυτό το λόγο.

Αυτο μαλλον ειναι περι ορεξεως...

Το pc μου μενει ανοιχτο 24/7, με κανα τετραωρο gaming την μερα και 20/7 torrent sharing.

Aυτο το εικοσαωρο που θα μπορουσε να το βγαλει και ενας celeron 300αρης, γουσταρω τρελα που κατεβαινει στα 2,22GHz / 0.928v / 43watts, οταν τα αντιστοιχα νουμερα χωρις ενεργοποιημενα τα c1e & EIST ειναι 3.88GHz / 1.2v / 147watts.

Mεγαλη διαφορα οπως και να το κανεις ... :)

Τώρα απο εκεί και πέρα δεν τολμάω να ανεβάσω πάνω απο 1,62v την τάση των μνημών καθώς και οι προδιαγραφές των μνημών είναι για 1,5-1,6V.

Εισαι σιγουρος για αυτο;

Δεν εχω πετυχει κανενα triple channel 3*2 kit που να μην ειναι 1.65v.

Για πες/βρες το ακριβες μοντελο να το κοιταξουμε ...

Νομίζω ότι οι διαφορές σε απλές λειτουργίες θα είναι μηδαμινές και δεν αξίζει να τις πουσάρω τόσο.

Ομοιως και ειτε τις τρεχεις στα 1500ΜΗz.

Oποτε γιατι να φαγωνεσαι για το 200bclk;

Link to comment
Share on other sites

AriGold καταρχήν να σε ευχαριστήσω πολύ για όλη τη βοήθεια :D

Λοιπόν σε αυτά που λες τώρα:

Αυτο μαλλον ειναι περι ορεξεως...

Το pc μου μενει ανοιχτο 24/7, με κανα τετραωρο gaming την μερα και 20/7 torrent sharing.

Aυτο το εικοσαωρο που θα μπορουσε να το βγαλει και ενας celeron 300αρης, γουσταρω τρελα που κατεβαινει στα 2,22GHz / 0.928v / 43watts, οταν τα αντιστοιχα νουμερα χωρις ενεργοποιημενα τα c1e & EIST ειναι 3.88GHz / 1.2v / 147watts.

Mεγαλη διαφορα οπως και να το κανεις ... :)

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες. Βέβαια εγώ ανοίγω το pc μου μόνο για δουλεια. Βασικά παρατήρησα ότι όταν έχω ενεργοποιημένα c1e και EITS δεν καταλαβαίνω διαφορά στο surfing. Όταν όμως αρχίζω και ανοιγώ καμμιά 10παραθυρα απο διάφορα πράγματα έχω παρατηρήσει (σε WinXp βέβαια) ένα μικρό lag σε ορισμένες περιπτώσεις.

Εισαι σιγουρος για αυτο;

Δεν εχω πετυχει κανενα triple channel 3*2 kit που να μην ειναι 1.65v.

Για πες/βρες το ακριβες μοντελο να το κοιταξουμε ...Ομοιως και ειτε τις τρεχεις στα 1500ΜΗz.

Oποτε γιατι να φαγωνεσαι για το 200bclk;

Οι μνήμες μου είναι αυτές: http://www.gskill.com/products.php?index=110

Απο τις πρώτες triple channel που κυκλοφόρησαν.

Αυτό για το 200mhz στο block δεν το κατάλαβα... αφού δεν μπορώ να ρίξω άλλο τα timings γιατί να μην τις έχω στα 1600mhz? Εξού και τα 200mhz στο block.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το 200mhz στο block δεν το κατάλαβα... αφού δεν μπορώ να ρίξω άλλο τα timings γιατί να μην τις έχω στα 1600mhz? Εξού και τα 200mhz στο block.

Εγραψες πιο πανω οτι ειναι μηδαμινες οι διαφορες στα timings, και εννοουσα οτι ομοιως ειναι μηδαμινες οι διαφορες στα 1400ΜΗz - 1500MHz - 1600 MHz αντιστοιχα ... ;)

Γι αυτο ειπα γιατι να φαγωνεσαι για το 200bclk.

Οι μνημες θαρρω θα παιζουν ανετα στα 1,65v και "εμεινα" με την ασαφεια του "Test_Voltage:1.5 ~ 1.6 Volts" των επισημων specifications. Δεν θελω ομως να επιμεινω αν το φοβασαι και σε παρω στον λαιμο μου.

anyway, αν εισαι πλεον ευχαριστημενος με τα volts/temps σου μην ασχοληθεις αλλο.

Αφου κιολας δεν το δουλευεις 24/7, μια χαρα εισαι.

Τελος, να σαι καλα, την βοηθεια που εχω λαβει κι εγω απο αλλους ανταποδιδω.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά...

στα γρήγορα i7-920 (do) σε stock ψύκτρα, κουτί stacker.

1) πείτε κάποιο στάνταρ o/c, που θα δουλεύει όπως και να έχει για να τον βάλω. και το configuration στο BIOS;

2) μέχρι πόσο αξίζει να πάει με μαμα ψύκτρα;

3) η thermalright ultra 120 extreme στο official site λέει για s1366. στο site του πλαισίου δεν γράφει κάτι τέτοιο.γιατι;

4) αξίζει τα παραπάνω λεφτά η black edition

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.