Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Γι'αυτό πλέον λέω ότι όποιος θέλει μητρική, καλό είναι να πάρει asus ή gigabyte. Με αυτή τη σειρά. Απλά και εγγυημένα. Έχω δοκιμάσει τα πάντα και αυτή είναι η άποψη μου. Και δε μου αρέσει καθόλου ούτε η classified γιατί μπορεί κάποιος να το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις πρώτη την Gigabyte; Πες μου ρε Κωστή γιατί είμαστε σε κρίσιμη καμπή!

θελω το 21 Multi σταθερό (το εχει η gigabyte και η asus με μαιμουδιές) αλλά και μικρό vdrop (καλύτερη η asus από τη gigabyte)..σε ποιά άλλα σημεία υπερέχει η asus;

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ενώ είναι καταπληκτικές μητρικές έχουν ένα θέμα με το χρόνο. Τείνουν να χαλάνε. Δεν είναι απόλυτο αλλά συμβαίνει με συχνότερο ρυθμό απ'ότι μου αρέσει. Asus δεν έχει χαλάσει ποτέ στα χέρια μου ούτε σε extreme καταστάσεις. Μιλάω πάντα από προσωπική εμπειρία...Μπορεί κάποιος άλλος να πει ότι και οι gigabyte δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα. Καθένας μιλάει από την πλευρά του και από αυτά που έχει ο ίδιος συναντήσει. Στη δική σου περίπτωση πάντως προτίμησε σίγουρα τη ud5. Είναι καταπληκτική μητρική.

EDIT: Η gigabyte ex58-ud5 είναι πολύ ανώτερη μητρική από την Ρ6Τ Deluxe v2. Έχει pci express 40 διαδρόμων έναντι 36, 8 sata έναντι 6, καλύτερο σύστημα ψύξης του northbridge αλλά και της μητρικής γενικότερα (2oz copper layer) και κλειδώνει τον πολλαπλασιαστή 21 χωρίς μαιμουδιές και μονταρισμένα bios. Απλά έχει πολύ μεγάλο vdroop της τάξεως του 0,05-0,07 σε load. Πρακτικά όμως δεν είναι πρόβλημα δεδομένου ότι είναι πάντα σταθερό, επομένως υπολογίζεις πόσο ρεύμα θέλεις και βάζεις 0,05 παραπάνω. Η asus κάνει ένα μικρό overvoltage της τάξεως του 0,008. Δηλαδή δίνεις 1,3 και παίρνεις 1.308. Σε σταθερότητα είναι συγκρίσιμες. Στα χρήματα που κάνουν όμως η gigabyte υπερέχει ξεκάθαρα από κάθε άποψη.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

τα μισα μου pc με gigabyte η οποιες δεν αντεξαν στον χρονο. τεινουν να χαλανε συντομοτερα απο οτι περιμενες, οπως λεει και ο κωστας. το ιδιο ωμος εχω παρατηρηση και στις asus φιλων :...: η asus p6t dlx v2 πχ ειναι ποιο σταθερη απο τις gigabyte σε oc και extreme καταστάσεις..

Έγινε επεξεργασία από stilatos
Link to comment
Share on other sites

Η ex58-ud5 και η ex58-extreme είναι οι μητρικές οι οποίες μαζί με τη rampage II extreme κατείχαν το ρεκόρ bclck σε όλες τις συνθήκες, αέρα, νερό, άζωτο κτλ, μέχρι την έλευση της classified. Η Ρ6Τ είναι σίγουρα στην καλύτερη των περιπτώσεων ισάξια με τις προαναφερθείσες gigabyte αλλά σε καμμία περίπτωση σταθερότερη. Με σύμβολα των μαθηματικών η Ρ6Τ είναι μικρότερο-ίσο σταθερή με τη gigabyte. Μόνο η rampage II extreme είναι ίσως μεγαλύτερο-ίσο. Η P6T Deluxe η πρώτη να σκεφτείς ήταν καλύτερη από τη v2, και σε εξοπλισμό και σε σταθερότητα και πάλι τη θεωρούσα χειρότερη από τη gigabyte.

Απλά κάποιοι προτιμούν asus λόγω συνήθειας. Επειδή ήταν ίσως ο πρώτος κατασκευαστής μητρικών που προμόταρε ανεπίσημα το overclocking, οπότε όποιον παλιό overclocker ρωτήσεις ποια είναι η αγαπημένη του εταιρία μητρικών θα σου πει asus. Εγώ δεν ξεχωρίζω κάποια από τις δύο εταιρίες. Τις θεωρώ τις καλύτερες για αυτό το πράγμα που λέγεται overclocking. Δε θα αναρωτηθείς ποτέ ρε παιδί μου αν είναι η μητρική που σε κρατάει χαμηλά. Και δε θα ασχοληθείς με clear cmos γιατί υπερέβαλλες και δεν άναψε, δε θα αγχωθείς για το αν οι μνήμες σου είναι συμβατές, αν έχει κάποια νεκρή ζώνη που δεν κάνει boot στο άζωτο (γκουχου...classified), ασυμβατότητες με τροφοδοτικά (γκουχου...classified) κτλ.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι παίζεται στον εξοπλισμό και στην τιμή. Εκεί είναι που η gigabyte δεν παίζεται με τίποτα ποτέ. Η asus υπερτιμολογεί ελαφρώς έως βαρέως τις μητρικές της, εκμεταλλευόμενη φυσικά το όνομα που έχει δημιουργήσει μέσα στα χρόνια. Και γιατί να μην το κάνει άλλωστε...Όταν όμως επανερχόμενος στις δύο μητρικές που είπαμε πριν, πρέπει κάποιος να επιλέξει μεταξύ π.χ 240 ευρώ για ud5 και 265 για Ρ6Τ Deluxe v2, είναι εντελώς χαζό να πάρει την asus. Αν δηλαδή δεν υποστηρίζει ένθερμα κάποια εταιρία και είναι ανοιχτός σε προτάσεις. Αν πριν 15 μέρες που πήρα την Ρ6Τ, υπήρχε στο Πλαίσιο η ud5, θα την έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη, όποια τιμή και να είχε. Και 300 ευρώ δηλαδή που λέει ο λόγος.

Για την αξιοπιστία τώρα, όλες μου οι gigabyte ανεξαιρέτως από την εποχή της ga-8srx και ipe1000, 8ΙΕΧΡ, PE667, μέχρι και τη χ38 και χ48-dq6, έχουν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα ξαφνικά ή σταμάτησαν μόνες τους να λειτουργούν. Συνήθως γύρω στον ένα χρόνο λειτουργίας. Η μόνη που δεν το έκανε ήταν η ud5 (την είχα 7 μήνες περίπου). Καμμία asus ποτέ και μάλιστα από πολύ παλιότερα (Ρ2Β 440BX), δεν έχει σταματήσει να λειτουργεί και παρουσιάσει τίποτα. Και όλες όσες λέω δούλευαν πάντα overclocked από την πρώτη μέρα λειτουργίας τους..Είμαι όμως ένα πολύ περιορισμένο δείγμα για να βγει ασφαλές συμπέρασμα. Απλά για gigabyte ξέρω πολύ κόσμο που είχε κατά καιρούς το ίδιο πρόβλημα αξιοπιστίας και σημαντικά λιγότερους με asus. Επομένως μάλλον δημιουργείται μια τάση, η οποία βέβαια δε μου αρέσει καθόλου γιατί συμπαθώ πάρα πολύ τις gigabyte γενικά.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Ακρως ανησυχητικό το γεγονός ότι ΟΛΕΣ σου οι gigabyte σταμάτησαν να λειτουργούν Μόνες τους...τα μόνα μεινεκτήματα στις Classified είναι οι ασυμβατότες τροφοδοτικών και η τιμή τους γιαυτά που προσφέρουν για λειτουργία με αέρα; (εντάξει με τα άζωτα απλά δεν με ενδιαφέρουν)

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται πολύ υπερβολικό αλλά είναι αληθινό. Δε διευκρίνισα απλά ότι εννοούσα ότι κάτι πάθαιναν και όχι πέθαιναν εντελώς. Π.χ στην srx σταμάτησε να λειτουργεί το ένα dimm μνήμης. Δεν έχουν χαλάσει όμως όλες στα χέρια μου. Πολλές χάλασαν στα χέρια του επόμενου ιδιοκτήτη. Απλά από ένα σημείο και έπειτα επειδή άρχισα να παρατηρώ το πρόβλημα, άρχισα να κρατάω σημειώσεις για το που έδωσα την κάθε μητρική και τι απέγινε τελικά. Καμμία πάντως δεν είχε πρόβλημα σε λιγότερο από 10 μήνες. Οι περισσότερες περίπου στο χρόνο. Νόμιζα προς στιγμήν ότι έχουν χρονόμετρο αυτοκαταστροφής. Μόλις κλείσει 12 μήνες μπαμ!!! Σταμάτησα να κρατάω αρχείο στη Χ38 dq6 που μου την αντικατέστησαν με Χ48 dq6 και η οποία πέθανε 3 μήνες μετά στα χέρια του επόμενου ιδιοκτήτη. Η ud5 ακόμα ζει και βασιλεύει απ'ότι ξέρω όμως, και μετά από παραπάνω από 1,5 χρόνο. Ίσως είναι και τυχαίο το όλο σκηνικό.

Σπύρο αν σκέφτεσαι την classified σε σχέση με τη gigabyte μην το κάνεις. Εγώ classified δε θα έπαιρνα. Μόνο ίσως αν έκανε 230 ευρώ. Τις πήραν όλοι και τι κατάφεραν? Λίγα πράγματα. Για να την εκμεταλλευτείς πρέπει να έχεις έναν καταπληκτικό επεξεργαστή ο οποίος να τερματίζει οποιαδήποτε άλλη μητρική και σε αυτήν θα μπορέσεις να ανέβεις λίγο παραπάνω. Χωρίς αυτό δεν αξίζει. Κατασκευάστηκε με αυτούς τους ανθρώπους στο μυαλό. Τους extreme overclockers. Δεν αξίζει αυτά τα χρήματα. Είναι στριφνή, περίεργη, αλλά αν ξέρεις να τη χειριστείς κάνεις θαύματα. Με αέρα όμως εξανεμίζονται και τα όποια ελάχιστα πλεονεκτήματα έχει σε σχέση με τις άλλες. Πάρε τη ud5 και αν χαλάσει ποτέ, την αλλάζεις τότε με κάτι άλλο. Τα ίδια λεφτά θα σου έρθει με την classified...:hehe:

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ με κανέναν απλα εγραψα για την asus p6t βάση πληροφορίας από φίλο τεχνικό που εργάζεται σε μεγάλη εταιρία πληροφορικής κ.λπ. για την σταθερότητα. Τώρα όσο αφορά τα νέα μοντέλα gigabyte σε δυο μήνες πέταξα την GA-MA790FXT-UD5P το καλυτερο μοντελο που είχα, εκτός ότι είχα και αλλά προβλήματα σταθερότητας από την νέα που μου έκαναν αντικατάσταση. Μιλώντας με τον φίλο μου τεχνικό μου έδειξε 4 asus extreme και πάνω από 20 gigabyte διαφορά μοντέλα off το παλιό μοντέλο π6τ είχε προβλήματα στην συμβατότητα τον μνημών. ημουν έτοιμος να πάρω την asus extreme όταν μου είπε ότι η π6τ είναι λίγο ποιο αργή αλλά ποιο σταθερή. Δεν είναι τυχαίο που έχει κάνει τρελές πώλησης αυτό το μοντέλο παγκοσμίως..

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ με κανέναν απλα εγραψα για την asus p6t βάση πληροφορίας από φίλο τεχνικό που εργάζεται σε μεγάλη εταιρία πληροφορικής κ.λπ. για την σταθερότητα. Τώρα όσο αφορά τα νέα μοντέλα gigabyte σε δυο μήνες πέταξα την GA-MA790FXT-UD5P το καλυτερο μοντελο που είχα, εκτός ότι είχα και αλλά προβλήματα σταθερότητας από την νέα που μου έκαναν αντικατάσταση. Μιλώντας με τον φίλο μου τεχνικό μου έδειξε 4 asus extreme και πάνω από 20 gigabyte διαφορά μοντέλα off το παλιό μοντέλο π6τ είχε προβλήματα στην συμβατότητα τον μνημών. ημουν έτοιμος να πάρω την asus extreme όταν μου είπε ότι η π6τ είναι λίγο ποιο αργή αλλά ποιο σταθερή. Δεν είναι τυχαίο που έχει κάνει τρελές πώλησης αυτό το μοντέλο παγκοσμίως..

Μα ούτε και εγώ διαφωνώ με αυτά που λες. Το μόνο που διαφωνώ είναι αυτό που είπε ο φίλος σου για τη rampage II extreme. Δε νομίζω ότι είναι πιο σταθερή η Ρ6Τ. Μάλλον θα έλεγα ότι είναι το ίδιο ακριβώς οι μητρικές αυτές σε σταθερότητα, με την rampage να έχει λίγο υψηλότερο όριο bclck, το υψηλότερο μάλιστα απ'όλες τις μητρικές εκτός classified.

Link to comment
Share on other sites

το υψηλότερο μάλιστα απ'όλες τις μητρικές εκτός classified.

Και όχι μόνο!

Και η P6T6 και η P6T WS Pro και η P6T7 πρέπει να έχουν, αν όχι παραπάνω bclk από την REX2, τουλάχιστον κοντινό!

Mια χαρά μητρικές είναι όλες....αναλόγως τι ψάχνει ο καθένας!

Link to comment
Share on other sites

Το EIST δεν προκαλεί αστάθεια. Είναι πραγματικά περίεργο αυτό που σου συνέβη. Δεν ξέρω τι να σου προτείνω. Με EIST κλειστό παίζει κανονικά το resident στα 20χ200?

Aκριβως.

Με κλειστο το EIST παιζει RE5 20*200, 21*191 & 21*196.

Mε ανοιχτο το ΕIST κανει reboot πλην του 20*191 που απλα κολαει το παχνιδι και θελει reset το pc.

Mιλαω παντα μετα απο κανα τεταρτο παιχνιδιου, οχι με το που ανοιγει ...

(τα c1e & c6e,c7e,c8e disabled)

Θα συμπερανα οτι φταιει το EIST αλλα ελα που στα 21*185 (οπου το vcore μπαινει στο normal και οχι χειροκινητα, αν παιζει καποιο ρολο) δουλευει κανονικα και το παιχνιδι στο 95% της διαρκειας του παιζει στο 12*185 ...

:/ περιεργα πραγματα ....

Link to comment
Share on other sites

Το δουλευω ετσι 2 εβδομαδες περασμενο απο 40 κυματα:whip:και δεν εχει χαμπαριασει τιποτα,και απο θερμοκρασια στο linx 72-69-69-68.

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Το δουλευω ετσι 2 εβδομαδες περασμενο απο 40 κυματα:whip:και δεν εχει χαμπαριασει τιποτα.

'Οσα κύματα και να περάσει αν κρασάρει στο 5λεπτο σε linx/orthos/prime τότε το 1.264v δεν είναι αρκετό, βέβαια δεν ξέρω αν έχει σημασία αφού είναι σταθερός σε όσα του τρέχεις... είναι πως το βλέπει ο καθένας και πόσο σίγουρος θέλει να νοιώθει.

Link to comment
Share on other sites

Το δουλευω ετσι 2 εβδομαδες περασμενο απο 40 κυματα:whip:και δεν εχει χαμπαριασει τιποτα,και απο θερμοκρασια στο linx 72-69-69-68.

megahalems rulezz σε αυτήν και την new noctua είμαι μάλλον προς noctua τήνο αλλα θα δείξει.:happy2:

Link to comment
Share on other sites

'Οσα κύματα και να περάσει αν κρασάρει στο 5λεπτο σε linx/orthos/prime τότε το 1.264v δεν είναι αρκετό, βέβαια δεν ξέρω αν έχει σημασία αφού είναι σταθερός σε όσα του τρέχεις... είναι πως το βλέπει ο καθένας και πόσο σίγουρος θέλει να νοιώθει.

Παρόλο που συμφωνώ σε προσωπικό επίπεδο, αν πχ, μου σηκώνει να παίζω το χ-ψ-ζ παιχνίδι για 5-6-20 ώρες χωρίς να κάνει κιχ, και συνεπώς δεν συναντήσω ποτέ πρόβλημα σε ότι κάνω το 99% του χρόνου, είναι λίγο έως πολύ στα φρύδια μου αν δεν βγάζει 4 λεπτά με linx/orthos/prime.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.