Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Ναι . Ενω ο συγκεκριμενος επεξεργαστης σε classified τρεχει στα 250 bclock spi32m .

Φίλε σε σχέση με την P6t στα ίδια ρολόγια η classified παίζει με λιγότερο ρεύμα; Αυτό που κατάλαβα εγώ για την p6t είναι ότι έχει "σάπιο" σύστημα τροφοδοσίας και επίσης οι μνήμες μου που παίζουν στα 1000, στην p6t με τίποτα δεν σταθεροποιούνται. Και το τελευταίο για 215 bclk θέλει 1,5v vtt :TD:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε σχέση με την P6t στα ίδια ρολόγια η classified παίζει με λιγότερο ρεύμα; Αυτό που κατάλαβα εγώ για την p6t είναι ότι έχει "σάπιο" σύστημα τροφοδοσίας και επίσης οι μνήμες μου που παίζουν στα 1000, στην p6t με τίποτα δεν σταθεροποιούνται. Και το τελευταίο για 215 bclk θέλει 1,5v vtt :TD:

Ναι , η classified παιζει με λιγοτερη ταση στα ιδια ρολογια . Και η 762 ειναι ακομη καλυτερη . Δεν εχει ομως το bclock που χρειαζεται ενας 920 για να παιξει με extreme ψυξη .

Με τις μνημες δεν ειχα προβλημα . Στα 1000 επαιζα και με τις dominator GT , αλλα και με τις gskill trident .

Το vtt ειναι αναλογα το ποσο καλο IMC εχει ο επεξεργαστης σου . Εχω δει διαφορες πανω απο 0.150V . Ενας να θελει 1.35V και ενας αλλος να θελει 1.50V για το Vtt .

Και η Rampage2Extreme ομως ... εχει ακριβως 100% την ιδια συμπεριφορα με την P6T .

Link to comment
Share on other sites

καλητερα δοκιμαζε 20 loops γιατι εχει τυχει να μου βγαλει το linx error στα 45 λεπτα...

Εμενα παντα μου εβγαζε error στην πρωτη λουπα οταν δεν ηταν σταθερο! Εχω τρεξει τα απειρα bench και δουλευει αψογα (μεχρι στιγμης τουλαχιστον)!:T:

Κατι αλλο... Λετε να ανεβασω την ταση στα Pcie απο 1.1 που ειναι default σε 1.2 λογω trifire για καλο και για κακο? Λετε να παθει τπτ καμια καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι χωρις HT . Τοσο δυσκολο ειναι ? Η μητρικη δε μπορει να σε κοβει τοσο χαμηλα (210bclock) .Και με την απλη P6T γινεται . Το εχω δειξει αρκετες σελιδες πισω .

Το cpu του ειναι καλο και αυτο ειναι που κανει τη διαφορα . :)

Link to comment
Share on other sites

δν το ειχα προσεξει πως ειναι χωρις ht.αλλα δν νομιζω να ειναι σταθερο εκει με τοσο ρευμα.πιστευω πως και ο δικος μου παιζει να βγαζει validation εκει περα με τοσο ρευμα...δν κοβω και το λαιμο ομως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.