Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

@zpaf:

1ο.Το ρευμα των μνημων σου εχει πεσει πολυ 1.61.Δες το και 2ο εχεις δωσει πολυ ρευμα στο QPI εμενα για 2000 θελει μεσα απο bios 1.40625.Επισης τα Ν αστα στο auto και βλεπεις.

Να σε ρωτησω εγω κατι τωρα.

Βλεπω οτι για τον επεξεργαστη εχεις υδροψυξη για το nb εισαι μαμα;εχεις βαλει το ανεμιστηρακι;Γιατι εχεις πολυ καλες θερμοκρασιες.

Eγω με λιγοτερο ρευμα στο IOH 1.11 και ψηνομαι, σε full load πιανω 75 βαθμους και δεν ξερω τι να κανω.

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

@zpaf:

1ο.Το ρευμα των μνημων σου εχει πεσει πολυ 1.61.Δες το και 2ο εχεις δωσει πολυ ρευμα στο IOH εμενα για 2000 θελει μεσα απο bios 1.40625.Επισης τα Ν αστα στο auto και βλεπεις.

Να σε ρωτησω εγω κατι τωρα.

Βλεπω οτι για τον επεξεργαστη εχεις υδροψυξη για το nb εισαι μαμα;εχεις βαλει το ανεμιστηρακι;Γιατι εχεις πολυ καλες θερμοκρασιες.

Eγω με λιγοτερο ρευμα στο IOH 1.11 και ψηνομαι, σε full load πιανω 75 βαθμους και δεν ξερω τι να κανω.

Καλημερα

Για το ρευμα που λες οταν περασα με 1.65 στα 1600 και ξεκινησα τα τεστ για 2000 με την ιδια ταση στις μνημες μου χτυπαγε το linx περιπου αμεσως με το που ξεκιναγε.

Για το IOH που λες μαλλον εννοεις το qpi. H Gskill στο forum τους λει για 1.55 απο bios για να παιξουν οι μνημουλες στα 2000.

Οσο για το northbridge ναι εχω βαλει την optional ψυκτρα καθαριζοντας βεβαια την τσιχλα που ειχε πανω βαζωντας as5. Μεχρι και 10 βαθμους ειδα κατω. Αξιζει να το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το qpi ελεγα (Λαθος και το διορθωσα).:sorry:

Εγω τις μνημες μου τις εχω με 1.64300 στα 2000 και δουλευουν μια χαρα.

Τις Gskill αν ειναι οι 1600αρες ειναι δυσκολο να δουλεψουν 2000 τουλαχιστον εγω δεν τα καταφερα.

Παντως επιμενω οτι το 1.55 ειναι πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το qpi ελεγα (Λαθος και το διορθωσα).:sorry:

Εγω τις μνημες μου τις εχω με 1.64300 στα 2000 και δουλευουν μια χαρα.

Τις Gskill αν ειναι οι 1600αρες ειναι δυσκολο να δουλεψουν 2000 τουλαχιστον εγω δεν τα καταφερα.

Παντως επιμενω οτι το 1.55 ειναι πολυ.

Οι μνημες ειναι 2000αρες αυτες εδω http://www.gskill.com/products.php?index=188

Οσο για το max qpi ο καθενας λεει τα δικα του http://gskill.us/forum/showthread.php?t=1166 .Το κουφο στο σεναριο με το linx ειναι οτι μου δινει παντα error μετα το 10ο loop λες και ειναι με ραντεβου :hehe:

Παιζω με καποιες τιμες στα cpu vcore ,cpu pll, dram πανω κατω μπας και περασει το 20αρι linx test.

Link to comment
Share on other sites

Για τα 2000 στις μνήμες χρειάζεται παραπάνω ρεύμα στο QPI.Βάλε 1.55 και ξαναδοκίμασε.Πάνω στο PC αυτήν την στιγμή έχουμε τις ίδιες μνήμες και τις ίδιες έχουν και ο redbighunter αλλά και ο seb και το έχουμε ψάξει.

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

Για τα 2000 στις μνήμες χρειάζεται παραπάνω ρεύμα στο QPI.Βάλε 1.55 και ξαναδοκίμασε.Πάνω στο PC αυτήν την στιγμή έχουμε τις ίδιες μνήμες και τις ίδιες έχουν και ο redbighunter αλλά και ο seb και το έχουμε ψάξει.

και εγω παλια στα 4.2ghz με τις G.Skill F3 16000CL9T 3χ2GB στα 2000μηζ χρειαζομουν qpi 1.5500v. για 1600 χρειαζομουν qpi 1.35v με timing 6-7-6-16 1.66v

Link to comment
Share on other sites

και εγω παλια στα 4.2ghz με τις G.Skill F3 16000CL9T 3χ2GB στα 2000μηζ χρειαζομουν qpi 1.5500v. για 1600 χρειαζομουν qpi 1.35v με timing 6-7-6-16 1.66v

Το 1.55 απο bios εμενα μου δινει 1.50 στα windows και στο stress παει και 1.48

Καποια στιγμη θα δοκιμασω να παιξω και με το jumper που δινει η μητρικη για llc στο qpi.

Εσυ το 1.55 το ειχες και στο bios και στα windows ;

Link to comment
Share on other sites

Το 1.55 απο bios εμενα μου δινει 1.50 στα windows και στο stress παει και 1.48

Καποια στιγμη θα δοκιμασω να παιξω και με το jumper που δινει η μητρικη για llc στο qpi.

Εσυ το 1.55 το ειχες και στο bios και στα windows ;

Εγω το jumper αυτο του αλλαξα θεση πριν κανω οτιδηποτε αλλο,απο την αρχη.

Οτι δινεις στο bios αυτο βλεπει και μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι να την ακούσει ο cpu!!!Τι λέτε τώρα!Δεν υπάρχει περίπτωση για κανένα πρόβλημα!Είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο???Είναι δυνατόν να βγαίνουν μνήμες στα 2000+mhz οι οποίες για να παίξουν θέλουν qpi 1.55v και άμα τις κουμπώνουμε πάνω να συμβαίνει κάτι τέτοιο?!Δεν νομίζω!Δεν γίνεται μία εταιρία να σου παρέχει ένα προιόν και να σου λέει ότι άμα το χρησιμοποιήσεις θα σου χαλάσει ο cpu και πόσο μάλλον όταν το χρησιμοποιείς στις εγοστασιακές ρυθμίσεις(2000mhz)!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι να την ακούσει ο cpu!!!Τι λέτε τώρα!Δεν υπάρχει περίπτωση για κανένα πρόβλημα!Είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο???Είναι δυνατόν να βγαίνουν μνήμες στα 2000+mhz οι οποίες για να παίξουν θέλουν qpi 1.55v και άμα τις κουμπώνουμε πάνω να συμβαίνει κάτι τέτοιο?!Δεν νομίζω!Δεν γίνεται μία εταιρία να σου παρέχει ένα προιόν και να σου λέει ότι άμα το χρησιμοποιήσεις θα σου χαλάσει ο cpu και πόσο μάλλον όταν το χρησιμοποιείς στις εγοστασιακές ρυθμίσεις(2000mhz)!

απ'οτι ξερω οι ι7 σχεδιαστηκαν για ddr3 μνημες μεχρι τα 1333mhz!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι να την ακούσει ο cpu!!!Τι λέτε τώρα!Δεν υπάρχει περίπτωση για κανένα πρόβλημα!Είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο???Είναι δυνατόν να βγαίνουν μνήμες στα 2000+mhz οι οποίες για να παίξουν θέλουν qpi 1.55v και άμα τις κουμπώνουμε πάνω να συμβαίνει κάτι τέτοιο?!Δεν νομίζω!Δεν γίνεται μία εταιρία να σου παρέχει ένα προιόν και να σου λέει ότι άμα το χρησιμοποιήσεις θα σου χαλάσει ο cpu και πόσο μάλλον όταν το χρησιμοποιείς στις εγοστασιακές ρυθμίσεις(2000mhz)!
απ'οτι ξερω οι ι7 σχεδιαστηκαν για ddr3 μνημες μεχρι τα 1333mhz!

φυσικα και την ακουει ο imc του cpu με τοσο ρευμα στο qpi.οι i7 σχεδιαστηκαν για να τρεχουν μνημες ddr3 800 και 1066 mhz.ουτε καν 1333... http://ark.intel.com/Product.aspx?id=37147

Link to comment
Share on other sites

Και πώς τότε βγαίνουν μνήμες πάνω από αυτήν την συχνότητα ασφαλείας που λέτε αλλά και μητρικές αφού με την χρήση τους την ακούει ο imc???Δεν γίνεται να σου βγάζει η intel από τη μία μητρικές που υποστηρίζουν μνήμες πάνω από 1333 αλλά από την άλλη να σου λέει ότι άμα βάλεις τέτοια μνήμη τότε θα την ακούσει ο imc!Δεν έχει λογική!

Link to comment
Share on other sites

Και πώς τότε βγαίνουν μνήμες πάνω από αυτήν την συχνότητα ασφαλείας που λέτε αλλά και μητρικές αφού με την χρήση τους την ακούει ο imc???Δεν γίνεται να σου βγάζει η intel από τη μία μητρικές που υποστηρίζουν μνήμες πάνω από 1333 αλλά από την άλλη να σου λέει ότι άμα βάλεις τέτοια μνήμη τότε θα την ακούσει ο imc!Δεν έχει λογική!

αυτο που λες ειναι σχετικο.οταν η intel βγαζει τον ταδε επεξεργαστη με τις ταδε προδιαγραφες και σου λεει πως το stock ρευμα για το qpi ειναι 1.1 volt και το μεγιστο 1,35 δεν σε υποχρεωνει να το βαλεις εκει περα και σιγουρα ουτε παραπανω.πιστευω πως οι μνημες που εχουν συχντοτητα 2000mhz θα ετρεχαν μια χαρα με 1.35volt στο qpi αν ο cpu ηταν τα 2.66 ghz με το κλασικο 133blckl αντι για τα 200.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο cpu μου δοκιμασμενα για τα 1600 με 8-8-8-24 και 200 blclk θελει 1.30 volt στο qpi.στα default θελει 1.20-1.22.για τα 2000 δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο περα απο εικασιες.απλα ειμαι σιγουρος πως για default θελει λιγοτερο απο 1.55

Link to comment
Share on other sites

Πως θες λιγότερο αφού για να βρούμε το v του qpi για μια συχνότητα μνημών π.χ.2000,αυτό που κάνουμε είναι να βάζουμε το cpu όσο πιο χαμηλά γίνεται και στη συνέχεια βρίσκουμε το qpi v.Και όταν βρούμε πόσο ρεύμα θέλει για τα 2000Mhz,τότε ανεβάζουμε τον cpu στη συχνότητα που θέλουμε και πλέον παίζουμε με το v core και όχι με το qpi και αν δεν είμαστε πλέον stable θα φταίει το v core(ή κάτι άλλο) και όχι το v qpi.

Το qpi αφορά τη συχνότητα των μνημών και όχι του cpu απλά εξαρτάται το πόσο ρεύμα θέλει από τον imc,όπου σε κάθε κομμάτι είναι και όσο λίγο να'ναι διαφορετικό.Αυτό είναι όλο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.