Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.Nick-firestorm ωραιο το 4.2 :D

Εγω εχω τον i7 930 +rampage 2 extreme + 6gb corsair dominator 1600.

Τον εχω σταθερο στα 4.0Ghz με 1.30635v στα Bios Και σε full load σε Linx βγαζει 1,35v.

Βλεπω οτι οι περισοτεροι δεν χρειαζεστε καν τοσο ρευμα για τα 4ghz.

Σε λιγο θα ποσταρω ολα τα ρευματα που εχω βαλει.

picture.php?albumid=289&pictureid=4912

picture.php?albumid=289&pictureid=4913

Λετε να φταινε τα vtt, ppl κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν ειμαι linx stable :p

αλλα το pc ειναι rock stable, το εχω μια βδομαδα ανοιχτο και δεν εχει εμφανισει το παραμικρο προβλημα! Συντομα θα περασω και τη ψυχτρα της extreme στο northbridge, θα ερθει το νεο psu και θα βαλω την corsair h50. Ειμαι λιγο σε διλλημα, true copper ή corsair h50? Θα κανω μετρησεις πριν και μετα, θα αποφασισω, και θα ξαναπαιξω με το bios να το κανω linx stable!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ψηλα, απο 48 μεχρι 52 κυμαινονται οι πυρηνες σε idle... στα πρωτα 10 δευτερολεπτα που αντεχει linx φτανουν ~90 :p

μαλλον δεν παταει η ψυχτρα καλα, ειναι πολυ ψηλα...θα κατσω μια μερα να τα φτιαξω και θα κατεβουν αρκετα πιστευω, να δουμε και τι ψαρια πιανει η h50

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν πατάει καλά η ψύκτρα αλλά κοίτα και αν cpu ειναι flat ειδάλως μπορεί να χρειάζεται λαπάρισμα για να κουμπώσει καλά η ψύκτρα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=_XIYHT03Ie4]YouTube - How To Check My CPU Before Lapping[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τελείωσα και με το νέο στήσιμο!!!:happy2:

Η διαφορά είναι της τάξεως των 7C περίπου σε κάθε πυρήνα!Θα ποστάρω όταν ξανα τρέξω linx γιατό ξέχασα να κάνω print screen!

Λεπτομέρειες για τις αλλαγές στο κατάλληλο thread "Δείξ'τε την υδρόψυξη που φτιάξατε".

edit

έτρεξα και ορίστε τα αποτελέσματα

πριν:

i792021x190stable.jpg

τώρα:

i792021x190stable.jpg

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

επιτελους linx stable :D

το προβλημα ηταν τελικα στις ρυθμισεις ram, και η βλακεια ειναι οτι δε μου σηκωνει το ετοιμο xmp profile λογο του προβληματος με το cl6.

stable.jpg

πρεπει να κανω κατι με τις θερμοκρασιες ομως, ~53 idle και ~83 full load εγραφαν οι πυρηνες πανωκατω.

αυριο βαζω ψυχτρα northbridge, νεο psu, την h50 και ξαναψαχνομαι :p

Link to comment
Share on other sites

εδω την εβγαλες 3 βαθμους καλυτερη :o

http://www.hwbox.gr/reviews/9454-cpu-coolers-mega-round-up-oles-sta-4-ghz-4.html#content_start

αλλωστε δε θα πλερωσω τιποτα, τις εχω και τις 2 στη κατοχη μου. τι φταιει που εχω τοσο μεγαλα temps? :/

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις συμφωνω απολυτως, δεν προκειται να εδινα 90 ευρω για να παω στη h50 για 3 βαθμους παρακατω :haha:

απλα η μια απ τις 2 θα φυγει ουτως η αλλως σε φιλο, αρα επιλεγω ποια να κρατησω !

anyway, θα δοκιμασω και την h50, την εχω μια βδομαδα καθεται και βαριεμαι να τη βαλω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Ο δικός μου είναι ενας i7-920 C0/C1 και τον έχω πάει στα 3.2GHz (ισα ισα να παρει μια ώθηση το σύστημα). Ψύκτρα έχω την Scythe mugen 2 (την πρώτη version). Οι θερμοκρασίες είναι αυτές που φαίνονται παρακάτω (τις ιδιες έχω και οταν είναι ακλοκαριστος ο επεξεργαστης-αντε 1-2 βαθμους διαφορα). Θερμοκρασια δωματίου περίπου 32C. Πως τις βλέπετε?

post-12028-1416074561,4429_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από ironman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.