Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Αυτό έχει μέση κατανάλωση.

Idle/Peak Power Consumption Analysis : Overclocking Core i7: Power Versus Performance

Βρήκα σε αυτό την μέγιστη(full load) και είναι 205w παραπάνω στα 4ghz από ότι στα 2.66ghz.

400watt στα 4g o 920? ΟΜG???:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρέπει να είναι στα C0 τσιπάκια που θέλανε μεγάλη τάση για να δουλέψουν στα 4 ghz.Ενώ τα d0 δουλεύουν πολλές φορές στα 4 και με την default τάση.Εμένα πχ για τα 2.66 με turbo και ht on παίρνει απο default 1.25v .Για τα 4ghz με ht on θέλει 1,21-1,22.Οπότε δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλη η αύξηση της κατανάλωσης απλά με την αύξηση των ρολογιών.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλη η αύξηση της κατανάλωσης απλά με την αύξηση των ρολογιών.

Περα απο ταση ..τρωνε και ampere..

Tωρα δεν εχω παραδειγμα για cpu -αν καιγεσαι να το παλεψω το σουκου- αλλα με μια 4890 μονο κατεβαζοντας ρολογια απο μνημες διωχνεις καμμια 30-40αρια watt idling.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο ταση ..τρωνε και ampere..

Tωρα δεν εχω παραδειγμα για cpu -αν καιγεσαι να το παλεψω το σουκου- αλλα με μια 4890 μονο κατεβαζοντας ρολογια απο μνημες διωχνεις καμμια 30-40αρια watt idling.

Ούτε καν.Σιγά μην κάτσεις τώρα να ψηρίσεις τα watt.Έτσι και αλλιώς άμα έχεις c1e και eist ανοιχτό σε idle ο cpu είναι γύρω στα 2.3ghz με 0,94v.Οπότε η κατανάλωση πέφτει αισθητά

[MENTION=7649]FANISTELROOY[/MENTION]

Οι θερμοκρασίες σου είναι ήδη υψηλές για τα volt που δίνεις.Για τα 4 Δοκίμασε με 1,26 cpu v και 1,24-1,26 qpi/vtt για τα 1600 και δες πως πάει.Δοκίμαζε τον cpu με το intel burn test.Μια ώρα με αυτό με φουλ μνήμη είναι υπεραρκετό.Για θερμοκρασίες καλό είναι να είναι μέχρι 80 βαθμούς.

Για πιο ψαγμένες ρυθμίσεις καλύτερο είναι να σε βοηθήσει κάποιος με την ίδια μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τους δυναμωσα απο 800 στροφες σε 1600 και δεν εχει περασει τους 60 σε full load εδω και κανενα 5λεπτο, αρα υποθετω οτι μεχρι 65 θα παει εντος μιας ωρας. Τωρα ειναι καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετα απο 25' περιπου δεν ξεπερασε τους 61 βαθμους, αλλα και απ οσο το παρατηρουσα επαιζε κυριως στους 59 βαθμους.

Λεω λοιπον να δοκιμασω για τα 3.8GHz, απλα θελω μια βοηθεια με τασεις κλπ ωστε να ξεκινησω απο καποια βαση.

Αν μπορεσω και το σταθεροποιησω εκει, ειναι ασφαλες για καθε μερα; με την προυποθεση οτι θα εχω τον πολλαπλασιαστη στο auto για να μην δουλευει συνεχεια φουλ χωρις να το χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι καλά σε γενικές γραμμές. Με το δεδομένο ότι ο μέσος 920 D0 χρειάζεται περίπου 1,25ν για τα 4 και η ανταπόκριση του στην τάση είναι 0,05ν για κάθε 100MHz, με 1,2ν στα 3,8 είναι καλά για ξεκίνημα. Θα χρειαστεί να δώσεις λίγο παραπάνω από bios για να έχεις σε φορτίο 1,2. Θα διαφωνήσω με το φίλο gregorypeg για το intel burn test. Τρέξε όπως ακριβώς έκανες μέχρι τώρα το prime95 για καμμιά ωρίτσα.

Στα 3,8 με 1,2ν για κάθε μέρα είσαι μια χαρά. Υπάρχει μια πιθανότητα να χρειαστείς λίγο μεγαλύτερη τάση αλλά θα το δεις στην πορεία αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν.Σιγά μην κάτσεις τώρα να ψηρίσεις τα watt.Έτσι και αλλιώς άμα έχεις c1e και eist ανοιχτό σε idle ο cpu είναι γύρω στα 2.3ghz με 0,94v.Οπότε η κατανάλωση πέφτει αισθητά

Το c1e και to eist τελικά είναι καλύτερο να είναι Enabled, για να μειώνουμε την κατανάλωση σε idle, ή υπάρχει αστάθεια; Μια διαβάζω ναι, μια όχι. Τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις gigabyte μητρική δεν υπάρχει αστάθεια. Πριν το πάρετε ως μειονέκτημα (πλεονέκτημα είναι) εξηγώ. Καμμία άλλη εταιρεία δεν δίνει τη δυνατότητα του dynamic voltage. Οπότε, ό,τι και να έχεις κάνει με το c1e και eist η τάση σε idle δεν πέφτει ποτέ (παραμένει στη ρύθμιση που έχουμε βάλει στο bios συνεχώς), άρα δεν έχεις και πρόβλημα σταθερότητας. Οι gigabyte έχουν τη δυνατότητα να ρίχνουν και την τάση σε idle εκτός του πολλαπλασιαστή και να την επαναφέρουν στο νούμερο που έχεις καθορίσει στο bios σε φορτίο. Π.χ αν έχουμε βάλει Normal + 0,1 kai το στοκ vid του επεξεργαστή μας είναι 1,25ν, σε idle θα δίνει περίπου 1,1 και σε load 1,35. Αυτό καμμιά φορά προκαλεί κάποια αστάθεια αν δεν προλάβει η μητρική να ανεβάσει την τάση γρήγορα κατά την αλλαγή του φορτίου. Αυτό όμως συμβαίνει μόνο σε οριακό overclocking και τάσεις και ακόμα και τότε πολύ σπάνια. Επομένως ενεργοποιήστε τα άφοβα.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Eπαιξα στα 3.6 με 18Χ200 για να εχω 1600 τις μνημες, ρευμα επεξ. 1.20 και μνημες 1.66, θερμοκρασιες idle 40 και full 70. Δοκιμασα να χαμηλωσω τα φουρφουρια γιατι ακουγονται πολυ και ανεβηκα στους 45 και 75 αντιστοιχα. Μια ωρα prime διχως προβλημα.

Αυριο θα προσπαθησω να ριξω το ρευμα του επεξεργαστη και να μεινω μονιμα στα 3.6 με χαμηλοτερες θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις gigabyte μητρική δεν υπάρχει αστάθεια.

Κωστα επειδη στο συγκεκριμενο θεμα ειχα τραυματικη εμπειρια με την χ58ud5 και διχως οριακο oc, ξερεις αν αυτο το φαινομενο που περιγραφεις συνεχιζει να ισχυει και στις gigabyte p67/z68;

Σορρυ για το οφτοπικ.

Link to comment
Share on other sites

Eπαιξα στα 3.6 με 18Χ200 για να εχω 1600 τις μνημες, ρευμα επεξ. 1.20 και μνημες 1.66, θερμοκρασιες idle 40 και full 70. Δοκιμασα να χαμηλωσω τα φουρφουρια γιατι ακουγονται πολυ και ανεβηκα στους 45 και 75 αντιστοιχα. Μια ωρα prime διχως προβλημα.

Το να ειναι οι μνημες στα 1600 και οχι στα π.χ. 1450 ειναι καθαρα ψυχολογικο και δεν θα δεις ποτε διαφορα πουθενα περα απο benchmarks που υποθετω σου περναν αδιαφορα.

That said, ειναι προτιμωτερο απο αποψη ρευματος και θερμοκρασιων το 21*181 παρα το 18*200.

Στην UD5 πχ ειχα 21*185 με 1,16v ενω στην rampage2 21*191 με 1.22v.

Με τις θερμοκρασιες γιατι εισαι υστερικος; Μια χαρα ειναι για μενα τα 45 και 75. Αλλωστε αυτο το 75 δεν προκειται να το ξαναδεις περαν του prime και γενικως stress test.

Γι αυτο εχω καταργησει τα stress test και για να ελεγξω σταθεροτητα το κανω μονο με βαρυα παιχνιδια.

(συν το οτι με το παιχνιδι παιζεις κιολας, δεν κοιτας σαν χανος την προοδο του τεστ στο μονιτορ)

Το σεταπ που εχω τωρα το εχω ενα χρονο κοντα, στα 4 GHz με 1,22vcore, μνημες 1532MHz 1,65v ολα τα αλλα auto, δεν εχω τρεξει ποτε stress test και δεν εχω δει ποτε μπλε οθονη.

my 0,02 cents.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον javaneze με το θέμα θερμοκρασιών και θα σου πω και εγώ να μην τρελαίνεσαι μιας και είναι μια χαρά.

Θα σου πρότεινα να μη ρίξεις προς το παρόν την τάση αλλά να ανεβάσεις κι άλλο τον cpu.Να τον ανεβάσεις τόσο ώστε με την τάση που θα δείνεις και θα είναι σταθερός με prime ή linx οι θερμοκρασίες θα είναι max 80.Δλδ όταν η τάση που θα δείνεις θα βαράει 80άρια,τότε σε εκείνη τη συχνότητα άσε τον cpu.Άμα ξεπερνάς τους 80,κατέβασε λίγο τάση και άσ'τον εκεί που θα είναι σταθερός με την τάση που θα έχει και θα έχεις 80max.imo.

Κατάλαβες???

Link to comment
Share on other sites

Κωστα επειδη στο συγκεκριμενο θεμα ειχα τραυματικη εμπειρια με την χ58ud5 και διχως οριακο oc, ξερεις αν αυτο το φαινομενο που περιγραφεις συνεχιζει να ισχυει και στις gigabyte p67/z68;

Σορρυ για το οφτοπικ.

Αυτές τις μέρες έχω μια p67a-ud4 και μόνο μια φορά μου την έκανε το dvid. Εννοώ ότι ενώ δούλευε κανονικά μέχρι εκείνη τη στιγμή και με την ίδια τάση, ξαφνικά δεν έμπαινε στα windows αν δεν τσιμπούσα κατά 0,005. Μετά από μερικές επανεκκινήσεις επανήλθαν όλα στο φυσιολογικό χωρίς άλλα παρατράγουδα. Γενικά δουλεύει καλά. Στα 4,9 ο επεξεργαστής έχει 1,38ν vid και προσθέτω +0,120 οπότε πάμε στα 1,5 με πραγματικό σε load 1,465. Prime stable και με άριστες θερμοκρασίες. Αν επιτέλους έρθει και η ud7 κάποια στιγμή τα πράγματα θα είναι ακόμα καλύτερα. Με τη Χ58A-UD7 επίσης δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το dvid. Η ud5 είχε τεράστιο droop και πολύ ασταθές σύστημα ρευμάτων οπότε μάλλον γι'αυτό είχες προβληματάκια.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Το να ειναι οι μνημες στα 1600 και οχι στα π.χ. 1450 ειναι καθαρα ψυχολογικο και δεν θα δεις ποτε διαφορα πουθενα περα απο benchmarks που υποθετω σου περναν αδιαφορα.

That said, ειναι προτιμωτερο απο αποψη ρευματος και θερμοκρασιων το 21*181 παρα το 18*200.

Στην UD5 πχ ειχα 21*185 με 1,16v ενω στην rampage2 21*191 με 1.22v.

......

Το σεταπ που εχω τωρα το εχω ενα χρονο κοντα, στα 4 GHz με 1,22vcore, μνημες 1532MHz 1,65v ολα τα αλλα auto, δεν εχω τρεξει ποτε stress test και δεν εχω δει ποτε μπλε οθονη.

Δες την υπογραφή μου και πες μου εσύ.....δεν θα ήταν καλύτερο να ήταν όλα στα 200 :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.