Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Βεβαίως θα ήταν καλύτερα με μία μικρή διαφορά...Χρειάζεσαι πάρα πολύ μεγάλη τάση στο qpi μετά. Τουλάχιστον 1,5-1,55ν και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερη διαφορά στις επιδόσεις όπως είπε και ο Νικόλας. Επομένως ποιος ο λόγος? Αν είχες έναν 970, 975 ή 980, όπου και μπορείς να ρίξεις το uncore κάτω από το 2x μνήμης, τότε το συζητούσαμε...

Link to comment
Share on other sites

Δες την υπογραφή μου και πες μου εσύ.....δεν θα ήταν καλύτερο να ήταν όλα στα 200 :p

xaxa καλυτερο για την... υπογραφη σου αλλα και την δεη! :D

Σε παιχνιδια δεν θα καταλαβεις διαφορα απο τα 3.8 στα 4.2 . Καμια!

Σε benches αλλη ιστορια. Επιλεγεις και παιρνεις ;)

[MENTION=1639]wacko[/MENTION] ευχαριστω Κωστη.

H gigabyte σου δινει επιλογη αν θες να μην αξιοποιησεις το dynamic vcore feature; ειτε σε 1366 ειτε 1155;

Δηλαδη αν θες μπορεις να θεσεις ενα κοφτο 1,2 ή 1,5 και να το κραταει σταθερο;

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια. Δεν είσαι υποχρεωμένος να έχεις dynamic voltage. Αν δηλαδή η τάση που θέλεις να δουλεύεις κάθε μέρα δεν είναι πολύ υψηλή, δε χρειάζεται να το έχεις ενεργοποιημένο. Αν όμως, όπως εγώ, θέλεις να δουλεύεις με 1,5 π.χ, τότε επιβάλλεται.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες κ εγω με την σειρα μου θελω να ρωτησω κατι..

Εχω τον 920 C0 με την corsair A70 πανω και τωρα τελευταια αρχισα να δοκιμαζω το undervolting.Αυτην την στιγμη το vcore το εχω στα 1,00v ακριβως στα 2,6 με Turbo Boost k Hypethreading.Απο θερμοκρασιες δεν εχω κανενα παραπονο ειμαι IDLE: 36C k LOAD: 50C ομως το οτι εχω ριξει το vcore τοσο χαμηλα aka 1.00v απο 1,24 που ηταν περιπου default ειναι ασφαλες?Μηπως υπαρχει κινδυνος απο το υπερβολικο undervolting?:...:

Αυτο το εκανα λογο της χρησης τ υπολογιστη τωρα τελευταια που ειναι πιο πολυ browsing,downloading κ γενικα χαλαρα πραγματα.Οταν θελω να παιξω κανενα παιχνιδακι οπως Assassins Creed ή Bad Company 2 τον ανεβαζω στα 3,6 με 1,25vcore με turbo boost ανοιχτο πανω απο 3,8 δεν τον ανεβαζω συχνα γιατι το vcore ζηταει πολλα(πανω απο 1,35 ατιμο το C0...) και οι θερμοκρασιες ανεβαινουν αρκετα(αληθεια μεχρι ποσο επιτρεπεται να ανεβαινουν οι θερμοκρασιες στο prime95 οταν εισαι overclocked? γυρω στους 85 C?):wassat:

Link to comment
Share on other sites

Το undervolting δεν κάνει απολύτως κανένα κακό. Ίσα ίσα μεγιστοποιεί τη ζωή του επεξεργαστή. Αν δεν έχεις προβλήματα σταθερότητας δεν υπάρχει κανένας λόγος να το έχεις παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

η intel δεν θα κατσει να σχοληθει με την καθε cpu ξεχωριστα πιο εναι το λιγοτερο ρευμα για να ειναι σταθερη

και εγω με την σειρα μου βρηκα οτι στον στον ι7 860 μου default απο 1.18v(auto) οτι ειναι καρασταθερος στο 1,15v

Έγινε επεξεργασία από ultraex2005
Link to comment
Share on other sites

ναι ωραια αλλα αλλο default 1.24vcore με 1,00vcore..

το θεμα ειναι εσεις εχετε τα πισι σας overclocked γυρω στα 4 ghz 24/7?

εγω προσωπικα τον εχω στα 3.8 με 4 πυρηνες στα 1.26 απο την πρωτη μερα που τον πηρα 24/7

δεν εχει δει ακομα το default και οπου χρειαζεται κανενα μπεντσακι τραβαω την ανηφορα και ανοιγω πυρηνες οπου και αν xρειαζεται[8 thread]

Link to comment
Share on other sites

Απο default o 920 d0 στην gigabyte ud5 με auto vcore εδινε 1,25. To ετρεχα στα 3.9 με 1,16.

Στην rampage τον εχω στα 4 με 1.22v. (default δεν εχει τρεξει ποτε στην rampage για να σου πω τι δινει στο auto)

24/7 αλλα με c1e και speedstep (EIST) ανοιχτα. Δλδ σε idle κατασταση πεφτει ο πολλαπλασιαστης στο 12 και τρεχει με 2,3 GHz.

Οποτε σιγουρα δεν εχεις προβλημα undervolting ειδικα σε στοκ χρονισμους αρκει να μην ειναι τοσο λιγο ωστε να μην ειναι σταθερο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....χθες έπεσε στα χέρια μου ο 920 d0 του wacko...με 1,29 είμαι linx stable στα 4.2 Ghz (αλλά με ΗΤοφφ) και με θερμοκρασίες που έφθαναν τους 95 βαθμούς!!!! (άτιμη True....δεν κάνεις για ι7)

Το ήξερα ότι ήταν ζεστό το κομμάτι αλλά πρέπει να είναι καταπληκτικό cpu ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτες οι συχνοτητες 4,0 και πανω ειναι τρελες για μενα αφου για 1,25 που ειναι σχεδον default σε ολες τις Μ/Β παιρνω μεχρι 3,6 Ghz + Turbo Boost max....για 4,0 πρεπει να ανεβω αποτομα πανω απο 1,35 και παλι οχι τοσο σταθερα,μηπως πρεπει να κλεισω το ΗΤ ή τιποτα αλλο?

Απο την αλλη ομως συμφερει να εισαι ψηλα 3,8Ghz+ σε καθημερινη βαση σε σχεση με τα default των 2,8ghz?:...::...:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....χθες έπεσε στα χέρια μου ο 920 d0 του wacko...με 1,29 είμαι linx stable στα 4.2 Ghz (αλλά με ΗΤοφφ) και με θερμοκρασίες που έφθαναν τους 95 βαθμούς!!!! (άτιμη True....δεν κάνεις για ι7)

Το ήξερα ότι ήταν ζεστό το κομμάτι αλλά πρέπει να είναι καταπληκτικό cpu ακόμα....

Ο μόνος ευχαριστημένος με TRUE & 920 θα πρέπει να ήμουν εγώ τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχει πάθει και ένα μικρό degrade ο συγκεκριμένος επεξεργαστής, οπότε μάλλον καλά είναι το ρεύμα. Για ΗΤ on βέβαια. Όταν τον είχα εγώ το 2009 έβγαζε linx στα 4,2 με 1,25 με ΗΤ on. 4 με 1,2, 4,3 με 1,3, 4,4 με 1,35 και 4,5 με 1,4. Πλέον λογικά δε μπορεί να τα κάνει αυτά, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό κομμάτι. Φωτιά όμως.

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι δεν το πολυέψαξα...καρφωτά πήγαν όλα...στα 1.28 κόλλησε σε μια φάση το λινχ (8οpass) χωρίς μηνυμα λάθους...αλλά έχω idle 46

PLL στα 1,8, QPI στο 1.35

@wacko @junior πρόσκληση να έρθετε να το δούμε από κοντά...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.