Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Προσπαθω να κλοκαρω με ΗΤ αλλα δεν μπορω. Για την ακριβεια ουτε σε default δεν βγαζει το linx με all memory. Μεχρι 3600 εχω δοκιμασει κ θερμοκρασιες πηγαν μεχρι 82°C. Πφφφφφ....

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως,είναι πολύ παράξενο που ακόμα και σε default όταν έχεις HT δεν είσαι σταθερός!!!

Για δοκίμασε ρε μαν με λιγότερη μνήμη.Εννοώ να βγάλεις εντελώς κανα dimmάκι.

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω ρε μαν!

Τωρα δοκιμαζω χωρις ΗΤ σε καποιες ρυθμισεις που ημουν οκ με το prime95 και φουλ τους ανεμιστηρες.

Προς το παρον παει καλα και θερμοκρασιες μεχρι 66°C και core voltage 1.200.

Aν δεν βγαλει ουτε αυτο θα βγαλω καμια μνημη.

edit:

Απ οτι ειδα εχει βγει και νεο bios, αν και λεει οτι ειναι για support new cpu. Θα το περασω κι αυτο.

Στο linx ειμαστε στο μισαωρο, πρωτη φορα εφτασε μεχρι εδω (ολες τις αλλες δοκιμαζα με ΗΤ ανοιχτο).

edit2:

Koλλησε στον 4ο κυκλο στα 42'.... παμε να δουμε τωρα με 6GB RAM.

edit3:

Eβγαλε 10 κυκλους χωρις προβλημα σε 35' περιπου.

Τωρα ανεβασα δυο κλικ ρευμα επεξεργαστη(@3600 με 1.216 ταση), ανοιξα το ΗΤ, το εβαλα να κανει 20 κυκλους και παω γυμναστηριο.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε:

Εβγαλε 20 κυκλους linx HT on @3600 χωρις προβλημα σε περιπου 1ωρα και 15λεπτα.

Θερμοκρασια μεχρι 74°C με φουλ ανεμιστηρες=φασαρια

Bios cpu voltage=1.21250

Αυτο που μενει τωρα ειναι να χαμηλωσω τους ανεμιστηρες χωρις να δημιουργηθει προβλημα.

Αρχικα λεω να δοκιμασω με χαμηλοτερη ταση ωστε να πεσει η θερμοκρασια και μετα να χαμηλωσω και τους ανεμιστηρες, εφοσον ειμαι σταθερος. Και φυσικα να δω τι παιζει με τις μνημες!!

oc3600HT.jpg

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ανέβαζε σιγά σιγά και πήγαινε στα 3.8.

Πιστευω οτι για 3.8 Γιαννη με HT on θα τον κοβει η θερμοκρασια γιαυτο και πριν δεν του ετρεχε το linx. :hang3:

Για 3.8 Φανη θα παιζεις με HT off παρτο αποφαση αν δεν θες να στα δωσει στο χερι ο 920. :shout:

Ετσι σχεδον συμπεριφερεται και ο δικος μου ο 920 γιαυτο και αυτες τις μερες ειμαστε παλι για το μαγικο εργαστηρι του Κοπριτη να βαλω και στο 2ο νερακι να ησυχασω. :T:

Link to comment
Share on other sites

Τάκη δεν νομίζω να είναι έτσι γιατί ακόμα και σε default κατάσταση δεν του έβγαζε πριν LinX με HT on όπου οι θερμοκρασίες ήαν πιο χαμηλ΄λες από ότι τώρα που του το βγάζει!!!

Αλλού είναι το πρόβλημα και όχι σις θερμοκρασίες.Εξάλλου πρόβλημα ακόμα και στους 90 να φτάσει σε LinX δε θα έχει ποτέ με το cpu γιατί σε καθημερινή βάση δεν πρόκειται να περάσει τους 70-75 όπου είναι totally safe!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να παω αναγκαστικα 3.8 αφου δεν τα εχω αναγκη. Και 3.4 να ειμαι δεν με χαλαει.

Στοχος ειναι να πετυχω σταθεροτητα με ολη τη μνημη πανω και ησυχο συστημα. Και ΗΤ ΟΝ.

edit:

Eβγαλε 20κυκλους και με ενα κλικ χαμηλοτερο ρευμα μαζι με χαμηλους ανεμιστηρες και θερμοκρασιες μεχρι 80°C.

Bios cpu voltage=1.20625

Αρα, υποθετω ειμαστε ενταξει εδω. Το μονο που μενει ειναι να μπουν και οι αλλες μνημες.

Εντομεταξυ με το περισσοτερο ρευμα 1.21250 που ειχα πριν δεν το εβγαλε τωρα με χαμηλα τους ανεμιστηρες.

edit2:

Μπηκαν και οι υπολλοιπες μνημες και φαγαμε ακυρο. Τωρα θα κανω δοκιμη με 9-9-9-24 αντι για 8-8-8-24 και ενα κλικ περισσοτερο qpi...

edit3:

Παλι ακυρο, αλλα αυτη τη φορα σταματησε το linx χωρις μπλε οθονη.

Αυριο θα τις περασω ενα memtest τις 2ες που εβαλα πανω.

Πριν καιρο παντως τις ειχα περασει ολες μαζι μια φορα και δεν ειχαν βγαλει προβλημα.

Εδω και οι ρυθμισεις που ημουν σταθερος με 6GB μνημη με ρευμα 1.66 (στη συσκευασια λεει 1.65 αλλα εχει βημα 0.02).

Αν μπορει καποιος να δωσει κανενα hint...

IMG_20111212_230900.jpg?t=1323724650

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Εδω και οι ρυθμισεις που ημουν σταθερος με 6GB μνημη με ρευμα 1.66 (στη συσκευασια λεει 1.65 αλλα εχει βημα 0.02).

Αν μπορει καποιος να δωσει κανενα hint...

IMG_20111212_230900.jpg?t=1323724650

Γιατι εχεις τοσο ψηλα το qpi/dram ;

Με τις μνημες σου στα 1379MHz το UCLK βγαινει 2758 και δεν εχεις κανενα λογο να εισαι με 1.35 στο qpi/dram.

Αυτο ειναι που σου ανεβαζει τις θερμοκρασιες οποτε βαλτο κατω απο 1.25

Δωσε και ενα link απο την ocz με τις μνημες σου.

Και το CPU PLL αστο στο auto.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο κιτ εχει timings CL 7-7-7-24 (CAS-TRCD-TRP-TRAS)

Το δευτερο κιτ CL 8-8-8-24

Το καλο ειναι οτι και τα δυο κιτακια παιζουν 1.65 Volts

Πηγαινε στο bios στο dram timing control και κοιτα τις 4 πρωτες τιμες.

Απο στιγμης που εχεις δυο διαφορετικα κιτ με διαφορετικα timings αν δεν βλεπεις τιμες 8-8-8-24 τοτε βαλτες manual.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχεις τοσο ψηλα το qpi/dram ;

Με τις μνημες σου στα 1379MHz το UCLK βγαινει 2758 και δεν εχεις κανενα λογο να εισαι με 1.35 στο qpi/dram.

Αυτο ειναι που σου ανεβαζει τις θερμοκρασιες οποτε βαλτο κατω απο 1.25

Δωσε και ενα link απο την ocz με τις μνημες σου.

Και το CPU PLL αστο στο auto.

Eσκασε...... μπλε οθονη στο 10'

Εβαλα το cpu pll στο 1.92, αμα ξανασκασει παω για μεμτεστ

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Eσκασε...... μπλε οθονη στο 10'

Καλα παμε. :D

Αν δεν προλαβες να δεις το error code στην μπλε οθονη οταν εκανε restart πρεπει να σου εβγαλε ενα μηνυμα με error code.

Κοιτα λιγο και εδω http://www.thelab.gr/intel-epeksergastes/the-overclockers-bsod-code-list-102950.html

Για να μην κουδουνισεις θα σου πω οτι τα ποιο βασικα ειναι

0x101 = vcore

0x124 = qpi/dram

0x50 = ram

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να εχω θεμα με μνημες.... εβγαλα τις platinum που με μονο αυτες ετρεχε χτες καλα, και με τις αλλες δεν εκανε καν boot.

Θα τσεκαρω μια μια..... το θεμα ειναι οτι πρεπει να τσεκαρω και ολα τα σλοτς

edit:

Στο 3ο dimm που δοκιμασα, ανοιγε το memtest αλλα δεν εδειχνε τπτ περα απο το λογοτυπο πανω αριστερα. Εβαλα το dimm σε ενα απο τα αλλα 2 δοκιμασμενα προηγουμενως slot και τρεχει προς το παρον διχως προβλημα. Θα περιμενω μηπως το βγαλει και θα το ξαναβαλω στο αλλο να δουμε τι παιζει.

Τα τεστ γινονται με τις ρυθμισεις που μου ειπες παραπανω.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,

εχουμε θεμα με τα σλοτ στη μητρικη. Αν βαλω οποιαδηποτε μνημη στα μαυρα σλοτ, δεν μπουταρει το μηχανημα καθολου. Δεν εχω σημα στην οθονη και γυρναει το φουρφουρι της καρτας γραφικων δυνατα.

Μαλλον θα πρεπει να παω σε 3Χ4GB.

Tα 4 απο τα 6 dimm που τεσταρα δεν ειχα προβλημα, τοτε καταλαβα τι παιζει με τα σλοτς και παρατησα τις αλλες δυο.

EDOWPJm2Oj7NuyIa_500.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mπορει να ειναι και προβλημα απο το σφίξιμο της TRUE. Στον κουμπάρο μου, αλλάζω απο TRUE σε H80 και μπουταρω (με 3 slots βεβαια) σε rampage 2 gene. 1st boot 4GB RAM. Ξεσφίγγω λιγο το Η80, και βλεπει 2GB :hehe: Ε, ξαναξεσφιγγω λίγο και τα ειδε και τα 6GB. Εκτοτε, 20 μερες εως σημερα, no problem. Απλα το Χ58 και ιδιαιτερα σε Asus mobos εχουν αυτο το θεμα με τα καναλια μνημης που εχει να κανει με το σφιξιμο πανω στο CPU ;)

Link to comment
Share on other sites

A καλα οτι να ναι δλδ! Θα δοκιμασω και αυτο....

Εντομεταξυ το δευτερο σετακι ραμ το πηρα πριν κανενα 2μηνο 50€ τοτε που αρχισαν να πεφτουν οι τιμες.

Βαλε ενα στικακι πανω πηγαινε μια στο bios και δωσε setup load defaults βαλε την ταση στην μνημη 1.65 τα timings 8-8-8-24 και το REF Cycle Time στο 100.

Κανε ενα save n exit κλεισε το pc βαλε και τα υπολοιπα 5 στικακια και ξαναποσταρε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.