Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Γεια σας παιδια, ειπα να κανω και εγω overclock το pc μου. Το συστημα μου ειναι:

CPU:INTEL CORE I7-920 C0/C1

MOBO:GIGABYTE GA-EX58-DS4

COOLER: Prolimatech Megahalems rev.B

RAM:ADATA 3GB DDR3-1333

PSU:500W

Το pc με τα παραπανω χαρακτηριστηκα το εφτασα στα 3.80ghz με:

Cpu Frequency: 19X200

Uncore: 2400

Memory Frequency: 1200

QPI Link speed: 7.2

Vcore:1.38125

VTT:1.360

CPU Pll:1.880

DRAM:1.650

intel turbo boost:disabled

C1E:disabled

CPU EIST FUNCTION:disabled

Με τοσο μεγαλο vcore στα 3,80 πιστευω πως δεν φτανω τα 4ghz η μπορει και να μην τα φτασω καθολου λογο c0/c1 cpu. Το ερωτημα μου ειναι αν μπορεσω να παιξω με χαμηλοτερο vcore στα 3,8ghz και το πολυ αν δεν γινετε να φτασω μεχρι τα 4ghz ας τον παω μεχρι 3,9ghz και αφου το σταθεροποιησω θελω να παιζει με intel turbo boost.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται απο τον επεξεργαστη σου παντα. Pll εχω Default, qpi εχω 1.25 και ioh 1.1 (αν θυμαμαι καλα για το τελευταιο). ειμαι με 1.25 vcore επισης στα 4.2 HT on

συνηθως το pll δεν το πειραζεις πολυ, το qpi μην το τρεχεις πανω απο 1.4 24/7 και το ioh δεν χρειαζεται κι αυτο μεγαλες αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, ειπα να κανω και εγω overclock το pc μου. Το συστημα μου ειναι:

CPU:INTEL CORE I7-920 C0/C1

MOBO:GIGABYTE GA-EX58-DS4

COOLER: Prolimatech Megahalems rev.B

RAM:ADATA 3GB DDR3-1333

PSU:500W

Το pc με τα παραπανω χαρακτηριστηκα το εφτασα στα 3.80ghz με:

Cpu Frequency: 19X200

Uncore: 2400

Memory Frequency: 1200

QPI Link speed: 7.2

Vcore:1.38125

VTT:1.360

CPU Pll:1.880

DRAM:1.650

intel turbo boost:disabled

C1E:disabled

CPU EIST FUNCTION:disabled

Με τοσο μεγαλο vcore στα 3,80 πιστευω πως δεν φτανω τα 4ghz η μπορει και να μην τα φτασω καθολου λογο c0/c1 cpu. Το ερωτημα μου ειναι αν μπορεσω να παιξω με χαμηλοτερο vcore στα 3,8ghz και το πολυ αν δεν γινετε να φτασω μεχρι τα 4ghz ας τον παω μεχρι 3,9ghz και αφου το σταθεροποιησω θελω να παιζει με intel turbo boost.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλε μου εχω τον ιδιο επεξεργαστη(c0/c1) και στα 3,6 με ΤΒ και ΗΤ στα 1,25ν εχω γυρο στους 73 βαθμους με την Α70...στα 4ghz δυσκολευομαι να παω γιατι θελει 1,4ν και ειναι πολυ ζεστος...

Θα σου προτεινα αφου ο c0/c1 μας δεν κανει για τρελα overclocks k benches να βρεις την καλυτερη αναλογια vcore k cpu Frequency που σε βολευει (πχ γυρω στα3,6-3,8 με ΤΒ κ ΗΤ ΟΝ το vcore σου ισως να ειναι 1,25) και εισαι κομπλε για παιχνιδια και βαριες εφαρμογες κ παντα σταθερος....ψαξτο πιστεψε με ειναι η καλυτερη λυση...:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εξαρταται τι εφαρμογες τρεχεις. Εγω πχ τον πηγα 3600 ht on αλλα δεν υπαρχει διαφορα στις εφαρμογες που τρεχω καθημερινα, οχι οτι περιμενα να δω δλδ, απλα το εκανα για παιχνιδι...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δεν ξερω ποσοι ασχολειστε ακομα...... εγω παντως σημερα τον ξανακλοκαρα μετα το τελος της υδροψυξης μου.

Εδω ειναι στα 3.6, αλλα θα δοκιμασω για για 3.8-4 σιγα σιγα.

post-7649-1416076615,1891_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το μηχάνημα της υπογραφής είμαι 20x200 και όλα τα ρεύματα auto. Ίσως κάνει τη διαφορά και η mobo (οι giga UD5 και UD7 ήταν κορυφή τότε για oc), αλλά ο επεξεργαστής τα 4GHz τα έχει για πλάκα. Σε άλλο forum με κορόιδευαν που είμαι μόνο στα 4. Απλά από κει και πέρα θέλει ψάξιμο με τα ρεύματα και ποτέ δεν είχα το χρόνο να ασχοληθώ.

edit : εκτός αν χρησιμοποιείς 6x2GB για να φτάσεις τα 12GB RAM, οπότε μάλλον είσαι στα όρια. Αν έχεις όμως 3x4GB, θεωρητικά δεν έχεις θέμα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Aν εισαι υπερ του powersaving, ανεκαθεν προτιμουσα το 21*191 αντι 20*200.

Αφ'εταιρου, το intel turbo ειναι μια τεχνολογια που την χρυσοπληρωσαμε στην 1366 σειρα οποτε γιατι να μην την εκμεταλευσαι;

Στην UD5 ειχα μπερδευτει αρκετα με το OC επειδη προσπαθουσα να δουλεψω με offset vcore και ειχα αρκετα bsods.

Στην asus απλα εδωσα 1.3v vtt /1.2v vcore σταθερα & oc on first boot 21*191.

Oυτε stress test ετρεξα ποτε. Δεν εβγαλε κιχ, 2 χρονια.

Αφου το ψαχνεις με stress tests θα βρεις σιγουρα πιο χρυση τομη. :T:

Link to comment
Share on other sites

Aν εισαι υπερ του powersaving, ανεκαθεν προτιμουσα το 21*191 αντι 20*200.

το 20x200 έχει το πλεονέκτημα ότι παίζεις τις μνήμες σου 1600

Αφ'εταιρου, το intel turbo ειναι μια τεχνολογια που την χρυσοπληρωσαμε στην 1366 σειρα οποτε γιατι να μην την εκμεταλευσαι;

turbo on για μένα... Ούτως ή άλλως στα 4 GHz είμαι πολύ παραπάνω από το default turbo του 920

Στην UD5 ειχα μπερδευτει αρκετα με το OC επειδη προσπαθουσα να δουλεψω με offset vcore και ειχα αρκετα bsods.

Εγώ απλά δεν πείραξα τίποτα (όλα auto) και είμαι από το πρώτο boot 20x200 2 χρόνια τώρα (εντάξει αντιμετώπισα κάποια προβλήματα που τελικά ήταν από ελαττωματικές OCZ gold 1600 που έγιναν RMA, αλλά αυτό είναι άσχετο).

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Oι μνημες απο τα 1528 στα 1600 ειλικρινα πιστευεις οτι εχουν την παραμικρη διαφορα; :)

Turbo on & 20*200 δεν πανε.

Ή εχεις turbo off ή εισαι 21*200 που το 1 ειναι το turbo on (20+1).

Τα powersavings τα εχεις κλειστα; Δλδ idle ο cpu καθεται στα 20*200; δεν πεφτει στα 12*; ( ή 16* δεν θυμαμαι)

Link to comment
Share on other sites

Oι μνημες απο τα 1528 στα 1600 ειλικρινα πιστευεις οτι εχουν την παραμικρη διαφορα;

Πρακτικά όχι. Σε μετροπρογράμματα ναι

Turbo on & 20*200 δεν πανε.

Ή εχεις turbo off ή εισαι 21*200 που το 1 ειναι το turbo on (20+1).

έχω 20x200 και turbo on. θες screenshot? (μήπως εννοείς ότι θα έπρεπε να λέω ότι είμαι 21x200 επειδή έχω το turbo ? )

Τα powersavings τα εχεις κλειστα; Δλδ idle ο cpu καθεται στα 20*200; δεν πεφτει στα 12*; ( ή 16* δεν θυμαμαι)

C1 και EIST είναι enabled. Δηλαδή, ναι, όταν το cpu κάθεται πέφτει στα 12x

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

(μήπως εννοείς ότι θα έπρεπε να λέω ότι είμαι 21x200 επειδή έχω το turbo ? )
Ναι αυτο.

Το turbo στον 920 σου δινει +1 στον multiplier, που manually εχεις δυνατοτητα να τον θεσεις εως 20*.

Ουσιαστικα, ποτε δεν τρεχεις 20* αν εχεις turbo on. Σε load παντα 21* θα στο πηγαινει.

Οποτε πρακτικα εισαι στα 4.2 οχι στα 4.

Απο περιεργια, τι vcore σου δινει το cpu-z οταν τρεχεις κανενα prime απο πισω;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.