Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Αν έχεις δοκιμάσει με [auto] ρεύμα στο cpu και έχεις αποτύχει να φτάσεις 4.0GHz, τότε προτείνω να δώσει manual 1.35 και ξεκίνα να δοκιμάζεις από τα 4GHz και προς τα κάτω να δεις πού μπορείς να φτάσεις.

Τα υπόλοιπα ρεύματα άστα [auto] προς το παρόν (αν και με τη μητρική σου δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει).

Σιγουρέψου ότι οι μνήμες σου θέλουν 1.5 και όχι 1.65 (δες το αυτοκόλλητο)

Πάντα να έχεις και coretemp ανοικτό για να ελέγχεις θερμοκρασίες, γιατί με το ρεύμα που σου λέω, θα ανεβάσεις temps σε full utilization

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω 1.16, 1.2κατι εχω, φαινεται στο turbo v, δεν ξερω γιατι δεινει τοσο το cpuz..

Το cpu-z σωστά δείχνει. Το turbo-v σου δείχνει τη ρύθμιση στο bios (της asus είναι; ). Με φορτίο 100% το cpu παίρνει ρεύμα όσο δείχνει το cpu-z

Αν βαλω τοσο που λες, τα υπολλοιπα τα αφηνω ως εχουν;

Ναι, άστα [auto]. Ίσως χρειάζεται μια επέμβαση το qpi, αλλά κάνε δοκιμή και βλέπουμε. Αν τελικά δεις ότι με "1.35" έχεις τα 4GHz, άρχιζε να ρίχνεις. Αν δεν τα έχεις , νομίζω ότι είσαι ασφαλής και με λίγο παραπάνω 1.36 - 1.37v. Αν ούτε εκεί φτάσεις τα 4GHz, τότε κάτι άλλο φταίει και θα πρέπει να αναζητήσεις περισσότερες λεπτομέρειες στο net για overclocking για τη μητρική σου συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Το cpu-z σωστά δείχνει. Το turbo-v σου δείχνει τη ρύθμιση στο bios (της asus είναι; ). Με φορτίο 100% το cpu παίρνει ρεύμα όσο δείχνει το cpu-z

Nαι της asus ειναι. Απλα μου φαινεται περιεργο οταν ειναι idle να δειχνει το cpuz μεγαλυτερο ρευμα απ οταν ζοριζεται.

Ναι, άστα [auto]. Ίσως χρειάζεται μια επέμβαση το qpi, αλλά κάνε δοκιμή και βλέπουμε. Αν τελικά δεις ότι με "1.35" έχεις τα 4GHz, άρχιζε να ρίχνεις. Αν δεν τα έχεις , νομίζω ότι είσαι ασφαλής και με λίγο παραπάνω 1.36 - 1.37v. Αν ούτε εκεί φτάσεις τα 4GHz, τότε κάτι άλλο φταίει και θα πρέπει να αναζητήσεις περισσότερες λεπτομέρειες στο net για overclocking για τη μητρική σου συγκεκριμένα.

Λοιπον με μονο το vcore 1.35 και ολα τα αλλα auto για 21Χ191 μου δινει αυτα τα ρευματα. Ειναι ασφαλες να τρεξω prime? Μηπως κατι ειναι πολυ ψηλα πχ το qpi?

post-7649-1416076722,6631_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nαι της asus ειναι. Απλα μου φαινεται περιεργο οταν ειναι idle να δειχνει το cpuz μεγαλυτερο ρευμα απ οταν ζοριζεται.

Γι αυτο ευθυνεται το Load-Line Calibration βαλτο στο full.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο ευθυνεται το Load-Line Calibration βαλτο στο full.

Τωρα θα το ρυθμισω κι αυτο!

Προς το παρον ανεβηκα στα 3.8, αλλα μαλλον τσιμπημενα ρευματα. Εβγαλε παντως μια ωρα prime με 78°C max.

attachment.php?attachmentid=52977&stc=1&d=1351248140

post-7649-1416076722,7937_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πααααααρα πολυ ψηλα ρευματα τοσο στο CPU οσο και στο QPI

Πού τα βλέπεις τα πολύ υψηλά ρεύματα? 1.296 είναι στο cpu under full load και [auto] qpi... Εγώ με αέρα είμαι παραπάνω 3 χρόνια τώρα 24/7. Αυτός είναι και με νερό...

fanistelrooy, δοκίμασε στα 4GHz (190x200) όπως είσαι. (βάλε turbo off). Πρόσεχε το διαιρέτη στις μνήμες, να παίζουν 1600.

Link to comment
Share on other sites

1500κατι οι μνημες.

Τωρα εβαλα enabled το load line calibration και δοκιμαζω τα 21*191 και ολα τ αλλα οπως ηταν στα 21*181 που εβγαλε πριν. Τωρα δινει στο cpu 1.36 οπως λεει το cpuz.

Αν δεν τα βγαλει, θα το αφησω στα 21*181 και θα δοκιμασω να ριξω τα ρευματα.

edit:

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION]

To qpi το εχω βαλει εγω 1.35.

Τωρα δινει στο cpu 1.36 οπως λεει το cpuz με enabled το load line calibration και πιανει 80-83°C.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Πού τα βλέπεις τα πολύ υψηλά ρεύματα? 1.296 είναι στο cpu under full load και [auto] qpi... Εγώ με αέρα είμαι παραπάνω 3 χρόνια τώρα 24/7. Αυτός είναι και με νερό...

Εγω φιλε μου στον 920 μου D0 ηθελα για 4.2 με 8 threads 1.28750 αρα τα βλεπω πολυ ψηλα.

Μεγα λαθος να αφηνεις το Qpi Auto αν θες να κλοκαρεις ( Παντα για μενα αυτο να μην παρεξηγηθουμε κιολας ):victory:

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις πέσει σε καλό κομμάτι. Επίσης και ο fanistelrooy δεν απέχει πολύ από εσένα. Αν πετυχαίνει το στόχο του με αυτό το ρεύμα (4GHz), μπορεί να αρχίσει να το ρίχνει, μέχρι να μην είναι σταθερός (με trial and error)

Link to comment
Share on other sites

1500κατι οι μνημες.

Τωρα εβαλα enabled το load line calibration και δοκιμαζω τα 21*191 και ολα τ αλλα οπως ηταν στα 21*181 που εβγαλε πριν. Τωρα δινει στο cpu 1.36 οπως λεει το cpuz.

Το εκλεισα στη μιση ωρα χωρις να βγαλει προβλημα γιατι εφτασε μεχρι 88°C.

Δοκιμαζω τωρα για 21*191 με 1.30 vcore και qpi και παιζει καπου στους 78°C.

εδιτ:

Τωρα εβγαλε αυτο

0x0A = unstable RAM/IMC, increase QPI first, if that doesn't work increase vcore

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Ποιος στο ειπε αυτο 35-40 λεπτα θελει, αλλα προσεξε αυτο το ατιμο ανεβαζει πολυ την θερμοκρασια, να σαι εκει κοντα μην σου κλεισει το pc.

Α και κατι ακομα, μην παιζεις με 8 Threads ξεκινα με 4 και αφου τα βρεις μετα πας στα 8

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Με 12GB ραμ θελει κανενα 20' το κυκλο εφοσον την βαλεις ολη στο τεστ. Τωρα εβαλα μονο 2GB και κανει καπου στο 1' τον κυκλο.

Με ρευμα 1.325 vcore και qpi εχει πιασει 82-87°C.

edit: To εβγαλε, αλλα μονο 11'.

post-7649-1416076723,2542_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι. Αρχισε να χαμηλωνεις ρευμα.

Qpi 1.3, vcore 1.25 .

Βρες ομως τα specs των μνημων να βεβαιωσεις το 1.5v μην σε κραταει πισω αυτο.

Ελπιζω να τις τρεχεις στα 191*8 & οχι 191*10.

Στο qpi link τι multiplier βαζεις;

87C παντως με υδροψυξη καπως πολλα μου φαινονται ρε αγορινα.

O 920 που ειχα πανω απο 65-70 C στα 4.GHz δεν ανεβαινε ακομα και με linx, με ενα 240αρι rad στο loop.

Έγινε επεξεργασία από javaneze:
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι. Αρχισε να χαμηλωνεις ρευμα.

Qpi 1.3, vcore 1.25 .

Θα δοκιμασω παλι μολις βρω χρονο. Τωρα το εβαλα στα 3.6 που πετυχα χτες και με χαμηλες θερμοκρασιες.

Βρες ομως τα specs των μνημων να βεβαιωσεις το 1.5v μην σε κραταει πισω αυτο.

Aυτες ειναι οι μνημες μου

Vengeance

87C παντως με υδροψυξη καπως πολλα μου φαινονται ρε αγορινα.

O 920 που ειχα πανω απο 65-70 C στα 4.GHz δεν ανεβαινε ακομα και με linx, με ενα 240αρι rad στο loop.

To cpu block που εχω δεν ειναι και οτι καλυτερο, συν το οτι εχω πολυ χαμηλα τους ανεμιστηρες για ησυχία.

Ελπιζω να τις τρεχεις στα 191*8 & οχι 191*10.

Στο qpi link τι multiplier βαζεις;

Δεν εχω δει καποια τετοια επιλογη στο bios μου

QPI Link Data Rate το εχω [Auto]

Oριστε και μερικες φωτο απο το bios μου με ρυθμισεις για τα 3.6 βεβαια

th_IMG_20121026_204018.jpg th_IMG_20121026_204030.jpg

th_IMG_20121026_204043.jpg th_IMG_20121026_204052.jpg

th_IMG_20121026_204107.jpg

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Kοιτα αν παρατηρεις αξιοσημειωτη διαφορα με τους ανεμιστηρες απο low σε high, τοτε τουλαχιστον οταν τρεχεις linx βαζε τα στο high.

Ram frequency εννοω, να βαζεις 1528 (191x8) οχι μεγαλυτερο & οχι auto.

Qpi link βαλε 3056 (191χ16) αντι για auto. Πρεπει minimum να ειναι το διπλασιο απο τις μνημες, αλλά οσο μεγαλυτερο απο το διπλασιο ειναι, απαιτει και περισσοτερο ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.