Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Νομιζω οτι ειναι σωστο το x22 multiplier. Χρησιμοποιειται μονο στον 1ο core οταν εχεις περισσοτερο single thread εφαρμογες. Νομιζω αυτο παει πακετο με το intel boost. Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος ;)

Έγινε επεξεργασία από Papas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Τελευταία βλέπω μία άνοδο στις θερμοκρασίες της cpu. Δοκίμασα να κάνω stress test χθες στα 4.2Ghz με 1.34375v vcore και 1.34375v vqpi και ενώ έτρεχε linx με όλο το μέγεθος της ram στο 1ο pass έφτασε 84 βαθμούς σε έναν πυρήνα και οι άλλοι γύρω στους 80 με 82... Κάποια στιγμή στο 5λεπτο πέταξε error και το σταμάτησα και εγώ για να μην ψήνεται η cpu. Είχα καιρό να κάνω έλεγχο, από τότε που έβαλα τα 12Gb από τα 6Gb που έιχα.

Στα 4Ghz με 1.33125vcore και 1.34375v vqpi το περνάει το linx και τα 5 passes με όλη την ram στο problem size και τις θερμοκρασίες να πηγαίνουν μέχρι 74βαθμούς. Είναι δυνατόν απο 1.33 σε 1.34 να βλέπω τόση μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες; Να δημιουργεί την αστάθεια και τα errors η θερμοκρασία;

Τι μπορεί να φταίει που ανεβαίνει τόσο η θερμοκρασία; Μπορεί να έχει πρόβλημα η θερμοαγώγιμη πάστα; Δεν ξέρω τί έχει πάνω, το είχα πάρει έτοιμο το σύστημα και απλά έβαλα στην megahalems 2 fanάκια (Scythe Slipstream) σε push pull διάταξη...

Από Σεπτέμβριο 2009 το έχω το σύστημα και απλά καθαρίζω με blower την σκόνη...

Link to comment
Share on other sites

@KostasNK

Δες μήπως πίσω από τα ανεμιστήρια (μεταξύ ψύκτρας και ανεμιστήρα) έχει πιάσει ... αράχνες

http://www.thelab.gr/general-cooling/piasame-araxnes-kai-temps-113132.html

Είχε τελικά σκόνη μεταξύ ανεμηστήρα και ψύκτρας,παρόλο που την είχα φυσήξει με το blower το Σάββατο, την καθάρισα και οι θερμοκρασίες έπεσαν από 85 στους 80.

Το linx όμως δεν το βγάζει. Δοκίμασα μέχρι vcore 1.35v και vqpi 1.36375v. Μέχρι πόσο είναι safe να δοκιμάσω το vqpi; 1.375v;Βγάζει ένα run και στο 2, ή στο 3 κολλάει και κάνει shutdown ή πετάει error...

Τα παραπάνω για 4.2Ghz. :tomato:

Στα 4Ghz είναι rock stable με 1.33125v vcore και 1.34375v qpi...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Απο τις καλύτερες.

Θελει μερικες ωρες λειτουργίας όμως για να αποδώσει τα μέγιστα.

Ασε που ειναι και πανάκριβη

*S2

Τελικά πέρασα χθες arctic silver 5. Και πριν αυτή πρέπει να είχε, έμοιαζε το χρώμα.

Είχε λίγο πετρώσει και είχαν βάλει αρκετή ποσότητα. Μισή ώρα μου πήρε να το καθαρίσω.

Κάποια linx που έτρεξα στα 4GHz δεν είδα κάποια βελτίωση στα temps. Στα ίδια επίπεδα με πριν. Εκτός αν πρέπει να παίξει πολλές ώρες για να στρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σίγουρο αυτο..

Ελπιζω να έβαλες λιγη..

Less is more..

Εγω βαζω μια λεπτη στρωση και στο cpu και στην ψυκτρα..

Δωστης μερικες ωρες και θα το δεις..

*S2

Λίγη έβαλα ναι. Στο κέντρο σε μέγεθος ρυζιού. Με δοκιμές που έκανα το μέγιστο που έβγαλα ήταν αυτό:

linx4095mhz135vcore1356.jpg

Με 1.35v vcore και 1.35635v vqpi. Στo VDimm ανέβηκα από 1.68 σε 1.70, αλλά δεν δοκίμασα μήπως παίζει και με 1.68v. Θα το δοκιμάσω το απόγευμα αν προλάβω. Η μέγιστη θερμοκρασία που είδα ήταν 84 αλλά κυρίως έπαιζε 78 με 79...

Σε σχέση με 4.2GHz (200*21) είναι πιό γρήγορο το επάνω λόγω μεγαλύτερου bclk(205);

Μου βγάζει και το linx παραπάνω gflops. Στα 4.2 50.XGflops, στα 4.095Ghz 53.X Gflops...

EDIT: Λάθος έκανα και στα 4.2Ghz 53.X Gflops βγάζει...

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά για να μην ανοίξω νέο θέμα θέλω λίγο τα φώτα σας όσοι έχετε τον 920.

Επειδή θέλω στα reviews να καταλήξω σε ένα cpu και μάλιστα θερμό αλλά η classified δεν έμπαινε σε όλα τα κουτιά (eATX) αγόρασα την flaming blade για να μείνω στον 920 και όχι σε AMD.

Κούμπωσα επάνω τον 920 (D0) και τον ανέβασα στα 4GHz με μνημούλες στα 1600.

Cooler είναι η Xigmatek Gaia.

Το λεπόν ενώ ήταν σταθερός με λιγότερο ρεύμα απο αυτό που έδωσα τελικά για να είναι πιο σόμπα και να δω διαφορές ανάμεσα σε κουτιά (έδωσα 1,360Vcore at the end) έχω max temps 80-81 βαθμούς με occt.

Λοιπόν ή έχω πέσει σε κρύο κομμάτι ή έχω και μαμώ τις ψύκτρες ή είναι φυσιολογικό :help:

edit: Εχω κάνει και bios update στη μητρική και πέρασα το τελευταίο.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Αγαπη ακου πως εχουν τα πραγματα.

Οι 920 που ηθελαν πολυ ρευμα για τα 4GHz στην πλειοψηφια ηταν κρυα κομματια σε αντιθεση μ αυτους που ηθελαν λιγο.

Το occt δεν μου λεει κατι για τρεξε linx με ολη την μνημη και δες τι θ ανεβασει.

Εγω πιστευω οτι εκει θα κτυπησει 90αρα.

Επισης παιζει ρολο αν εισαι με HT on/off.

edit: Τωρα προσεξα και το τεστ του KostasNK ακριβως απο πανω και ειναι ιδιο μ αυτο που λες εσυ.Αρα ειναι καλο κομματι θερμικα.

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να πω κάτι για τις πάστες αρχικά. Θα συμφωνήσω με το Χρήστο ότι η MX-4 και η Gelid Extreme είναι σίγουρα οι καλύτερες πάστες (με μια μικρή προτίμηση στη gelid), αλλά δε θα συμφωνήσω ότι η Arctic silver 5 είναι από τις καλύτερες. Είναι ακριβή, αισθητά χειρότερη από τις προαναφερθείσες, δε βελτιώνεται με τον καιρό όπως ειπώθηκε και το χειρότερο όλων είναι ότι είναι ηλεκτρικά αγώγιμη και άρα αν πέσει πάνω σε κανένα ολοκληρωμένο και δεν το πάρεις χαμπάρι θα κάνεις ένα πολύ ωραίο βραχυκύκλωμα.

Όσο για τον 920, το καλύτερο τεστ ήταν πάντα το linx για να δεις μέγιστες θερμοκρασίες και σταθερότητα. Ειδάλλως ένα prime blend. Ισχύει ό,τι είπε ο Τάκης.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

τι έγινε όλοι αναβαθμιστήκατε ?

ας πω και εγω τι έκανα έκανα upgrade στις ram και από 6gb μπλα μπλα τις corscair 1866 μπλα μπλα που σκοτώνανε πήγα σε muskin 12gb με λίγο χειρότερα timings αλλά do not worry :p

επίσης που λέτε για τις πάστες πριν τρία χρόνια δεν υπήρχαν αν θυμάμε καλά MX-4 και η Gelid Extreme και βάζαμε όλοι silver 5 ακόμα μου έχουν μίνει 2ml silver 5 (3 χρονών) είναι καλή ?:p

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.