Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Η σειρα μου να ξεθάψω το θέμα παιδες. :p To συστημα με τα χρονια παραμενει ιδιο αλλά τα προβλήματα κάθε τόσο αλλάζουν... Εκεί που έτρεχε όλα καλα στα 191χ21 άρχισε να freezαρει στα παιχνίδια(dota,gta v κλπ).Επειδή δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ γύρισα τα πάντα σε default και με την ιδέα οτι η καρτα ετοιμάζεται να παραδώσει πνέυμα.Αμμμ δε. Ότι overclock και να κάνω,μπορεί να είναι σταθερό σε linx,prime95 αλλά με το που πάω να τρέξω πχ unigine heaven ή μπω ένα game dota,lol κλπ θα κολλήσει συνήθως αμέσως.Καμία φορά μπορεί να κάνει και 3-4 λεπτά αλλα θα κολλήσει σίγουρα.Έχω δοκιμάσει να δώσω ρεύμα στο qpi/vtt από 1.36(περνάει και με 1.34 αλλά λίγο παραπάνω για να είμαι σιγουρος) που θέλει κανονικά για να είναι linx stable μέχρι και 1.5v. Στο ioh voltage μέχρι και 1.3v και πάλι τα ίδια.Δεν μπορώ να καταλάβω.Έχει κάποιος από τους παλιούς εδώ να προτείνει κάτι πέρα από το να το αφήσω στα 2.66?

 

Edit: Δοκίμασα και με αλλη καρτα.τα ιδια

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς να πούμε ότι σκοπός του overclocking είναι να παίρνεις αυξημένες επιδόσεις μειώνοντας τη ζωή του τσιπ σε αποδεκτά επίπεδα(π.χ. 10 χρόνια από τα 30 χρόνια σε στοκ λειτουργία). Αυτό σημαίνει ότι κοιτάς πάντα τα επίσημα σπεκς της ίντελ(datasheet) για να καταλάβεις περίπου που βρίσκεσαι. Ακριβώς το αντίθετο από αυτό που κάνει ο κάθε τυχάρπαστος στα oc forums του εσωτερικού και εξωτερικού, απλός χρήστης ή δήθεν γκουρού της τάδε ομάδας.
 

Τα 1,35 volt που δίνεις σε QPI/VTT είναι absolute maximum settings, ΟΧΙ safe settings. Safe είναι μέχρι τα 1,22 volt όπως λέει ο πίνακας των έγκυρων VID τάσεων της ίντελ για το qpi κομμάτι. Συνήθως το στοκ είναι ~1,18. Από τα 1,22 έως τα 1,35 και πάνω έχεις degradation που θα εξαρτηθεί από την γενικότερη ποιότητα του τσιπ και τη χρήση. Η ίντελ ονομάζει τα 1,35 absolute max γιατί πάνω από εκεί το degradation είναι σχεδόν άμεσο, αναλόγως και το τσιπ.

Γι'αυτό όταν κλοκάρουμε τον 920 ρίχνουμε πολλαπλασιαστές μνήμης και qpi όσο χαμηλότερα γίνεται. Τα ανώτερα μοντέλα με ταχύτερο qpi είναι ανώτερα κομμάτια και τα καταφέρνουν με την ίδια χαμηλή τάση.

 

Το IOH voltage και έναν NB αν θυμάμαι καλά δεν τα πειράζεις. Δεν πρέπει να παίζουν κανένα ρόλο σε oc από διάφορα αποτελέσματα που έχω δει. Στο δικό μου μηχάνημα είχα και αστάθεια όταν τα άλλαζα. Το CPU PLL το κατέβασα στα 1,65v για να έχω σταθερότητα γιατί απ'οτι φαίνεται η χαμηλή τάση μπορεί να δίνει καλύτερης ποιότητας ρεύμα(λιγότερο θόρυβο ίσως, δεν ξέρω).

 

Ο πυρήνας παίρνει με ασφάλεια μέχρι 1,375 βολτ (με absolute max τα 1,55). Θα το έχεις δει από πολλούς αυτό το νούμερο. Θα χεις δει σίγουρα και παπάρες να λένε ότι τα 1,55 είναι σούπερ ασφαλή με υδρόψυξη.

Πρόσεξε όμως. Τα σπεκ της ίντελ προσδιορίζουν ποιά είναι η μέγιστη ασφαλής τάση σε συνάρτηση με το ρεύμα που τραβάει η cpu(τα αμπέρ). Δεν πετάνε ξερά ένα νούμερο και πάπαλα. Πάντως με καλή ψύξη δεν θα υπάρξει σοβαρό degradation μέχρι τα 1,375 ή και λίγο παραπάνω γιατί τα τσιπ της ίντελ είναι ποιοτικά και σπάνια στρεσσάρει κάποιος στο max την cpu με καθημερινές εφαρμογές. Σε 24/7 χρήση τέζα τα πράγματα είναι πιο σοβαρά.

 

Επίσης παίζει ρόλο αν το τσιπ λειτουργεί με σταθερή τάση ή με μεταβαλλόμενη τάση αναλόγως του φορτίου(EIST) που είναι η στοκ λειτουργία για χαμηλή κατανάλωση. Αν ισχύει το δεύτερο και κάνεις τη μακακία να τρέχεις Load Line Calibration (παρακάμπτοντας το Vdroop) τότε κάθε φορά που τα voltage regulators της μητρικής θα αλλάζουν τάση θα υπάρχει τεράστιο overshoot και η τάση στιγμιαία θα ξεφεύγει ΠΟΛΥ ΠΑΝΩ από τα 1,375 ή ότι άλλο έχεις. Και η ίντελ στα datasheets αναφέρεται ΚΑΙ στο πόσο overshoot μπορεί να αντέξει η cpu, αν δεις κάτι που λέει για transient limits. Άσε που το LLC προκαλεί αστάθεια στη μετάβαση από υψηλό σε χαμηλό φορτίο μέσω υπερβολικού negative overshoot.

 

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ LLC. Είναι καθαρά μάρκετινγκ.

 

Γνώμη μου είναι να δεις πόσο ψηλά μπορείς να φτάσεις μέσα στα όρια που σου είπα. Ξεπέρασε τα όρια μόνο στο Vcore αν θες. Το qpi φαίνεται είναι πιο ευαίσθητο και καλό είναι να μην ξεπερνιέται το 1,25. Το δικό σου qpi μπορεί να έχει υποστεί φθορά και να μην αντέχει άλλο overvolting.

 

Σόρυ για το κατεβατό και το rant, αλλά θέλω να καταλάβουμε ότι κάποια πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται και η δικαιολογία "Το oc εγκυμονεί κινδύνους, ας πρόσεχες μακάκα" δεν φτάνει να καλύψει την άγνοια των χαλκοσωληνάδων. 

 

ΕΔΙΤ: Σχετικά με τη σταθερότητα καλό είναι να χρησιμοποιείς απαιτητικές εφαρμογές του στυλ x264 encoding τρέχοντας παράλληλα κάποια βίντεο στο background χωρίς ήχο. Για δύο λόγους. Πρώτον δεν στρεσσάρεις τη cpu όσο τα prime κλπ. και δεύτερον τα προαγράμματα αυτά δεν αξιοποιούν όλα τα κυκλώματα του επεξεργαστή ή δεν τα στρεσσάρουν όσο θα έπρεπε. Γι'αυτό βλέπεις απόλυτη σταθερότητα σε prime κλπ. και μόλις τρέξεις κάτι άλλο παγώνει το σύστημα σε λίγα λεπτά. Είναι άλλος ένας μύθος του overclocking και φαντάζομαι πόσο ασταθή θα είναι πολλά συστήματα που κλείνουν 8ωρα σε linx και τα σχετικά.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω ότι είναι και καλά το qpi/vtt v 1.35 ειναι το absolute max αλλά με 1.22 που λες δεν ετρεχε ουτε στοκ σταθερά.Για να τρέξει στα 2.66 τις μνημες στα 1600 8-8-8-24 ήθελε 1.26 vtt.Όσο για το llc κλειστό ήταν γιατί η gigabyte είχε το dynamic voltage control που δουλευει οταν ειναι το eist ανοιχτό.o είναι σταθερος στα 4ghz με 1.264v .Το προβλημα μου δεν ειναι οτι δεν περνάει τα stress tests.Αντιθέτως όπως είπα τα περνάει αλλά φρικάρει όταν χρησιμοποιείται η gpu.Χθες εβγαλε στα 3.8  8 ωρες linx και με το που μπηκα dota 2 κολησε instant.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ(920 C0) είμαι σταθερός στα 3,8Ghz χωρίς HT με qpi στα 2200Mhz περίπου(μνήμη στα ~1100) και τάση 1,23v*. Ασφαλώς και υπάρχει αστάθεια με μεγαλύτερο πολλαπλασιαστή qpi ή με HT ενεργοποιημένο. Μην τρέχεις ψηλά τις μνήμες. Δεν κερδίζεις σχεδόν τίποτα σε επιδόσεις.

 

*Όπως θα έχεις καταλάβει και ο ίδιος, η τάση που ζητάει το qpi είναι συνάρτηση και της ταχύτητας της cpu. Ανεβάζοντας ψηλά τους πολλαπλασιαστές τα κάνεις τα πράγματα χειρότερα.

 

Όπως είπα τα stress test δεν μου λένε και πολλά. Έκλεινα δύο ώρες στο occt και μόλις άνοιξα βίντεο bsod στο πρώτο πεντάλεπτο.

 

Υπάρχει τέλος και το ενδεχόμενο του προβληματικού τροφοδοτικού.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1.23v core ή vtt? Μου κακοφαινεται να τις δουλευω τοσο χαμηλα τις μνημες ρε γαμωτο. Τωρα με 167*21 και τις μνημες στα 1334 με 1.34 vtt δεν μου παρουσιαζει προβλημα.Θα δοκιμασω και για πιο χαμηλα το ρευμα.Για το τροφοδοτικο δεν νομιζω αλλα ποτε δεν ξερεις.Το να δοκιμασω αλλο το κραταω ως τελευταια επιλογη γιατι ειναι μεγαλη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει. Έχω δει και οδηγό oc της gigabyte που τους κατέβαζαν και αυτοί. Έχεις καλό κομμάτι D0 με περισσότερο μέλλον από έναν 2500Κ λόγω του ΗΤ και δεν αξίζει να το φθείρεις για τις μνήμες. Τί να πω και γω με το C0 που στα 1,375 vcore σταματάω στα 3820 χωρίς HT. Με HT πάω στα 3700 περίπου.

Λογικά θα έχεις προξενήσει κάποια φθορά στο qpi. Προσπάθησε όσο μπορείς χαμηλότερα την τάση γιατί τώρα με το degradation οι ίδιες τάσεις φθείρουν περισσότερο.

 

Το τροφοδοτικό στο είπα μήπως και παρουσιάζει πρόβλημα στον μεγάλο φόρτο από cpu και gpu μετά από όλα αυτά τα χρόνια χρήσης. Αλλά το θεωρώ λιγότερο πιθανό.

 

υ.γ.: 1. Εγώ σταμάτησα να ασχολούμαι με stress tests από τότε που ήμουν σταθερός για 12ωρα τρέχοντας παράλληλα HD video στο background και έτρωγα μπλε οθόνες στο πρώτο μισάωρο στο crysis 3(πουθενά αλλού). Στην αρχή νόμιζα ότι το crysis είχε κάποιο bug. Δεν μπορούσα να δικαιολογήσω τέτοια αστάθεια. Μετά κατάλαβα ότι χρειαζόμουν vcore. Από τούδε μόνο encoding(handbrake x265) μαζί με HD video. Το encoding πιάνει αρκετές αδυναμίες έτσι και το pc παραμένει διαθέσιμο.

 

2. 1,23 Vtt βέβαια.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ήρθα και εγώ @Gregorypeg1000, αρχικά βάλε πρωτελευταίο bios .... bios με bios έχει τρελές διαφορές !!!
 

πας και κοπανάς σιγά σιγά πρώτα τάσεις

πχ ο δικός μου 920 στην ud7 @4ghz

Load line Calibration - level 2

cpu vcore - (ανάλογα τα κέφια του από 1.2750v εώς 1.2875v , έχει ψυχολογικά με το καιρό + τις κάρτες γραφικών)

qpi/vtt - 1.315v

cpu pll - 1.880v

ioh core - 1.180v

dram voltage 1.500v

 

πάμε cpu

clock - 21 (έχουμε απενεργοποιήσει όλες τις άλλες βλακείες για θερμικές κολοκύθες :p)

qpi - auto (δεν έχει νόημα να το πειράξουμε)

uncore clock ratio - x16 (πρέπει να είναι η ταχύτητα της ram επί δύο)

BLCK - 191

system memory multiplier - x8 (αν δεν το ορίσουμε το pc μας απλά θα τα παίξει) και η ram θα είναι στα 1528Mhz

 

αυτά για δοκίμασε πολύ είναι εκειπάνω η τάση

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

ήρθα και εγώ @Gregorypeg1000, αρχικά βάλε πρωτελευταίο bios .... bios με bios έχει τρελές διαφορές !!!

 

πας και κοπανάς σιγά σιγά πρώτα τάσεις

πχ ο δικός μου 920 στην ud7 @4ghz

Load line Calibration - level 2

cpu vcore - (ανάλογα τα κέφια του από 2.750v εώς 2.875v , έχει ψυχολογικά με το καιρό + τις κάρτες γραφικών)

qpi/vtt - 1.315v

cpu pll - 1.880v

ioh core - 1.180v

dram voltage 1.500v

 

πάμε cpu

clock - 21 (έχουμε απενεργοποιήσει όλες τις άλλες βλακείες για θερμικές κολοκύθες :p)

qpi - auto (δεν έχει νόημα να το πειράξουμε)

uncore clock ratio - x16 (πρέπει να είναι η ταχύτητα της ram επί δύο)

BLCK - 191

system memory multiplier - x8 (αν δεν το ορίσουμε το pc μας απλά θα τα παίξει) και η ram θα είναι στα 1528Mhz

 

αυτά για δοκίμασε πολύ είναι εκειπάνω η τάση

 

Κάτι λάθος έχεις γράψει εδώ.

Δέν παίζει να είναι τόσο το Vcore.

 

Μήπως 1,275 - 1,287  ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι λάθος έχεις γράψει εδώ.

Δέν παίζει να είναι τόσο το Vcore.

 

Μήπως 1,275 - 1,287  ?

 

ο δαίμον του τυπογραφείου :D ! το διόρθωσα !

 

Τhx man πιστεύω να μην το κάρφωσε κανένας ....

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η σειρα μου να ξεθάψω το θέμα παιδες. :p To συστημα με τα χρονια παραμενει ιδιο αλλά τα προβλήματα κάθε τόσο αλλάζουν... Εκεί που έτρεχε όλα καλα στα 191χ21 άρχισε να freezαρει στα παιχνίδια(dota,gta v κλπ).Επειδή δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ γύρισα τα πάντα σε default και με την ιδέα οτι η καρτα ετοιμάζεται να παραδώσει πνέυμα.Αμμμ δε. Ότι overclock και να κάνω,μπορεί να είναι σταθερό σε linx,prime95 αλλά με το που πάω να τρέξω πχ unigine heaven ή μπω ένα game dota,lol κλπ θα κολλήσει συνήθως αμέσως.Καμία φορά μπορεί να κάνει και 3-4 λεπτά αλλα θα κολλήσει σίγουρα.Έχω δοκιμάσει να δώσω ρεύμα στο qpi/vtt από 1.36(περνάει και με 1.34 αλλά λίγο παραπάνω για να είμαι σιγουρος) που θέλει κανονικά για να είναι linx stable μέχρι και 1.5v. Στο ioh voltage μέχρι και 1.3v και πάλι τα ίδια.Δεν μπορώ να καταλάβω.Έχει κάποιος από τους παλιούς εδώ να προτείνει κάτι πέρα από το να το αφήσω στα 2.66?

 

Edit: Δοκίμασα και με αλλη καρτα.τα ιδια

 

 

Βρήκες καμιά άκρη; Μου έρχεται ο αδερφός μου σε μία ώρα με παρόμοια συμπεριφορά... Το σύστημα gigabyte x58 ud5, i970 D0, 6GB corsair xms (3x2). Χρόνια ρυθμισμένο 20x200 @ 4GHz και απροβλημάτιστο. Τώρα μου λέει όλα ok στο desktop, όμως με το που μπαίνει gaming ή youtube, ο υπολογιστής κολλάει στο 2λεπτο... Πραγματικά ελπίζω να ανακαλύψω χτυπημένες μνήμες ή gpu, γιατί δεν θα την παλέψω να ξεκινήσει κυνήγι μαγισσών με τις ρυθμίσεις στο bios.... Άσε που έχω ξεχάσει τα πάντα...

 

Πάλι καλά που όπως μου λέει, τα κολλήματα είναι σχεδόν άμεσα στο gaming και θα μπορέσω να κάνω γρήγορους ελέγχους... Το χειρότερο θα ήταν να ήταν τυχαία, οπότε περιμένεις σαν τον μ.....α πότε θα κολλήσει για να δοκιμάσεις κάτι άλλο και ξανά και ξανά και ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ξαφνικά άρχισε να του κολλάει στο δίλεπτο; Δεν προηγήθηκαν μεγαλύτεροι χρόνοι κολλήματος;

Ναι έτσι ξαφνικά.

Λοιπόν είμαι κανά 2ωρο με το pc.

α) είχε χάσει από bios τις ρυθμίσεις του overclock --> διορθώθηκε

β) βρέθηκαν χαλιά σκόνης σε ψύχτρα και λοιπά μέρη ---> καθαρίστηκε

Εδώ και μία ώρα κανένα θέμα με gaming και διάφορα διγνωστικά. Συνεχίζω να ελέγχω.

Update: τελικά όλα καλά. Με τις παραπάνω 2 ενέργειες και με ένα ψιλο-καθαρισματάκι σε σκουπιδολογισμικό που είχε παρεισφρήσει δεξιά αριστερά, το σύστημα δεν παρουσίασε κανένα κόλλημα. Οι δίσκοι ok, οι μνήμες πέρασαν επιτυχώς ένα σύντομο memtest και η gpu άντεξε ένα 15λεπτο furmark, ενώ και με μισή ώρα cod δεν παρουσιάστηκε κανένα κόλλημα. Έγινε update και το firmware του 840 evo και εύχομαι όλα να πάνε καλά την ερχόμενη βδομάδα που θα το τεστάρει και εκείνος σε καθημερινή χρήση.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ γουστάρω όταν βλέπω ψιλοπαλια τερατακια να έχουν τον απέθαντο

 

Λόγω κρίσης, κάνω και το απόλυτo cpu-overclock-test. Και το δικό μου σύστημα και του αδερφού μου, αγοράστηκαν την ίδια μέρα πριν 5 χρόνια και σεταρίστηκαν @ 4 GHz από το πρώτο boot. 20x200 στο bios και όλα τα άλλα settings στο auto και παίζουν βραχόσταβλα. Το δικό μου τροφοδοτικό (προερχόμενο από παλιότερο σύστημα) κάποια στιγμή παρέδωσε πνεύμα και αντικαταστάθηκε με το corsair της υπογραφής μου, ενώ έχασα και τις 3x2GB OCZ μου στην τριετία και αντικατάσταθηκαν από τις μνήμες της υπογραφής μου (βγήκα και κερδισμένος, γιατί χωρίς να πληρώσω μία, πήγα από 6GB--->12GB). Από την άλλη ο αδερφός μου αντικατέστησε και αυτός τροφοδοτικό (πάλι προερχόμενο από παλιότερο σύστημα), αλλά οι δικές του corsair XMS3 άντεξαν στον χρόνο και έτσι έχει παραμείνει στα 6GB lol. Η άλλη προσθήκη που έγινε στα συστήματα και έδωσε άλλον αέρα είναι οι ssd.

 

Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση λόγω οικονομικής κατάστασης να παίξει αντικατάσταση, αναμένω να δω αν θα βγάλουμε 10ετία... Πάντως τέτοιο oc από 2,66--->4 GHZ (δηλαδή +50%) και να διανύουμε 5ο χρόνο και πάμε για 6ο, αποδεικνύει ότι οι 920 D0 είναι διαμάντια...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Σωστά το πες. Οι D0, όχι τόσο οι C0. Για να λέμε ττην αλήθεια στα 4ghz σπάνια συναντά προβλήματα στα games ένας 920, που είναι και το απαιτητικότερο σενάριο για τον home user.

Μου λες και τάση που δίνουν τα δικά σας για QPI;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σπέρες παίδες νομίζω ότι ο 920 ξεκίνησε να δείχνει σημάδια κοπώσεως ....

πρώτο σημάδη σήμερα στα καλά καθούμενα έκανε Undeclock όταν μπήκα στο bios είπε και καλά είχε απετύχει το O/C που είχα κάνει

έφαγα 2 ώρες και στα 4GHz δεν έχει ξανακάτσει με την μέγιστη γνωστή τάση που ήξερα παραπάνω δεν δοκιμάζω ...

τώρα τον γύρισα stock και δουλεύει όλα μια χαρά  .....

 

Χριστούγεννα 2009 με Χριστούγεννα 2015 = 6 ολόκληρα χρόνια Ο/C στα 4GHz , άντεξε πολύ ....

 

edit

αν θέλει η Intel μπορεί να τον πάρει πίσω αρκεί να δώσει κανέναν i7-5960X μαζί με Mobo και Ram :p

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.