Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Εβαλα σημερα τον i7 4960X χρονισμενο στα 4.2Ghz με υδροψυξη της Enermax και η θερμοκρασια δεν ξεπερναει τους 59 βαθμους!! Φοβερο νουμερα για μενα που ημουν 3770k με stock cooler!

Στο Vantage επιασε για πλακα 45.000

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σημερα τον i7 4960X χρονισμενο στα 4.2Ghz με υδροψυξη της Enermax και η θερμοκρασια δεν ξεπερναει τους 59 βαθμους!! Φοβερο νουμερα για μενα που ημουν 3770k με stock cooler!

Στο Vantage επιασε για πλακα 45.000

20k πάνω not bad

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο θερμοκρασιες Max 58 βαθμους σε Battlefield 4. Φυσαει το εργαλειο. Μονο η 780ti εμεινε να μπει!

yeap αλλά κοίτα να δεις 1000$ cpu είναι τι περίμενες ....

Link to comment
Share on other sites

Σωστος. Στο BF4 πιανω 85-90fps αναλογα το χαρτη, ολα Ultra περα απο το Anti-Aliasing που ειναι 2x Ambient off, Post-Process, low.

Λογικα με την ελευση της 780ti GHz Edition θα ανεβει 100+ οποτε θα εχει και πολυ καλη αποδοση σε 1440p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

.#Thread necro warning#

Ειμαι rock stable με τον πολυαγαπημενο μου 920 ,στα 4ghz(21χ191) με ρευμα 1.23 και prime temps ~70C ,gaming temps ~high 50s

Μια και με επιασε παλι το μικροβιο να τον πειραξω για να βρω μεχρι που μπορει να φτασει,με τι θερμοκρασιες σε πραιμ να αισθανομαι ησυχος , <80 ή <85 ;Ρευματα; Περιμενω γνωμες απο τους "επαγγελματιες".

ΥΓ.Μια ηρωικη H50 δροσιζει τον 920,σε ενα πολυ καλα αεριζομενο Silverstone Raven3

Link to comment
Share on other sites

ο 920 πάει μέχρι 100 βαθμούς :devil: (χωρίς να βάλουμε τα ψυχολογικά μας)....

αλλά μέχρι τους 80 πιστεύω για ψυχολογικούς λόγους είναι καλά και επίσης να φανταστώ είσαι χωρίς HT

Link to comment
Share on other sites

.#Thread necro warning#

Ειμαι rock stable με τον πολυαγαπημενο μου 920 ,στα 4ghz(21χ191) με ρευμα 1.23 και prime temps ~70C ,gaming temps ~high 50s

Μια και με επιασε παλι το μικροβιο να τον πειραξω για να βρω μεχρι που μπορει να φτασει,με τι θερμοκρασιες σε πραιμ να αισθανομαι ησυχος , <80 ή <85 ;Ρευματα; Περιμενω γνωμες απο τους "επαγγελματιες".

ΥΓ.Μια ηρωικη H50 δροσιζει τον 920,σε ενα πολυ καλα αεριζομενο Silverstone Raven3

Nah...Μέχρι 3.94 τον έχω φτάσει σε λογικά ρεύματα ~1.35 παραπάνω άρνηται πεισματικά να πάει...

Τώρα στα 3.85 Γιατί για κάποιο λόγο δεν καθόταν και πάλι στα 3.94...

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πειτε λιγο καποιος που εχει το ιδιο setup εστω στο περιπου,

με τον 4770κ και asus z87 pro με τις auto ρυθμισεις στα extreme mode sto cpu power phase control μου ανεβαζει χαλαρα 4300 μηζ και κατι, και με στοκ ψυκτρα εχω ακομα και σε full load 43 βαθμους θερμοκρασια συν πλην εκει παντα γυρω,για να μην πω στην στοκ ταχυτητα οτι απλα και μονο σερφαρισμα εχω 28.

ειναι σωστες αυτες οι θερμοκρασιες μου φαινονται πολυ χαμηλες.

Να αισθανομαι ευτυχισμενος?

Link to comment
Share on other sites

απο το aisuite αλλα και απο το bios τα ιδια λεει αυτη την στιγμη με 4309,7 μηζ ,μετα απο pcmark 8 εχω 34 cpu 26 m/b

me 16% auto overclock,λογικα με μια καλη ψυκτρα εχει τρελλο αποθεμα.

Έγινε επεξεργασία από farflung
Link to comment
Share on other sites

απο το aisuite αλλα και απο το bios τα ιδια λεει αυτη την στιγμη με 4309,7 μηζ ,μετα απο pcmark 8 εχω 34 cpu 26 m/b

me 16% auto overclock,λογικα με μια καλη ψυκτρα εχει τρελλο αποθεμα.

Φίλε μου έτσι δεν μπορείς να δεις τι θερμοκρασίες ανέβασε όταν έτρεχες το pcmark 8.

Σωστά λες ΜΕΤΑ από pcmark που σημαίνει οτι είδες τις θερμοκρασίες αφού το τελείωσε. Όταν το τελειώσει η θερμοκρασία πέφτει ακαριαία.

Κατέβασε λοιπόν ένα real temp,και για να μην παιδεύεσαι με χρόνους ,κατέβασε και ένα cinebench που στρεσάρει 100% τον επεξεργαστή,αλλά τελειώνει και γρήγορα.Πήγαινε και στον πίνακα ελέγχου στις επιλογές παροχής ενέργειας,και βάλε υψηλές επιδόσεις,ώστε να σου βαστάει τον επεξεργαστή σταθερά στα 4,3.

Άνοιξε το real temp να τρέχει και πάτα run στο cinebench.Έτσι τώρα θα σου κρατήσει τις ψηλότερες θερμοκρασίες σε real time.

gf.png

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έτσι δεν μπορείς να δεις τι θερμοκρασίες ανέβασε όταν έτρεχες το pcmark 8.

Σωστά λες ΜΕΤΑ από pcmark που σημαίνει οτι είδες τις θερμοκρασίες αφού το τελείωσε. Όταν το τελειώσει η θερμοκρασία πέφτει ακαριαία.

Κατέβασε λοιπόν ένα real temp,και για να μην παιδεύεσαι με χρόνους ,κατέβασε και ένα cinebench που στρεσάρει 100% τον επεξεργαστή,αλλά τελειώνει και γρήγορα.Πήγαινε και στον πίνακα ελέγχου στις επιλογές παροχής ενέργειας,και βάλε υψηλές επιδόσεις,ώστε να σου βαστάει τον επεξεργαστή σταθερά στα 4,3.

Άνοιξε το real temp να τρέχει και πάτα run στο cinebench.Έτσι τώρα θα σου κρατήσει τις ψηλότερες θερμοκρασίες σε real time.

μα στο pcmark βγαζει γραφημα με τις θερμοκρασιες στο τελος και ηταν και κει χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites

Για στοκ ψήκτρα είσαι μια χαρά.Ίσως θα μπορούσε να ήταν λίγο χαμηλότερες.Ανάλογα και τον αέρα στο κουτί σου βέβαια,αλλά και το ρεύμα που βάζεις για τα 4.3 το οποίο εξαρτάται και από τις απαιτήσεις του κάθε επεξεργαστή.:T:

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.