Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

[MENTION=1961]wacko_gr[/MENTION] Κωστα το δεχομαι οτι οι 6πυρηνοι ειναι διαφορετικοι αλλα και εγω ειχα 920 και τωρα μετα τον Γιαννη τον εχει φιλος μου και του τον εχω στησει με τις μνημες 2000 με 8αρια με uncore φυσικα 4000 με qpi 1.40 και παιζει καθε μερα ετσι απο το καλοκαιρι που του το εστησα,στα 4.2 ο 920

Γι αυτο παραξενευομαι μ αυτα τα ρευματα που βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

ωραία πείτε ότι έφτιαξα το load line όπως λέγετε μετά τι ?

ας κάνω και μία ανακεφαλαίωση για να ξέρουμε περί τίνος μιλάμε

είμαι ROCK STABLE ΣΤΑ 4GHz

BIOs

vcore 1,300 ==> μέσα από το cpuz λέει 1,264 αλλά είναι μονίμως εκεί είτε full load είτε idle

qpi 1,495

ram 1,7

ωραία μέχρι εδώ σε τι θα με ωφελήσει το load line calibration ?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Σε τίποτα δε θα σε βοηθήσει. Είναι απλά για να παίρνεις περίπου ό,τι τάση δίνεις από το bios. Δηλαδή να βάζεις 1,275 και να παίρνεις 1,275. Εντάξει, στην πραγματικότητα δε θα παίρνεις ποτέ ό,τι δίνεις στο bios. Θα παίρνεις λίγο παραπάνω ή λίγο παρακάτω, αλλά η γενική αρχή είναι αυτή.

Και μια διόρθωση για το προηγούμενο μου ποστ. 1,525 με μνήμες στα 2000 με 7ρια και uncore 4000 και 1,475 με μνήμες στα 2000 με 8ρια και uncore πάλι 4000. Όχι 3600 όπως είπα πριν...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Πάντα όμως είναι καλύτερα να έχεις τις μνήμες ψηλά έστω και με πιο χαλαρά timings παρά χαμηλά με σφιχτά timings. Από άποψη επιδόσεων το λέω. Το αυξημένο qpi δεν σου προκαλεί πρόβλημα κάπου πέρα του ότι αυξάνει ελαφρά τη θερμοκρασία του επεξεργαστή. Εφόσον όμως είσαι σταθερός δε σε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

αμ μπράβο wacko (να ένα άτομο που συμφωνούμε) αλλά είπα να παίξω και με τα timings

τι συνδυασμούς μπορώ να κάνω κάτω από 8-8-8-20 ?

τώρα τρέχω linx με στα 4 o cpu 1528 , η ram με 7-7-7-20 και το qpi που λυσάξατε 1,275 !

Link to comment
Share on other sites

τώρα τρέχω linx με στα 4 o cpu 1528 , η ram με 7-7-7-20 και το qpi που λυσάξατε 1,275 !

Α Μπα παιζει και τοσο κατω; :suicide: Εσυ ελεγες οτι δεν παιζει παρακατω, και τωρα 1.275 !!!

Μπορει να παιζει και παρακατω. :smoke:

Επισης δεν μας εχεις πει τοσα ποστ τωρα σε τι μητρικη γινονται ολα αυτα!!

Τις μνημες μπορεις να τις δοκιμασεις με 6-7-6-18 1Τ και μην τις σκασεις στο ρευμα παιζουν και με 1.60

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Α Μπα παιζει και τοσο κατω; :suicide: Εσυ ελεγες οτι δεν παιζει παρακατω, και τωρα 1.275 !!!

Μπορει να παιζει και παρακατω. :smoke:

Επισης δεν μας εχεις πει τοσα ποστ τωρα σε τι μητρικη γινονται ολα αυτα!!

Τις μνημες μπορεις να τις δοκιμασεις με 6-7-6-18 1Τ και μην τις σκασεις στο ρευμα παιζουν και με 1.60

δεν διάβασες καλά είπα ότι με εκειπάνω τις μνήμες δεν παίζει πιο κάτω

αυτό έλειπε από το εργοστάσιο να βάραγε στα 1,495

και εχω πει την μητρική εσύ δεν προσέχεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πρωτη μου προσπαθεια

ειναι λιγο υψηλη η ταση

προς το παρον δεν με ενδιαφερει για παραπανω αλλα να πετυχω οσο το δυνατον χαμηλοτερη ταση και καλυτερες θερμοκρασιες

capture2rj.jpg

Έγινε επεξεργασία από liangour
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κύριοι με όλα τα features του επεξεργαστή on (εκτός του turbo) στο cpu-z και στο coretemp βλέπω τη τάση να αυξομειώνεται αναλόγως του φορτίου αλλά ο mutliplier μένει σταθερός καθώς και η συχνότητα. Στο aida64 βεβαίως αλλάζει η συχνότητα του επεξεργαστή.

Είναι κάποιο bug και μόνο το aida64 δείχνει το σωστό ή δε δουλεύει το eist καθόλου;

post-1891-1416076895,6368_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Τζώρτζης
Link to comment
Share on other sites

bug πρεπει να ναι απο τη μητρικη

εγω σε στοκ συχνοτητα με c1e και eist ενεργοποιημενα το cpuz δειχνει μονιμως συχνοτητα 2666,67 και Multiplier x20 αλλα το vcore ανεβοκατεβαινει κανονικα

πιο παλια που ειχα μια ecs x58b-a2 τα εδειχνε κανονικα ολα τα σκαμπανεβασματα το cpuz

πετυχαινεις πιο χαμηλες θερμοκρασιες και ταση με 19*211 αντι για 21*191 ??

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι με όλα τα features του επεξεργαστή on (εκτός του turbo)

Λογικα buggαρει ειτε το cpuz ειτε το EIST επειδη εχεις manual 19 το multi και οχι auto.

Απλα για να διαπιστωσεις το προβλημα δοκιμασε με multi auto ή/και με turbo ON.

To μεγαλυτερο BCLK vs μικροτερο Multiplier, δεν προσφερει τιποτα παραπανω σε επιδοσεις, εκτος το οτι μπορεις να τρεξεις υψηλοτερα τις ram.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει όμως το eist ή το Aida δείχνει ότι δουλεύει;

Πάντως 21x191 (ram 1901 10-10-10-30) < 19x211 (ram1688 8-8-8-24) στη περίπτωσή μου σε winrar, linx και cinebench. Μικρές διαφορές και λιγότερο ρεύμα.

Επίσης με 21*191 το cpu-z δείχνει 22 multi και το ρεύμα να αυξομειώνεται σε idle άρα θεωρώ πως παίζει το eist αλλά δε απεικονίζεται σωστά στο cpu-z.

Και για του λόγου το αληθές:

19x211

winrar_19x211.jpg

linx_19x211.jpg

21x191

winrar_21x191.jpg

linx_21x191.jpg

Έγινε επεξεργασία από Τζώρτζης
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.