Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Πολύ περίεργο. Κολλάει πάλι στα 15 λεπτά παρά την αύξηση στο vcore? Το 4Ε σχεδόν ποτέ δεν είναι qpi. Μόνο vcore. Δοκίμασε άλλο ένα βήμα αύξηση στο vcore και αν εξακολουθεί να κολλάει στο ίδιο σημείο (15 λεπτά), δώσε 1,7 στις μνήμες και δες τι γίνεται. Μόνο εγκυκλοπαιδικά, όχι για να κρατήσεις αυτή την τάση καθημερινά.. Με τις μνήμες που λες δε θα έχεις κανένα πρόβλημα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Βιος εχω το προτελευταιο. Δεν εβαλα το τελευταιο γιατι το μονο που κανει παραπανω ειναι υποστηριξη νεων cpu οπως λεει..

Θα δοκιμασω και με τις gold να δουμε αν το βγαλει. Παντως και χτες που δοκιμασα με τις platinum καπου στην ωρα σταματησε το linx με το κλασσικο μηνυμα λαθους οτι ζητησε παραπανω απο τη διαθεσιμη μνημη, χωρις να κλεισει το πισι βεβαια.

Αξιζει η αγορα των GSkill που δινω πιο πανω; Θα παιξουν καλυτερα τα 3Χ4;

Δεν μου χρειαζονται τα 12GB, εκτος απο καμια φορα που θα τυχει να τρεξω κανα-δυο virtual machines και θα δεσμευσει 2GB το καθενα. Ειναι και οι τιμες που ειναι δελεαστικες τωρα. Δεν εχω πετυχει αλλου πανω απο 4GB καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

Να αλλαξεις μνημες επειδη δεν περνανε το All memory stress test του linx;

Kαι χωρις να σου εγγυατε κανεις οτι οι νεες θα το περνανε απροβληματιστα;

IMHO δεν θα ελεγα οτι αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Να αλλαξεις μνημες επειδη δεν περνανε το All memory stress test του linx;

Kαι χωρις να σου εγγυατε κανεις οτι οι νεες θα το περνανε απροβληματιστα;

IMHO δεν θα ελεγα οτι αξιζει.

Kαι πως θα βεβαιωθω οτι ειμαι stable ομως;

Άμα βάλεις όλες τις ραμ πάνω και όλες τις ρυθμίσεις στο bios εκτός απο τις συχνότητες και τα timings στο αυτόματο,περνάει το linx?

Θα το δοκιμασω και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Kανε αλλη μια το ιδιο αφαιροντας τις πλατινουμ και βαλε τις αλλες.

Oριστε και με τις πλατινουμ. Οι θερμοκρασιες ειναι χαμηλοτερες λογω ανοιχτου κουτιου

oc3600HT6gbgold.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε απο εδω Tweakers.fr το cpu-tweaker και δωσε δυο διαφορετικα screenshots με τα κιτακια που εχεις να δουμε καλυτερα τις διαφορες.

Πατα το SubTim για να παρεις πληρη εικονα των μνημων σου.

Κοιτα ενα δικο μου.

tweaker.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε απο εδω Tweakers.fr το cpu-tweaker και δωσε δυο διαφορετικα screenshots με τα κιτακια που εχεις να δουμε καλυτερα τις διαφορες.

Πατα το SubTim για να παρεις πληρη εικονα των μνημων σου.

Platinum------------------------------------------------------------------Gold---------------------------------------------------------------------------All memory

platinum.jpggold.jpgallmemory.jpg

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Eβαλα 10κυκλους γιατι με ολη τη μνημη κανει περιπου 13-14' τον κυκλο, οποτε για να τελειωσει θελει περιπου 1.5ωρα που πιστευω ειναι καλα!

Εσενα με 24GB ποση ωρα σου κανει ο κυκλος; 40';;:p

Link to comment
Share on other sites

Παιξε ενα πρωτα με 9216 μεγεθος μνημης και μετα με ολη την διαθεσιμη.

35 λεπτα ειναι η καθε λουπα αλλα δεν στρεσαρει πολυ τον επεξεργαστη.

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.