Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχω κρατήσει screenshots από διάφορα benches που τα δοκίμαζα,αλλά τα έχω δοκιμάσει και το είχα δει ο ίδιος!

Από κει και πέρα κάποιος άλλος μπορεί να πιστεύει κάτι άλλο!Αυτή είναι η άποψή μου και πιστεύω από αυτά που έχω δει,ότι ισχύει!

Γιατί δεν το δοκιμάζεις και εσύ λίγο να το ψάξεις αυτό!

Nick δεν είναι τίποτα το δύσκολο...αφού το΄χεις!

Link to comment
Share on other sites

Man βαριεμαι τα benches :D

Aπλα με ρωταγε ενας συναδελφος να παρει τον 930 μτχ που εχει βρει ή να παει για 960 new και επεμεινα οτι κλοκαρισμενοι στα 4 θα ειναι ακριβως το ιδιο και δεν αξιζει τα εξτρα χρηματα για τον new.

Aπλα για επιβεβαιωση ρωτησα και σεβαστη η γνωμη σου χωρις να την αποριπτω :)

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα το bclk δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο. Είτε είσαι στα 20χ200 είτε στα 21χ191 είτε στα 22χ182 είτε οπουδήποτε αλλού, ένα και το αυτό. Δεν είναι όπως παλιά με το fsb που μεγαλύτερο fsb σήμαινε καλύτερες επιδόσεις. Το μόνο που μας απασχολεί είναι να είναι οι μνήμες στη συχνότητα που μπορούν να λειτουργήσουν οπότε και προσαρμόζουμε τα δεδομένα μας ανάλογα. Μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι το μεγαλύτερο bclk είναι καλύτερο γιατί δουλεύει λίγο ψηλότερα το qpi και το uncore. Μετά από μετρήσεις με 980Χ με το uncore στο 2x και στο 1,5x και 1,66x κτλ, μπορώ να πω πλέον με σιγουριά ότι η διαφορά είναι απειροελάχιστη στην καλύτερη των περιπτώσεων και ότι δεν αξίζει το παραπάνω ρεύμα του qpi για αυτή τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

αρα ηθικο διδαγμα οσοι κοιταμε 9 σειρα κυνηγαμε μοντελα με μεγαλο πολλαπλασιαστη

για να μην φoρτωμαστε με μεγαλο bclκ στο overclock και κατ¨επεκταση υψηλοτερα ρευματα+θερμοκρασιες;)

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας το ποστ του φιλου [MENTION=1961]wacko_gr[/MENTION] και θελοντας να το δω στην πραξη το εψαξα λιγο, κανοντας δοκιμες προς τα κατω.

Εγω ετρεχα το μηχανημα μου με 200 bclk χ 21 και με uncore 3.600 και ρευμα στο qpi 1.34375 και οι μνημες 2000 για καθε μερα συνεχως απροβληματιστα.

Το αποτελεσμα της δοκιμης το παραθετω προσθετοντας οτι το μηχανημα δεν εχασε καθολου απο ταχυτητα. :clap:

capture4y.jpg

Το ρευμα στο qpi δεν παει παρακατω γιατι μετα χανει την μια μνημη.:p

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας το ποστ του φιλου [MENTION=1961]wacko_gr[/MENTION] και θελοντας να το δω στην πραξη το εψαξα λιγο, κανοντας δοκιμες προς τα κατω.

Εγω ετρεχα το μηχανημα μου με 200 bclk χ 21 και με uncore 3.600 και ρευμα στο qpi 1.34375 και οι μνημες 2000 για καθε μερα συνεχως απροβληματιστα.

Το αποτελεσμα της δοκιμης το παραθετω προσθετοντας οτι το μηχανημα δεν εχασε καθολου απο ταχυτητα. :clap:

Το ρευμα στο qpi δεν παει παρακατω γιατι μετα χανει την μια μνημη.:p

Σε 24/7 καταστασεις οντως η διαφορα ειναι αμελητεα.

Στα benchαρισματα ομως το uncore δινει.

Τρεξε ενα vantage με uncore στα 3000 και ενα στα 4000 και θα δεις το ξεμπουκωμα του x58.

Link to comment
Share on other sites

Στα benchαρισματα ομως το uncore δινει.

Τρεξε ενα vantage με uncore στα 3000 και ενα στα 4000 και θα δεις το ξεμπουκωμα του x58.

Εδω εισαι Γιαννη

3000

3000s.jpg

4000

4000m.jpg

4000 20x210

6000a.jpg

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Thanks

θα μου κανεις μια χαρη να δω και το gpu score στο vantage με αυτα τα δυο setup ;

Τι θες ακριβως με ποια απ ολα τελικα και με ποσες καρτες ( τωρα ειμαι με 2 ) θες να βαλω και την 3η;

Οι καρτες νορμαλ ή ανεβασμενες;

Link to comment
Share on other sites

Τι θες ακριβως με ποια απ ολα τελικα και με ποσες καρτες ( τωρα ειμαι με 2 ) θες να βαλω και την 3η;

Οι καρτες νορμαλ ή ανεβασμενες;

Οι καρτουλες (2) να μεινουν στα νορμαλ τους.

Ενα με 20x210 και uncore 4000 και ενα με 25x168 και uncore στα 3000.

Οι μνημες σου παντα διλιτρες.

Thanks again.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμος

Τα ανεβασα ολα στο πιο πανω ποστ για να μην το κανουμε μπαχαλο εδω και μας την πεσουν οι mods.:clap:

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] πες σχολια.Ο δικος σου τι κανει στα αναλογα;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στην 1η και 2η φωτο η διαφορα στο gpu score σου ειναι κοντα στους 1000 ποντους μονο και μονο ανεβαζοντας το uncore απο 3000 στα 4000.

Η 3η φωτο βεβαια μου κανει περισσοτερο εντυπωση γιατι θα επρεπε να ειχε καλυτερα αποτελεσματα απο τις αλλες δυο αλλα μαλλον εκει κατι πηγε στραβα.

Το απογευμα που θα ειμαι σπιτι θα ποσταρω και εγω τις διαφορες σε σχεση με το uncore.

Link to comment
Share on other sites

Καλά Τάκη το κομμάτι σου ήξερα ότι ήαν καλό αλλά τώρα έδειξες ότι είναι καλύτερο!!!:p:T:

Θα ήθελα να τρέξεις ένα πράγμα αν σου είναι εύκολο.Να τρέξεις ένα vantage στα 4 ή 4.2(ότι θες)κρατώντας το uncore στο 2x και τη μία φορά με υψηλό bclk και την άλλη με χαμηλό.

Γίνεται?:flower:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.