Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Ναι γιατι το uncore ειναι συναρτηση της ταχυτητας των μνημων Γιαννη και σε ολες τις περιπτωσεις τις μνημες μου τις τρεχω 2000 οποτε χ2 παει 4000. :yu:

Συμφωνεις;

uncore στην Rampage ειναι το UCLK Frequency

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι υπάρχει μια διαφορά της τάξεως του 3% στο gpu score με αύξηση του uncore κατά 33%. Το cpu score εντωμεταξύ είναι χειρότερο με υψηλό uncore κατά περίπου 0,1% (αυτό είναι στα όρια του στατιστικού λάθους βέβαια). Αυτό είναι ο ορισμός της απειροελάχιστης διαφοράς. Το συνολικό σκορ έχει διαφορά πάλι 1,5%. Το bclk δεν έχει ούτε τόση διαφορά. Πιο κοντά στο 0,5%.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ηθελα να πω στον Τακη ειναι οτι οπως και να στησεις το multi/bclk σε συγκεκριμενη παντα συχνοτητα το ρευμα που θες (vcore) θα ειναι το ιδιο.

Εγω λογω της αναλυσης που παιζω 3240x1920 τον 970 τον εχω στα μαμα του (εκτος του uncore) μιας και οι δυο 6970 loadαρουν στα παιχνιδια που παιζω μια χαρα.

cpual.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί τον δουλεύεις στοκ?:p Έχω να δουλέψω σε στοκ κατάσταση από....βασικά δεν ξέρω ακριβώς αλλά από όταν έμαθα να κάνω oc. Πρέπει να ήμουν περίπου 15. Ποτέ στοκ, ούτε cpu ούτε κάρτα γραφικών. Το θεωρώ πλέον τελείως χαζό να μην κάνει κάποιος overclocking, όταν έχει γίνει τόσο μα τόσο απλό (οι πιο παλιοί στο άθλημα σίγουρα καταλαβαίνουν τι εννοώ). Δωρεάν επιδόσεις πανεύκολα. Δε μιλάμε για extreme καταστάσεις, απλά για μια μικρή έστω βελτίωση. Είναι αμαρτία πραγματικά να μην το εκμεταλλεύεται κάποιος αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και γω εχω φτασει στα 3.6 σταθερα, αλλα για πιο πανω δεν ξερω πως να φτασω σταθερα, οποτε αν μπορει καποιος να δωσει ενα τιπ για να παμε στα 3.8 να μεινω σταθερα εκει για καθε μερα. Οχι οτι το εχω αναγκη, απλα να μαθω και γω σιγα σιγα τι πρεπει να κανω.

Θερμοκρασιες περιπου 39-65°C

oc36.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη απορία μου είναι τι μνήμες έχεις και δεύτερη γιατί δουλεύεις με 20 πολλαπλασιαστή. Πες μας ξεκινώντας τι μνήμες έχεις και από εκεί και πέρα θα το βρούμε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ένα κλικ το χρειάζεται από ότι βλέπω γιατί στο Linx τα GFLOPS παίζουν πολύ!!!

Πάντως very very nice!!!

Είσαι με HT off,έτσι?

Παιζουν γιατι ταυτοχρονα κανω και αλλες δουλειες :rubik:

Ναι με HT off πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη απορία μου είναι τι μνήμες έχεις και δεύτερη γιατί δουλεύεις με 20 πολλαπλασιαστή. Πες μας ξεκινώντας τι μνήμες έχεις και από εκεί και πέρα θα το βρούμε.

Eχω ενα σετακι 3Χ2 OCZ DDR3 PC3-12800 GOLD και αλλο ενα 3Χ2 OCZ DDR3 PC3-12800 PLATINUM.

Toν πολλαπλασιαστη τον εβαλα 20 τυχαια.... :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί τον δουλεύεις στοκ?:p Έχω να δουλέψω σε στοκ κατάσταση από....βασικά δεν ξέρω ακριβώς αλλά από όταν έμαθα να κάνω oc. Πρέπει να ήμουν περίπου 15. Ποτέ στοκ, ούτε cpu ούτε κάρτα γραφικών. Το θεωρώ πλέον τελείως χαζό να μην κάνει κάποιος overclocking, όταν έχει γίνει τόσο μα τόσο απλό (οι πιο παλιοί στο άθλημα σίγουρα καταλαβαίνουν τι εννοώ). Δωρεάν επιδόσεις πανεύκολα. Δε μιλάμε για extreme καταστάσεις, απλά για μια μικρή έστω βελτίωση. Είναι αμαρτία πραγματικά να μην το εκμεταλλεύεται κάποιος αυτό.

Εγω παλι πιστευω οτι ειναι αμαρτια να εχεις ενα δυνατο επεξεργαστη στα μαμα του και να τον στηνεις στα 5Ghz τζαμπα χωρις κανενα πραγματικο οφελος.

Οκ για κανα χαβαλοβεντσαρισμα να τον στησεις στα 5Ghz αλλα μη μου πεις οτι στα 3.4 που ειναι τα μαμα του εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

απο τα 3.4 εως τα 4 ειναι ενα ευκολο 17% .

απο τα 4 για ενα 17% ακομη θα πρεπει να πας στα 4.7 δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσες να το ειχες καθημερινα..

Οποτε..οπως περιπου ειπες..(μια μικρη τελεια καπου και oλιγο απο "delete")

Εγω παλι πιστευω οτι ειναι αμαρτια να εχεις ενα δυνατο επεξεργαστη στα μαμα του.

Οκ για κανα χαβαλοβεντσαρισμα να τον στησεις στα 5Ghz αλλα μη μου πεις οτι στα 4 εχεις προβλημα. ...

Οπως λεγαν και παλια στο Τεξας.."default is not an option"

(το λενε και τωρα για την ελλαδα βεβαια...αλλα για αλλους λογους:p)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πιστευω οτι ειναι αμαρτια να εχεις ενα δυνατο επεξεργαστη στα μαμα του και να τον στηνεις στα 5Ghz τζαμπα χωρις κανενα πραγματικο οφελος.

Οκ για κανα χαβαλοβεντσαρισμα να τον στησεις στα 5Ghz αλλα μη μου πεις οτι στα 3.4 που ειναι τα μαμα του εχεις προβλημα.

Άμα δεν υπήρχε πραγματικό όφελος, τότε δεν θα κυκλοφορούσαν επεξεργαστές από μια συχνότητα και πάνω. Είναι σαν να λες ότι δεν έχει νόημα να υπάρχει επεξεργαστής με μεγαλύτερη συχνότητα από τον 920 αφού δεν έχει πραγματικό όφελος. Όφελος υπάρχει πάντα. Το θέμα που μπορεί να σε απασχολήσει μόνο είναι αν αξίζει η έξτρα κατανάλωση ρεύματος την αύξηση που θα έχεις στις επιδόσεις. Από μια συχνότητα και έπειτα σίγουρα δεν αξίζει. Απλά είναι ψυχολογικό το ζήτημα μετά. Άμα μπορεί να δουλέψει στα 5, γιατί να μην το δουλέψεις? Όπως είπε ο NTG. Να το λειτουργείς default is not an option.

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν υπήρχε πραγματικό όφελος, τότε δεν θα κυκλοφορούσαν επεξεργαστές από μια συχνότητα και πάνω. Είναι σαν να λες ότι δεν έχει νόημα να υπάρχει επεξεργαστής με μεγαλύτερη συχνότητα από τον 920 αφού δεν έχει πραγματικό όφελος. Όφελος υπάρχει πάντα. Το θέμα που μπορεί να σε απασχολήσει μόνο είναι αν αξίζει η έξτρα κατανάλωση ρεύματος την αύξηση που θα έχεις στις επιδόσεις. Από μια συχνότητα και έπειτα σίγουρα δεν αξίζει. Απλά είναι ψυχολογικό το ζήτημα μετά. Άμα μπορεί να δουλέψει στα 5, γιατί να μην το δουλέψεις? Όπως είπε ο NTG. Να το λειτουργείς default is not an option.

Κοιτα οταν παιρνεις τον 920 απο τα 2.67MHz και τον πας στα 3.67MHz εχεις πραγματικο οφελος.

Δεν ισχυει για μενα το ιδιο με τον 2600 που εχεις και νομιζω οτι η αυξηση των Hz σημερα σε αυτους εχει σημασια μονο στα benchmarks οπως εγραψα και παραπανω.

Μιλαω παντα για επιδοσεις στα παιχνιδια και οχι γενικα.

Εχεις ακουσει για κουφια Hz ;

Θα με ενδιεφερε να μου εδειχνες νουμερα απο παιχνιδια που παιζεις και τις διαφορες στα καρε που σου δινει ο 2600 απο τα 3.6MHz στα 5MHz.

Link to comment
Share on other sites

σε mhz δεν κερδιζεις τιποτα :p Σε γιγα κατι παει και ερχεται...

Δεν εχεις και πολυ αδικο...

Αλλα ειπαμε...ψυχολογικα περισσοτερο."Default is not an option".

Πχ στον 920 (c0) εχω θεσπισει νεα "μαμα" ρολογια...

Μονιμα στα 3.33 με 1.20V (μνημες 1604) ...απλα λογω χειμωνα -για το καλωσορισμα- τον εχω στα 4.

Ουτως η αλλως idle ειναι(νετ+ραδιο+photoshop) ..η διαφορα στην καταναλωση ειναι ~30watt.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι μήπως ξέρετε γιατί δεν μπορώ να βάλω πολλαπλασιαστή χ 21

ud7 με το τελευταίο bios

αύριο λέω να κάνω ένα clr cmos καληνύχτα νύσταξα

ok το βρήκα ήθελε και το intel tubo boost ON

Link to comment
Share on other sites

Στα παιχνίδια φίλε zpaf δεν υπήρξε ποτέ ούτε και θα υπάρξει διαφορά, γιατί καλώς ή κακώς είναι τα πάντα gpu bound. Αν παίζαμε σε 1280χ1024 ο 2600Κ στα 5 θα είχε 40% πάνω από ότι στα 3,4. Στα 1920χ1080 όμως με 8χΑΑ, 16x AF και τις λεπτομέρειες στο Θεό φυσικά και δεν έχει διαφορά. Σε οτιδήποτε άλλο όμως (συμπιέσεις, αποσυμπιέσεις, transcoding, multitasking κτλ) έχει τεράστια διαφορά. Και όπως ξαναείπα, αν μπορείς να το κάνεις και μάλιστα χωρίς παρατράγουδα, γιατί να μην το κάνεις? Αυτό είναι που δε μπορώ να καταλάβω. Είναι σαν να έχεις μια ferrari και την πηγαίνεις συνέχεια με 100 ενώ μπορέις να την πας με 250 (ΣτΣ: η διαφορά είναι αυθαίρετη, μη νομίσει κανείς ότι έχει τόση διαφορά στα 5 σε σχέση με τα 3,4...).

Ενδεικτικά, ο δικός μου λειτουργεί default στα 3,4 με 1,26ν, ενώ είναι αντίστοιχα linx, prime stable στα 4,5 με 1,29. Γιατί να μην τον έχω στα 4,5 για 10w διαφορά στην κατανάλωση και ας με βοηθήσει όπου με βοηθήσει. Το θεωρώ εντελώς χαζό να τον έχω στα 3,4 με αυτά τα δεδομένα. Εκτός αυτού, έχει γίνει πλέον ιδεολογία. Έτσι ξεκίνησε αυτό το site άλλωστε. Ξεκίνησε από κάτι παιδιά που είχαν πάθος με το oc και είπαν να το μοιραστούν και με άλλους.

Όσο για τον 920, εκεί γιατί υπάρχει όφελος και εδώ δεν υπάρχει? Ο 2600Κ είναι 20% γρηγορότερος από τον 920 και σε clock for clock ακόμα λιγότερο. Δεν είναι δα και σε άλλο πλανήτη από επιδόσεις. Γιατί λοιπόν το να αυξήσεις κατά 1GHz τη συχνότητα του θεωρείς ότι βοηθά ενώ τον 2600 δεν τον βοηθά? Ίσως όχι τόσο αλλά και τον 2600 τον βοηθά.

Επειδή όμως έχουμε ξεφύγει εντελώς από το θέμα μας θα σταματήσω εδώ.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.