Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Στελιο με 1,5 για να παιξει τοσο ψηλα τις μνημες το NB φτανει 64 βαθμους ? δεν ειναι κριμα ? Μιλαμε για 27 28 βαθμους θερμοκρασια περιβαλλοντος. Ασε που η διαφορες με τις μνημες ειναι μηδαμινες για καθημερινη χρηση... Απλα ετσι για την φαση :p Παντως ειτε D0 ειτε C0 και οι 2 παρολο που παιζουνε με διαφορετικα ρευματα στις θερμοκρασιες ειναι πανω κατω ιδια.. Τι να πει κανεις. Τουλαχιστον τα 4ghz ειναι εφικτα για τους περισσοτερους.

Χώσε το SS Πέτρο!:hehe:

εχω αρχισει και το σκεφτομαι σοβαρα....

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
double post.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι και τοσο τραγικά τα πράγματα

Ο C0 που είχα παλιότερα στα 4.1-4.2 με το έτοιμο w/c της Tt (big water 745) λίγο modded, δλδ με extra fans για push-pull (όχι πολλές στροφές) παρέμενε κάτω από το όριο των 70 βαθμών με 1.31-1.32v ενώ έτρεχε OCCT με ΗΤ ΟΝ..

Mε ένα καλό w/c κάνεις δουλειά

Καμμία σχέση ο C0 με τον D0. Ο C0 που είχα πριν ακόμα και με 1,5ν τάση δεν περνούσε τους 82 με prime. Ο D0 φτάνει την ίδια θερμοκρασία με 1,3. Επίσης, όπως έχω ξαναγράψει, η υδρόψυξη πλέον δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Έχει όπως είπε και o stelaras το πολύ 5 βαθμούς διαφορά από την true black και μιλάμε για υδρόψυξη των 200+ ευρώ. Για πιο απλές δε συζητάμε καν. Ό,τι στοιχείο έδωσες μοιάζει απολύτως λογικό. Το bigwater που είχες πάνω στο C0 σου είναι χειρότερο από την true black που έχεις τώρα. Δεν έχεις ήδη καταλάβει μεγάλη διαφορά σε θερμοκρασίες με το D0?

PLL πανω απο 1.88v δεν εχω βαλει ποτε ... ουτε για 230block και 5ghz συχνοτητα . Σε καμμια μητρικη απο οσες εχω παιξει (asus , evga , foxconn , msi , gigabyte )

Εμένα όμως με βοήθησε να ξεπεράσω τα 4,3. Για να περάσω τα 4 χρειαζόμουν 1,86, για να περάσω τα 4,2 1,88-1,9. Πλέον εκεί ψηλά βάζω 1,92 για να είμαι σίγουρος. Ούτως ή άλλως δεν έχει κάποια άσχημη παρενέργεια αν το αυξήσεις ελαφρά παραπάνω.

Το θεμα του VTT με απασχολει και εμενα . Εχω τις dominator GT 2000 επανω και για να παιξουν με τον 2:10 διαιρετη χρειαζεται πολυ VTT ο επεξεργαστης .

Πιο συγκεκριμενα , για τα 1920 χρειαζεται 1.5v ... και για τα 2000 χρειαζεται 1.6v .

Θα ηθελα να το αφησω μεχρι τα 1.5v για καθημερινα , αν και δεν εχω διαβασει κατι που να αποδεικνυει οτι το VTT σκοτωνει τον IMC .

Παρε για παραδειγμα τις μνημες με elipda. Παιζουν στα 2ghz με 7-8-7-20 και 1.65v .

Για να παιξουν ομως εκει πανω , χρειαζεται VTT πανω απο 1.50v .

Αυτο ειναι μεσα στα πλαισια που δινεις , αν και απο οσο ξερω η διαφορα πρεπει να ειναι κατω απο 0.5v .

Είσαι σωστός όσον αφορά τη διαφορά vtt και dram, απλά ήθελα να τονίσω ακριβώς αυτό που είπες μόλις τώρα. Ότι οι γρήγορες μνήμες απαιτούν και αρκετά μεγάλη αύξηση στο vtt. Τώρα για τον αν o imc πεθαίνει με το υψηλό vtt, ίσως όχι. Απλά ταλαιπωρείς το τσίπσετ και αυξάνεις τις θερμοκρασίες.

Γενικά πάντως το NB βαράει τρελές temps και εμένα πιάνει 52C και με ένα deltάκι πάνω!:D

Εμένα πάλι το nb είναι καλά. Κάτω από 50. Αλλά σε open bench, χωρίς κουτί, και στο υπόγειο στο πιο κρύο δωμάτιο του σπιτιού. Θερμοκρασία περιβάλλοντος περίπου 23-24.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το μεγαλο ψυγειο και επεσαν αλλους 10 βαθμους οι θερμοκρασιες . Τωρα πλεον linx στα 4ghz και HT ενεργο (με 1.25v) μεχρι 68C . Δηλαδη 15C κατω απο την 120 extreme

Ο δικος μου cpu δεν εχει καλο IMC . Για 4000Mhz uncore χρειαζεται 1.55v VTT . Χαραμιζω τις μνημες μου ...:upside:

Link to comment
Share on other sites

εμ εσυ το εχεις και ανοιχτο δεν ειναι μεσα στο κουτι να πηζει... τεσπα το nb τη παλευει με 1,5 η θα παρουμε τπτ στο χερι ? οι διαφορα με τις μνημες ειναι μηδαμινη για καθημερινη χρηση λεμεεεεε ! τεσπα πρεπει να αποφασισω τι θα κανω και γω που θα το αφησω ! κατω απο 1,36 για τα 4 δεν παιζει παντως...

Link to comment
Share on other sites

Με 1,5 δεν παθαίνει τίποτα, μην αγχώνεσαι. 1,36 για 4ghz είναι μια χαρά για C0. Συμφωνώ και για τις μνήμες, ότι δηλαδή πάνω από 1600 δεν έχει διαφορά για καθημερινή χρήση. Άσε που άμα ανέβεις πάνω από 4,2, είναι πολύ δύσκολο οι μνήμες να παραμείνουν σταθερές πάνω από 2000. Μόνο elpida και πάλι μέχρι ένα σημείο (2100 μέγιστο).

Link to comment
Share on other sites

Mάλιστα, ως τώρα δεν έβαλα πάνω από 1.35 vtt και δεν μπορούσε ούτε τα 4.0ghz

Για να δώσω λίγο... θα δοκιμάσω μέχρι 1.50 max.. ίσως αυτό με κράταγε - θα βάλω και 1.66vmem

Πριν δεν είχα βάλει ποτέ πάνω από 1.35 για 4.1-4.2ghz - αλλά είχα καλο κομμάτι C0 και 3*2gb όχι 6*2gb ...

Mακάρι να έφταιγε αυτό και να μην χρειάζομαι και τόσο πολύ vcore τελικά.. θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

Και ενα οφφ τοπικ.Επειδη θα κανω push pull στην extreme 120 και ο ενας ανεμηστηρας θα ειναι ο noctua 12αρης ο παλιοτερος και ο αλλος ο silenx pro 120 (72cfm) αν βαλω μπροστα τον noctua και πισω τον silenx (στην εξοδο του κουτιου πισω) θα γινει δουλεια η πρεπει να τις βαλω αναποδα?(Το θεμα ειναι οτι η silenx ειναι 38αρα και βρισκει στην ψυκτρα για τις μνημες)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως για να'μαι ειλικρινης

οταν δοκιμαζα κατι κιτακια 2133 (6gb)

και ειδα στο xmp profile(αναγκαστικα) το VTT στο 1.64 τρομαξα

τι να κανεις ομως που με o\c στο cpu το συστημα bsodαρε με οτιδηποτε κατω απο 1.6 στο VTT

τωρα τι επιπτωση θα εχει αυτο στο cpu?

θα μαθουμε εν καιρω

Link to comment
Share on other sites

Και ενα οφφ τοπικ.Επειδη θα κανω push pull στην extreme 120 και ο ενας ανεμηστηρας θα ειναι ο noctua 12αρης ο παλιοτερος και ο αλλος ο silenx pro 120 (72cfm) αν βαλω μπροστα τον noctua και πισω τον silenx (στην εξοδο του κουτιου πισω) θα γινει δουλεια η πρεπει να τις βαλω αναποδα?(Το θεμα ειναι οτι η silenx ειναι 38αρα και βρισκει στην ψυκτρα για τις μνημες)

Σε τέτοιες περιπτώσεις, όταν δηλαδή σε push pull διάταξη ο ένας ανεμιστήρας είναι δυνατότερος από τον άλλο, καλό είναι να βάζεις το δυνατότερο στην πίσω πλευρά του κουτιού για να βγάζει αέρα. Ο λόγος είναι απλός. Αν τον βάλεις μπροστά θα διώχνει αέρα με μεγαλύτερη ταχύτητα και όγκο απ'ότι ο άλλος και θα παγιδεύεται ζεστός αέρας στην ψύκτρα αφού δε θα μπορεί να διώξει τη θερμότητα όσο γρήγορα χρειάζεται..

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις, όταν δηλαδή σε push pull διάταξη ο ένας ανεμιστήρας είναι δυνατότερος από τον άλλο, καλό είναι να βάζεις το δυνατότερο στην πίσω πλευρά του κουτιού για να βγάζει αέρα. Ο λόγος είναι απλός. Αν τον βάλεις μπροστά θα διώχνει αέρα με μεγαλύτερη ταχύτητα και όγκο απ'ότι ο άλλος και θα παγιδεύεται ζεστός αέρας στην ψύκτρα αφού δε θα μπορεί να διώξει τη θερμότητα όσο γρήγορα χρειάζεται..
Δεν πρέπει να ισχύει αυτό. Η TRUE είναι ανοιχτή στα πλάγια. Περα από αυτό δεν είναι πιο "ευκολο" για έναν πιο αδύνατο ανεμηστήρα να "τραβά" αέρα που έρχετε με ταχύτητα και κατεύθυνση προς αυτόν και συνεπώς να έχει καλύτερο CFM ?
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που καταφέρνει ο "αδύνατος" ανεμιστήρας να κάνει όταν δέχεται αέρα με μεγαλύτερη ταχύτητα και όγκο από αυτόν που μπορεί να διώξει, είναι να προσπαθεί να γυρίσει γρηγορότερα (πράγμα που δεν μπορεί να κάνει και άρα λειτουργεί συνεχώς στα όρια του), και κάνει και περισσότερο θόρυβο (λόγω υπέρμετρων στροβιλισμών που δημιουργούνται). Τώρα βέβαια η διαφορά δεν είναι τόσο τρομερή ώστε να έχει τόσο μεγάλη σημασία για το ποιος θα μπει μπρος και πίσω. Καλό είναι να μπαίνουν ακριβώς ίδιοι ανεμιστήρες μέτριας απόδοσης ή ένας πολύ δυνατός, δεδομένου ότι η thermalright έχει πολύ μικρές αποστάσεις μεταξύ των fins και χρειάζεται αρκετά μεγάλη πίεση για να διακινηθεί επαρκώς ο αέρας.

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα σιγουρα κατεβαινουν.απλα τα τεστ τα εκανα στις 3 το βραδυ και βαριομουν τρελα να το ψαξω και εβαλα αυτες τις τιμες για να ειμαι σιγουρος πως δν με κοβουν

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.