Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Παιδια εγω με DFI UT X58-T3EH8 δεν μπορω να παω πανω απο 170 Bclk με τιποτα φταει η cpu?

πολύ δύσκολο να είναι τόσο χάλια!!! ο χειρότερος 920 που είχα δει είχε 205 όριο bclk! Και η mobo aποκλείεται να τερματίζει τόσο χαμηλά.Κάτι δεν κάνεις καλά προφανώς...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να με κοβουν η μνημες ειναι αυτες http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1206192&MEMORY_CHANNEL=Triple&Manufacturer=OCZ&category=69977727&catalog=20

Τις μήμες τις παίζεις block * 10 με 7αρια timings? Αν ναι αυτό είναι, και στα 1700 που παίζουν μια χαρά!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να με κοβουν η μνημες ειναι αυτες http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1206192&MEMORY_CHANNEL=Triple&Manufacturer=OCZ&category=69977727&catalog=20

εξαρτάται! αν πας να τις παίξεις 1600, ίσως...

τι συχνότητα τις τρέχεις?

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες δεν είναι σίγουρα. Τις είχα κι εγώ και είχαν τα 1700+ με 8ρια με άνεση και τα 1440+ με 7ρια. Τσέκαρε τις άλλες τάσεις. QPI, PLL και ΙΟΗ. Μπορεί να είναι αυτές χαμηλά και δεν ανεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Να μαι και γωωωω :p

Μετά από 2 ώρες και κάτι κόλλησε στο prime με vCore 1.296v. Ανεβάζοντας λίγο το vtt πήγε το vCore στο 1.312v και είναι απόλυτα σταθερός. Μέτριο κομμάτι θα έλεγα. Στο prime έπιασε 74 βαθμούς.

Επίσης... η bloodrage (bios G25) μόλις το bclock 200ρίσει (με μικρότερο από 200 δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα) έχει πολύ παράξενη συμπεριφορά με τα EIST και CxE. Με μικρότερο από 200 bclock μπορώ να έχω και τα 2 enabled και έτσι έχω και το Turbo(EIST) και την ρύθμιση της συχνότητας/κατανάλωσης(CxE).

Μόλις 200άρισα το ένα bsod μετά το άλλο... δεν ήθελε με τίποτα enabled το EIST και δυστυχώς άργησα να το πάρω χαμπάρι. Δυστυχώς δεν έχω Turbo, αλλά τουλάχιστον πέφτουν τα ghz όταν δεν χρειάζονται (το οποίο το ήθελα οπωσδήποτε)

Ρυθμίσεις Bios

200bclock.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμαζα με 1.35vcore , 1.85vpll , 1,4vqpi και 1.3vioh

Ξεκινα με linx/orthos κλπ ... και παιξε με το vcore . Τα αλλα λογικα δε θα χρειαστει να τα πειραξεις.

Ισως παιξει και με 1.25vcore ... ισως και με 1.15vcore στα 4ghz . Εαν εισαι με αερα , τα 1.35v θα ζεστανουν πολυ το cpu .

Έγινε επεξεργασία από Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.