Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Ψαχνομουν σημερα λιγο και μεχρι στιγμης χωρις καθολου κοπο καταφερα τα εξης... (παραπανω δεν δοκιμασα)

post-10015-1416074085,9833_thumb.jpg

Ειμαι με το στοκ ανεμιστηρακι και δεν εχω ανεβει πανω απο τους 75C (πρωτος πυρηνας που ειναι και ο πιο ζεστος) οταν παιζω farcry2 η Dirt.

Μου εχει μεινει αυτη η ψυχτρα-> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806634

και σκεφτομαι να τη βαλω μπας και γλιτωσουμε μερικους βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα ειναι νομιζω τα 1.35. Στο δικο μου για τα 4030ΜΗz δινω 1.256.

Και νομιζω ολοι οι D0 καπου εκει παιζουν.

Γι'αυτο εγραψα οτι μπορει να παιξει και με 1.15v ....μπορει και με 1.35v .Καπου εκει μεσα θα ειναι , αλλα θελει δοκιμες.

Ομως εαν παρουμε παραδειγμα του Μαριου ... θα θελει περιπου 2v ... και αν ! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω εχω το πιο μπανανα κοματι 1.41 για 4 γιγα

μαλλον θα παω να τσιμπησω εναν καινουριο

D0 είναι το κομμάτι σου? (λογικά θα είναι για να ποστάρεις εδώ.... αλλά είναι όντως πολύ το 1.41)

Link to comment
Share on other sites

off το HT γιατι ανεβαζει θερμοκρασια....

Στο prime μου πεταξε μπλε οθονη χθες στα 1,2ν μεσα σε 2-3 λεπτα.

Δοκιμασα παραπανω vcore και γυρω στο 1.31ν ειμαι απολυτα σταθερος στο prime για περιπου 2ωρες οπου και το κλεισα. Δεν εχω πειραξει τπτ αλλο στο bios παραμονο vcore και τις μνημες τις οποιες εχω βαλει στο ΧΜΡ profile.

Μεσα σε 2ωρες prime ειχα 86 βαθμους αλλα δεν ανεβαινε αλλο. Ειναι καλη αυτη η θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που ανέφερα στο post 356 με τα eist/CxE/turbo λύθηκε εν μέρη. Ενώ μπορώ να έχω και 21 multi και να πέφτουν τα ghz όταν δεν χρειάζονται.... όσο ρεύμα και να έδινα (έδωσα και 1.4) στο prime μετά από 2-3 δευτερόλεπτα κολλούσε το σύμπαν. Το περίεργο είναι ότι το έκανε μόνο στο prime. Έτρεξα 4πλο Orhtos για καμιά ώρα περίπου και όλα καλά (δεν είναι αρκετό αλλά βαρέθηκα :p), 5-6 λούπες στο vantage όλα καλά, έκανα και 4 convertxtodvd στη σειρά όλα καλά επίσης.

(καμιά ιδέα για το prime?)

Λογικά θα τον αφήσω στο 1.328v αν δεν υπάρξει πρόβλημα κάπου αλλού (77-78 βαθμούς Full Load, 27 βαθμοί θερμ.δωματίου, ανοιχτό κουτί)

Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν στα 200x20 να έχω Memory Read 19xxx mb/s και Memory Write 18xxx mb/s και στα 200x21 να είναι 17xxx και 14xxx αντίστοιχα. Στα υπόλοιπα το 200x21 υπερτερεί είτε λίγο είτε πολύ.

200x21.jpg

Έγινε επεξεργασία από godslayer
Link to comment
Share on other sites

godslayer

Εχεις δοκιμασει να τον βαλεις 201, 202, 203.... χ20? Μηπως εχεις καμια μαυρη τρυπα στα 200.

Μια χαρα εισαι παντως και απο θερμοκρασιες στο 1.328ν. Φορας μαμα ψυκτρα?

vazelos

Mε πιο προγραμμα μετρας θερμοκρασιες? Δοκιμασε με το aisuite. Επισης δες στο βιος αν ειναι ιδιες με αυτες που βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Mε πιο προγραμμα μετρας θερμοκρασιες? Δοκιμασε με το aisuite. Επισης δες στο βιος αν ειναι ιδιες με αυτες που βλεπεις.

Τα εχω κανει ηδη αυτα...Βασικα εχω κανει σχεδον τα παντα εδω και 3 μηνηες,εχω μετρησει με ολα τα προγραμματα,εχω βαλει κι εχω βαλει την ψυκτρα 3-4 φορες μηπως δεν παταγε καλα,εχω καθαρισει τους ανεμιστηρες του κουτιου, αλλα δεν αλλαξε τπτ και απλως εχω συμβιβαστει οτι για καποιο λογο με αυτο το ΜΒ εχω τετοιες θερμοκρασιες,γιατι με τη Gene που ειχα πριν,ειχα 5-8 βαθμους κατω...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.