Jump to content



mkv decoder / player


neuromancer

Recommended Posts

Βασικά να μη βάλω κι αλλους players. Σκέτος decoder υπάρχει ή δε γίνεται ?

fddshow ειχα στο παλιό PC - μήπως γι αυτο θυμάμαι ότι κάποτε είχα MKV support...??

edit: MKV με DivX 7 κανείς? "βολικό" ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

To MPC Home Cinema και το KMPlayer εχουν ενσωματωμενους decoders σχεδον για τα παντα. Δεν χρειαζεσαι ουτε ffdshow βασικα αν δεν το ψαχνεις λιγο παραπανω με καποια πραγματα.

Το Divx 7 τι να το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Το Divx 7 το ανέφερα γιατί έχει decoder για MKV (όπως και για κάμποσα άλλα διαδεδομένα formats (divx, xvid, κτλ)) και το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια, απλά έχω την v.6

Να το κάνουμε λίγο πιό γενικό!

Σε ένα νέο/καθαρό Win σύστημα, τι βάζετε? Σκοπός βέβαια είναι να παίζουν τα διαδεδομένα formats χωρίς overlaps στους decoders. π.χ. Το πακέτο Xvid έχει decoder και για DivX, άρα θα μπορούσε κάποιος να αποφύγει DivX εγκατάσταση.

Έχω 2.5 ετών εγκατάσταση και έχουν μαζευτεί αμέτρητοι audio/video decoders (όχι ότι έχω προβλήματα βέβαια...)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεμε μην βαζεις τιποτα. Το divx το βαζαμε πριν 5-6 χρονια.

Το exe του Media Player Classic Home Cinema να εχεις και να κανεις drag n drop τα mkv σου μεσα θα παιξει χωρις να περασεις κανενα codec. Μπορεις να βαλεις και το Kmplayer αν θες. Εγω με αυτα τα δυο ειμαι πληρως καλυμενος.

Κανε και τις ρυθμισεις για να εχεις hardrware acc σε χ.264 και δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο.

http://mpc-hc.sourceforge.net/DXVASupport.html

Κανε μια δοκιμη...πανω απο δυο λεπτα δεν θελει.

Link to comment
Share on other sites

ffdshow για decoding, vobsub για τους υπότιτλους και media player classic για την αναπαραγωγή (και ένας videolan για τις δύσκολες καταστάσεις)

Αν περασεις ffdshow δεν χρειαζεσαι vobsub γιατι το ffdshow εχει ιδιο φιλτρο με το vobsub οποτε ειναι αχρηστο. Οπως και τα MPC HC και KMPlayer εχουν ενσωματωμενο φιλτρο για εξωτερικους υποτιτλους οποτε και το ffdshow και το vobsub ειναι τελειως αχρηστα στο θεμα των υποτιτλων.

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνετε εγώ είμαι old dog και έχω χάσει επεισόδια. Επειδή θέλω να αποφύγω ακόμη μια νέα εγκατάσταση, έδωσα προτεραιότητα σε αυτά που έχω. Εδώ και χρόνια λοιπόν είμαι με DivX, Xvid, AC3Filter και BSPlayer αν θέλω subtitles, αλλιώς Win Media Player.

Οπότε προτίμησα τη λύση του να κάνω update το DivX στην έκδοση 7.

Thanks πάντως για τις προτάσεις. Στο επόμενο σετάρισμα PC θα τα λάβω υπόψη. Φαίνεται πιό απλό σχήμα. Φαντάζομαι ο Media Player Classic Home Cinema τα παίζει by default όλα αυτά που λέω πριν, ε?

Link to comment
Share on other sites

latest free bsplayer με τα codecs που κατεβάζει μόνος του

αν δεν παίζει κάτι k-lite codec pack το μικρό ή μεσαίο (standard) πακέτο

ποτέ πολλά χρόνια τώρα δεν είχα πρόβλημα και πάντα με τους υπότιτλους μου

όσες απόπειρες έκανα να αλλάξω player κάπου κολλούσα και γυρνούσα πίσω

Link to comment
Share on other sites

Αν περασεις ffdshow δεν χρειαζεσαι vobsub γιατι το ffdshow εχει ιδιο φιλτρο με το vobsub οποτε ειναι αχρηστο. Οπως και τα MPC HC και KMPlayer εχουν ενσωματωμενο φιλτρο για εξωτερικους υποτιτλους οποτε και το ffdshow και το vobsub ειναι τελειως αχρηστα στο θεμα των υποτιτλων.

το ξέρω, είναι η άτιμη η συνήθεια από την εποχή που μόνο το vobsub έπαιζε απροβλημάτιστα idx+rar

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα, βολεύτικα με απλό upgrate του DivX. Σίγουρα όμως στο επόμενο PC θα το ψάξω γιατί άλλαξαν ΠΟΛΛΑ πράγματα.

Πάντως είναι γεγονός ότι υπάρχει πολύ πράμα σε decoders (και όλοι λένε ότι χρειάζεσαι μόνο αυτούς και κανέναν άλλο και δε συμμαζεύεται...) :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.