Jump to content



Recommended Posts

1)Απο το intel ssd toolbox πια εργαλεια να χρησιμοποιήσω απο την καρτελα Intel SSD Management Tools εκτος απο το manual Trim οπου δεν θα χρειαστη επειδη θα γινετε αυτοματα Trim και το secure erase?

2)Ολους τους drivers του pc να τους κατεβασω απο το site της gigabyte ή να χρησιμοποιησω κανενα προγραμμα οπως το Driver genius η οποιοδηποτε αλλο καλυτερο προγραμμα (πρωτινετε μου)?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όπως λέει και το ανέκδοτο ήταν δύο intel ssd 80άρηδες και ήρθε στη παρέα άλλος ένας.. τι έγιναν; Τρεις :p

Έκανα μια μέτρηση πριν και μια αφού πέρασα τελευταίους drivers σε chipset και raid. Να σημειωθεί πως αφού έβαλα τον 3ο πάνω, σε έκανα φρέσκια εγκατάσταση, αλλά απλά Add Disk στο ήδη υπάρχον Volume. Γενικώς όμως τα νούμερα είναι καλά;; Ποτέ δεν έψαχνα για τα απόλυτα νούμερα ΑΛΛΑ τώρα τελευταία, παρατηρώ κάτι αργοπορίες.. πχ πατάω Start --> All programs και μπορεί να κάνουν 2 δευτερόλεπτα να φανούν τα εικονίδια των προγραμμάτων μου. Αυτό έχω παρατηρήσει... Αν σας ανεβάσω crystal disk θα έχετε καλύτερη άποψη για το τι μπορεί να παίζει; Το σύστημα παίζει 2-3 χρόνια και πάει σφαίρα ως σήμερα, εκτός από το "προβληματάκι" που σας είπα..

post-6176-1416075598,1347_thumb.jpg

post-6176-1416075598,2369_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν προσθέσεις τον 3ο στο έκανε το κολληματάκι; Αν έχεις χύμα κανέναν 250+ σκληρό, κάνε μια κλωνοποίηση, φτιάξε το RAID από το 0 και ξανακάνε κλωνοποίηση πίσω στους SSD.

Το παραπάνω θα αποκλείσει την περίπτωση να μην έκατσε καλά η επέκταση του RAID.

Τα κολλήματα μπορεί να οφείλονται και σε άλλα πράγματα, από drivers κάρτας γραφικών, μέχρι κάποιο windows update, οπότε όπως θα κάνεις κλωνοποίηση στον σκληρό δίσκο και θα ξαναφτιάξεις το RAID με τους SSDs, ρίξτους και μια φρέσκια εγκατάσταση να την τεστάρεις για να αποκλείσεις και αυτά τα ενδεχόμενα.

Σύνοψις:

  1. Κλωνοποίηση σε μηχανικό δίσκο
  2. Σπάσιμο και επαναδημιουργία του RAID με τους Χ-25
  3. Εγκατάσταση λειτουργικού στο RAID
  4. Δοκιμή του λειτουργικού στο RAID να δεις άμα κάνει κολλήματα σε φρέσκια εγκατάσταση
  5. Αν έχει κολλήματα και στην φρέσκια εγκατάσταση, κατά πάσα πιθανότητα κάτι δεν πάει καλά στο RAID.
  6. Α. Αν δεν έχει κολλήματα, ξανακλωνοποιείς πάνω τους το λειτουργικό σου από τον σκληρό.
  7. Β. Αν δεν έχει κολλήματα με την φρέσκια αλλά μόλις ξανακλωνοποιήσεις επιστρέφουν, φταίει η εγκατάστασή σου, θέλεις φρέσκια.

Link to comment
Share on other sites

Στον Χ25-Μ που έχεις το έκανες; Χρειάζεται δηλαδή; Είναι Gen2-trim-34nm;

Ναι, σε αυτόν το έκανα. Αν χρειάζεσαι το τελευταίο firmware (2CV102M3) θα σου υποδείξει να κάνεις το update.

Link to comment
Share on other sites

Πριν προσθέσεις τον 3ο στο έκανε το κολληματάκι; Αν έχεις χύμα κανέναν 250+ σκληρό, κάνε μια κλωνοποίηση, φτιάξε το RAID από το 0 και ξανακάνε κλωνοποίηση πίσω στους SSD.

Το παραπάνω θα αποκλείσει την περίπτωση να μην έκατσε καλά η επέκταση του RAID.

Τα κολλήματα μπορεί να οφείλονται και σε άλλα πράγματα, από drivers κάρτας γραφικών, μέχρι κάποιο windows update, οπότε όπως θα κάνεις κλωνοποίηση στον σκληρό δίσκο και θα ξαναφτιάξεις το RAID με τους SSDs, ρίξτους και μια φρέσκια εγκατάσταση να την τεστάρεις για να αποκλείσεις και αυτά τα ενδεχόμενα.

Σύνοψις:

  1. Κλωνοποίηση σε μηχανικό δίσκο
  2. Σπάσιμο και επαναδημιουργία του RAID με τους Χ-25
  3. Εγκατάσταση λειτουργικού στο RAID
  4. Δοκιμή του λειτουργικού στο RAID να δεις άμα κάνει κολλήματα σε φρέσκια εγκατάσταση
  5. Αν έχει κολλήματα και στην φρέσκια εγκατάσταση, κατά πάσα πιθανότητα κάτι δεν πάει καλά στο RAID.
  6. Α. Αν δεν έχει κολλήματα, ξανακλωνοποιείς πάνω τους το λειτουργικό σου από τον σκληρό.
  7. Β. Αν δεν έχει κολλήματα με την φρέσκια αλλά μόλις ξανακλωνοποιήσεις επιστρέφουν, φταίει η εγκατάστασή σου, θέλεις φρέσκια.

Το κολληματάκι το έκανε κι από πριν. Απλά θεώρησα πως με τη προσθήκη του 3ου σκληρού, ίσως έστρωνε, όχι λόγω ταχύτητας φυσικά αλλά λόγω ξαναρύθμισης του raid 0.

Αυτό που προτείνεις έχω σκοπό να το κάνω. Άλλωστε έτσι είχα κάνει και την πρώτη φορά που μου έσκασε το raid και είχα ένα κλώνο και τον επανέφερα (όταν είχα τους 2 σκληρούς).

Τη φρέσκια εγκατάσταση θα ήθελα να την αποφύγω όσο μπορώ επειδή πρέπει να κάνω εγκατάσταση προγραμμάτων και updates Που θα φτάσουν πάλι τα ~100GB. Άσε που θεωρώ πως σίγουρα θα παίζει μετά τη φρέσκια εγκατάσταση. Απλά το σύστημα είναι 2,5-3 χρόνων και είχα υποθέσει ως τώρα πως αυτό το παγωματάκι ίσως ήταν λόγω πολυκαιρίας. Από την άλλη, προσέχω καλά τι τρέχει και τι ανοίγει όλα αυτά τα χρόνια. Φοβήθηκα πιο πολύ μήπως για κάποιο λόγο έχουν "πέσει" λίγο οι δυνατότητες των σκληρών.

Να φανταστώ πως το write back cache είναι enabled στο raid0?

Το drive στο volume το πρόσθεσες μέσα από τον IRST ή από τo Windows Disk Management?

Kάνε ότι είπε ο chosen από πάνω για αρχή.

Το write back cache ΔΕΝ είναι enabled. Θυμάμαι πως είχα διαβάσει κάπου πως αυτό πρέπει να ενεργοποιείται όταν το σύστημα είναι πάνω σε ups, γιατί αν γίνει "τσαφ", είναι επικίνδυνο να σκάσει το raid 0. Βέβαια τα τσαφ που έχει φάει το σύστημα 3 χρόνια τώρα είναι 2-3, αλλά είπα να φιλάω τα ρούχα μου. Κρατάω κλώνο του volume μια φορά την εβδομάδα σε άλλο μηχανικό σκληρό (ας είναι καλά το acronis!).

Το drive το πρόσθεσα από το πρόσθεσα μέσα από τον IRST, έκανε migrate, ζήτησε restart και μετά μέσα από το Windows Disk Management απλά "μεγάλωσα" το partition στο νέο μέγεθος (+75gb).

Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας για αρχή. :) Ελπίζω τώρα μέσα στο σ/κ να μπορέσω να κάνω δουλειά, γιατί είναι και το βασικό μου σύστημα και δεν έχω δεύτερο σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά. Θα σας κρατάω ενήμερους! :T:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ είχα για αρκετό καιρό raid0 με 3 drives με το write back cache ENABLED και χωρίς UPS, σε περιοχή κιόλας με αρκετές διακοπες, πιο πολύ φοβόμουν μην χάσω κανένα τροφοδοτικό παρά το raid0 με τους SSD.

Link to comment
Share on other sites

OK, θα κάνω και μια μετρησούλα με την επιλογή enabled, και καλά να είμαστε, αν δεν πτωχεύσουμε, θα πάρω ένα ups. Στη τελική, πιο σημαντική είναι η ρουτίνα του clone κάθε εβδομάδα, παρά το τι θα κάνει το pc αν γίνει το τσαφ... :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Write back cache ENABLED και restart και hdtune κι άλλο ένα στα καπάκια..

Και μετά cystaldiskmark και ξανά άλλο ένα. Μόνο σε εμένα φαίνονται χειρότερα και γενικώς όχι τόσο καλά;;; :getlost:

post-6176-1416075600,0667_thumb.jpg

post-6176-1416075600,1784_thumb.jpg

post-6176-1416075600,2543_thumb.jpg

post-6176-1416075600,3458_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Ενα χρονο μετα με το ζευγαρακι.

Αντε να βγει και το trim σε raid απο την intel να ξεχασουμε το hdderase.

crystal.png

Δευτερος χρονος και το ζευγαρακι καλα κρατει.

Δεν εχω αλλαξει firmware απο οταν τους πηρα αλλα δεν νομιζω και να χρειαζεται.

Με hdd erase και φρεσκα windows.

crystalu.jpg

Υ.Γ

Δυστυχως η intel μας ξεχασε με το trim σε raid συστοιχιες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.