Jump to content



Πρόβλημα με επεξεργαστή στα 3.33Ghz


Hydra

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,

μολις προσφατα αγορασα καποια εξαρτηματα για τον Η/Υ και απο τοτε που το εστησα με αυτα,αντιμετωπιζω διαφορα προβληματα.

Το συστημα ειναι αυτο της υπογραφης.

Ο επεξεργαστης ειναι 2.66Ghz απο τη μανα του και εγω τον ανεβασα στα 3.33Ghz καθως και τις μνημες στα 1333.

Με αυτες τις ρυθμισεις συναντουσα τα εξης και συχνα προβληματα:

Καθε φορα που πηγαινα να ανοιξω τον Η/Υ,αυτος ανοιγε αλλα οχι κανονικα,δεν εκανε τον χαρακτηριστικο ηχο ο σκληρος και καθως ηταν αναμμενος για 30 δευτερα αμεσως εσβηνε και ξανα αναβε και παλι επειτα απο 30 δευτερα εσβηνε,μετα απο καμποσα λεπτα,γυρω στα 15 λεπτα,ανοιγε κανονικα στα 2.66Ghz(ενω εγω ειχα την cpu στα 3.33Ghz) και αφου πηγαινα στα BIOS και εκανα ισα ισα ενα exit and save αλλαζε σε 3.33Ghz παλι.Αυτο το εκανε καθε φορα που εκλεινα τον Η/Υ και τον ανοιγα μετα απο 1 λεπτο,αφου ειχει φυγει ολο το ρευμα απο την μητρικη και ετσι καθε φορα εκανα αγωνα μεχρι να τον ανοιξω!!

Ενα αλλο προβλημα ειναι οτι καθως επαιζα το FEAR 2 και ακουγα μουσικη παραλληλα μου πεταξε bluescreen,ετσι ανοιξα παλι τον Η/Υ και επειτα απο κανα μισαωρο το παιχνιδι ξανακολλησε αυτη τη φορα χωρις το bluescreen και χρειαστηκε να κανω rr τον Η/Υ,επειτα απο αυτο δεν ξανακολλησε,ωσπου επειτα απο 12 ωρες περιπου οταν εβλεπα μια ταινια ξαφνικα κολλησε παλι και χρειαζοταν restart,εκανα το restart λοιπον,φορτωσα παλι την ταινια αλλα μετα απο 10 λεπτα παλι τα ιδια!!

Η ψυκτρα που χρησιμοποιω ειναι η εξης : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805016

Κατα τη διαρκεια που τον ειχα κλοκαρισμενο τον επεξεργαστη ολα ηταν μια χαρα απο θερμοκρασιες 30-32 και 34-35 συστηματως(το τσεκαρα απο BIOS).Δοκιμασα λοιπον και ανεβασα το CPU voltage λιγο λιγο αλλα δεν ειδα προκοπη,τον χαμηλωσα και λιγο στα 3Ghz αλλα και παλι τα ιδια,

Tωρα τον εχω και τρεχει στα 2.66Ghz και τα εχω ολα στο auto,ακομα και τις μνημες (που ειναι κανονικα το FSB στα 1333 και αναγκαστικα στο auto τρεχουν στα 1066 ) :wall::wall:

Υποψιαζομαι οτι η μητρικη μου θα εχει καποια επιλογη απο το BIOS για να μου επειτρεπει το o/c,ισως επειδη δεν την εχω τσεκαρει την επιλογη να μην με αφηνει η μητρικη να τον τρεξω,,,

Παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας ,ειμαι σιγουρος οτι ο επεξεργαστης μου ανετα πιανει πολυ παραπανω απο 3.3Ghz,δεν θελω να πα χαμενος το ιδιο και οι μνημες.

Συγγνωμη που σας ζαλισα αλλα τραβαω χιλια ζορια αυτες τις μερες και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει

Οποια βοηθεια θα εκτιμηθει....:red:

EDIT:Μολις πριν 5 λεπτα πηγα να τρεξω το FEAR 2 παλι με τις αρχικες ρυθμισεις του επεξεργαστη (2.66Ghz ) και παλι τα ιδια,κολλησε και μαλιστα δεν μπορω να κανω ουτε τερματισμο με task manager,κολαει ολοσχερως και θελει restart,τι λετε να φταιει? δεν τον εχω κλοκαρισμενω,δεν μπορω να καταλαβω,παιζει να ναι προβληματικος?

O επεξεργαστης ειναι αυτος εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558285

κ' Αυτη ειναι η κατασταση του τωρα

mt7dgpixpsi3v9i0sqat.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Δωσε, μεσα απο bios, στις μνημες το ρευμα που θελουν απο τον κατασκευαστη για να δουλεψουν στα 1333.

Κατοπιν ανεβασε τον επεξ. εκει που θελεις κ δινε (edit: του επεξεργαστη) ρευμα απο το bios μεχρι να σου βγαζει το prime χωρις λαθος για 3-4 ωριτσες.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για drivers,κοιτα τις ram και μηπως η τροφοδοσια παιζει τιποτα?Αλλιως δες για bios και δες ρυθμισεις των volt προσεκτικα γιατι και μενα οταν πρωτοπηρα Gigabyte απο x38,x48,p45 και τωρα το x58 θελει ψαξιμο!

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδες θα τα δοκιμασω ολα αυτα,απλως να προσθεσω κατι που παρατηρησα,τοσον καιρο ακομα και οταν τον ειχα κλοκαρισμενο μου εδειχνε στo ΒΙOS οτι η θερμοκρασια του επεξεργαστη και του συστηματος κειμενονταν απο 30-32 C και αυτο με παραξενεψε λιγο στην αρχη,τωρα κατεβασα το real temp και μου βγαζει 38-40 χωρις να ειναι κλοκαρισμενος,μηπως πρεπει να κανω κανα BIOS update? λετε να φταινε τα BIOS?

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε τι το πέρασες το overclocking? πετάω 3 ρυθμίσεις στο bios και είμαι οκ? :hehe:

Το οτι ξεκινάει το σύστημα σβήνει και επαναφέρει απο μόνο του τις εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι οτι στις ρυθμίσεις που βάζεις κάτι δεν του κάθεται καλα. Δοκίμασε με Orthos να βρεις τα όρια απο κάθε κομμάτι δίνοντας και το ανάλογο ρεύμα. Αν το cpu λες δεν είναι δώσε ρεύμα στις μνήμες και στο chipset.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να σου πω Αρχαγκελε,δεν ειμαι και ο ειδιμων :innocent:,να π.χ το Archos αμα το τρεξω υπαρχει περιπτωση να κανω καμια ζημια,μηπως θελει καποια ειδικη ρυθμιση το προγραμμα?μην τα θαλασσωσω :tomato:

Link to comment
Share on other sites

To orthos λες?

Blend και priority 9 βάλε...

Να χαλάσει κάτι, όχι, εκτός αν ήταν να πάει...

Ναι το Orhtos λεω,το εβαλα priority 9 και Blend - Stress CPU and RAM,αλλα μεσα απο το Orhtos Μου λεει CPU speed : 2663Ghz,να τον κλοκαρω και να κανω το τεστ παλι?το τεστ αυτο ποτε τελειωνει? η το σταματαω εγω?τι αποτελεσματα δινει?:thank_you2:

Παρεπιπτοντως μηπως πρεπει να αλλαξω το Vdroop απο το BIOS?θεεε μου αυτα τα BIOS μου ειναι εντελως καινουρια!! :(

Link to comment
Share on other sites

Το orthos δεν τελειώνει, και το τρέχεις σε όποια συχνότητα θες για να δεις σταθερότητα.

Το αποτέλεσμα είναι ότι αν δεν κολλήσει όσο τρέχει, τότε θεωρείτε σταθερό το σύστημα...

Γενικά για να ανεβάσεις σχετικά γρήγορα, τρέξε το κάνα 2ωρο την φορά. Όπου κολλήσει κατέβα λίγο και άστο όλο το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ το πηγα τωρα στα 3.33Ghz παλι και του δωσα λιγο παραπανω Voltage αυτη τη φορα,το χω με 1.15000V τωρα,ειναι καλα? μην το καψω... :D

Και με το προβλημα που εχω οταν bootαρει? Δηλαδη που δεν ανοιγει με την μια... ? :s

Link to comment
Share on other sites

Στο edit που έκανες μπορεί να φταίνε οι μνήμες, δώσε λιγο παραπάνω ρεύμα απο το εργοστασιακό και βάλε χειροκίνητα τα timmings.

Γενικά πρώτα θα πρέπει να βρεις τα όρια απο κάθε τμήμα ξεχωριστά και μετά όλα μαζί για να μην δίνεις παραπάνω ρεύμα τζάμπα. Ανέβασε το cpu και κάνε cpu test με το orthos τουλαχιστο για 20-30 λεπτά μέχρι να κάνει την λούπα. Αν δεν πετάξει πρόβλημα στο διάστημα αυτό ανέβασε παραπάνω και πάλι τα ίδια, τεστ. Όταν πετάξει error δώσε λίγο παραπάνω ρεύμα ανάλογα πόσο θες να πας. Το ίδιο και με τις μνήμες μετά. Όταν βλέπεις οτι δίνεις ρευμα και δεν ακούει δώσε στο chipset και ου το καθεξής. Στο να, στάλο και τα πάντα όλα. :D

p.s: Εγώ έκανα μια εβδομάδα τεστ για να βρω την "χρυσή τομή" απο άποψη θερμοκρασιών/επιδόσεων. Ενας λόγος που δεν έχω πάει σε 4GB είναι αυτός. :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί θα χάσουμε τα αυγά και τα πασχάλια.

Πρώτον αλλάζεις το τίτλο γιατί είναι πρόβλημα και όχι πρόβήμα

Δεύτερον αλλάζεις και πάλι το τίτλο γιατί δεν είναι πρόβλημα αλλά άγνοια(δίνουμε ένα περιγραφικό τίτλο που ταιριάζει με το πρόβλημα μας πχ γιατί ο επεξεργαστής μου δεν είναι σταθερός στα 3,3 )

Τρίτον διαβάζεις όλα τα άρθρα περί oc που υπάρχουν εν αφθονία εδώ μέσα...

Τέταρτον αναφέρεις ποιον επεξεργαστή έχεις και μνήμες έχεις και όχι "το μηχάνημα της υπογραφής σου CPU:Intel Core 2 Duo @ 3.33Ghz, RAM:2x2Gb Corsair DDR3 @1333Mhz, "

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί θα χάσουμε τα αυγά και τα πασχάλια.

Πρώτον αλλάζεις το τίτλο γιατί είναι πρόβλημα και όχι πρόβήμα

Δεύτερον αλλάζεις και πάλι το τίτλο γιατί δεν είναι πρόβλημα αλλά άγνοια(δίνουμε ένα περιγραφικό τίτλο που ταιριάζει με το πρόβλημα μας πχ γιατί ο επεξεργαστής μου δεν είναι σταθερός στα 3,3 )

Τρίτον διαβάζεις όλα τα άρθρα περί oc που υπάρχουν εν αφθονία εδώ μέσα...

Τέταρτον αναφέρεις ποιον επεξεργαστή έχεις και μνήμες έχεις και όχι "το μηχάνημα της υπογραφής σου CPU:Intel Core 2 Duo @ 3.33Ghz, RAM:2x2Gb Corsair DDR3 @1333Mhz, "

Mνήμες

ψύκτρα

CPU

o/c εχω ξανακανει και παλια,και ο παλιος overclocked ηταν με 5 ευρω ψυκτρα πανω του και κανενα προβλημα,τωρα με αυτα τα BIOS εχω χαθει ,εχει ενα σωρο...:shutup:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.