Jump to content



Καιρος για 2.5'' σκληρο δισκο...Τα φωτα σας!


Recommended Posts

Λοιπον...Χρειαζομαι εναν 2.5'' σκληρο..διαθετω μεχρι 70 Ευρω :help:

Θα ηθελα να αποφυγω εναν σκληρο που να φοραει Seagate σκληρο!

Ο λογος ειναι επειδη εχω τραυματικες αναμνησεις με εναν seagate και εχασα πολυτιμα αρχεια :nothing:

Εχουμε και λεμε!

Οι επιλογες μου ειναι:

1) Western Digital My Passport Essential 250GB

2) Toshiba 320GB Black External HDD

3)Transcend 320GB External HDD

4) Adata CH91 320GB Blue External HDD

Θελω:

i) Να μου πειτε ποιον και γιατι

ii) Αν ξερετε τι σκληρο φοραει (θα βοηθουσε πολυ, κομπλεξ βλεπετε :TD: )

iii) Προτερηματα - Ελαττωματα (αν κατεχετε καποιον απο τους παραπανω)

iv) Προβληματα που εχετε διαπιστωσει (εαν παλι τον κατεχετε )

Ευχαριστω για τον χρονο σας...:T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Προτεινω passport.

Εχουν περασει 3 απο τα χερια μου.. 80αρης και 120αρης απο τους πρωτους δουλευουν αψογα σχεδον 3 χρονια και πηρα και τωρα τελευταια τον 500 τον elite.. Κανενα προβλημα.

edit. προφανως εχει wd δισκο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πρότεινα να δώσεις 75€ και να πάρεις έναν

Western Digital Scorpio Blue @ 320GB

και μια θηκούλα

Akasa AK-IC009-BK

εκτός ότι τα αγοράζεις χωριστά και έχεις μια ευελιξία σε τυχόν RMA, η θήκη έχει δερμάτινη επένδυση :dirol:... και έχει και e-SATA interface οπότε τουλάχιστον στο pc σου, δεν θα έχεις τις επιδόσεις του USB αλλά του SATA :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πρότεινα να δώσεις 75€ και να πάρεις έναν

Western Digital Scorpio Blue @ 320GB

και μια θηκούλα

Akasa AK-IC009-BK

εκτός ότι τα αγοράζεις χωριστά και έχεις μια ευελιξία σε τυχόν RMA, η θήκη έχει δερμάτινη επένδυση :dirol:... και έχει και e-SATA interface οπότε τουλάχιστον στο pc σου, δεν θα έχεις τις επιδόσεις του USB αλλά του SATA :)

Πολυ καλη η προταση σου! Με e-sata συνδεση θα πρεπει να κουβαλαω και ανταπτορα μαζι μου.Σωστα ?:unsure:

Αλλα το pixmania εχει ταχυδρομικα κτλπ..(μαγαζι εχει ? :p )

Και επισης δεν ειχε το φπα στο σκρουτζ οποτε φευγουμε πολυ απο το budget :(

Και εγω για τον WD εκλεινα αλλα σκευτομουν τα 70gb παραπανω που μου προσφερουν οι αλλοι δισκοι στην ιδια τιμη..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η προταση σου! Με e-sata συνδεση θα πρεπει να κουβαλαω και ανταπτορα μαζι μου.Σωστα ?:unsure:

Αλλα το pixmania εχει ταχυδρομικα κτλπ..(μαγαζι εχει ? :p )

Και επισης δεν ειχε το φπα στο σκρουτζ οποτε φευγουμε πολυ απο το budget :(

Και εγω για τον WD εκλεινα αλλα σκευτομουν τα 70gb παραπανω που μου προσφερουν οι αλλοι δισκοι στην ιδια τιμη..:confused:

κοίτα η θήκη από e-shop έχει 18€

και ο 250GB scoprio blue από το you έχει 55 (http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=A2470E9CF8C2D949BA382FE0FF5182B9&pa=B8F71A35CD2E924B90784777B44B55DF) οπότε σύνολο 73

εναλλακτικά με τον 320gb από το priveshop/megamarket έχει 61 και μετά πάει πιο ακριβά οπότε σύνολο 79

ναι η λύση με τα 320gb είναι overbudget αλλά παίρνεις και sata interface.

για την e-sata σύνδεση δεν θες adaptor. Αν εκεί που πας έχει η e-sata bracket και AHCI drivers είναι plug n play με το καλώδιο e-sata που δίνει το case.

Αλλίως έχεις πάντα το USB.

Ο μόνος περιορισμός είναι ότι αν θες να βάλεις e-sata εκει που πας, θα πρέπει να έχεις και το καλώδιο USB γιατί από κει παίρνει ρεύμα ο δίσκος

Link to comment
Share on other sites

@JaguarOne τις σκευτομαι σοβαρα τις λυσεις που μου δινεις... αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα χρειαστω την θυρα e-sata,διοτι με ενδιαφερει πιο πολυ η μετακινησεις που θα κανω μαζι του και οχι τοσο η ταχυτητα, αλλα ειναι ενα πολυ δυνατο +! επισης δεν εχω πολυ χρονο αυτες τις μερες λογο εξετασεων (3η λυκειου:suicide2: ) και δεν θελω να μπλεξω με παραγγελιες κτλπ..το πολυ πολυ περνω εναν δισκο και αργοτερα μια θηκη! εαν δεν με καλυπτει η usb :)

Εψαξα στο νετ για τον toshiba που μου γιαλυσε το ματι..ειδα πως η toshiba φτιαχνει 2.5'' δισκους στις 5400 rpm

αλλα δεν ξερω σιγουρα και δεν θελω να παρω το ρισκο.:crazy:

Πιθανον θα παω αυριο για τον wd 250 ή 320..αλλα ειμαι ανοικτος σε αποψεις μεχρι αυριο :daisy:

Link to comment
Share on other sites

yeap.

ουτε τουμπες ουτε τιποτα.

Bad sectors και συνεχιζει να "μεγαλωνει" το gap.

το χει εμφανισει καιρο-κανα μηνα τωρα- απλως επειδη ειναι δωρο δυσκολευτικα να βρω την αποδειξη.

μια εκτυπωση εμεινε.

ασχετο ,οι κατοχοι passport εχετε καμια θηκη?

σκεφτομαι να παρω μια τυπου "καλτσα",γιατι χαραζει παρα πολυ ευκολα η επιφανεια-

μια φορα το ειχα στην τσεπη του μπουφαν και μετα ηταν λες και το τριβα με γυαλοχαρτο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ψήφος στον passport. Εχω τον συγκεκριμένο του link και όλα καλά μέχρι τώρα. Απλά θα συμβιβαστείς με την χαμηλή ταχύτητα του usb.

30MB/sec δουλευει εμενα.

αργο δεν το λες.

Link to comment
Share on other sites

yeap.

ασχετο ,οι κατοχοι passport εχετε καμια θηκη?

σκεφτομαι να παρω μια τυπου "καλτσα",γιατι χαραζει παρα πολυ ευκολα η επιφανεια-

μια φορα το ειχα στην τσεπη του μπουφαν και μετα ηταν λες και το τριβα με γυαλοχαρτο.

μαζι με τον elite δινουν και μια "καλτσα" δωρο... αν και η επιφανεια του δεν ειναι γυαλιστερη..

αλλιως http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303928 αν και λιγο τσιμπημενο

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ έναν Passport 250 (δώρο του conn-x) μαζί με την caselogic θήκη και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

θα προτιμούσα όμως την λυση του e-sata που είπαν από πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.