Jump to content



1ΤΒ 3.5" ssd απο την OCZ


XLV

Recommended Posts

Αυτο ( το εσωτερικο raid0 ) δεν ειναι πρωτογνωρο.. νομιζω η OCZ ειχε βγαλει ενα 2.5" ssd με δυο jmicron 602b controllers με εσωτερικο raid0, για να προσπαθησει να εξαλειψει το stuttering που ειχαν οι controllers αυτοι.. και ειναι ενα χαρακτηριστικο των ssd που θα χρησιμοποιηθει αρκετα στο μελλον, για μεγαλες χωρητικοτητες/ταχυτητες χωρις να χρειαζεται να χρησιμοποιηθουν οι ταχυτεροι controllers η τα μεγαλυτερης χωρητικοτητας mem chips.

Link to comment
Share on other sites

Αν όχι όλοι, οι πιο πολλοί νομίζω έχουν εσωτερικό raid0.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θέλουν σώνει κ καλά να τους κάνουν 3,5" εκτός από τον προφανή χαζό λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, έχω ένα NAS που είναι για rack, 1u, οι δίσκοι μπαίνουν σε συρταράκι, αν έχεις δίσκο με άλλο form factor δεν θα μπορέσεις να τον βάλεις. Ή μάλλον θα τον βάλεις στο συρταράκι, αλλά δεν θα συνδεθεί.

Καλό είναι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αν όχι όλοι, οι πιο πολλοί νομίζω έχουν εσωτερικό raid0.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θέλουν σώνει κ καλά να τους κάνουν 3,5" εκτός από τον προφανή χαζό λόγο.

Για τον λογο οτι θα μπορεσουν να χρησιμοποιησουν δυο φθηνους controllers και mem chips παλιοτερης γενιας, αρα και φθηνοτερα, σε βαρος βεβαια της καταναλωσης ρευματος ( αν και γενικα κανεις σε ενα desktop δεν εχει προβλημα με ενα device που καταναλωνει 15-20W ενω η νεα τεχνολογια μπορει να καταναλωνει 10 η παρακατω, εδω με ενα overclock της καρτας γραφικων τραβαει παραπανω καμια 50αρια ευκολα ).. και γω δεν νομιζω οτι ειναι για να μπαινουν χωρις adapters σε 3.5" bays, αλλωστε δυο παμφθηνα μεταλλικα ελασματα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

προφανως ειναι 3.5 γιατι για να φτασουν τετοια χωρητικοτητα με τα σημερινα NAND θελουν και τον απαραιτητο χωρο....και εξ'αλλου στοχος του συγκεκριμενου ειναι να ανταγωνιστει τους 3.5 δισκους και οχι τους 2.5....ειναι προφανες απο τη χωρητικοτητα του...

Πηγαινε φτιαξε εσυ 1tb SSD σε 1.8" να χεστεις στο χρημα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.