Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

νομιζω οτι οι κουρσες δεν ειναι για λιγο προχωρημενους αναβατες ?

εγω αν ημουν Αθηνα θα επαιρνα κατι σε τετοιο http://www.idealbikes.net/?section=1738&language=el_GR&itemid1494=1869

κουρσα μια φορα που δοκιμασα δεν με βολεψε σταλα , ενα peugeot ηταν . τεσπα δοκιμασε πριν αγορασεις , μην φεσωθεις και μετα το κοιτας

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι οι κουρσες δεν ειναι για λιγο προχωρημενους αναβατες ?

ΣΙΓΟΥΡΑ θέλει εξοικείωση.Πέρσι που δοκίμασα σε μια στροφή βγήκα τελείως εκτός ρεύματος διότι δεν είχα συνηθίσει τα φρένα και το άφησα να ξεθυμάνει.. η πλάκα ήταν ότι ερχόταν και τουτουνι και σφηνώθηκα στο πλάι(ο άνθρωπος δικαίος μου έριξε τα άπειρα μπινελίκια..).Τώρα καθαρά για τις επιδόσεις θα πω πως με τίποτα ένα ποδήλατο δρόμου δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα άλλο τύπο.Για παράδειγμα σε μια απότομη ανηφόρα ανέβηκα με το ideal μου(mountain προς πίσω ανάρτηση) και έφτυσα αίμα (ταχυπαλμία και δεν συμμαζεύετε).Εκτός αυτού μου χάλασε και την βόλτα γιατί στην υπόλοιπη διαδρομή ήμουν πτώμα.Ε ακριβώς την ίδια ανηφόρα την έκανα με ένα ideal stage ~9.6 kg.ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

Ανέβηκα πολύ ξεκούραστα και επίσης είχα και δυνάμεις για να το τρέξω λιγουλάκι και να απολαύσω ταχύτητα.Οπότε για αποστάσεις άνω των 10 χλμ + βόλτες το σουκου τα road είναι μονόδρομος.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να καβαλήσω ένα IDEAL intempo.......είμαι συναισθηματικά δεμένος με τα IDEAL.....είναι και ελληνικής κατασκευής να στηρίξουμε τον τόπο:D

intempo.jpg

θα σας βάλω και μια φωτογραφία του IDEAL Pro Rider που είχα αγοράσει το 1993 έναντι 67.000δρχ μόλις ευκαιρήσω να το βγάλω από το γκαράζ του εξοχικού και το καθαρίσω (αν και έχει μαζέψει σκουριά σε τιμόνι και ζάντες)

έφευγα 5 το απόγευμα από το σπίτι στη Ρόδο και γύρναγα στις 10 το βράδυ έχοντας κάνει το γύρο της πόλης 3-4 φορές.:cry:

άλλαζα λάστιχα κάθε 3 μήνες αν σας λέει κάτι για τα χιλιόμετρα :look:

Link to comment
Share on other sites

θέλει πολύ μάζεμα να σου πω την αλήθεια.....αλλά αν δω οτι τα οικονομικά δε με παίρνουν να ΄ριξω το 600άρι στο intempo, τότε θα το σκεφτώ σοβαρά να πάρω καινούρια ζαντολάστιχα, φρένα σέλα τιμόνι και να το στήσω από την αρχή. Το συστημα ταχυτήτων το δοκίμασα και είναι αστέρι.

Link to comment
Share on other sites

Δες και www.hargrovescycles.co.uk από εκεί είχα ψωνίσει ποδήλατο και λοιπά παραφερνάλια το 2008. Πολύ εξυπηρετικοί και άμεση ανταπόκριση σε email.

Ωραιότατο allez με 620 ευρα http://www.hargrovescycles.co.uk/products.asp?category=Bikes&product=Allez 24 Silver 2010

Έγινε επεξεργασία από chroma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνω ένα παλίο κουρσάκι Peugeot PX-10 του πατέρα μου για καθαρά συναισθηματικούς λόγους, και ψάχνοντας λύση για τις ζάντες βρέθηκα σε ένα μαγαζάκι στην Στουρνάρη. Εκεί υπάρχει ένας παππούς (Τσιμπίδης το όνομα αν δεν κάνω λάθος) ο οποίος έχει μαζέψει παλιούς σκελετούς(έχει και Mercier) από κουρσάκια και τοποθετεί πάνω τους νέα περιφερειακά. Τελικές τιμές παίζουν γύρω στα 250euro. Ποιά η άποψη σας για αγορά ενός τέτοιου ποδηλάτου?

Link to comment
Share on other sites

θέλει πολύ μάζεμα να σου πω την αλήθεια.....αλλά αν δω οτι τα οικονομικά δε με παίρνουν να ΄ριξω το 600άρι στο intempo, τότε θα το σκεφτώ σοβαρά να πάρω καινούρια ζαντολάστιχα, φρένα σέλα τιμόνι και να το στήσω από την αρχή. Το συστημα ταχυτήτων το δοκίμασα και είναι αστέρι.

Μην τολμίσεις να δώσεις παραπάνω απο 100-150ε... Θα έχεις να κανεις μαζί μου!!:nono::nono:

@trendy

Λεπόν...λίγο μπακαλίστικα

Trekking: καθαρά ποδήλατο για μέσα στην πόλη. Ξεκούραστη γεωμετρία του βάζεις σχαρες,μαρες,κουκουνάρες,φτερα,καλαθακια. Και ένα πιρουνάκι με ανάρτηση για τα πεζοδρόμια και τους "τέλειους" δρόμους δεν μας χαλάει

Κούρσα: Ποδήλατο δρόμου για μεγάλες αποστάσεις. Διαφορες γεωμετρίες απο πολύ χαλαρή μέχρι φούλ αγωνιστική. Αν σε δούνε με σχαρες και φτερά οι άλλοι κουρσαδες... μαύρο φίδι που σε έφαγε!!:mamba:

Mountain: Ποδήλατο για χωμάτινες διαδρομές. και εδώ διαφορες γεωμετρίες απο πολύ χαλαρή μέχρι φούλ αγωνιστική.Διπλές/μονές αναρτήσεις,δισκόφρενα,φαρδυα ελλαστικά και δεν συμμαζευετε... Αν το χρειαστείς στην πόλη του βάζεις ένα ζευγάρι σλικ ελαστικά. Πολλα έχουν υποδοχές για φτερά και σχάρες

Για το λάπ τοπ καλύτερη ιδέα είναι η τσάντα πλάτης. Στην σχάρα η στο καλαθάκι θα δέχεται πολλούς κραδασμούς.Ειδικά αν είναι και δεμένο. Ε δεν μπορει κάποια στιγμή κάποιος σκληρός η η οθόνη θα την πάθουν

Αν εισαι μόνο για την πόλη και για αποστάσεις μέχρι 10 κμ γνώμη μου είναι να πάρεις ένα trekking. Βάζεις φτερά. Βάζεις καλαθάκι/σχάρα. Βάζεις φωτάκια και είσαι οκ.

Επίσης για την πόλη υπάρχει και το σπαστό. Έχουν πολύ μικρότερους τροχούς απο τα trekking και δεν είναι τόσο αποδοτικά σε μεγάλες αποστάσεις. Βέβαια όταν φτάσεις στην δουλειά το διπλώνεις και το βάζεις στο συρτάρι... γλυτώνεις την αγορά κλειδαριάς και το άγχος μήπως στο κλέψουν

Απο μάρκες γνωστες και αξιόπιστες: Scott,Orbea,Specialized,Trek,Cannondale,kona,felt

Επίσης αν νομίζεις οτι θα ασχοληθείς σοβαρα καλό θα ήταν να μετρηθείς πρίν κάνεις αγορά. Τα καλά ποδηλατάδικα έχουν ειδικά μηχανήματα γι αυτόν τον λόγο. Αν δεις ποδηλατά να σου δίνει κάτι χωρίς να σε έχει μετρήσει το πιο πιθανόν είναι να σου δίνει μέγεθος που δεν σου ταιριάζει και του έχει ξεμείνει

Για αρχή στα ρούχα αν δεν θέλεις να ξοδέψεις πολλά μπορείς να πάρεις ένα ποδηλατικό εσώρουχο. Με κόστος 30-40 περίπου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μην τολμίσεις να δώσεις παραπάνω απο 100-150ε... Θα έχεις να κανεις μαζί μου!!:nono::nono:

πιστεύεις δηλαδή οτι το Ideal Pro Rider του 93 που έχω μπορεί να σενιαριστεί με 150ευρώ max?

Θέλω οπωσδήποτε

ελαφριές ζάντες αλουμινίου

Λάστιχα street

Σέλα

και φρένα

Πεταλιέρα δίσκο και ταχύτητες από όσο τα είδα απλά καθάρισμα και λάδωμα θέλουν...ακόμα και έτσι όπως ήταν δούλευαν σε ικανοποιητό βαθμό που με λίγη φροντίδα θα στρώσουν.

Τι γνώμη έχεις για το να αναστήσω το παλιό IDEAL?

Link to comment
Share on other sites

πιστεύεις δηλαδή οτι το Ideal Pro Rider του 93 που έχω μπορεί να σενιαριστεί με 150ευρώ max?

Θέλω οπωσδήποτε

ελαφριές ζάντες αλουμινίου

Λάστιχα street

Σέλα

και φρένα

Πεταλιέρα δίσκο και ταχύτητες από όσο τα είδα απλά καθάρισμα και λάδωμα θέλουν...ακόμα και έτσι όπως ήταν δούλευαν σε ικανοποιητό βαθμό που με λίγη φροντίδα θα στρώσουν.

Τι γνώμη έχεις για το να αναστήσω το παλιό IDEAL?

εγώ σου λέω μη ρίξεις ούτε ένα cent.Πήγαινε κατευθείαν για καινούργιο.Θα το μετανιώσεις...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.