Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

εχουμε κατι σε υδραυλικο δισκοφρενο center lock στα ~ 150Ε μπρος πισω χωρις δισκοπλακες

- μου πεσε λιπαντικο σ αυτα που εχω τωρα (ποσο βλακας) και δεν στρωνουν με τιποτα

τα καθαρισα τα τριψα με γυαλοχαρτο, εβγαλα τα τακακια τα τριψα και αυτα και ακομα τριζουν

πως σταματαει αυτο το τριξιμο...ελεος..

Avid Juicy 3.5 2010

Shimano Deore Disc Brakes M535

Shimano Deore Disc Brakes M575 - Ltd Edition

καπου εκει ειμαι...η εγκατασταση ειναι ευκολη?

θα τα παρω απο το internet

γιατι στην Ελλαδα εχουν μεχρι και 80% πανω και δεν λεει...

Δες εδώ για τα avid elixir. Είναι η εξέλιξη των juicy

Οποια σειρά νομίζεις οτι σηκώνει η τσέπη σου(πρόσεχε γράφει τιμή για ένα φρένο). Απο την μάνα του το δικό μου είχε τα elixir 5. Με 185mm μπροστά και 160 πίσω δέν έχω βρεί κατήφορο που να μην με σταματάει.

Θα έρθουν γεμάτα υγρό και εξαερωμένα. το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τα βάλεις στο ποδήλατο. 4-5 αλενόβιδες το κάθε φρένο και είσαι οκ

Τα δισκοφρενα όλα είναι ίδια είτε για centerlock είτε για εξάβιδους δίσκους. Ανάλογα το κέντρο της ζάντας σου βάζεις και τον κατάλληλο δίσκο

Link to comment
Share on other sites

Μιας και σε μια βδομαδα αυτη τη στιγμη θα τρωω τα πιτογυρα μετα το βουνο,αξιωθηκα να παρο κρανος.

Ψαχνω κατι οικονομικο σχετικα μεχρι τα 30 ευρω.

Ειδα αυτο σε καλη τιμη,αλλα μαλλον δεν ειναι αυτο που χρειαζομαι στην περιπτωση μου σωστα?

Μετα επεσα σε αυτο .Τι λετε καλο?Τα λεφτα του τα αξιζει?Παραπανω δεν μπορω να διαθεσω,αλλα μην παρω και κανα κρανος απο τον Ζαχαριά. :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Αφου το Σαββατο πηγαμε για μπανιο ολοι με τα ποδηλατα..γυρισαμε και ειπαμε με τον racer να φορτωσουμε τα ποδηλατα να παμε πανω στο βουνο μιας και ειχε MTB

photo_57.jpg

Ποσα να χωρεσει πια το καημενο το αμαξακι που ολο θορυβους κανει :p

photo_96.jpg

Διαφορες

photo_3.jpg

photo_5.jpg

photo_102.jpg

photo_104.jpg

photo_110.jpg

photo_100.jpg

photo_114.jpg

Εδω στην επιστροφη μετα απο μια ελαφρια καταβαση που εσκεμενα δεν αποφευγαμε τις λασπες :p

photo_120.jpg

photo_121.jpg

photo_118.jpg

photo_117.jpg

photo_115.jpg

Εδω ωραια διαδρομη απο περιφερειακο καλαματας πηγαινοντας προς φραγμα παμισου.

photo_153.jpg

photo_192.jpg

photo_165.jpg

photo_168.jpg

photo_190.jpg

photo_210.jpg

Και αφου επιστρεψαμε απο την βολτα των 30+ χιλιομετρων..

...ξανατιμησαμε και παλι αυτο το υπεροχο βουνο ονοματι Ταυγετος..

photo_251.jpg

photo_254.jpg

photo_269.jpg

photo_273.jpg

photo_258.jpg

photo_332.jpg

photo_325.jpg

photo_317.jpg

photo_294.jpg

photo_297.jpg

photo_289.jpg

photo_275.jpg

photo_337.jpg

photo_353.jpg

Το βουνο ηταν απλα φανταστικο.Ηρεμεις ωραιες διαδρομες οχι μεγαλες κλησεις ανηφορες / κατηφορες.ανετα πας εκδρομουλα και οργωνεις ολα τα χωραφια.εχει πολλα θεματα για φωτογραφια αν θελεις.

Συνολικα χιλιομετρα που καναμε το σαβ/κο ηταν καπου στα 70χιλιομετρα (τα 30-35 ειναι στο βουνο)

DJD : και σου ξαναλεω...Παρε mountain να νιωσεις λιγο ποδηλατο:p

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Καλά το MTB στον Ταύγετο απίστευτο ε.. καμία σχέση με τις βόλτες με την κούρσα. Ανυπομονώ να πάω στο χωριό τον Άυγουστο (με το GT :p) να τα οργώσω όλα :p

Ο γομάρ πήγαινε σαν τρελός στο χώμα, τον βοηθούσαν τα λάστιχά του βέβαια. :p:P. Επίσης πρέπει να δείτε το cadence του, δεν έχω χρησιμοποιήσει κοντεράκι με cadence αλλά απ' ό,τι έχω καταλάβει πρέπει να 'ταν 105+.

Γενικά το ΣΚ ήταν τέλειο :T:

ΥΓ: Θέλουμε και τα βιντεάκια ε :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γκόμαρ γμτ σου....:p

btw αυτο που δεν αναφερθηκε ειναι αφου μαζευαμε τα ποδηλατα απο Ταυγετο ο racer εφυγε με το GT απο τον κεντρικο δρομο με καμποσα χιλιομετρα καταβαση κ Μ.Ο ταχυτητας 45-50 και μαξ 57.

Σε καποια φαση αφου τον φτανω με το αμαξι και τον ειχα μπροστα μου,σε μια φουρκετα παταει πισω φρενο και βλεπω το λαστιχο να βγαζει καπνους!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα παλιό IDEAL ποδηλατάκι από την εφηβεία μου στο πατρικό και κάθε που επιστρέφω η μπροστινή ρόδα είναι πίτα. Παθαίνουν κάτι τα λάστιχα σε αχρησία;

Ναι, ξεραίνονται. Αυτό εξαρτάται βέβαια και από το χώρο που το έχεις, αλλά αν είναι πολλά τα χρόνια θα θέλει όλο ένα καλό λάδωμα, ίσως νέα συρματόσχοινα και σχεδόν σίγουρα λάστιχα.

Όλα αυτά δεδομένου ότι δεν το έχει πιάσει και σκουριά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ για τα avid elixir. Είναι η εξέλιξη των juicy

Οποια σειρά νομίζεις οτι σηκώνει η τσέπη σου(πρόσεχε γράφει τιμή για ένα φρένο). Απο την μάνα του το δικό μου είχε τα elixir 5. Με 185mm μπροστά και 160 πίσω δέν έχω βρεί κατήφορο που να μην με σταματάει.

Θα έρθουν γεμάτα υγρό και εξαερωμένα. το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τα βάλεις στο ποδήλατο. 4-5 αλενόβιδες το κάθε φρένο και είσαι οκ

Τα δισκοφρενα όλα είναι ίδια είτε για centerlock είτε για εξάβιδους δίσκους. Ανάλογα το κέντρο της ζάντας σου βάζεις και τον κατάλληλο δίσκο

αυτο το site εβλεπα και εγω την Παρασκευη, το θεμα ειναι οτι δεν εχει centerlock disko G3 185/160 centerlock και θελω να τα παρω ολα μαζι απο ενα καταστημα μιας και τα μεταφορικα ειναι αρκετα..

εχει μονο 185

http://www.actionsports.de/gb/Components/Brakes/Disc-Brake-Accessoires/Avid-G3-Centerlock-Clean-Sweep-Rotor::25676.html

εχω shimano δισκους τωρα 160/160 αλλα θα τους αλλαξω με G3 για να αποφυγω τριξιματα

απο το www.actionsports.de εχεις παρει τιποτα? 25Ε δεν ειναι τα μτφ απο εκει?

ψηθηκα για τα Elixir R αλλα πολλοι αναφερουν θορυβους (βεβαια δεν ξερω με τι δισκους)

μετα η Αvid βγαζει τα G3 ισχυριζοντας οτι τους ελαχιστοποιει

τελικα λεω να παω για τα Εlixir 5 που ειναι πιο καινουρια απο τα R και ισως πιο αθορυβα

και η μονη διαφορα μεταξυ τους απ οτι βλεπω ειναι η ρυθμιση μανετας με ροδελακι

τα δικα σου ρυθμιζονται με αλλεν σωστα?

για δες και εσυ λιγο εδω

http://www.actionsports.de/gb/Components/Brakes/Disc-Brakes/Avid-Elixir-5-disc-brake::25373.html

σωστα τα βαλα? μην παραγγειλω οτι να ναι... :zzz:

τωρα απο centerlock σε 6 bolt επειδη δεν μπορω να βρω 185/160 centerlock θα τα κανω με ανταπτορα

βρηκα ενα μαγαζι εδω με 30-40Ε και τα 2.

post-4508-1416074538,4615_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Και γω θέλω γυαλιά για το ποδήλατο....

Με τον αέρα δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα γιατί φοράω μυωπίας αλλά ο ήλιος πλέον άρχισε να κουράζει. Δεν μπορώ με τίποτα να βάλω φακούς επαφής.

Έχει κανείς να προτείνει κάτι μέχρι 150-200?

Είδα απο περιέργεια κάτι oakley μυωπίας και ξεκινάνε απο 250Ε!!!!!!11

@Dem

ότι δίσκους, ότι φρένα ότι τακάκια κάποια στιγμή το τσίριγμα αυτό θα το έχεις. Θα φεύγει θα επανέρχεται και θα σου σπάει τα νεύρα. Και τα δικά μου στην αρχή δεν ακούγοταν. Τώρα σκούζουν όλη την ώρα.

Δεν με ενοχλεί πλέον.

Δοκίμασε αν θέλεις αυτό το σπρει που βάζουν στα δισκόφρενα απο τα μηχανάκια για να μην τσιρίζουν.

Αν έχεις centerlock κέντρα δεν μπορείς να βάλεις αυτους τους ροτορες θέλεις ανταπτοράκι. centerlock to 6bolt.

πάρε τον g3 centerlock για μπροστά. Ανταπτοράκι και 6βιδο g3 για πίσω. Πιο φτηνά θα σου βγούν 2 G3 centerlock νομίζω.

Επειδή δεν είναι στανταρ και διαφέρει απο πιρούνι σε πιρούνι ξέρεις αν το δικό σου είναι IS η Post Mount βάση δισκόφρενου? Αν δεν ξέρεις βάλε μια φωτο να δούμε τι βάση φρένου χρειάζεσαι

Σωστά. η απόσταση της μανέτας απο τα δικά μου ρυθμίζεται με allen.Ρυθμιση set it and forget it.Θα το κάνεις μια φορά με το αλλεν και δεν θα το ξαναπειράξεις.

Δεν έχω ψωνίσει ποτέ απο το συγκεκριμένο. Παρόλα αυτα σε 2 mail που τους έχω στείλει παλιότερα απάντησαν σε 10 λεπτά.

Post Mount

IS mount

Έγινε επεξεργασία από cddaraa
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.