Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Mια ερωτηση παιδες...το ερωτημα αιωνιο... Μountain με σλικ λαστιχο ή κουρσα? Ο προυπολογισμος μαξιμουμ 1000€ τα κιλα μου 93 και το υψος 1,78. Trekking και υβριδια τα αποκλειω οποτε σε αυτες τις δυο κατηγοριες θα κινηθουμε... Αναβασεις καταβασεις δεν θα γινουν ελειψει παρεας οποτε lone rider θα ειμαι...Στοχος ειναι να χαθουν κιλα μεχρι τα 85 και να βελτιωσω φυσικη κατασταση. Ακουω προτασεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι η κούρσα θα σε δυσκολέψει για αρχή και καλό θα είναι να ξεκινήσεις με ένα λιγότερο απαιτητικό ποδήλατο όπως είναι το mountain.

Κακώς αποκλείεις trekking και υβρίδια μιας και δημιουργήθηκαν για να καλύψουν το κενό μεταξύ off road mountain και road.

Στη θέση σου με το budget στα 1000ευρώ θα πήγαινα σε αυτό

Cube SL Cross Race 2010 | Buy Online | ChainReactionCycles.com

b87b46bf7b60c67cc313ae3d011c5032.jpg

εγώ πάντως έκανα το βήμα σήμερα και παρήγγειλα αυτά

# 1 of Ritchey Pro Road Bar Tape (Black)

# 1 of Altura Night Vision Evo Waterproof Cycling Jacket (Medium)

# 1 of Altura Night Vision Waterproof Winter Cycling Gloves (Small)

# 1 of Topeak Fixer F22 Bracket

ελπίζω να μέτρησα σωστά σε νούμερα για το τζάκετ και τα γάντια. ανυπομονώ να έρθουν.:fun:

Link to comment
Share on other sites

Kανω εδω και κανενα 3μηνο με ενα city(ο θεος να το κανει) 16 κιλα και κανω περιπου 50χλμ την βδομαδα με μεγιστη αποσταση πειραια-γλυφαδα και πισω... Με κουραζει στον ανηφορο γιατι δεν νιωθει απο πεταλι(ελαστικος σκελετος βαρυς ατσαλινος). Ετσι και μια κουρσα δεν θα με χαλαγε στα 9 κιλακια... Αλλα σκεφτομαι και το mountain λογω αντοχης τροχων κυριως για πεσιματα σε φρεατια κτλ. Ποια η γνωμη σας? (Τrekking σου πω γιατι δεν θελω και μην με χλευασετε πολυ... Δεν μου αρεσει η ιδεα των υβριδιων προτιμω καθαροαιμο και πιστευω αν σου αρεσει θα ασχοληθεις αλλιως τσαμπα τοσα μεροκαματα για ποδηλατο!)

Link to comment
Share on other sites

πιστευεις οτι παιρνοντας ενα καλο Mountain , θα κολλαγες παραπανω με το ποδηλατο και θα αρχισες να αφιερωνεις χρονο στα βουνα ;

αν εχεις αυτο το μικροβιο , πας σε MTB

αν οχι , πας σε trekking

αν εισαι το ακριβως αντιθετο , πας σε κουρσα ωστε να πηγαινεις πειραια - σουνιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aν παίζεις άσφαλτο όπως είπε και ο Γκόμαρ, θα πας σε κούρσα.

Τα trekking και μόνο λόγο σέλας θα σε κουράσουν στα πολλά χμ.

Αλλιώς πάς σε MTB.

Τώρα αν είσαι της ασφάλτου και φοβάσαι απλά τα φρεάτια, πάλι σε κούρσα πρέπει να πας, είναι η μέρα με την επόμενη νύχτα σε άσφαλτο.

εδώ εγώ αλλάζω ποδήλατο με του Γόμαρου που είναι μόλις 2 κιλά κάτω απο το δικό μου και είναι η μέρα με την νύχτα, πόσο μάλλον να ήταν άλλα 3 κιλά κάτω...

Αν και την μεγαλύτερη διαφορά θα την δεις μόλις αδυνατήσεις.

Εχουμε ίδιο ύψος και είμαι 78 κιλά τώρα αλλά ήμουν 105 πρίν όχι πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ίδιο ύψος και είμαι 78 κιλά τώρα αλλά ήμουν 105 πρίν όχι πολύ καιρό.

FFFFFFFFFFUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU.......(σε λιγο θα εχεις πμ).

Aπο τη στιγμη που ειναι(εισαι) lone rider και θα ασχοληθει(ς) για την φυσικη κατασταση και ελλειψη βαρους ...δε νομιζω οτι πρεπει/χρειαζεται να επικεντρωθει(ς) σε συγκεκριμενο ειδος ποδηλατου.Για μενα παρε ενα που να κανει λιγο απο ολα.

Απο τη στιγμη που δεν εχεις τη παρεα να σε τραβαει σε βουνα η σε πιστα μη παρεις καποιο αποκλειστικα για αυτα.

Μια χαρα φυσικη κατασταση φτιαχνεις με βουνου κινουμενος αποκλειστικα σε ασφαλτο.

Πχ...σαν ενα ακρο...το κτμ αν μπορεις να σφιξεις αναρτησεις μια χαρα θα σου κανει και εκεινο...(και ας ανεβοκατεβαινεις μονο ασφαλτινα πεζοδρομια στην τελικη).

Βεβαια εχεις εκφρασει αντιθετη αποψη ...οποτε περι ορεξεως....

Απο την αλλη με ενα μινι ψαξιμο στο site..βρηκα και αυτα...που ειναι πιο oriented σε αυτα που θες..(αν και δεν τα κοβω να μπορουν να ξεφυγουν απο πατημενο εδαφος.

KONA Ph.D - Προσφορές Ποδηλάτων - Προσφορές | τα πάντα για τα ποδήλατα

SCOTT SPEEDSTER S20 FB - Προσφορές Ποδηλάτων - Προσφορές | τα πάντα για τα ποδήλατα

Link to comment
Share on other sites

στο πιρουνι που εχει την βιδα για το preload , απο την κατω μερια εχει μια αλενοβιδα

αυτη τι κανει ;

μην την ξεβιδώσεις ποτέ,εκτός και αν θέλεις να λύσεις το πιρούνι.Βιδώνει πάνω στον άξονα του πιρουνιού(του preload στην δική σου περίπτωση) και το κρατάει ενωμένο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και εγω θα το ισιωσω κανα ποντο στραβωσε, αλλα το φοβαμαι λιγο πηπως σπασει και μπει καμια αλυσιδα μεσα στις ακτινες και εχουμε αλλα μετα...

Gomar παρε ενα 2ο να το χεις απο τωρα μην δεν πουλανε το ποδηλατο μετα αλλαξει το frame με τα χρονια και δεν βρισκεις νυχι μετα να ταιριαζει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις παλικάρια, δώστε καμια γνώμη γι αυτό το ποδήλατο. KTM comp r.2.0. Δε μπορώ να βρω review πουθενά.

Προορίζεται για χρήση απο XC ως all-mountain, αποκλειστικά για βουνό, αλλά δε με χαλάει και η σκέψη κανενός trail ή τίποτα πιο βάρβαρου μελλοντικά.

Η άλλη επιλογή είναι το Kona dawgma του 2009, αλλά 1) φεύγει λίγο στη τιμή (το πρώτο το έχω βρει 950, το δεύτερο 1200) και 2) δε ξέρω μήπως είναι πολύ "βαρύ" και καταντήσω να το σέρνω σε εξοχές που δε χρειάζονται τόσο ενισχυμένο ποδήλατο.

Δώστε καμιά γνώμη...

Εσυ θα πρεπει να κρινεις σε αυτην την περιπτωση...αναλογως πως το εννοεις εσυ το βουνο.

Αν θα κανεις light trail αλλα οχι ετσι οπως το εννουν οι αμερικανοι αλλα ελληνικο (νεροφαγωματα κοτρωνια κτλ)

και πιεσεις πολυ το ποδηλατο δεν θα μεινεις ευχαριστημενος με κανενα απο τα 2.

το 2ο που βαζεις ειναι σαφως καλυτερο, εχει αξιπρεπες πιρουνι μπροστα καλα κεντρα με μεγαλες φλατζες

αλλα η RockShox Monarch 3.1 πισω ειναι ετσι και ετσι..

Αλλα και παλι ειναι πως εννοεις εσυ το κοπανημα και την πιεση που βαζεις στο ποδηλατο.

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

θα σχοληθω τελικα και εγω με το bike για να βελτιωσω φυσικη κατασταση και να χασω κανενα κιλακι :p

το budget ειναι παρα πολυ μικρο - 200€-250€ και με ενδιαφερει μια λυση μεταξυ βουνου και πολης.....λιγα χιλιομετρα για αρχη και μετα σιγα σιγα με την βελτιωση στην φυσικη κατασταση θα αυξηθουν ..

καμμια τιμια λυση ?

υαπρχει ενα κονε ideal για καλυτερη τιμη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

θα σχοληθω τελικα και εγω με το bike για να βελτιωσω φυσικη κατασταση και να χασω κανενα κιλακι :p

το budget ειναι παρα πολυ μικρο - 200€-250€ και με ενδιαφερει μια λυση μεταξυ βουνου και πολης.....λιγα χιλιομετρα για αρχη και μετα σιγα σιγα με την βελτιωση στην φυσικη κατασταση θα αυξηθουν ..

καμμια τιμια λυση ?

υαπρχει ενα κονε ideal για καλυτερη τιμη

πες του κονε να σου δωσει στα 250-280 pro rider 2009 ή pro rider 2010 στα 300-350

εγω συνεχως βαζω κιλα με το ποδηλατο παντως :beer:

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.