Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Δεν μπορώ να σου πω σίγουρα, υπάρχουν μερικοί λόγοι που θα μπορούσε να συμβαίνει αυτό. Αν έχεις την σέλα πάρα πολύ ψηλά σε σχέση με το τιμόνι κι αναγκάζεσαι να κοιτάς "στραβά" όλη την ώρα για να βλέπεις μπροστά. Αυτό το παθαίνω κι εγώ με την κούρσα σε μεγάλες καταβάσεις γιατί η στάση είναι πολύ επιθετική κι η κατηφόρα δεν βοηθάει. Ένας μακρύτερος λαιμός ίσως βοηθήσει, ή μερικά spacers κάτω από το τιμόνι για να το φέρεις λίγο ψηλότερα.

παιζει αυτο που λες, μετα τη σελα παω παλουκοσελο λαιμο, τα thompson τα θεωρεις καλα?, διοτι βλεπω οτι ειναι τα πιο αυθεντικα χωρις πολλα φρουφρου.

Link to comment
Share on other sites

Tolis9 τα raleigh προσωπικά δε τα έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση, θα προσπαθούσα να βρω κάτι άλλο.

Και μια φώτο από την χθεσινή βόλτα...

επειδη η αγορα θα γινει απο μαγαζι συγγενικου προσωπου παιζω αναμεσα στο συγκεκριμενο μοντελο απο raleigh σε atala και μετα σε orient.....

δεν εχω ιδιατερα πολλες επιλογες...εχεις να μου προτεινεις κατι αντιστοιχο σε atala η orient ????σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

χμμ για ritchey πηγαινα στην αρχη, αλλα διαβαζω απο comments σε chainreaction, wiggle,etc οτι στα παλουκοσελα αυτα με την μια βιδα στερεωσης κανουν fail, βεβαια ενταξει δεν ξερω κ την χρηση..θα παω σε thompson για δοκιμη και θα σου πω :p

θα βεβαια, διοτι αυτη τη περιοδο προεχουν πολλα αλλα και μονο η σελα ειναι η απολυτως αναγκαια..

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα δώσω 600ευρώ για κάμερα η οποία μπορεί να πάει ανά πάσα στιγμή από βροχή ή πέσιμο :hehe: Δε σφάξανε!

ενω για το κινητο τα σκας με περισση χαρα :p

Tεσπα....κουβαλα την ρημαδα την canon τουλαχιστον..και οποτε εισαι για καταθεση φωναξε..:D

Link to comment
Share on other sites

Οκ έφτασε το κιτ για την εξαέρωση και την έκανα. Το μπροστινό έγινε τζιτζί, σταματάει εκεί που πρέπει. Το πίσω είναι ακόμα χαλαρούλι δυστυχώς, και το πάλεψα πολύ ώρα για να μην έχει καθόλου αέρα. Δε ξέρω αν μπορεί να γίνει κατι άλλο με δαύτο.

Κάτι άλλο τώρα, ο μπροστινός δίσκος βρίσκει στα τακάκια, τα έβγαλα και ξαναβαλα 2-3 φορές αλλά δεν.. τι κάνω λάθος; :shout:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ έφτασε το κιτ για την εξαέρωση και την έκανα. Το μπροστινό έγινε τζιτζί, σταματάει εκεί που πρέπει. Το πίσω είναι ακόμα χαλαρούλι δυστυχώς, και το πάλεψα πολύ ώρα για να μην έχει καθόλου αέρα. Δε ξέρω αν μπορεί να γίνει κατι άλλο με δαύτο.

Κάτι άλλο τώρα, ο μπροστινός δίσκος βρίσκει στα τακάκια, τα έβγαλα και ξαναβαλα 2-3 φορές αλλά δεν.. τι κάνω λάθος; :shout:

χαλαρωσε λιγο τις βιδες της δαγκανας, πατα φρενο, και με πατημενο φρενο σφιξε τις βιδες.

παλι μπορει να ακουμπανε λιγο, μετα φευγει με λιγα χιλιομετρα οταν παρουν μορφη τα τακακια.

Ειναι μεγαλυτερο το καλωδιο πισω, για αυτο δυσκολευει περισσοτερο.

Αν ηταν ok το μαστορι που τα ειχες δωσει στην αρχη τωρα δεν θα ειχες προβλημα.

Ουτε θα εμπαινες καν σ αυτο το κοπο : (

Link to comment
Share on other sites

Θενξ, τα έφερα στα ίσια. Εντάξει μωρέ, καλή εμπειρία ήταν η εξαέρωση, με το youtube στο pause :hehe:

Αναμενόμενο... δυστυχώς αξιόλογους μάστορες δύσκολα βρίσκεις, είτε στα ποδήλατα (σπάνια) είτε σε οτιδήποτε άλλο πιο διαδεδομένο, τους ψάχνεις με τον φακό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποψη για τα atala υπαρχει????

μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι μια πολυ καλη λυση ειναι και το atala slr 100 ομως με προβληματιζει το γεγονος οτι εχει πολυ λεπτα ελαστικα 700-23 ,γνωριζετε μεχρι ποσο παραπανω θα μπορουσα να του βαλω????μιας και αρχαριος κριμα δεν ειναι να τρεχω για ζαντες καθε λιγο και λιγακι???

ποσο ανθεκτικα μπορει να ειναι τα 23 η εστω τα 25 που σιγουρα ταιριαζουν??

Link to comment
Share on other sites

τελικά το σκονισμένο οδόστρωμα είναι χειρότερο από ψιλόβροχο.ήθελα να στρίψω και γω πλαγιασμένος μέσα στη πόλη λες και έκανα αγώνα.....πονάω γμτ:(

είπες μήπως να ακολουθήσεις τα βήματα του πιο τρανού ποδηλάτη του φορουμ; :p

περαστικά Γιώργη:(

Link to comment
Share on other sites

εντάξει....τον Κώστα δε τον φτάνει κανείς :p

η στροφή ήταν αριστερή....πλάγιασα αριστερά και ξαφνικά έχασα grip.....ούτε 30μοίρες δε το πλάγιασα, αλλά με τόση σκόνη που είδα οτι είχε μετά ήταν λογικό να μην πιάσει πρόσφυση οτιδήποτε διαφορετικό από μπάσιμο με 10χλμ/ω και στρίψιμο στο τιμόνι.....έχω συνηθίσει τελευταία να μην στρίβω καθολου το τιμόνι αλλά να πλαγιάζω και δεν σκέφτηκα σκόνες (παραλιακός δρόμος με εργοτάξιο του νέου λιμανιού και αρκετή σκόνη)

αφού όταν σηκώθηκα και τινάχτηκα έφευγαν σύννεφα.

το θέμα είναι έπεσα με όλο το βάρος πάνω στο αριστερό μπούτι και έχει φουσκώσει από τη μέση ως το γλουτό.μελάνιασμα ακόμα δεν έχω αλλά ζορίζομαι αρκετά να περπατήσω....

σκέφτομαι μήπως θέλει ξεκούραση και αλοιφές αλλά δε μασάω εύκολα από τέτοιους πόνους και θέλω όσες μέρες μείνω κάτω να βολτάρω και όχι να κλειστώ σπίτι από μια αναποδιά....

ευτυχώς το ποδήλατο ούτε γρατσουνιά γιατί ήμουν εγώ από κάτω του.

Link to comment
Share on other sites

παγο βαζε και θα εισαι ok, οχι θερμαντικη, κ μην σταματας καθολου!!!

εδιt> για να ειμαι ειλικρινης κ οχι κομπογιανιτης, αν ειναι μυικος πονος απο τραβηγμα βαζεις θερμαντικη, αν ειναι απο χτυπημα τοτε παγο. ετσι μου ειχαν πει εμενα τουλαχιστον οταν ειχα πεσει απο μια σκαλα κ εβαζα θερμαντικη, οπου κ δεν εκανε τιποτα..

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

.

ευτυχώς το ποδήλατο ούτε γρατσουνιά γιατί ήμουν εγώ από κάτω του.

Σκεψου την θετικη πλευρα, τουλαχιστον σε καβαλησε κατι που αγαπας :hehe:

Περαστικα George :kiss3:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.