Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Άμα κάνω δίαιτα και χάσω 3 κιλά θα είναι το ίδιο με το να είχα 3 κιλά ελαφρύτερο ποδήλατο;

Καλύτερες επιδόσεις θα έχεις αν χάσης εσύ 3 κιλά. Ακόμα και αν τα κιλά αυτά είναι μόνο μυϊκή μάζα

Ακόμα φθηνότερο και μια χαρά. Περί τα 20-22 γραμμάρια έκαστο, έχω 6 από αυτόν. carbon bicycle | eBay

Πράγματι μεγάλη ευκαιρία Κώστα μόνο που με 10 κομμάτια παίζει να σε καταστρέψουν στο τελωνείο, επειδή θα σε περάσουν για έμπορο

Πλήρωσα 150€ πριν μερικά χρόνια για 6 λαστιχάκια τιμή χώμα που είχα αγοράσει.

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Από ebay. 2 ευρώ από Κίνα. Πήρα για το Desire και τα σπάει (για αυτήν την τιμή).

Το arm band δεν βολεύει γιατί:

α) θα έχεις κάτι να σε σφίγγει επί πόσες ώρες κάνεις ποδήλατο

και β και σημαντικότερο) δεν θα βλέπεις τίποτα (αν βάλεις sports tracking software) / δεν θα μπορείς να πατήσεις τπτ (πχ να σηκώσεις κλήση κλπ)

Το arm band είναι για κανένα τρέξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού αγαπάτε τόσο πολύ τα scott...

ορίστε και το δικό μου carbon scale.

Full απλυσιά και βρωμιά και πανάθλιο φωτογραφικό χέρι

CIMG0222.jpg

τι χρηματορουφηκτρα ειναι αυτη? τωρα το ειδα...

περισσοτερη βρομιά θελει : P

(Sram XX :whip:)

Να το χαιρεσαι man!!!

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για αγορές.

Είδα από το λινκ του ΓιαγκΤ ότι το planet-x έχει βάλει κάποια λάστιχα σε έκπτωση και προβληματίστηκα για το τι συμφέρει περισσότερο, να αγοράζεις λάστιχα από το νετ ή από το ποδηλατάδικο της γειτονιάς;

Link to comment
Share on other sites

Μια πλαστική πλάκα 2 πόντους πάχος λίγο μεγαλύτερη από τις διαστάσεις του τηλεφώνου.

Σκάβουμε 1,5 πόντους να χωράει το τηλέφωνο χαλαρά με φρεζοδραπανο η ρουτερ.

Μια μικρή πλάκα λίγο μεγαλύτερη από την διάμετρο του λαιμού του τιμονιού η όπου το θέλουμε τοποθετημένο,

Τρυπάμε στο κέντρο όσο είναι ο λαιμός και τρυπάμε κατά μήκος στα 2 άκρα για μ4 βίδες. Κόβουμε στην μέση με το πριόνι την μικρή.

Τρυπάμε στα δυο άκρα την μεγάλη πλάκα όση απόσταση έχουν οι τρύπες της μικρής και περνάμε τις βίδες

Χαράζουμε στο πλάι και περνάμε ορινκ

post-93-1416075473,2296_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια πλαστική πλάκα 2 πόντους πάχος λίγο μεγαλύτερη από τις διαστάσεις του τηλεφώνου.

Σκάβουμε 1,5 πόντους να χωράει το τηλέφωνο χαλαρά με φρεζοδραπανο η ρουτερ.

Μια μικρή πλάκα λίγο μεγαλύτερη από την διάμετρο του λαιμού του τιμονιού η όπου το θέλουμε τοποθετημένο,

Τρυπάμε στο κέντρο όσο είναι ο λαιμός και τρυπάμε κατά μήκος στα 2 άκρα για μ4 βίδες. Κόβουμε στην μέση με το πριόνι την μικρή.

Τρυπάμε στα δυο άκρα την μεγάλη πλάκα όση απόσταση έχουν οι τρύπες της μικρής και περνάμε τις βίδες

Χαράζουμε στο πλάι και περνάμε ορινκ

Καλό και σίγουρο.

Το θέμα είναι, πλαστικές πλάκες που βρίσκουμε?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να κερδιζεις σε griparisma ελαφρως , αλλα χανεις σε ταχυτητα και σε κουραζει παραπανω το μεγαλο λαστιχο χωρις να το καταλαβεις.Παντα μιλαω για XC.

Οσον αφορα αυτο που λες για κραδασμους , βαλε tubeless.Αν οχι με ειδικες ζαντες , αλλα κανε τα λαστιχα σου tubeless.Εκει ειναι που θα νιωθεις οτι εχεις και πισω αναρτηση :)

Άλλο σου λέει, αν βάλει πίεση στα λάστιχα το πάτημα τους είναι μικρό. Συγκρίνεται με πάτημα μικρότερου προφίλ. Είναι κυκλικα στην τομή τους , μάλλον για αυτό στο λέει.

Το πισω ειδικα μου φαινεται πολυ γρηγορο, ασχετα με το υψος του.

Σε λασπες και νερα θα εχει προβλημα ισως, αλλα φαινεται και ανετο λογο υψους.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

να ρωτηξω κατιτις??

Με το actuation ratio τι παιζει??

Εστω οτι εχεις ετοιμο σεταρισμενο συστημα shimano (2-1 Α.R) και αλλαξεις μονο shifter ..σε καποιο SRAM με 1-1....δεν θα μπορεσει να σεταριστει με το προηγουμενο ντεραγιε??

Link to comment
Share on other sites

oποιος σιγοψηνεται για φτηνο slick/semi slick λαστιχακι (λαστιχο..οχι nylon)..πετυχα αυτο στο ebay..

MICHELIN COUNTRY ROCK 26 X 1.75 SEMI SLICK MTB TYRE | eBay

Kανονικη τιμη ειναι στις 12λιρες...το 1.

Περισσοτερα οταν με το καλο αποφασισει ο ταχυδρομος μου να το φερει ...

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτόμουνα κι εγώ για semi slick αλλά δε έχω ιδέα ποια θα ήταν η συμπεριφορά τους στο ήπιο off-road ή λίγο χαλίκι και τελικά το άφησα :p

Btw. Μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των folding ελαστικών σε σχέση με τα wired; Εγώ απ' όσα έχω διαβάσει έχω καταλήξει στα εξής:

Πλεονεκτήματα: Εύκολα στη μεταφορά και πιο ελαφριά.

Μειονεκτήματα: Πιο Ακριβά.

Είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει σε σχέση με τα wired;

Link to comment
Share on other sites

Endomondo : Το καλύτερο πρόγραμμα για ποδήλατο, κατά την γνώμη μου.

Cycling Workout | Endomondo

βγαινει και σε android?

γιατι το sportstracker που το θεωρω best φαινεται βαρυ για ανδροιδ συσκευες...

Link to comment
Share on other sites

βγαινει και σε android?

γιατι το sportstracker που το θεωρω best φαινεται βαρυ για ανδροιδ συσκευες...

Αυτό που βλέπεις είναι μια δοκιμαστική διαδρομή που έκανα με Android σε Samsung

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Στο Scott ενώ το πίσω δισκόφρενο κάνει τον κλασσικό ήχου (σαν ''χχχχχχχχχχ''), το μπροστινό άρχισε να κάνει νούμερα...

Σφυρίζει ελαφρώς όταν πατάς ελαφρά, ενώ όταν πατάς γερά κάνει πολύ θόρυβο (σάν ''γλουγλου'').

Παίζει να θέλει στρώσιμο το τακάκι?

Link to comment
Share on other sites

βγαινει και σε android?

γιατι το sportstracker που το θεωρω best φαινεται βαρυ για ανδροιδ συσκευες...

Τι εννοείς βαρύ; 1GHz cpu δεν έχεις; Σε μένα είναι πανάλαφρο (HTC Desire)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.