Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

αυτο που ειπε ο dem ...απλα πας και ζητας 700c (ή 622)

Απο μαμα εταιρια (DT) ειναι 23.9mm πλατος...οποτε σαν διασταση...να μην το πω εγω ..το βλεπεις αφου scrollαρεις σχεδον τερμα κατω. (width considerations)..

και 44 βαζεις..

Tire Sizing Systems

Link to comment
Share on other sites

αφου ασφαλτινο θες...βαλε ενα πιο ασφαλτινο :p

(την προσφορα βεβαια την πληρωνεις σε μεταφορικα ...ενα 10ευρω παραπανω απο τα δικα σου)

Bike24 - Continental ComfortContact Reflex Asphalt-Tire 28"

65181.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειπε ο dem ...απλα πας και ζητας 700c (ή 622)

Απο μαμα εταιρια (DT) ειναι 23.9mm πλατος...οποτε σαν διασταση...να μην το πω εγω ..το βλεπεις αφου scrollαρεις σχεδον τερμα κατω. (width considerations)..

και 44 βαζεις..

Tire Sizing Systems

Από αυτό το site σου είχα πει ότι η ζάντα μου παίρνει και 1.00

26 x 1.00 through 2.3 | 559 mm

559 εχω

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ειναι η ζαντα σου...ομως.

Εκει λεει οτι το 559 (διαμετρος ειναι) μπορει να εχει ως δευτερη διασταση απο 1 ιντσα εως 2.3

Δεν νομιζω να μπορεις να βαλεις οτι ελαστικο θελεις (εκτος αν μου λειπει αυτος ο τυπος ζαντας που τα παιρνει ολα.)

Πρεπει να βρεις ποσο παχος εχει η ζαντα σου.

Παρε χαρακα/μεζουρα και βγαλε το λαστιχο .(απο μπροστα που βολευει.

Μετρα την εσωτερικη αποσταση

bead-seat-diameter.jpg

..και ...

A general guideline is that the tire width should be between 1.45/2.0 x the inner rim width.

If you flatten out a tire and measure the total width from bead to bead, it should be approximately 2.5 x the ISO width.

If your tire is too narrow for the rim there's an increased risk of tire/rim damage from road hazards.

If its too wide for the rim, there's an increase risk of sidewall wear, and a greater risk of loss of control in the event of a sudden flat.

The following is a partial listing of traditional tire sizes that are sometimes seen in the U.S., with their ISO bead seat equivalents.

υ.γ

Στο ειχα πει ..το 1.3 θα μου κανει τρελλη εντυπωση αν μπορει να το παρει.

ΝΑ χαιρεσαι αν μπορεις να βαλεις 1.5...(μιας και εχω βρει κατι λαστιχακια ωραια)

εδιτ

υ.γ2

Στα λαστιχα που θελεις να βαλεις..-αν μπαινουν-....φανταζομαι ειδες οτι θελει 70psi!?!?:p

u.g3

Στοιχηματιζω οτι θα παιζεις και συ απο 23-25mm.(1.75 και εισαι μια χαρα:p)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Λες, ε; Μπα δεν πιστεύω να κάθεται ο κάθε κατασκευαστής και να κάνει το εσωτερικό πιο στενό ή πιο λεπτό.

Είπε και ο ποδηλατάς. Και 1.10 βάζω αν θέλω :p (που θα βάλω, αν μπαίνει)

EDIT: Παίζει να έχεις "λίγο" δίκαιο. Πάω να δω αν γράφει τίποτα πάνω η ζάντα. Βαριέμαι τώρα να βγάζω λάστιχα.

ΕDIT2: Έχω κάνει 800km με 20psi. Τι να μας πει και η Continental;;;

EDIT3: Για μόνο 0.35 μείωση, δεν τα αλλάζω :p

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Πορταριά-Μακρυνίτσα σήμερα.14 ανηφορικά χλμ για ουμπερμαζόχες :p *

photo107v.jpg

photo112x.jpg

hill 8 by method01 at Garmin Connect - Details

και βιντεο από την επιστροφή (ήχο δεν έχει,τι έπαθε δεν ξέρω) :toomuchne

[ame=http://www.youtube.com/user/method000001?feature=mhsn#p/a/u/1/MGZjQWoJuOI]method000001's Channel - YouTube[/ame]

* και 14 κατήφορος :p

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εγινε η πρώτη βολτα με πανω απο 15km (Μενιδι, παρκο τριτση), στο καινουριο μου ποδηλατο. Τελικα πηρα το specialized hardrock 2011 και προς το παρον προσπαθω να το συνηθησω μιας και κουραζομαι λιγο γρηγορα ειδικα σε ανηφορες.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εγινε η πρώτη βολτα με πανω απο 15km (Μενιδι, παρκο τριτση), στο καινουριο μου ποδηλατο. Τελικα πηρα το specialized hardrock 2011 και προς το παρον προσπαθω να το συνηθησω μιας και κουραζομαι λιγο γρηγορα ειδικα σε ανηφορες.

ειναι μεχρι να πατησεις βουνο :D

καλοριζικο και λιωστο :)

Link to comment
Share on other sites

super το specialized,πολυ ομορφο

Ntg ωραιο λαστιχακι αυτο φιλε,το ComfortContact Reflex Asphalt

αλλα,θεωρητικα μειωνω την διασταση του τροχου,ετσι δεν ειναι? αμα του βαλω 28" απο trekking,σκεφτομαι μηπως δεν δειχνει ομορφο μετα..

βεβαια καπου διαβασα το 29" απο mtb ειναι 28" σε trekking

Link to comment
Share on other sites

περι ομορφιας μη με ρωτας...

Οταν παιζει πρακτικοτητα στη μεση η ομορφια επεται..

Aπο τη διαμετρο δεν παιζει να καταλαβεις οπτικα οτι μικρυνε η διαμετρος ουτως η αλλως.

Μονο απο το πλατος...αν θα σε χαλασει απο θεμα ομορφιας.

Βαλε 47αρι αν φοβασαι οτι θα σου φανει μικρο το 42..(1.85 και 1.65 αντιστοιχα σε ιντσες)

Link to comment
Share on other sites

Πορταριά-Μακρυνίτσα σήμερα.30 ανηφορικά χλμ για ουμπερμαζόχες :p....

12-13 μόνο ήταν το ανηφορικό κομμάτι:p. Παρόμοια διαδρομή λέω να κάνω και εγώ την Παρασκευή αν και η ανηφόρα που σκέφτομαι έχει μεγαλύτερη κλίση, ελπίζω να τα καταφέρω, το μέγιστο που έχω φτάσει είναι 350 μέτρα υψόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

περι ομορφιας μη με ρωτας...

Οταν παιζει πρακτικοτητα στη μεση η ομορφια επεται..

Aπο τη διαμετρο δεν παιζει να καταλαβεις οπτικα οτι μικρυνε η διαμετρος ουτως η αλλως.

Μονο απο το πλατος...αν θα σε χαλασει απο θεμα ομορφιας.

Βαλε 47αρι αν φοβασαι οτι θα σου φανει μικρο το 42..(1.85 και 1.65 αντιστοιχα σε ιντσες)

εχω την εντυπωση θα παω σε αυτο,29"χ2.0

απο οτι διαβαζω σε αμερικανικα φορα με 29ερ,το φορανε αρκετοι

Universal Cycles -- Schwalbe Big Apple 29r Tire

Link to comment
Share on other sites

12-13 μόνο ήταν το ανηφορικό κομμάτι:p. Παρόμοια διαδρομή λέω να κάνω και εγώ την Παρασκευή αν και η ανηφόρα που σκέφτομαι έχει μεγαλύτερη κλίση, ελπίζω να τα καταφέρω, το μέγιστο που έχω φτάσει είναι 350 μέτρα υψόμετρο.

όχι.αν ξέρεις τη διαδρομή είναι όλο ανηφόρα.πας από Άλλη μεριά (για μένα είναι το δύσκολο κομμάτι) και μέχρι τη Μακρυνίτσα

δεν υπάρχει πουθενά ίσιος δρόμος

Link to comment
Share on other sites

όχι.αν ξέρεις τη διαδρομή είναι όλο ανηφόρα.πας από Άλλη μεριά (για μένα είναι το δύσκολο κομμάτι) και μέχρι τη Μακρυνίτσα

δεν υπάρχει πουθενά ίσιος δρόμος

:)Φυσικά δεν ξέρω την διαδρομή, εγώ βάσει του γραφήματος του elevation το είπα:)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.