Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

old

SportsTrackLive | agras | Cycling | Ag. Gewrgios Zappeio

new (το 0χμ αέρας, Δ Ε Ν ΙΣΧΥΕΙ)

SportsTrackLive | agras | Cycling

Πολύ ευχαριστημένος από την βόλτα (έσπασα 16 ρεκόρ!!! - εντάξει τα μισά είναι όμοια), αν και στην αρχή ο αέρας με έσκισε και τα μπινελίκια έφευγαν βροχή. Κάπου στην μέση έστρωσε η κατάσταση (ήταν και κατηφόρα), αλλά στο τέλος...(δείτε την ερώτηση πιο κάτω :p )

Ερώτηση: Αν στα 50κάτι χιλιόμετρα το σώμα παραδώσει, τι φταίει; Ότι οι αντοχές μου είναι άστα να πάνε ή φταίει ότι είχα μόνο 600mL νερό (σκέτο) και 2 σύκα (που έφυγαν στα 30κμ...όπως και το νερό); Αν φταίνε και τα δύο κάντε μία εκτίμηση πόσο % φταίει το καθένα; (ξέρω, θα είναι πολύ φλου, αλλά κάντε την :) )

@NTG : 67 :p

EDIT: "Έρευνες έχουν δείξει ότι αν είστε έστω και λίγο αφυδατωμένοι τότε η δύναμη και η γενικότερη απόδοση σας όταν γυμνάζεστε μειώνετε δραματικά. Ακόμα και 3 με 4% μείωση στα επίπεδα νερού στο σώμα σας μπορεί να επιφέρει 10 – 20% μείωση σε μυικές συσπάσεις και άρα σε δύναμη."

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Κανείς άλλος που ξέρει καλύτερα; :rofl:

Η αλήθεια είναι ότι λόγω κρύου προτιμώ τις μικρές διαδρομές για να μην προλάβω να παγώσω :p Στην μία ώρα κρυώνουν τα δάχτυλα. Στις 2+ τα φτύνει και το combo ισοθερμικό-ζακέτα(jersey)

Όχι ότι το καλοκαίρι ήμουν καλύτερος :p

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχες φαεί καλά και την προηγούμενη, με 50 χμ, και 2 σύκα, και 2 γουλιές νερό δεν μάμισε ποτέ κανείς.

Λογικό είναι να την ακούσεις.

Ο Γιαγκος ουρλιάζει καιρό, μην σκίζεστε έτσι χωρίς λόγο γιατί θα βαράτε τοίχους και δεν θα έχετε και τα οφέλη.

Και το κρύο που λες για μένα σίγουρα έχει να κάνει και με αυτό.

Ωραία βόλτα tho! :)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι φταίει η φυσική σου κατάσταση και όχι το νερό που δεν ήπιες

Eτσι ..πες του την....το ψοφιμι....:p

Μαλλον τον μπερδευεις με μενα :hehe:

(αν δεν κανει μια μερα 30-50-60πλεον km με το ρυθμο που τα κανει θα παει για τρεξιμο για 5-10κμ)

Link to comment
Share on other sites

old

SportsTrackLive | agras | Cycling | Ag. Gewrgios Zappeio

new (το 0χμ αέρας, Δ Ε Ν ΙΣΧΥΕΙ)

SportsTrackLive | agras | Cycling

Πολύ ευχαριστημένος από την βόλτα (έσπασα 16 ρεκόρ!!!), αν και στην αρχή ο αέρας με έσκισε και τα μπινελίκια έφευγαν βροχή. Κάπου στην μέση έστρωσε η κατάσταση (ήταν και κατηφόρα), αλλά στο τέλος...(δείτε την ερώτηση πιο κάτω :p )

Ερώτηση: Αν στα 50κάτι χιλιόμετρα το σώμα παραδώσει, τι φταίει; Ότι οι αντοχές μου είναι άστα να πάνε ή φταίει ότι είχα μόνο 600mL νερό (σκέτο) και 2 σύκα (που έφυγαν στα 30κμ...όπως και το νερό); Αν φταίνε και τα δύο κάντε μία εκτίμηση πόσο % φταίει το καθένα; (ξέρω, θα είναι πολύ φλου, αλλά κάντε την :) )

@NTG : 67 :p

EDIT: "Έρευνες έχουν δείξει ότι αν είστε έστω και λίγο αφυδατωμένοι τότε η δύναμη και η γενικότερη απόδοση σας όταν γυμνάζεστε μειώνετε δραματικά. Ακόμα και 3 με 4% μείωση στα επίπεδα νερού στο σώμα σας μπορεί να επιφέρει 10 – 20% μείωση σε μυικές συσπάσεις και άρα σε δύναμη."

εξαρταται τι ρυθμο πηγες τα 50χιλιομετρα.(δεν ειδα sportracker να δω - βαριεμαι) αλλα γενικα ειναι ελαχιστα αυτα που εφαγες.

Αλλα τι εννοεις κρεμασμα ; ενιωθες οτι εσβηνες ; οτι ησουν δραστηριος και δεν πηγαιναν αλλο τα ποδια σου λογω "πονου" ;

αλλα να κρεμασει ο οργανισμος ειναι αποτελεσμα του κακου υπνου , ελλειψη πρωινου , ελλειψη καλου χθεσινοβραδινου φαγητου. πολλα παιζουν ρολο

το νερο που ηπιες ειναι λιγο παντως

edit : ρε μλκ τωρα ειδα οτι οι αντοχες σου ειναι αστα να πανε.Αντοχη δεν εχει να κανει νερο / φαγητο

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι φταίει η φυσική σου κατάσταση και όχι το νερό που δεν ήπιες

οχι τοσο , γιατι το κρεμασμα οργανισμου ειανι ελλειψη ενεργειας

μου εχει τυχει να κρεμαω στα 30χιλιομετρα (κλασσικες βολτες που κανω) και αλλες φορες να τις κανω χ2 φορες οταν εχω προετοιμαστει

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι ρυθμο πηγες τα 50χιλιομετρα.(δεν ειδα sportracker να δω - βαριεμαι) αλλα γενικα ειναι ελαχιστα αυτα που εφαγες.

Αρκετά καλό :p

Αλλα τι εννοεις κρεμασμα ; ενιωθες οτι εσβηνες ; οτι ησουν δραστηριος και δεν πηγαιναν αλλο τα ποδια σου λογω "πονου" ;

Το πρώτο. Ήθελα απλά να κάτσω δίπλα στο δρόμο και να κοιμηθώ. Δεν πονούσε τίποτα.

αλλα να κρεμασει ο οργανισμος ειναι αποτελεσμα του κακου υπνου , ελλειψη πρωινου , ελλειψη καλου χθεσινοβραδινου φαγητου. πολλα παιζουν ρολο

Το βράδυ είχα φάει μία δυνατή σαλάτα.(λαχανο καρότο, όχι ceasar's :p )

edit : ρε μλκ τωρα ειδα οτι οι αντοχες σου ειναι αστα να πανε.Αντοχη δεν εχει να κανει νερο / φαγητο

Αυτό πως το συμπέρανες; (δεν αντιλέγω, απλά ρωτάω)

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

axaxaxa

ελα γραψε λαθος.

δεν ειδα οτι ηταν σε ερωτηση πανω

νομιζα οτι ανεφερες απλως οτι οι αντοχες ηταν αστα να πανε.

Αφου εσβηνες εχει να κανει με την διατροφη καθαρα , εφοσων το πηγες καλο ρυθμο

2 συκα ειναι ελαχιστη τροφη και το νερο λιγο

Link to comment
Share on other sites

καλα κοιτα...απο ενα σημειο κ μετα δεν αντεχει και ο οργανισμος.

δε σημαινει δλδ οτι μπορεις να πας λαρισα αθηνα εφοσων εχεις φαι και νερο.

ειναι και θεμα φυσικης καταστασης σιγουρα αλλα αν εχεις ξανακανει τετοια διαδρομη και αυτη τη φορα εσβησες ειναι θεμα διατροφης / ενεργειας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ιάσωνα, με κάλυψες.

Τα ακούς wrong_method? :rofl::p

τα ακούω -μάλλον,τα βλέπω-ρε συ αλλά 50τοσα χλμ κάνω εγώ που σου ρίχνω 15 χρόνια

και δεν ζορίζομαι ιδιαίτερά και ασχολούμαι 1 χρόνο σχεδόν

city 19 by method01 at Garmin Connect - Details

αυτά γίνανε σήμερα το πρωί.έφαγα λίγο μέλι πριν να φύγω και τίποτα άλλο

η δική μου λογική λέει ότι ηλικιακά και μόνο δεν έπρεπε να έχεις πρόβλημα

αν τώρα αυτό είναι τυχαίο γεγονός οκ αν όμως ξανασυμβεί θα έπρεπε να το ψάξεις

ούτε ειδικός ούτε γιατρός είμαι απλά σου λέω τη γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

Αφιερωμένο στους ποδηλάτρεις του λαμπ.

πάτε στο vimeo και ψάχνετε το βίντεο με νούμερο 33186972 ή αν σας δυσκολεύει το νουμεράκι αναζήτηση με τίτλο

''Best bike rentals in the globe''

δε το βάζω σαν λινκ γιατί θα πέσει μπαν :hehe:

τα thanks να βλέπω όμως :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.