Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Θέλει σήκωμα, όταν δεν μπορείς να λυγίσεις τόσο :p

Για να το σηκώσεις ή παίρνεις λαιμό με μεγάλη κλίση ή κάτι μουφολαιμούς ρυθμιζόμενους. Τέλος υπάρχει και η περίπτωση (σε σένα δεν υπάρχει :p ) να είχαν βγάλει spacers από κάτω και να τα έβαλαν από πάνω. Σε αυτήν την περίπτωση τα ξαναβάζεις από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απο Bike και η μέση μου έγινε περδίκι :yes2:

Μάλλον δεν της άρεσε το διάλειμμα το χθεσινό :hehe:

btw Κάτι άσχετο. Πάτησα κατά λάθος στο Sports tracker εκεί που λέει People you may know να στείλει Invite σε έναν. Πως το ακυρώνω;:shout:

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν....ποτέ δεν φανταζόμουν ότι το ποδήλατο έχει τόσες λεπτομέρειες που κάνουν τεράστια διαφορά!

Σήκωσα σέλα και πήγα για δοκιμαστική βόλτα στο πάρκο. (14km.)

Εντυπώσεις/διαφορές (+) :

-Δεν ένοιωσα ενόχληση στο γόνατο όταν πίεζε το πετάλι μπροστά

-Έκανα την ίδια διαδρομή πολύ πιο ξεκούραστα όμως

-Τεράστια διαφορά στις ανηφόρες... χαώδης! Απλά ανέβηκα σε ανηφόρες που πριν δεν κατάφερνα γιατί το ποδήλατο

σουζάριζε! Ο τροχός δεν σηκώνει και απλά πας...εντυπωσιάστηκα!

(-)

-Είχα ήδη θέμα με τη σκληρή σέλα, τώρα που τέντωσαν τα πόδια το βάρος το αναλαμβάνει ο κ@λος μου μάλλον...πονάει πολύ...περισσότερο από πριν! (ψάχνω για σέλα δεν πάει άλλο...)

-Λίγο άβολα ένοιωσα την μέση....μήπως θέλει σήκωμα το τιμόνι?

Link to comment
Share on other sites

Ο ποπός πρέπει να το αναλαμβάνει.(70% νομίζω ο ποπός και 30% τα χέρια) Αν το αναλαμβάνουν τα πόδια θα πεθαίνεις χωρίς να προχωράς καθόλου.

Στην μέση λογικά ένοιωσες άβολα, επειδή έγειρες πιο μπροστά και η μέση σου δεν έχει ακόμη τόση ευελιξία. Με τον καιρό θα βελτιωθείς. Κάνε και καμιά έκταση στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν....ποτέ δεν φανταζόμουν ότι το ποδήλατο έχει τόσες λεπτομέρειες που κάνουν τεράστια διαφορά!

Σήκωσα σέλα και πήγα για δοκιμαστική βόλτα στο πάρκο. (14km.)

Εντυπώσεις/διαφορές (+) :

-Δεν ένοιωσα ενόχληση στο γόνατο όταν πίεζε το πετάλι μπροστά

-Έκανα την ίδια διαδρομή πολύ πιο ξεκούραστα όμως

-Τεράστια διαφορά στις ανηφόρες... χαώδης! Απλά ανέβηκα σε ανηφόρες που πριν δεν κατάφερνα γιατί το ποδήλατο

σουζάριζε! Ο τροχός δεν σηκώνει και απλά πας...εντυπωσιάστηκα!

(-)

-Είχα ήδη θέμα με τη σκληρή σέλα, τώρα που τέντωσαν τα πόδια το βάρος το αναλαμβάνει ο κ@λος μου μάλλον...πονάει πολύ...περισσότερο από πριν! (ψάχνω για σέλα δεν πάει άλλο...)

-Λίγο άβολα ένοιωσα την μέση....μήπως θέλει σήκωμα το τιμόνι?

Δέν έχει να κάνει με βάρος και κώλο απλά άλλαξες θέση πάνω στην σέλα και πιέζει σε σημεία που δεν πίεζε πριν.

Θα συνηθίσεις.

Link to comment
Share on other sites

1f98031d-dff9-6d6d.jpg[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION]δεν "σηκώνει" πια το τιμόνι ; :hehe: εσύ πρέπει να την είχες πολύ χαμηλά τη σέλα.

Πήρες μια γεύση για το πόσο ρόλο παίζει η γεωμετρία στο να κανείς πετάλι και οι ρυθμίσεις. ;)

Όσο για το τιμόνι αν δεν έχεις σίδερο πάνω απο το λαιμό δεν σηκώνεται άλλο το τιμόνι, εύκολα. Αλλά ίσως και να μην χρειάζεται. Υπάρχει και η λύση του rise τιμονιου.

Ελπίζω απλά να πρέπει να συνηθισεις την σωστή θέση και να μην έχεις πάρει μικρότερο νούμερο.

1.Πόσο ύψος έχεις, καβαλο ; 2. Μέγεθος ποδηλάτου; 3. ΕΤΤ ; 4. Η σέλα σε τι ύψος είναι πλέον σε σχέση με το τιμόνι ;

Το ETT η Scott το δίνει σαν top tube horizontal βρες το δικό σου γιατί εδώ που είμαι το 3g δεν τη παλεύει.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

3 - 7 πόντους ποιο κάτω το τιμόνι από τη σέλα. Ανάλογα που σε βολεύει το τοποθετείς

Αυτό είναι κανόνας? Προσωπικά μου αρέσει να κάνω ποδήλατο στην άσφαλτο περισσότερο σαν χαλαρή βόλτα και με βολεύει να έχω ψηλά το τιμόνι για να μην σκύβω. Την σέλα την έχω σωστά τοποθετημένη. Μιλάω για trekking ποδήλατο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κανόνας? Προσωπικά μου αρέσει να κάνω ποδήλατο στην άσφαλτο περισσότερο σαν χαλαρή βόλτα και με βολεύει να έχω ψηλά το τιμόνι για να μην σκύβω. Την σέλα την έχω σωστά τοποθετημένη. Μιλάω για trekking ποδήλατο.

Τίποτα δεν είναι κανόνας. Αν σε βολεύει ψηλότερα είναι δικό σου θέμα. Απλά δεν θα μπορείς να εξασκήσεις το ζενίθ της δύναμης σου στα πετάλια

Αν προσπαθήσεις να εξασκήσεις δύναμη θα "συλλάβεις" τον εαυτό σου να σκύβει : )

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το τιμόνι αν δεν έχεις σίδερο πάνω απο το λαιμό δεν σηκώνεται άλλο το τιμόνι, εύκολα. Αλλά ίσως και να μην χρειάζεται. Υπάρχει και η λύση του rise τιμονιου.

Για σίδερο δεν ξέρω...κοίτα μερικές φωτό να μου πεις. http://www.thelab.gr/1063083552-post3267.html

Ελπίζω απλά να πρέπει να συνηθισεις την σωστή θέση και να μην έχεις πάρει μικρότερο νούμερο.

1.Πόσο ύψος έχεις, καβαλο ; 2. Μέγεθος ποδηλάτου; 3. ΕΤΤ ; 4. Η σέλα σε τι ύψος είναι πλέον σε σχέση με το τιμόνι ;

Σίγουρα όχι...αυτό το είχα προσέξει πολύ τότε, είχα μετρήσει καβάλο. (βιβλίο στον τοίχο κτλ.)

Large έχω πάρει με ύψος περίπου 1.83. (αν δεν έχω μπεί με τα χρόνια γιατί είναι παλιά μέτρηση:p)

3 - 7 πόντους ποιο κάτω το τιμόνι από τη σέλα. Ανάλογα που σε βολεύει το τοποθετείς

Θα το μετρήσω αυτό να δω που παίζω. Ύψος τιμονιού ορίζεται το ύψος των grip προφανώς?

Link to comment
Share on other sites

Για σίδερο δεν ξέρω...κοίτα μερικές φωτό να μου πεις. http://www.thelab.gr/1063083552-post3267.html

Όχι, δεν φαίνεται να περισσεύει steerer και όλα τα spacers είναι κάτω από τον λαιμό.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να "φέρεις" πιο πάνω το τιμόνι είναι να βάλεις λαιμό με κλίση (ή ρυθμιζόμενο) και τιμόνι riser.

Σίγουρα όχι...αυτό το είχα προσέξει πολύ τότε, είχα μετρήσει καβάλο. (βιβλίο στον τοίχο κτλ.)

Large έχω πάρει με ύψος περίπου 1.83. (αν δεν έχω μπεί με τα χρόνια γιατί είναι παλιά μέτρηση:p)

Δεν φτάνει μόνο το μέγεθος του σκελετού για να φέρεις στο σώμα σου ένα ποδήλατο. Είναι πολλά πράγματα που επηρεάζουν την θέση οδήγησης, από την κλασσική σέλλα που όλοι ρυθμίζουν αλλά λίγοι το κάνουν σωστά, μέχρι το μήκος λαιμού, την κλίση του, την κλίση του τιμονιού κλπ κλπ...

Όλα αυτά βέβαια, όσο περισσότερο ποδηλατείς, τόσο θα τα μεταβάλεις καθώς το σώμα σου θα προτιμάει πιο αγωνιστικές θέσεις...

Θα το μετρήσω αυτό να δω που παίζω. Ύψος τιμονιού ορίζεται το ύψος των grip προφανώς?

Ναι αυτό, αν έχεις flat τιμόνι είναι περίπου το ίδιο με το ύψος του μπροστινού μέρους του λαιμού.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα για πρώτη φορά σε χωματόδρομο σήμερα :D

Ετσι όπως πήγαινε το bike έμοιαζε στο φυσικό του περιβάλλον. Δεν είχε καμία σχέση η συμπεριφορά του με τον δρόμο/άσφαλτο. Κουράστηκα αρκετά βέβαια αλλά ήταν απόλαυση :D

Καμιά φορα έριχνα κλεφτές ματιές στην μπροστινή ανάρτηση και ψωνιζόμουν :D:hehe::inlove:

Ξέρω ξέρω σας τα έχω πρήξει με το νέο μου bike :sarcastic:

Το οποίο τώρα θέλει πλύσιμο :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Πήγα για πρώτη φορά σε χωματόδρομο σήμερα :D

Ετσι όπως πήγαινε το bike έμοιαζε στο φυσικό του περιβάλλον. Δεν είχε καμία σχέση η συμπεριφορά του με τον δρόμο/άσφαλτο. Κουράστηκα αρκετά βέβαια αλλά ήταν απόλαυση :D

Καμιά φορα έριχνα κλεφτές ματιές στην μπροστινή ανάρτηση και ψωνιζόμουν :D:hehe::inlove:

μη μου γλυκοκοιτας τον φιλοπαππου γτ αν παμε μαζι , δε θα θες να το ξαναδεις :p
:o:X::flag::fie::fie:

I am up for it για ΣΚ πρωινά*, ή την επόμενη βδομάδα όποτε θέλετε.

*prior notice at least 1:30 hour is required.

Link to comment
Share on other sites

I am up for it για ΣΚ πρωινά*, ή την επόμενη βδομάδα όποτε θέλετε.

*prior notice at least 1:30 hour is required.

μπραβο αγγλικο ο αριστεριστης, ευγε, πολλα τα skills εναντια στο καταπιταλιστικο κατεστημενο!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.