Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

[MENTION=7634]cddaraa[/MENTION]

BTW, για τις FOX που λεγαμε, μεγαλυτερη εμπειρια εχω απο την

Fox Float Evolution RL 29" 110mm που δοκιμαζα στο Camber comp 2012 (στις φωτο)

δεν τρελαθηκα, ειδικα για τα λεφτα που ζηταει η FOX

(και νομιζω οτι ειναι απο τις πιο υπερτιμημενες εταιριες στο χωρο)

ειμαι 75 κιλα και δεν μπορουσα να την ρυθμισω να παιξει σωστα σε ολα τα 110mm, μετα βιας 70-80mm

ακομα και η (στην μιση τιμη) Manitou Tower Pro 29 που πηρα για το hardtail,

ειναι πολυ πιο γραμμικη σε ολα τα 100mm (οχι οπως την FOX) φαινεται πιο "μεγαλη", το αρχικο travel καλυτερο, το damping καλυτερο.

Τωρα ψαχνω μια 140-150 29" για αλλο frame, θα επαιρνα ακομα και αυριο παλι Manitou

αλλα κυνηγαω 34/35 καλαμια και δεν βγαζει (ακομα)

Aν μεχρι το καλοκαιρι, δεν εχει αλλαξει κατι, θα κινηθω για τις καινουριες 29ρες της X fusion που διαβαζω οτι ειναι

πολυ καλες (αν και βλεπω οτι εχουν FOX τιμες οι πρωτες που βγηκαν) αλλιως Marzocchi/Manitou με 32 καλαμια αναγκαστικα.....

η Rock shox pike 29 ζηταει ενα χιλιαρικο και αυτη και γελαει ο κοσμος.

αν εχεις καμια ιδεα, ριξτην !

εδω εξω στο μπαλκονι αναγκαστικά για λιγες μερες, δεν χωρουσε αλλο μεσα :hehe:

post-4508-1416077283,2479_thumb.jpg

post-4508-1416077283,3421_thumb.jpg

post-4508-1416077283,4057_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει από σταματημένος δε το ξεκινάς αυτό, κάποιος πρέπει να σε τραβήξει ή να ναι κατηφόρα, δε παίζει δηλαδή.

Στα 70κ που ετοιμάζεσαι να πας, ούτε σε γκρεμό δεν γυρνάς τα πετάλια

Link to comment
Share on other sites

Οι fox αφήνουν πάντα περίπου 10 χιλ για περιπτώσεις bottom out. Τερματίζουν μόνο όταν δεν έχουν αέρα στον θάλαμο. Ίσως με μεγαλύτερο sag να κατάφερνες να χρησιμοποιήσεις 10-15 χιλιοστά παραπάνω ασχέτως τις πιέσεις του αέρα στο πινακάκι για τα κιλά σου.

Για ποιό frame μιλάμε?

Δεν έχεις και πολλές επιλογές πάντως. Η θα πάρεις την fox με τα 34 η την Pike που θα βγει καλό Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλά και 95 να φτάσω πάλι γαμάτος θα μαι :hehe: Κοίτα στα 72κιλά ανέβαινα σα κατσίκι.. 8κιλά πάνω κάνουν διαφορά! 75-76 θέλω να φτάσω τώρα ναι, 79 είμαι.

Παν μέτρο άριστον έλεγαν οι αρχαίοι υμών πρόγονοι και έχει αποδειχθεί ότι είχαν δίκιο.

Θεωρείς λογικό στο κυνήγι των επιδόσεων να ρίχνεις τόσο απότομα και τόσο πολύ τα κιλά σου σαν κάτι σφιχτες που από τον τον όγκο χάνουν 5 -10 κιλά για πλάκα;

Υπάρχει κάπου που να λέει ότι το ιδανικό βάρος για το ύψος σου είναι τα 75 κιλά;

Νομίζεις ότι το ποδήλατο είναι το άθλημα του ολοκληρωμένου αθλητή;

Καλώς η κακώς αυτό το σώμα σου έδωσε η φύση. Κάτσε στα ιδανικά κιλά σου, κάνε ταυτόχρονα ένα άθλημα δύναμης για το πάνω τμήμα και σταμάτα να συγκρίνεσαι με ανθρώπους που φυσιολογικά ζυγίζουν όσο ένα σακί τσιμέντο.

Έχε υπόψη σου ότι ακραίο κάνεις το πληρώνεις κάποια μέρα. : )

ΥΓ Ωραίοι οι τροχοί να τους χαρείς. Η σέλα πάλι για κάνα 2ωρακι καλή είναι. Για πάρα πάνω, αφού έχεις κάνει παιδάκι πρώτα. : P

Link to comment
Share on other sites

Καλώς η κακώς αυτό το σώμα σου έδωσε η φύση. Κάτσε στα ιδανικά κιλά σου, κάνε ταυτόχρονα ένα άθλημα δύναμης για το πάνω τμήμα και σταμάτα να συγκρίνεσαι με ανθρώπους που φυσιολογικά ζυγίζουν όσο ένα σακί τσιμέντο.

Έχε υπόψη σου ότι ακραίο κάνεις το πληρώνεις κάποια μέρα. : )

Αστειεύομαι για τα κιλά, γερασα για πρωταθλητισμο, χόμπι είναι. Kάνω cross fit 3 φορές τη βδομάδα, ωραίο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Έστρωνα την κόλλα στις ζάντες σε 1χ2μ μπάνιο με κλειστά παράθυρα.. την έχω ακούσει λιγάκι, σαν βενζινόκολλα είναι :hehe:

Info για κολλα στις ζαντες? Τι μαυρη μαγεια ειναι αυτη?

Sent from my Blade using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Info για κολλα στις ζαντες? Τι μαυρη μαγεια ειναι αυτη?

Sent from my Blade using Tapatalk 2

άσε τα τεκ σταφ και βάλε κανένα βιδεο ρε :jump1:

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

hello thar!

Επειδή τελευταία δυσκολεύομαι πολύ να βρω parking στο κέντρο, σκέφτομαι να πάρω ένα ποδηλατάκι για να κάνω τις βόλτες μου μέσα στην πόλη. Μπορεί και καμιά βόλτα στην εξοχή τα Σαββατοκύριακα.

Προσανατολίζομαι σε υβριδικό/city bike με hard tail πίσω και αμορτισέρ που κλειδώνει μπροστά. Μπορώ να διαθέσω 400€ για το ποδήλατο και υπολογίζω να έρθει και άλλο ένα κατοστάρι ο εξοπλισμός (φωτάκια, λουκέτο, κτλ.)

Τι μου προτείνουν οι έμπειροι; Έχω μια αγάπη στο μαύρο, οπότε all black/stealth ποδήλατα θα προτιμηθούν :hehe:

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν η αγορά θα γίνει από τοπικό κατάστημα ή online. Σκέφτομαι τοπικό έτσι ώστε να έχω τεχνική υποστήριξη αν την χρειαστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η σημερινη διαδρομη ηταν εκπληκτικη πραγματικα.

64 χιλιομετρα στα 1650 μετρα, σε ασφαλτο, χωμα και μονοπατια, μεσα στα ελατα και στο βουνο Οιτη, με καταληξη το χωριο Παύλιανη. Εκει που θα ξεκινησει ο αγωνας Iti epic 2013, τον αλλον μηνα.

Ενα μεγαλο κομματι του αγωνα το καναμε σημερα. Ζορικα τα πραγματα...χαχαχα!

Το ποδηλατο με ξετρελανε πραγματικα. Εφαγα και μια σαβουρα ψιλη, που το μονο που με ενοιαξε ηταν μην γρατσουνιθει το ποδηλατο. Ολα καλα ευτυχως.

Φωτο:

post-24707-1416077292,2764_thumb.jpg

post-24707-1416077294,3221_thumb.jpg

post-24707-1416077294,5437_thumb.jpg

post-24707-1416077294,7852_thumb.jpg

post-24707-1416077294,9414_thumb.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.