Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Υπάρχει κανένα video για το πως να πλύνω το ποδήλατο και πως να λαδώσω την αλυσίδα; Το δεύτερο δε το έχω κάνει ποτέ.

Σήμερα παρήγγειλα αυτό ebay, σε κανένα μήνα που υπολογίζω να έρθει σας λέω εντυπώσεις.

Δες εδώ.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Azw2sjrygDs]Muc-Off Bicycle Chain Cleaning Video NEW - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ μην τρελαίνεσαι! Δεν σου είχα πάρει ένα σπρέυ Muc-off?

Γύρνα το πετάλι ανάποδα και ρίχνε στη αλυσίδα πίσω επάνω στη κασέτα.

Πάρε ένα πινέλο, ρίξε του λίγο καθαριστικό στην άκρη και καθάρισέ την σε όλο της το μήκος.

Ρίξε στο πίσω ντεραγιέ, και καθάρισε τα γρανάζια του με ένα ίσιο κατσαβίδι γυρνώντας πάλι την αλυσίδα.

Ξέπλυνε με νερό, πλύνε το ποδήλατο με σαπούνι και μετά ξεκίνα τα λαδώματα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ μην τρελαίνεσαι! Δεν σου είχα πάρει ένα σπρέυ Muc-off?

Γύρνα το πετάλι ανάποδα και ρίχνε στη αλυσίδα πίσω επάνω στη κασέτα.

Πάρε ένα πινέλο, ρίξε του λίγο καθαριστικό στην άκρη και καθάρισέ την σε όλο της το μήκος.

Ρίξε στο πίσω ντεραγιέ, και καθάρισε τα γρανάζια του με ένα ίσιο κατσαβίδι γυρνώντας πάλι την αλυσίδα.

Ξέπλυνε με νερό, πλύνε το ποδήλατο με σαπούνι και μετά ξεκίνα τα λαδώματα.

Ναι βρε το έχω ακόμα δε το χρησιμοποιησα όμως. Δε του έχω πάρει τον άερα γμτ :(

Αγνωστες λέξεις: ντεραγιέ

ΟΧΙ πιεστικό. Αν μπει νερό στα κλειστά ρουλεμαν θα διώξει το γρασσο και γεια σας μετά.

Πλάκα κάνω ρε συ Κώστα :)

Απλα΄μετά απο συζήτηση με τον Ιάσωνα κατέληξα στο εξής:

1)Λάστικο και πρώτο ξέπλυμα να φύγουν τα πολλά

2)Πινέλο με λίγο AVA/ferry γουατέβερ τεσπα στην αλυσίδα και αν επιμένει βάζω το Muc off και με σαπουνάδα συνεχίζω σκελετό κλπ

3)Στέγνωμα

4) Λαδάκια/ξυδάκια στην αλυσίδα

5) Λαδάκι στα μπροστινά αμορτισερ πως τα λένε και τα σπρώχνω 3-4 φορές προς τα κάνω να πάρουν μέσα το λάδι

6) Βαζελίνη στις γυμνές ντίζες

7) Οπου περισσεύει λάδι/βαζελίνη το σκουπίζω με ένα στεγνό πανί.

Αυριο έχει μπουγάδα πάντως. Κ0λ0ς το έκανα το καημένο σήμερα :D

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρήγγειλα αυτό ebay, σε κανένα μήνα που υπολογίζω να έρθει σας λέω εντυπώσεις.

Δες εδώ.

Έχω το παρόμοιο της ParkTool, δεν το χρησιμοποιώ ποτέ, πολύ ακαταστασία. Προτιμώ να βγάζω την αλυσίδα(αν βάλεις ένα Sram powerlink βγαίνει για πλάκα) και τον τροχό και να τα καθαρίζω με ένα πανάκι.

Link to comment
Share on other sites

οοοο ρε φίλε αυτά είναι τα ωραία:baby::hehe:

ξέρω ένα παιδί που κάνει τέτοιο και σε αγωνίζεται σε προταθλήματα

Τι κάνει το τυπάκι..

what the:nada::nada::nada:

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Έχω το παρόμοιο της ParkTool, δεν το χρησιμοποιώ ποτέ, πολύ ακαταστασία. Προτιμώ να βγάζω την αλυσίδα(αν βάλεις ένα Sram powerlink βγαίνει για πλάκα) και τον τροχό και να τα καθαρίζω με ένα πανάκι.

Το power link είναι να το χρησιμοποιήσεις 4-5 φορές(ανοιγοκλείσεις) . Μετά αχρηστεύεται. Μπορείς να σε προδώσει εκεί που δεν το περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Με τρώει ο κώλος μου για να πάρω ένα GPS.

Έχω κοιτάξει κλασσικά Garmin 510/800/810

To 510 αν και κάνει τα πάντα έχει τόσο μικρή οθόνη που ακόμα και εγώ που βλέπω 2 σκάλες καλύτερα απο γεράκι νομίζω θα μου σπάσει τα φρύδια και θα το πετάξω στον Τάμεση...

Το 810 απο την άλλη πάει τα παιδιά σχολείο, είναι φριτέζα, βγάζει τον σκύλο βόλτα, κάνει τον Ιάσονα να σκάσει, αλλά έχει και σχεδόν 500 λίρες που το βρίσκω λίγο τραβηγμένο δεδομένου πως δεν είμαι ο [MENTION=23]DJD[/MENTION] να κάνω 200 χιλιόμετρα όσο υπνοβατώ στο ποδήλατο πάνω.

Και κοιτάω πιο πολύ προς το 800 νομίζω στην παρούσα φάση.

Μικρές διαφορές με το 810, mainly listed below

GENERAL: BLUETOOTH LEGACY (PRE-4.0) TO PHONE YES NO

GENERAL: SMARTPHONE UPLOADING YES YES NO

GENERAL: WEATHER DISPLAY (LIVE DATA) YES NO

GENERAL: LIVE TRACKING (STREAMING TO WEBSITE) YES NO

GENERAL: DOWNLOAD COURSES/ROUTES FROM PHONE TO UNIT YES NO

Tα YES φυσικά είναι το 810, και τα ΝΟ το 800.

Το μόνο που ίσως να με προβληματίζει είναι το download απο routes. Ο καιρός το μπλε δόντι και το live tracking στα παπάκια μου.

Κώστα ή κανείς άλλος έχετε άποψη για το 800αρι?

Χάρτες πρέπει να πληρώσω το bundle το κερατιάτικο ή μπορούν να βρεθούν από πουθενά αλλού?

Αυτά γενικά έχουν φθορές? γιατί δεν με χαλάει να κοιτάξω και στην δευτερόγεννη αγορά. Καινούργιο στον αμαζόνα το βρίσκω πχ 270 λίρες με το Premium HR monitor, και τον speed/cadance sensor.

Εν αντίθεσή με το 810 που πάει κοντά 450 για τα ίδια...

Απόψεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τέτοιο άγχος δεν είχα ούτε τη πρώτη φορά που πήγα να κάνω σεξ :p

Τελικά απλό ήτανε. Φωτογραφίες απο τα τελειώματα και μετά τα λαδώματα.

Πραγματικά χάρηκα πολύ που καθάρισε και έγινε σα καινούριο :)

Ag4LVm6.jpg

hVkrYbw.jpg

VcOcXgs.jpg

zbefBT8.jpg

omA7WFz.jpg

Αντε να πέσει λίγο ο ήλιος να πάω μια βόλτα :D

Link to comment
Share on other sites

Το 810 απο την άλλη πάει τα παιδιά σχολείο, είναι φριτέζα, βγάζει τον σκύλο βόλτα, κάνει τον Ιάσονα να σκάσει, αλλά έχει και σχεδόν 500 λίρες που το βρίσκω λίγο τραβηγμένο δεδομένου πως Απόψεις?

Garmin Edge 810 Performance Bundle (010-01063-03)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

Eπειδή αγχωνεσαι και εισαι τακτική, ενα tip αν ήδη δεν το κανεις/ξερεις.

Aν θελεις να διατηρησεις σε καλη κατασταση τις τσιμουχες, καλαμια της αναρτησης

για περισσοτερο καιρο.

μετα απο καθε βολτα σε χωμα, και αφου ριξεις νερο να φυγουν τα "χοντρα"

με ενα πανακι που δεν αφηνει χνουδι καθαριζεις τη βρομια που εχει μεινει πανω

στις τσιμουχες καλαμια και στις γωνιες που κανουν αυτα μεταξυ τους. Προσεχτικα μπορει να σε βοηθησουν οδοντογλυφιδες καπακια στυλου, προσεκτικα ομως μην τραυματισεις τα καλαμια τσιμουχες.

οχι μετα απο καθε βολτα αλλα μια στο τοσο μπορεις να ριχνεις

και λιγο σιλικονουχο σπρει πανω στα καλαμια τσιμουχες και να πιεζεις την αναρτηση μεσα. (εφοσον τα παντα ειναι απολυτα καθαρα)

οταν βγεις για βολτα να μην εχει σπρει,υγρο πανω αλλα να ειναι στεγνο.

βοηθαει στην αποβολη βρομιας, υγρασιας που ξερενουν τις τσιμουχες, καλοδιατηρουνται τα καλαμια και κανουν πιο δυσκολα γρατζουνιες εστω και μικρες που με την σειρα τους τραυματιζουν τις τσιμουχες.

σκουπιζεις τα καλαμια, αφηνεις λιγο παραπανω τις τσιμουχες, και τις καθαριζεις λιγο αργοτερα.

Και να μην το βλεπει ο ηλιος το ποδηλατο, εγω ολα μεσα τα εχω.

ΔΕΝ ειναι ακριβες οι τσιμουχες, απλα ειναι μανουρα το λυσιμο της αναρτησης.

και αν αυτα καλοδιατηρουνται, παραμενουν σφιχτες και οπως πρεπει, δεν θα βγαινουν λαδια απο μεσα προς τα εξω και θα χρειαστει περισσοτερος χρονος μεχρι την επομενη συντηρηση της αναρτησης.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

μια σταγονα σε καθε κρικο

To ξαναβάζω για να μην το κάνεις σαν το δικό μου... Ο [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] και ο [MENTION=9381]papajim[/MENTION] μπορούν να επιβεβαιώσουν ότι αν έβαζα λίγο ακόμα λάδι, θα μπορούσα να τηγανίσω πατάτες πάνω στην αλυσίδα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.