Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Γιατί δεν δοκιμάζεις το Runtastic Road Bike/Runtastic Mountain Bike να δεις τι λεει σαν πρόγραμμα που είναι και δωρεάν κι αν σου αρέσει και σου λείπουν τα extra features, να πάρεις το Runtastic Pro;

Γιατί δεν είχα δει ότι υπάρχει.. Αλλά και πάλι, συμβατό μόνο με το Nexus 7.. (τα κατέβασα).

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει καποιος ιδεα απο τεχνικες εργασιες στο ποδηλατο ας μου πει τη γνωμη του:

Στο πισω δισκοφρενο το τελευταιο καιρο, ειναι πολυ χαλαρη η μανετα. Τη νοιωθεις

να σφιγγει αφου τη πατησεις 3-4 φορες συνεχομενα. Το πηγα εκει που το ειχα παρει

το ποδηλατο και μου ειπε οτι θελει αλλαγη ολο το δισκοφρενο. Πριν κανα χρονο που

το ειχα παει για service παλι, εκανε εξαερωση το φρενο και για πολυ καιρο δεν ειχα

προβλημα. Τωρα μου ειπε οτι χαλασε ή εχει τρυπησει καπου... Και ερωτομαι: αν ειχε

τρυπησει καπου δεν θα πρεπε να χανει λαδι? να φαινεται απο καπου? δε το κανει αυτο.

Δεν θα πρεπε αν εχανε και το πατουσα 3-4 φορες να μην το ενοιωθα να σφιγγει καθολου

και να συνεχιζει να ειναι χαλαρο? Το τελευταιο που μου ειπε ειναι οτι κοστιζει ~100€...

Το ποδηλατο ειναι το Giant Terrago '10.

Giant_Terrago_Di_4b22245a461e6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mια (1) παιρνει ο φακος ή περισσοτερες? Σε σειρα/παραλληλα? Ποιος φακος? Εχει low voltage cut off?

brc lc δεν ξερω τι εννοεις αλλα αν tr σημαινει trustfire, μακρια απο αυτες εκτος απο τις flames 3000mah (2400 real mah)

brc lc tr τύποι απο ultrafire.

φακός φτηνοδουλειά της μίας μπαταρίας. απο οτι κατάλαβα μακριά απο ότι έχει fire. αλλά είναι αρκετή η διαφορά τιμής μεταξύ μιας χχχfire και μιας πχ panasonic.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει καποιος ιδεα απο τεχνικες εργασιες στο ποδηλατο ας μου πει τη γνωμη του:

Στο πισω δισκοφρενο το τελευταιο καιρο, ειναι πολυ χαλαρη η μανετα. Τη νοιωθεις

να σφιγγει αφου τη πατησεις 3-4 φορες συνεχομενα. Το πηγα εκει που το ειχα παρει

το ποδηλατο και μου ειπε οτι θελει αλλαγη ολο το δισκοφρενο. Πριν κανα χρονο που

το ειχα παει για service παλι, εκανε εξαερωση το φρενο και για πολυ καιρο δεν ειχα

προβλημα. Τωρα μου ειπε οτι χαλασε ή εχει τρυπησει καπου... Και ερωτομαι: αν ειχε

τρυπησει καπου δεν θα πρεπε να χανει λαδι? να φαινεται απο καπου? δε το κανει αυτο.

Δεν θα πρεπε αν εχανε και το πατουσα 3-4 φορες να μην το ενοιωθα να σφιγγει καθολου

και να συνεχιζει να ειναι χαλαρο? Το τελευταιο που μου ειπε ειναι οτι κοστιζει ~100€...

ε λογικό δεν είναι να δεις την διαρροή?

πες του μάστορα να σου δείξει που ακριβώς έκοψε, από που χάνει δλδ πριν το αγγίξει να δούμε τι θα σου πει.....

μήπως έχουνε θέμα τα τακάκια και δεν σφίγγει καλά? για κάνε έναν έλεγχο

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε οτι αν χανει το λαδι θα φανει πανω στο δισκο. Οσο και να το κοιτουσα, λαδι πανω

του δεν ειδα τις τελευταιες 15 μερες... Τακακια μου ειχε αλλαξει περισυ το καλοκαιρι. Απο

περισυ μεχρι τον τελευταιο μηνα, το ποδηλατο ηταν στον 5ο οροφο και αγναντευε τα βουνα...

Οποτε, για τις 10 φορες που το κουνησα - αφου αλλαξα σε δρομου ελαστικα - απο το σπιτι

στο μαγαζι και τουμπαλην, δεν νομιζω τα τακακια να φαγωθηκαν. Επισης λαδι δεν εχω δει

ουτε στη μανετα πανω να βγαινει αλλα ουτε και πουθενα κατα μηκος του καλωδιου. Να παω

εκει παλι δεν υπαρχει περιπτωση, σε αλλον ναι. Απλα θελω γνωμες πριν κανω κατι και αν σε

καποιον ειχε εμφανιστει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

έλεγξε το σωλήνα να δεις αν είναι οκ ή έχει καμιά ρωγμή πράμα απίθανο ήσουν και σε άσφαλτο και η χρήση ήταν ελάχιστη

checkare και τα σημεία στις ένωση εκεί από εκεί που ξεκινάνε οι σωλήνες μήπως είναι εκεί τπτ

πιασε τη δισκόπλακα να δεις αν γλιστράει και μετά γύρνα τη ρόδα και δες αν τα τακάκια σταματάνε τη δισκόπλακα κανονικά

αυτό στο κάνει στο ένα η και στα 2?

μπορεί να είναι θέμα calibrate δεν είναι τπτ και μόνος σου το κάνεις

edit πριν που είπες ότι θέλει να τα πατήσεις 3-4 φορές για να πιάσει

μετά δλδ σφίγγει στο μισό της μανέτας πχ? ή σφύγγει αφού το έχεις πιέσει πλήρως?

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Απαντω απο το τελος προς την αρχη γιατι εκει ειναι ολο το θεμα πιστευω.

Αφου πατησω τη μανετα 3-4 φορες, απο κει που στην αρχη εφτανε στη χουφτα

για να πιασει το φρενο, μετα πιανει ως τη μεση της διαδρομης χωρις προβλημα.

Βεβαια τοσο καλα οπως στην αρχη οταν το πρωτοπηρα δεν πιανει, αλλα, σταματαει

το ποδηλατο κανονικα. Αν κανεις καμια 50αρια μετρα και δε το εχεις πατησει καθολου

ενδιαμεσα τοτε ξανα τα ιδια και πρεπει να το πατησεις 3-4 φορες.

Δεν γλιστραει η δισκοπλακα και δεν εχει ιχνος λαδιου πανω της. Τα τακακια φαινοντε

οτι ειναι καινουργια. Το σωληνακι το ελεγξα απο την μια ακρη ως την αλλη cm προς cm

και δεν ειδα τιποτα το περιεργο πανω του.

Link to comment
Share on other sites

ίσως όντως πρέπει να checkareis τα ζουμιά να δεις τι παίζει

περίμενε να σου απαντήσει και κανένας πιο εξειδικευμένος στο θέμα γτ εγώ δεν έχω ασχοληθεί

πρόσφατα πείρα δισκόφρενο και δεν έχει χρειαστεί να κάνω service:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν γλιστραει η δισκοπλακα και δεν εχει ιχνος λαδιου πανω της. Τα τακακια φαινοντε

οτι ειναι καινουργια. Το σωληνακι το ελεγξα απο την μια ακρη ως την αλλη cm προς cm

και δεν ειδα τιποτα το περιεργο πανω του.

Εμένα μου κάνει για υγρασία στο σύστημα. Άλλαξε υγρό.

Link to comment
Share on other sites

Σε πρωτη φαση ενας φιλος μου πε οτι κατι παιζει με τον αερα...

Περιμενω να γυρισει απο διακοπες για να το κοιταξουμε μαζι και να το κανει

και μια εξαερωση για να δουμε τι παιζει. Αυτο για υγρασια Πετρο δεν το εχω

ξανακουσει :)

Link to comment
Share on other sites

Bye bye το sports tracker για εμενα αφου μετα την δοκιμη του runtastic στο ποδηλατο, δεν συγκρινονται απλα οι εφαρμογες μεταξυ τους.

Περασα ολες τις διαδρομες που ειχα κανει με το sports tracker στο runtastic και ετοιμα ολα τα στατιστικα!

Ξαναλεω, η εφαρμογη αξιζει με χιλια τα λεφτα της. Δοκιμαστε την.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικά από την επόμενη βδομάδα θα έχω και εγώ το ποδήλατό μου οπότε σιγά σιγά πρέπει να αρχίσω να μαζεύω πρώτα τον ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΟ εξοπλισμό.

Πέρα του κοντέρ κτλ που καλό θα ήταν να έχω από την αρχή μιας και δε θέλω να ξεφεύγω πολύ από παλμούς κτλ γιατί υπάρχει ένα θεματάκι... θα το παρακάμψω και κυρίως θέλω suggestions για ένα κράνος και ένα κολάν...

Θα αγοράσω επίσης φώτα κτλ (μπρος - πίσω) οπότε αν και για αυτά έχετε κάτι καλό ευχαρίστως να το ακούσω.

Πάω στα άμεσα πραγματάκια που κατά την γνώμη μου θα βοηθήσουν να είμαι άνετος και ασφαλής για αρχή.

Τι άλλο θεωρείτε πως είναι αναγκαίο για αρχή και τι είναι καλό να έχω/υπάρχει στο ποδήλατο ή σε εμένα... απο όλες τις απόψεις.

Για τις αγορές δεν έχω θέμα να παραγγείλω και κάτι από εξωτερικό αν αξίζει τον κόπο οπότε προτείνετε άφοβα ότι νομίζετε πως αξίζει.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.