Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

γιατί ένα σωστά δεμένο και στο νουμερό σου παπούτσι,αποδίδει απείρως καλύτερα-σε συνθήκες προπόνησης,όχι σε χαλαρή βόλτα με τους φίλους σου-από ένα λάθος νούμερο και φορεμένο χαλαρά.

από ένα σημείο και μετά,ιδίως το καλοκαίρι τα πόδια πρήζονται και θα θέλεις να χαλαρώσεις λίγο το σφίξιμό τους,αυτό λοιπόν γίνεται καλύτερα σε ένα παπούτσι που έχει knobs παρά velcro ή κάποια ασφάλεια γιατί μπορείς να το ρυθμίσεις με ένα κλικ χωρίς καν να κατέβεις από το ποδήλατο

καλύτερα δεν μπορώ να στο γράψω,ούτε dealer παπουτσιών να ήμουνα :p

Link to comment
Share on other sites

γιατί ένα σωστά δεμένο και στο νουμερό σου παπούτσι,αποδίδει απείρως καλύτερα-σε συνθήκες προπόνησης,όχι σε χαλαρή βόλτα με τους φίλους σου-από ένα λάθος νούμερο και φορεμένο χαλαρά.

από ένα σημείο και μετά,ιδίως το καλοκαίρι τα πόδια πρήζονται και θα θέλεις να χαλαρώσεις λίγο το σφίξιμό τους,αυτό λοιπόν γίνεται καλύτερα σε ένα παπούτσι που έχει knobs παρά velcro ή κάποια ασφάλεια γιατί μπορείς να το ρυθμίσεις με ένα κλικ χωρίς καν να κατέβεις από το ποδήλατο

καλύτερα δεν μπορώ να στο γράψω,ούτε dealer παπουτσιών να ήμουνα :p

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο

Bike24 - Sidi Wire Carbon Vernice Road Shoe - Lampre Merida

Αν και στα άλλα με το σύστημα με την ασφάλεια λέει " Provides a secure and personalised closure with optimal on-the-bike adjustability. ", αν και τα άλλα 2 με velcro προφανώς είναι λίγο δύσκολο να τα ρυθμίσεις...

Gaerne Composite Carbon G. Platinum black

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες ποδηλατικές περιπέτειες απ' τις διακοπές μου. (γκρίνια θα πέσει:))

δύο μεγάλα θέματα:

-σκυλιά, σκυλιά, σκυλιά...έλεος! το πρόβλημα εδώ είναι τα σκυλιά που βρίσκονται εκτός οικισμού και φυλάνε αποθήκες και θερμοκήπια, και αυτά συνήθως είναι σε ψιλο-άγρια κατάσταση.

Εχτές με πήραν στο κυνήγι τρία τα οποία με μπάνισαν από μακρυά, και πήραν τη διαγώνιο μέσα απ' τις ελιές για να μου βγουν μπροστά... 44χλμ. έπιασα και ακόμα δίπλα με πήγαινε το ένα!

Σήμερα ανέβαινα μία μεγάλη ανηφόρα (με τη γλώσσα έξω βεβαίως βεβαίως:D) όταν βλέπω ένα σκυλί να ανεβαίνει σε μια ελιά, να πηδάει το σύρμα και να με παίρνει στο κυνήγι! Ο μπάρμπας που έβαφε στο σπίτι το φώναζε αλλά εκείνο τίποτα. Πρέπει να άκουσε 5-6 εξάψαλμους πρωινιάτικα ενώ η δικαιολογία του ήταν: "να παίξει ήθελε"

-φυτοφάρμακα: κάποιοι φίλοι εδώ σε συζήτηση που κάναμε το έχουν συνηθίσει, αλλά εμένα μου μυρίζει απίστευτα...Αθήνα και πάλι Αθήνα!:p

Φέτος έχει πέσει πολύ αρρώστια στις καλλιέργειες εδώ, ψεκάζουν τις ελιές για τον δάκο, και σε συνδυασμό με τα φάρμακα στα θερμοκήπια επικρατεί παντού μία μυρωδιά. Ειδικά σε πολλά σημεία κρατάς την ανάσα σου από τη μπόχα!

Πρωινό ξύπνημα στις 07.00 και αναχώρηση στις 07.30.

Προορισμός τα τρία μέχρι τώρα πρωινά οι Γαργαλιάνοι (---) σε απόσταση μόνο 10χλμ. , αλλά με συνεχή ανηφόρα που στο τελευταίο χιλιόμετρο ζορίζει πάρα πολύ (300 υψόμετρο).

φουλ ανάλυση για λεπτομέρειες

o3lu.jpg

0rtt.jpg

Η κατηφόρα τουλάχιστον μετά σε αποζημιώνει και βουρ για παραλία.:)

g4mg.jpg

Έπεται και συνέχεια με νέες φωτό ελπίζω. (και γκρίνια:p)

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

^^Πραγματικα η κατασταση με τα σκυλια εδω στην περιφερεια ειναι ενα θεμα...σε καθε μου βολτα σχεδον εχω και μια περιπετεια...τι να πω? Ζωα ιδιοκτητες.

Εγω στις διακοπες μου γιατι δεν θα παρω ποδηλατο?? :help1:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] Λίγο πιο μεγάλες τις φωτογραφίες ρε. 6500 ανάλυση είναι πολύ μικρή :hehe:

Χρησιμοποιήστε το image hosting τοy lab ωρέ. 1 λεπτό ήθελε για να κατεβάσει τις φωτογραφίες από το imageshack. Το δικό μας και γρήγορο είναι, και κάνει αυτόματα resize σε λογικές αναλύσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

ναι,δες και τα s-works

Δεν βρίσκω κάτι σε καλή τιμή τελικά. Μόνο Fizik μοντέλα 2012 και Diadora στο Chainreaction.

Κλίνω προς τα Fizik, τα R3 μάλιστα τα βρίσκω στα 75Ε στο PlanetX σε ασημί ή κόκκινο χρώμα, 125Ε σε άσπρο και 150 τα R1.

Τα κόκκινα R3 δεν είναι καθόλου άσχημα! Για πετάλια λέω να πάω σε Look Keo 2 max carbon.

20111104_1616798.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα τα Fizik R3 και τώρα ψάχνομαι για πετάλια. Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω.

Time X-Presso 8

Ritchey WCS Echelon

Look KéO 2 Max Carbon

Για τα Look έχω διαβάσει για διάφορα μικροπροβλήματα. Τα Xpresso πρέπει να είναι καθαρά για να κουμπώσουν και δεν μπορείς να αλλάξεις ρουλεμάν. Για τα Ritchey δεν φαίνετε να γράφετε κάτι άσχημο και είναι και σε καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 ζευγάρια Look KEO Blade, τα οποία δεν εχουν κανενα προβλημα, με πολλα χλμ πανω τους. Είχα τα Look, αλλά τα έστειλα πίσω και τα 2 ζευγάρια, έφευγε το πόδι απο τη θεση του μονο του οσο κι αν εσφιγγες τη βιδα, επισης ήταν και πολύ εύθραστα. Δε ξέρω αν τα X-Presso έχουν τα ίδια θέματα αλλά πετάλια Time δε πρόκειται να ξαναπάρω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 ζευγάρια Look KEO Blade, τα οποία δεν εχουν κανενα προβλημα, με πολλα χλμ πανω τους. Είχα τα Look, αλλά τα έστειλα πίσω και τα 2 ζευγάρια, έφευγε το πόδι απο τη θεση του μονο του οσο κι αν εσφιγγες τη βιδα, επισης ήταν και πολύ εύθραστα. Δε ξέρω αν τα X-Presso έχουν τα ίδια θέματα αλλά πετάλια Time δε πρόκειται να ξαναπάρω σύντομα.

Από τριξίματα πως πας?

Link to comment
Share on other sites

Τα πετάλια δε τρίζουν. Τα σχαράκια τρίζουν μερικές φορές οταν είναι βρεγμένα αλλά τίποτα που να ναι πρόβλημα.

Αυτό θέλω να αποφύγω μιας και δεν ξέρω πόσο ενοχλητικό μπορεί να είναι!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.