Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Με το συμπάθειο κιόλας ρε παιδιά, αλλά για offroad ποδήλατο μιλάμε. Και οι γρατσουνιές του θα γίνουν και σιγά μην κάτσεις να σκάσεις λες και πήρες αγκαλιά κανά κολονάκι με τη Φερράρι. Από τη στιγμή που το παρατήρησες και θες να προστατέψεις το χρώμα του σκελετού σε εκείνο το σημείο, βάλτου ένα διαφανές αυτοκόλλητο σε εκείνο το σημείο και τέλος.

Ναι αλλα οτι μπορω να γλυτωσω απο γρατζουνιες στο σκελετο, γιατι να μην το κανω;

Σε εκεινο το σημειο ο σκελετος ειναι λευκος και με τις γρατζουνιες που εχουν γινει, εχει μεινει και ελαχιστο μαυρο χρωμα απο το τσαντακι. Κριμα δεν ειναι αν μπορω να το γλυτωσω;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις από κατάστημα με γραφική ύλη, διαφανή ζελατίνα από αυτή που έβαζαν παλιά πάνω σε βιβλία - τετράδια. Κοστίζει 1 ευρώ. Την κολλάς σε καθαρό σκελετό. Δεν ξέρω πως θα βγει, αλλά είναι low budget δοκιμή, οπότε δεν χάνεις τίποτα!

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις από κατάστημα με γραφική ύλη, διαφανή ζελατίνα από αυτή που έβαζαν παλιά πάνω σε βιβλία - τετράδια. Κοστίζει 1 ευρώ. Την κολλάς σε καθαρό σκελετό. Δεν ξέρω πως θα βγει, αλλά είναι low budget δοκιμή, οπότε δεν χάνεις τίποτα!

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μου δωσατε αρκετες ιδεες και σας ευχαριστω πολυ.

Θα δοκιμασω πρωτα να ραψω κατι πανω στο τσαντακι και θα δω πως θα παει.

Αν δεν δουλεψει, προχωραω σε αυτοκολλητο.

Link to comment
Share on other sites

Εχτές μετά από +3μήνες απουσίας έκανα βόλτα με το mtb, και η πτώση στη φυσική κατάσταση ήταν εμφανής.

Στα 15km κουράστηκα και επέστρεψα σπίτι... είναι ιδέα μου η το λασπωμένο έδαφος σε κουράζει πολύ περισσότερο;

Τέλος δεν ξέρω αν θυμάστε το γάζωμα στο πόδι που είχα φάει το καλοκαίρι, απ' τους δύο μπροστινούς δίσκους.

Τα σημάδια έχουν μείνει ενθύμιο αλλά τρία "γαζιά" πονάνε ακόμη πολύ όταν τα πιέζεις, και μου μπαίνουν σκέψεις 5 μήνες μετά... μήπως έχουν μπει στο πόδι τρίμματα μετάλλου;

Link to comment
Share on other sites

Εχτές μετά από +3μήνες απουσίας έκανα βόλτα με το mtb, και η πτώση στη φυσική κατάσταση ήταν εμφανής.

Στα 15km κουράστηκα και επέστρεψα σπίτι... είναι ιδέα μου η το λασπωμένο έδαφος σε κουράζει πολύ περισσότερο;

Τέλος δεν ξέρω αν θυμάστε το γάζωμα στο πόδι που είχα φάει το καλοκαίρι, απ' τους δύο μπροστινούς δίσκους.

Τα σημάδια έχουν μείνει ενθύμιο αλλά τρία "γαζιά" πονάνε ακόμη πολύ όταν τα πιέζεις, και μου μπαίνουν σκέψεις 5 μήνες μετά... μήπως έχουν μπει στο πόδι τρίμματα μετάλλου;

Το πόδι σου μήπως είναι κάπως έτσι; :p

opinelakoni1_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θέλω την συμβουλή σας.

Αξίζει να αγοράσω πλέον χειμερινό ρουχισμό ? ή να τη βγάλω κακήν κακός με ότι έχω αυτή τι στιγμή?

Ξεκίνησα το ποδήλατο απο Άυγουστο πέρυσι και δεν έχω μια ιδέα για τους μήνες πρίν και πως θα πάνε περίπου.

Απο την άλλη δε θέλω να δώσω 400+ ευρώ για κάτι που θα χρησιμοποιήσω λίγο... Θα μπορώ με τα ίδια λεφτά να πάρω κάτι καλύτερο του χρόνου και είναι κρίμα

Suggestions pls !!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω την συμβουλή σας.

Αξίζει να αγοράσω πλέον χειμερινό ρουχισμό ? ή να τη βγάλω κακήν κακός με ότι έχω αυτή τι στιγμή?

Ξεκίνησα το ποδήλατο απο Άυγουστο πέρυσι και δεν έχω μια ιδέα για τους μήνες πρίν και πως θα πάνε περίπου.

Απο την άλλη δε θέλω να δώσω 400+ ευρώ για κάτι που θα χρησιμοποιήσω λίγο... Θα μπορώ με τα ίδια λεφτά να πάρω κάτι καλύτερο του χρόνου και είναι κρίμα

Suggestions pls !!!

χοντρικά θα σου πώ οτι αν δεν βγαίνεις γενικά απο χρήματα δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις τώρα

1.Αγοράζουμε ρούχα εκτός εποχής (καλοκαιρινά το χειμώνα και το ανάποδο ) ετσι παίρνουμε σε καλύτερες τιμές και γεμίζουμε ποιο εύκολα την ντουλάπα

2. Για το χειμώνα θέλουμε τόσα ρούχα ανάλογα με το πότε βγαίνουμε

Εγώ μπορεί να βγαίνω μς 1βαθμό εξω και εσύ να μην κουνιέσαι απο την καρέκλα σου αν έξω δεν έχει 15 (για μένα και με 15 μέσα θα ήμουν :wall::hang2:)

Στην πράξη θες ενα μπλουζάκι ποδηλατικό , ενα τζάκετ (αντιανεμικό αδιάβροχο) γάντια ,buff και κολάν μακρύ

οτι έξτρα (ισοθερμικά σκουφιά καλυματα ποδιών ) τα πέρνεις αν βγαίνεις -κρυώνεις με τα προηγούμενα (κάθε άνθρωπος δεν είναι ίδιος ) , έχεις φόρμες μπλούζες που μπορείς να κάνεις την δουλειά σου σε στρώσεις αν κάποια μέρα βλέπεις οτι έχει λίγο κρύο παραπάνω.

έχε υπόψιν οτι βρίσκεις ωραιότατα πλεκτά γάντια με εσωτερική επένδυση fleece τις 3Μ με τιμή μέχρι 10Ε που απλά είναι φανταστικά για τα πάντα (τα χρησιμοποιείς άνετα γιατί δεν φαίνονται ποδηλατικά ).

μετά απο την μικρή ανάλυση η απάντηση μου είναι "οχι μην πάρεις αν έχεις τα βασικά ":D

μην ξεχνάς οιτ φέτος δεν είδαμε και χειμώνα

επίσης κάπου είχα πετύχει άρθρο για προπονήσεις αθλητών παλιά που έκαναν ποδήλατο χειμώνα με πλεκτά (ξέρει τα κλασικά τις γιαγιάς )

Link to comment
Share on other sites

Να πάρω ότι δεν έχω μόνο? (πχ μακρύ κολάν)

Θέλω να βγαίνω έξω και να μη κοιτάζω αν έχει κρύο ή όχι... (εκτός και αν βρέχει που γενικά δε μου αρέσει)

Απο χρήματα βγαίνω οκ απλά σκέφτομαι οτι με τα ίδια του χρόνου θα παίρνεις λογικά καλύτερα πραγματάκια... *αυτό δε σταματάει ποτέ θα μου πείς κάθε χρόνο αυτό θα συμβαίνει ....

Link to comment
Share on other sites

τα τεχνικά ρούχα (έστω ποδηλασίας που γνωρίζω ) είναι ακριβά και χάνουν αρκετά εύκολα τις ιδιότητες τους

,θέλουν πλύσιμο στο χέρι με πράσινο σαπούνι και καθόλου στύψιμο κτλπ

αν θες να πάρεις κάτι πάρε ενα χειμερινό μακρύ κολλάν το πολύ 60-70Ε αν είναι δυνατόν καθώς είναι κολλάν κάποια στιγμή θα ξεχειλώσει :tomato: , ενα απο τα βασικά είναι το καλό μαξιλαράκι

πάντα ανάλογα με τον καιρό και τις αντοχές σου φοράς τα κατάλληλα ρούχα , με μια κοντή μπλούζα ενα ισοθερμικό απο μέσα , ενα μακρύ κολλάν γάντια και κάτι για τα μούτρα είσαι οκ (το αντιανεμικό απλά δεν το αναφέρω ξανα είναι το πασπαρτού κάνει για όλες τις εποχές )

τα ποδηλατικά ρούχα είναι πρώτα απο ολα μάρκετινκ , οι τεχνολογίες δεν αλλάζουν κάθε χρόνο αλλα οι τιμές πάνε και έρχονται . Δεν είνα επένδυση αλλα αναλώσιμο, οταν πέρνω μια καλή μπλούζα last νούμερο απο τους άγγλουρες με 20Ε και εδώ παίρνω ίδια ή κατώτερη με τα διπλά καταλαβαίνεις οτι σε κάτι αναλώσιμο μετράει καθώς απο έξω θα πάρω 2

Έγινε επεξεργασία από panosX
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.