Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

5 x CREE XM-L XML T6 LED Bicycle light bracket

Γεια σας παιδάκια!:)

Μετά το πρόβλημα της θέρμανσης σε παλαιότερο επεισόδιο (http://www.thelab.gr/off-topic/podilato-thread-cyclelab-65113-509.html#post1063549847), είπα να ασχοληθώ ξανά με τα φώτα μου, αλλά λύνοντας πλέον το θέμα στήριξης.

Μπορεί στην άσφαλτο να μην παρουσιάζουν πρόβλημα, αλλά στο χώμα μετά από ώρα πέφτουν και καταντά εκνευριστικό, χώρια που πρέπει να τα κρατάς όταν πατάς τον διακόπτη μην κουνηθούν.

Έψαχνα καιρό για μία ωραία λύση, ωσότου έπεσα πάνω σε αυτό. Ebay

Η βάση της Go Pro ήρθε και ξεκίνησε η πατεντούλα.

9pPHY9F.jpg

zdz3J8j.jpg

gzx0wmb.jpg

Αρχικά κόπηκαν τα τρία τμήματα του "μεντεσέ".

bLiqdM1.jpg

WJ83xAr.jpg

Η επιφάνεια ίσιωσε με τη χρήση λίμας και γυαλίστηκε.

09fur64.jpg

Τέλος τρυπήθηκε και δημιουργήθηκε κωνική πατούρα για να φιλοξενήσει φρεζάτη βίδα Μ4.

UFbB2hK.jpg

Αφαιρώντας την εργοστασιακή πλαστική βάση, βλέπουμε την επίπεδη επιφάνεια στο κέλυφος του προβολέα.

7Q5ld9f.jpg

VRqtTsm.jpg

Ψάχνοντας στο σεντούκι με τους "άχρηστους θησαυρούς" βρήκα ένα κομμάτι plexiglass, το οποίο διαμόρφωσα κατάλληλα για αποστάτη, ώστε

να έχει ο προβολές το ίδιο ύψος με την εργοστασιακή βάση.

uDOOohg.jpg

TXtxE0Y.jpg

Βουαλά!

VCjFdap.jpg

XAhCHcR.jpg

hwvtFXt.jpg

Κάτι με έτρωγε όμως... σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το αλουμινένιο bracket ως -extra- μέσο αποβολής της θερμότητας του προβολέα.

Υπερβολικό, αχρείαστο, αλλά το έκανα και άλλαξα το plexiglass με αλουμίνιο. Άβυσσος η ψυχή του μάστορα.:p

lxXjtoY.jpg

Επειδή η υπερβολή δεν πρέπει να έχει όρια, η σωστή αποβολή θερμότητας χρειάζεται και την πάστα της βεβαίως βεβαίως.:D

wt2709j.jpg

c0fK3ZZ.jpg

Ο σκοτεινός μου εαυτός έλεγε να βάλω και πάστα στο τιμόνι (:p), αλλά πρυτάνευσε η λογική και έβαλα σαμπρέλα με διπλή ταινία

ώστε να αποφευχθούν οι γραντζουνιές.

AyJNsC0.jpg

The final look.

xXcrFWA.jpg

CNUcpde.jpg

UCxpae9.jpg

oCYJZCi.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tο κουδουνάκι όσο και να φαίνεται κάπως, χρησιμεύει πάρα πολύ.

Στο πάρκο/δρόμο σε ακούνε και μεριάζουν αυτοί που τρέχουν με ακουστικά, αλλά και οι παππούδες που βολτάρουν αμέριμνοι.

Τα σνόμπαρα στην αρχή που τα έβλεπα σε άλλους, αλλά μέχρι και τα σκυλιά κάνουν άκρη με το κουδουνάκι σε πληροφορώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθα λοιπόν στην παρέα του TheLab, αν και μόνο... νέος δεν είμαι στο site! :neo: Παρακολουθώ τη συζήτηση σε αυτό το thread και το έχω διαβάσει ολόοκληρο! Υπάρχουν αρκετές χρήσιμες πληροφορίες και γενικά το κλίμα είναι ευχάριστο. Βρίσκω την "παρέα" πολύ φιλική και δεν κρατήθηκα από τη συμμετοχή, οπότε για να μη μακρηγορώ άλλο παραθέτω και γω με τη σειρά μου φωτογραφίες απο το 3 μηνών ΚΤΜάκι κατεβαίνοντας τον πυροσβεστικό χωματόδρομο της περιοχής!

post-32187-1416078272,7072_thumb.jpg

post-32187-1416078272,8615_thumb.jpg

post-32187-1416078272,9527_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπω και project υδρόψυξη στα φώτα για καλύτερη ψύξη και θα τα έχω δει όλα.

To κουδουνάκι πάντως είναι πολύ χρήσιμο. Όταν τρέχω στο άλσος με ακουστικά σε στενά μονοπάτια δεν υπάρχει περίπτωση ν' ακούσω τον ποδηλάτη μόνο από τον θόρυβο που προκαλεί η τριβή του ελαστικού του με το χωματόδρομο.

Link to comment
Share on other sites

Tο κουδουνάκι όσο και να φαίνεται κάπως, χρησιμεύει πάρα πολύ.

Ένα δίκιο το έχεις.. Στο ποδήλατο μου στην Ολλανδία κάθε φορά το χέρι μου "ψάχνει" τις ταχύτητες , ενώ στο ποδήλατο μου στην Ελλάδα το χέρι μου "ψάχνει" το κουδουνάκι..

Link to comment
Share on other sites

έβγαλα και εγώ την κούρσα και έκανα 4,7Km για τον νέο χρόνο ! μιας και ο καιρός άνοιξε , αλλά αρκετός αέρας σήμερα , συνολικό workouy 27min!

Avarage speed 11 Km/h , max speed :crazy_pilot: σε κατηφόρα 31 Km/h

και σε στις ευθείες πέριπου προσπαθούσα να είμαι στα 20 Km/h

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Εφθασε ο καιρός που χρειαζεται η κόρη μεγαλύτερο ποδήλατο...είναι μεταβατικό στάδιο και έτσι δεν πήρα κάτι πολύ ακριβό αλλά όχι και "φθηνιάρικο"....Το λοιπόν ...επειδή χωρος στο γκαράζ δεν υπάρχει θα ήθελα να έχω την δυνατότητα να το κρεμάσω ψηλά και σταθερά και το ποδήλατο να είναι παράλληλα στον τοίχο χωρίς να γυρίζει η μπροστά ρόδα με το τιμόνι! Επίσης θα πρέπει να έχει δυνατότητα ρύθμισης της απόστασης από τον τοίχo ώστε αργότερα ή αν ερθει άλλο ποδήλατο (μεγαλύτερο τιμόνι)να μην υπάρχει πρόβλημα. Μήπως να το βάλω παράλληλα μεν κάθετα δε (με το τιμόνι ψηλά) ώστε να πιάνει λιγότερο χώρο; Ευχαριστώ!

Τι υπάρχει ; ebay ;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.